Eunuchen für das Himmelreich. Katholische Kirche und Sexualität von Jesus bis Benedikt XVI
religia
niemiecki

Dlaczego Kościół katolicki – od zarania papiestwa po dzień dzisiejszy – tak bardzo skupia się na płciowości człowieka? Dlaczego stawia na piedestale Maryję, a resztę kobiet uznaje za źródło nieczystości? Dlaczego za wszelką cenę chce kontrolować, jak, gdzie i w jaki sposób ludzie uprawiają seks? Niechęć wobec cielesnej rozkoszy i rygorystyczne poglądy na temat seksualności nie od razu stały...

Niechęć wobec cielesnej rozkoszy i rygorystyczne poglądy na temat seksualności nie od razu stały się głównym orężem Kościoła w walce z grzechem. Zanim święty Augustyn i kolejne sobory utożsamiły chrześcijaństwo z wrogością do zmysłowej radości, stosunek Kościoła do dziewictwa, celibatu czy rygorów narzucanych w kwestii współżycia seksualnego ulegał zmianie. Konflikt dotyczący dziewictwa Maryi trwał kilka wieków; ogłoszony w 1854 roku dogmat o niepokalanym poczęciu był zwieńczeniem ponadtysiącletniego sporu o to, czy matka Chrystusa mogła być grzeszna, czy też była wolna od jakiegokolwiek grzechu. W szczególności od grzechu związanego z seksem.

Książka w bezlitosny sposób obnaża sposób postrzegania i traktowania seksualności w Kościele katolickim oraz w zachodnim społeczeństwie. W jaki sposób religia, która niegdyś miała być miejscem osobistego doświadczenia otwartej dla wszystkich miłości Boga, gdzie cielesność ma swe naturalne i zgodne z Jego wolą miejsce, zmieniła człowieka w istotę nieczystą i godną potępienia? Autorka dotyka wciąż kontrowersyjnych i budzących emocje kwestii, takich jak kult dziewictwa, apoteoza celibatu, stosunek do współżycia małżeńskiego i pozamałżeńskiego, przerywanie i zapobieganie ciąży, onanizm czy homoseksualizm.

Uświęcając dziewictwo Maryi i zaprzeczając, że Jezus miał rodzeństwo, Kościół uznał, że wszystkie akty seksualne (również te małżeńskie) są w jakiś sposób zanieczyszczone, co wpłynęło przede wszystkim na jego stosunek do kobiet. Nierzadko przybierał on wrogą formę – od niejasnego statusu i swoistego „tabu” kobiet krwawiących i ciężarnych, aż do stosów, jakie zapłonęły pod oskarżonymi o czary i konszachty z diabłem. Autorka przygląda się tym aktom przemocy i niechęci, dociekając ich przyczyn i wyciągając interesujące wnioski.

źródło opisu: http://www.rm.com.pl/product-pol-913-Seks-Odwieczn...(?)

źródło okładki: http://www.rm.com.pl/product-pol-1075-Seks-Odwiecz...»

Hana | 2018-08-10
Na półkach: Przeczytane, Pozostałe
Przeczytana: 10 sierpnia 2018

Wzięłam do ręki bardzo nośny tytuł. Sex. Kościół. Kościół i sex. Dwa w jednym. Tylko siadać, czytać bo może wyjaśni się dlaczego kościół ma taki negatywny stosunek do seksu, do cielesności i dlaczego tak nisko ocenia kobietę. Faktycznie wszystko to w tej książce opisano, ale…. przypisy, odniesienia i wywody poboczne, powodują, że książka jest trudna w odbiorze i nie nadaje się zupełnie do tego by ją ciurkiem czytać. Trzeba po trochu i powoli dawkować sobie cytaty z Seneki, Mezoniusza, św. Augustyna i św. Tomasza z Akwinu i innych filozofów i ojców kościoła. Przytoczone w tekście słowa Jezusa i jego apostoła Pawła są bardziej liberalne od tego co głosi Kościół zbudowany na jego nauce. Książka wiele wyjaśnia. Polecam ją, bo watro wiedzieć skąd wzięły się zasady, których katolicy przestrzegają, by uchronić się od popełnienia grzechu ciężkiego.

Setna_Małpa | 2019-03-06
Na półkach: Z ryserczem, Przeczytane

No więc (nie zaczyna się zdania od no więc) to jest kapitalna książka. Jeny, ale fajnie się tu Autorka znęca nad Augustynem, Tomaszem z Akwinu i Karolem Wojtyłą. Autorka książki to nie byle kto, to profesor teologii. Odebrano jej katedrę właściwie tylko dlatego że bezlitośnie rozprawiała się z mitem wiatropylności Maryi oraz za krytykę celibatu. Słuchajcie bo to jest bomba: otóż celibat funkcjonuje dzięki niezrozumieniu słów Pisma Świętego przez ówczesnych mądralinskich.
Autorka cudownie pisze, jej praca zawiera ogromną wiedzę, jest napisana przystępnym językiem a przy tym jest bardzo zabawna, można momentami ryczeć ze śmiechu.

