Burza

Okładka książki Burza
William Shakespeare Wydawnictwo: Znak utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
The Tempest
Znak
2008-03-28
2008-03-28
978-83-240-0933-6
Stanisław Barańczak
Szekspir Miranda Prospero tragikomedia literatura angielska teatr teatr elżbietański Barańczak

Świetny, magiczny dramat! Jeszcze nie czytałem Shakespeare'a i bardzo się cieszę, że trafiłem na tą właśnie pozycję. Świetne postacie, wątki romantyczne, dramatyczne, zdrady i podstępy, przebaczenie. To wszystko składa się w przepiękną historię o tajemniczej wyspie i rozbitej załodze statku! Polecam!

„Burza” prezentuje losy księcia Prospera, który za sprawą nieczystego zagrania swojego brata, zostaje wygnany z Mediolanu i trafia na bezludną wyspę, na której zamieszkuje wraz ze swoją córką Mirandą. Po latach los sprawia, że niespodziewanie lądują na niej ludzie odpowiedzialni za tamto wydarzenie. Czy uzurpatorów dosięgnie sprawiedliwość? Czy władza jest wszystkim, czego...

Chciałem się dowiedzieć, czy za tym cytatem kryje się głębsza myśl:
"Piekło jest puste, a wszystkie diabły są tutaj".
Niestety, to tylko rzucone mimochodem przekleństwo.

Ale sztuka okazała się przyjemna.

Jak uwielbiam Szekspira, tak z tym dramatem mam problem. Po raz pierwszy, zanim zrozumiałam książkę, musiałam posilić się kilkoma opracowaniami na jej temat. Inaczej nie byłabym w stanie wyciągnąć z niej żadnej głębszej refleksji. Co więcej, owe opracowania też nie do końca rozjaśniły mi sytuację. Wydaje mi się, iż jest to dramat o pogodzeniu się. Pogodzeniu ze starością,...

Miałem napisać jakąś mądrą opinię, ale przeczytałem te już istniejące i zwątpiłem w ludzkość.

Polecam to konkretne wydanie ze względu na obszerne komentarze. Jak widać - są potrzebne.

Okazało się, że czytałam ją już 5 lat temu. Zupełnie tego nie pamiętając. Nawet podczas lektury nie przypomniałam sobie tego faktu. Odkryłam to dopiero na LC. I ciężko mi się ją czytało tym razem. Męczyłam chociaż to raczej lekka i nic nie wnosząca opowieść. Chyba najsłabsza, którą dotychczas czytałam z Szekspira.

Doceniam mocno twórczość Shakespeara, ale w tym wypadku mało co da się zrozumieć, może dlatego że czytałem w oryginale ale po prostu nic nei da sie prawię zrozumieć ale klimat da się poczuć

Jeżeli ktoś lubuje się w sprzeczkach władców, historii Włoszech i żeglarskich wątkach to to będzie dla danego czytelnika w sam raz. Ja jednak uważam, że William Szekspir pisał dużo lepsze sztuki - ale tą też można sobie spokojnie przeczytać, jeśli się komuś bardzo nudzi. Półtorej godziny zajęło mi czytanie książki. Najbardziej do gustu przypadli mi z postaci Prosper,...

Jestem miłośnikiem twórczości Shakespear’a, więc trochę bezkrytycznie podchodzę do jego dzieł. Po „Burzę” sięgnęłam ( nie po raz pierwszy zresztą), bo chciałam się przygotować do lektury „Czarciego pomiotu” Margaret Atwood, powieści napisanej na zamówienie, na motywach „Burzy”.

Shakespeare, jak Shakespeare. Dla mnie jak zwykle wybitny. Choć sztuka trochę inna, krew się...

Bardzo dziwna książka. Powiedziałabym, że dość niewinna jak na dramat w wykonaniu Szekspira. Rozumiem fenomen, ale niekoniecznie samą historię. Wiele kontekstów, podtekstów, innego dna. Do przemyślenia.

2 671
    1 104