Złote Wybrzeże

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Cykl: John Sutter (tom 1)
Wydawnictwo: Przedsiębiorstwo Wydawnicze „Rzeczpospolita” S.A.
The Gold Coast
9788360192795

Złote Wybrzeże Long Island przez dziesięciolecia było obszarem największej w USA koncentracji bogactwa i władzy. John Sutter, prawnik z Wall Street, mieszka tam od zawsze. z niechęcią stwierdza, że sąsiednią posiadłość kupił boss jednej z nowojorskich rodzin mafijnych. Sąsiad ów jest jednak postacią niezwykle interesującą i przyjaźnie nastawioną, także do żony Johna. Sutterowie dają mu się wciągnąć w emocjonującą grę, która tym bardziej ich podnieca, im groźniejsza się staje.

figa1992 | 2014-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2014

Nie lubię zostawiać książki nie doczytawszy jej uprzednio do końca. Jednak biorąc pod uwagę, jak mało mam czasu na czytanie w te wakacje, doszłam do wniosku, że szkoda mi go marnować na "Złote wybrzeże".

Zawiodłam się na tej powieści. Po "Szkole wdzięku", którą może i czytałam dość dawno, ale którą w miarę dobrze pamiętam, spodziewałam się od autora dobrego kryminału, o wielu zwrotach akcji i zaskakującym zakończeniu. Tymczasem DeMille w "Złotym wybrzeżu" zwodzi czytelnika. Przez ponad połowę książki kusi go obietnicą odkrycia przez głównego bohatera (i jednocześnie narratora) szokującej prawdy, jednocześnie wypełniając ten czas mało istotnymi wydarzeniami i niezbyt interesującymi opisami. Książka po prostu nudzi czytelnika i zniechęca go do dalszej lektury.

Nie twierdzę, że ów zaskakujący koniec nie czeka na nas gdzieś tam, na ostatnich stronach powieści, by wynagrodzić nam ten cały wysiłek, jaki kosztowało nas dobrnięcie do niego. Być może nawet kiedyś sama się o tym przekonam;...

JanKos | 2016-02-21
Przeczytana: 09 lipca 2015

Pisarz kompletnie mi nie znany. Okładka mało zachęcająca. Ociera się o kiczowate mistrzostwo okładek wydawnictw SF z lat 90. Kupiona z przeceny/wyprzedaży w jakimś koszyku z okazjami w Auchan albo czymś takim. Czego tu się spodziewać? Ale zachęcony entuzjazmem teścia - przeczytaj spodoba Ci się. Czytam. I czytam i czytam i czytam. Z coraz większym zachwytem. W którejś recenzji czy na okładce przeczytałem, że to takie skrzyżowanie Wielkiego Gatsby'ego i Ojca Chrzestnego. I rzeczywiście dużo prawdy w tym porównaniu. Ta książki jest przede wszystkim obyczajowa. To nie jest kryminał, to nie jest sensacja. Swietnie, lekko napisana. Konsekwentna i logiczna. Cyniczny, zdystansowany do siebie i otaczającego świata bohater. Trochę jakby wyjęty z Układu Kazana (moja ulubiona postać). Wiele osób zapewne będzie narzekać na dłużyzny, niepotrzebne w prowadzeniu intrygi przez autora. Mnie to akurat zachwyciło. Taka powolna, niespieszna narracja, właściwie bez happy endu, ale z zaskakującym finałem.

Klio | 2012-03-09

Ostatnimi czasy zaczytuję się w literaturze współczesnej...a tu takie zaskoczenie z lat 90-dziesiątych. Bardzo dobra książka. Głównym bohaterem jest John Sutter dobrze prosperujący adwokat specjalizujący się w prawie podatkowym. Co jest pewnego rodzaju iluzją, gdyż zostaje posądzony o nieprawidłowe odprowadzanie podatków, i by obejść w pewien sposób prawo postanawia wejść w pewien układ z sąsiadem, który zamieszkał obok posiadłości Sutterów. Dotychczas to żona Johna spędzała czas na posiadłości Franka, malując dla niego, i jednocześnie zaprzyjaźniając się z jego żoną. Frank Barllerossa, był gangsterem, przewodniczącym mafii, co nie było dobrze odbierane w światku dobrze usytuowanych Sutterów. John dążąc do obejścia prawa, spotyka się z Barllerosą, przedstawiając mu swój problem..Frank jako szef mafii, mające mnóstwo znajomości i w tym jest w stanie pomóc Johnowi..lecz w jego odczuciu nic za darmo..Po pewnym czasie proponuje mu spotkanie, a celem spotkania jest reprezentowanie...

tom | 2013-08-21
Przeczytana: 2012 rok

MegaARCYdzieło!!! Wciąga odrazu od pierwszych stron, jest to historia bogatego prawnika mieszkajacego w willowej dzielnicy usa, obok ktorego wprowadza sie Mafiozo, Panowie sie poznaja i sie zaczyna....
jest super, jedna z lepszych jakie w zyciu czytałem. Pełno świetnego poczucia humoru, i cały ten gangsterski klimat książki... naprawdę świetnie sie ją czyta. Polecam każdemu!

Grzegorz | 2015-12-29
Przeczytana: 06 grudnia 2015

Książka jest genialna. Bardzo zabawna, mnóstwo ciekawych opisów i żartów sytuacyjnych. Moim zdaniem, autor mógł ją jednak trochę skrócić. Mniej więcej w połowie miałem wrażenie, że przez 50 stron dzieje się ciągle to samo (Hotel).
Niemniej jednak, polecam każdemu kto podczas czytania lubi wybuchnąć śmiechem niczym na dobrej komedii :)

Jolanta Leśniak | 2011-07-17
Przeczytana: 14 lipca 2011

Świat amerykańskiej "arystokracji" splata się tu nieoczekiwanie (chociaż z wielka precyzją) ze światem mafijnym.Odpowiada mi szczególnie rodzaj humoru jaki jest właściwy głównemu bohaterowi.

smolny | 2015-11-15
Przeczytana: 09 listopada 2015

Rzeczywiście akcja rozwija się baaaardzo powoli, takie obyczajowe spaghetti z domieszką sensacji. Kręci się właściwie wokół życia codziennego gościa "z pogranicza". I po co ta książka, jak zresztą komentują inni czytelnicy? No w sumie, rzeczywiście, sam się nad tym chwilami zastanawiałem. I tylko co kilka stron jakieś szarpnięcie struny, sugestia że coś się spieprzy dokumentnie, choć niby nic na to nie wskazuje. Gdy skończyłem czytać, nie żałowałem czasu na to "poświęconego", a nawet ucieszyłem się, że jest ciąg dalszy :) w którym naprawdę brakuje charyzmy jednego z głównych bohaterów. Ale są inne smaczki

lawa | 2013-08-15
Na półkach: Przeczytane, 2013, A Posiadam
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Przydługawa, ale zabawna. Ściśle oddaje podejście do życia wyższej klasy średniej w USA. Niestety dopiero w połowie faktycznie wciąga.

KaszaKasza | 2016-02-20
Scottie | 2013-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2013

Początkowo książka nieco się dłuży, ale później niesamowicie się rozkręca. Myślę, że opowiedziana w powieści historia na długo pozostanie w mej pamięci. I daje dużo, dużo do myślenia...