Od stuleci autorytety kościelne usiłują stworzyć świat bez kobiet. Uwiera ich jednak fakt że tylko kobieta może rodzić. Dlatego kobieta jest ostatecznie uznana za człowieka ale niepełnego. Małżeństwo jest grzechem i wymaga wybaczenia. Seks jest dozwolony tylko w celu mienia dziatek a staje się grzechem śmiertelnym gdy wynika z lubieznych chuci. Przy tym...

Zuba | 2014-05-02
Przeczytana: 30 kwietnia 2014

Skończyłam czytać "Eunuchy do raju" dwa dni temu i całe dwa dni myślę, co napisać w opinii. Bo napisać, że książka pokazuje nauczanie tradycji Kościoła w dziedzinie moralności i seksualności, to jakby nic nie napisać. Autorka, doktor teologii z zakazem wykładania od 1984 roku, omawia wszystkie aspekty nauki Kościoła poczynając od powiązania chrześcijańskiej etyki seksualnej z antycznymi koncepcjami, o rozwoju dogmatu o narodzeniu Jezusa z dziewicy i wynikającej apoteozie dziewictwa, wstrzemięźliwości seksualnej, o celibacie - jego genezie i skutkach, zapobieganiu ciąży i aborcjach - jest tu naprawdę dużo wiedzy. Tyle czasu przez wieki poświęcano kontroli seksualności, obrzydzeniu jej, wpędzaniu ludzi w permanentne poczucie winy, bo grzech lubieżności czaił się wszędzie, a w małżeńskim łożu chyba najczęściej. Choć dzisiaj teologia moralna zmiękła, to jednak nadal stare przekonanie o wyższości życia bez seksu lub chociaż z okresami wstrzemięźliwości trzyma się mocno. Zawsze wydawało...

MLB | 2017-10-26
Przeczytana: 26 października 2017

Książka wydana w 1995 roku przez wydawnictwo URAEUS, wznowiona w 2015 i w 2016 przez wydawnictwo RM, niestety, pod innym tytułem, a mianowicie "Seks. Odwieczny problem Kościoła". Wydanie nowsze jest mniej staranne, przybyło też tłumaczy. Szkoda.
O istnieniu tego wydania dowiedziałam się z opinii @Carmel- dziękuję.
Osobiście polecam wydanie z 1995 - Uta Ranke-Heinemann nauczyła się języka polskiego, aby dopilnować rzetelności tłumaczenia oraz cytowanych źródeł.Dowiedziałam się o tym z wywiadu w Racjonalista.pl - polecam:
Książka ma już kilka wyczerpujących recenzji (pod jednym i drugim tytułem), dodam tylko 2 punkty:
1. Głos z "wewnątrz" - autorka pozostała teologiem, wykładowcą i gorliwą katoliczką. Nie jest to głos wroga Kościoła, to głos wroga arogancji, obskurantyzmu, zakłamania i głupoty.
2. Grozą wieje.

Carmel | 2017-10-07
Przeczytana: 06 października 2017

Strach jest według mnie główną przyczyną nieszczęść ludzi wierzących (przy czym nie tylko ich taki stan dotyczy). Strach przed poniżeniem, wykluczeniem, ośmieszeniem, wiecznym potępieniem, własną seksualnością, skalaniem duszy. W przypadku wielu postaci przewijających się przez karty opiniowanej książki dochodzi jeszcze strach przed samodzielnym myśleniem.

Teolożka Uta Ranke-Heinemann, usunięta w 1987 z katolickiej katedry teologii koleżanka Józefa Ratzingera z okresu wspólnego pisania doktoratu, zebrała w "Seks. Odwieczny problem kościoła" większość zdiagnozowanych seksualnych fobii chrześcijańskich, a odnośnie ostatnich wieków, przede wszystkim rzymskich katolików.

Praca jest popularyzatorską monografią z ambicjami bycia wnikliwym studium chrześcijańskich obsesji zrodzonych w głowach Ojców i Doktorów Kościoła. To bowiem głównie z pismami starożytnych i średniowiecznych teologów ostro polemizuje autorka. W setkach przytoczonych pouczeń papieskich, ustaleń synodów i soborów,...

Agata | 2013-06-21
Na półkach: Przeczytane, Ebooki

Bardzo ciekawe studium zapatrywań teologów, mędrców oraz głów Kościoła na życie rodzinne i seksualne. Z pewnością praca zawiera wiele kontrowersyjnych poglądów, o których się na co dzień nie mówi. Odważne podejście autorki, zresztą także posiadającej teologiczne wykształcenie, do głoszonych przed wiekami przez Kościół absurdów, żeby nie powiedzieć, że bredni....Także krytycznemu spojrzeniu poddany jest współczesny Kościół i jego przedstawiciele.
Polecam!

Janina | 2018-07-19
Przeczytana: 16 lipca 2018

Niemiecka profesor teologii - Uta Ranke-Heinemann w swojej monografii prezentuje rozwój katolickiej moralności seksualnej, a tym samym demaskuje dwa tysiące lat mizoginii, obłudy, obskurantyzmu i pogardy dla człowieka.
Książka napisana błyskotliwie, podbudowana gruntowną wiedzą i ogromną erudycją. Fascynująca i przerażająca.

Marszka_1988 | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Książka warta czasu. Pozycja ta jednym otworzy oczy i pokaże inny kąt patrzenia na kościół, innych utwardzi w przekonaniach co do kościoła, a jeszcze innych zdenerwuje za "heretyckie " podejście do sprawy.
Czytając nie da się nie zauważyć, że autorka poświeciła dużo czasu na jej napisanie, a także posiada bardzo obszerną wiedzę na tematy kościoła. W moim odczuciu autorka nie tyle atakuje/ rozlicza wiarę chrześcijańską lecz instytucje fizyczna kościoła katolickiego, jego błędów, które były powtarzane, a niejednokrotnie umacniane przez następców. Wielokrotnie ukazuje brak empatii, mizoginizm, nieracjonalność w myśleniu, a także brak skruchy i przyznania się do błędów przez kościół. W moim odczuciu jest to hipokryzja Kościoła szczególnie, że gdzie jak nie w kościele słyszymy " wybaczaj wrogom ich błędy" czy " ulgę daje przyznanie się do błędów".
Książka zawiera bardzo dużo ciekawostek, które mnie zaszokowały i dały do myślenia. Autorka porusza takie tematy jak homoseksualizm,...

Tadeusz | 2019-01-28
Przeczytana: 28 stycznia 2019

Cytat:"Tego rodzaju absurdalne pomysły(instytucji Kościoła-mój dopisek) są rezultatem
sprowadzonej na bezdroża moralności seksualnej, która
bynajmniej nie jest skłonna rezygnować ze swej już prawie
dwa tysiące lat temu przywłaszczonej władzy nad
małżeńskimi sypialniami. To rzecz zdumiewająca, jak wielką
gromadą szli przez historię ludzie wzajemnie się duchowo
zapładniający, zawsze niekompetentni, choć przybrani
w pozory fachowości, ludzie, którzy otoczywszy się nimbem
boskości, roztrząsali przez znaczną część życia problemy
całkowicie nonsensowne. Ten pseudoteologiczny gabinet
figur woskowych mógłby być powodem prawdziwej
wesołości, gdyby wypełniające go postaci NIE MIAŁY NA SUMIENIU TYLU MAŁŻEŃSKICH TRAGEDII".
Dodatkowo:
1.książka bardzo chaotycznie napisana-powtórzenia są nie do zniesienia,momentami w trakcie czytania myślałem,ze zawiesza mi się czytnik.
2.Niewspółmiernie dużo jest o średniowieczu w stosunku do czasów współczesnych.
3.Na kontrowanie stanowiska Jana Pawła II i...

Reminiscencja | 2016-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2016

Długo męczyłam tę książkę. Mimo, że jest napisana przystępnie, nie mogłam przeczytać więcej niż kilka stron na tydzień z jednej prostej przyczyny - ilekroć po nią sięgałam w końcu zalewał mnie słuszny gniew i dla własnego zdrowia psychicznego musiałam ją odłożyć. Czemu? Bo książka "Eunuchy do raju" jest bardzo dobrze udokumentowanym zbiorem mizoginizmu, antysemityzmu, całej zgnilizny moralnej jaka pleniła się przez kolejne wieki, idiotycznych twierdzeń, uwłaczania rozumowi czy zwykłemu poczuciu przyzwoitości. Czym jest dla mnie ta książka? Zbiorem najbardziej znanych, pardon my french, chorych pojebów w historii chrześcijaństwa. Przez przypadek mieli oni wpływ nie tylko na swoją religię ale też na historię Europy i Świata, więc z owocami ich ślepej nienawiści musimy borykać się do dzisiaj.

Cieszę się, że kupiłam tę książkę i cieszę się, że ją przeczytałam, bo wiem, że mogę teraz z czystym sumieniem twierdzić, że chrześcijaństwo jest wszystkim, tylko nie "religią...