Graal

2016-01-14
9788328020696
Leszek Karnas
Leszek Karnas

Jak opisać książkę,żeby to miało jakoś ręce i nogi?Przy tej pozycji to będzie bardzo trudne ,bo sama powieść jest katastrofą.W sumie mogę powiedzieć,że streszczenie na końcu książki jest o niebo lepsze niż sama treść,a recenzja od Dana Browna to chyba jakiś żart,gdyż książki Browna przewyższają o niebo "Gralla"N.DeMille.
Powieść jak dla mnie jest bezbarwna i bezpłciowa,brak tu jakiejkolwiek akcji,no chyba ,że autor drogę w poszukiwaniu słynnego artefaktu uważa za super fabułę.Ta książka to jest jakieś nieporozumienie.Po samym tytule spodziewałam się czegoś tajemniczego,wartkiej akcji ,niesamowitych odkryć,sekretów,trzymającej w napięciu przygody a tu wyszły zwyczajne "flaki z olejem" i to jeszcze napisane drobnym maczkiem na 556 stron.Czytałam już słabe książki ale ta przewyższa wszystko.

Powieść jak dla mnie jest bezbarwna i...

trochę rozczarowuje...

trochę rozczarowuje...

sraal

sraal

Cóż, ocena przeciętan jest najwyższą, jaką mogę dać tej powieści. Nie porywa ani fabułą, ani przemyśleniami Autora.

Opis książki zachęcił mnie do jej przeczytania. Zastanawiające jest to, że zdarza się coraz częściej, że sam opis z okładki jest dużo lepszy niż sama powieść. Spodziewałam się po tej książce wartkiej akcji, interesującej i trzymającej w napiciu przygody, tajemnicy związanej z artefaktem oraz dobrze zarysowanych postaci. Niestety moje oczekiwania z każdą stroną bledły.

Jestem rozczarowana tą książką i nie omieszkam napisać dlaczego. Jak napisałam wyżej, oczekiwałam wartkiej akcji. Jest to nieporozumienie. Nie wydarzyło się nic co by mnie zaskoczyło, sponiewierało emocjonalnie, wywołało jakąkolwiek reakcję. Całe to wprowadzenie, kluczenie w budowaniu fabuły jest zwyczajnie nudne. Czytam, słowa przemykają przez palce i to wszystko. Budowanie napięcia autorowi zdecydowanie nie wyszło podobnie jak cała otoczka zbudowana wokół świętego artefaktu. Odniosłam wręcz wrażenie, że autor chce nam wmówić, iż rozchodzi się o poszukiwanie tytułowego Graala i związane z tym niebezpieczeństwo. Naprawdę ja tego nie widzę i zupełnie nie odczułam klimatu. Natomiast przed szereg wyszedł trójkąt głównych bohaterów i odniosłam wrażenie, że w zasadzie to jest głównym motywem książki. O zgrozo, jeżeli ma być to sensacja z wątkiem miłosnym w tle to niech tak będzie, tutaj wyszło zupełnie na odwrót – tytułowy Graal był dodatkiem do dziwnej relacji trojga ludzi, którzy niby są przyjaciółmi i kochankami… Nawet w tych relacjach nie ma prawdziwego żaru, emocji. Wszystko wydaje się sztuczne i pisane na „odwal się”. Dla mnie nie ma w tej powieści żądnej przygody, ani tajemnicy. Postacie w zasadzie też są nijakie. Niczym szczególnym się nie wyróżniają, żądne cechy osobowościowe ich nie określają, a dialogi między nimi hmm po prostu są. Podsumowując tę krótką notkę: Ta książka jest nudna, absolutnie bezpłciowa, z beznadziejnymi dialogami i postaciami, nie wspominając o akcji, którą akcja nazywać się nie powinno. Nie polecam!

troche naciagana ale czyta sie milo i dosc szybko,wartka akcja

troche naciagana ale czyta sie milo i dosc szybko,wartka akcja

Ciekawa historia, ale ciągnie się jak flaki z olejem.

Ciekawa historia, ale ciągnie się jak flaki z olejem.

Na okładce rekomendacji udziela Dan Brown i to jest moim zdaniem najlepszy/najgorszy dowcip, jaki mógł zrobić wydawca. Szczęśliwie (wciąż moim zdaniem) powieść nie ma nic wspólnego z twórczością wyżej wymienionego.
Książka tylko pozornie traktuje o poszukiwaniu Graal'a. A może raczej jak najbardziej traktuje, lecz nie w sensie dosłownym. Trochę się bohaterowie snują po Włoszech i Etiopii, trochę z kimś tam postrzelają, gdzieś tam zgubią, ale to, co najważniejsze, dzieje im się w głowach i duszach.
Całość to DeMille w najlepszym wydaniu (dziwny autor - według mnie jak od ściany do ściany odbijający się do najwyższego kunsztu do poziomu rynsztokowego). To dzieło w stylu "jak moralizować, żeby czytelnik tego nie dostrzegł". Rzecz bez nachalności w stylu i wymowie. Ja to widzę tak - powiada autor - a ty, czytelniku, możesz inaczej. A przy okazji dobrze się baw. Chyba, że lubisz klimat bezmyślnej strzelaniny, tępego mordobicia i ciętych ripost rzucanych wśród gradu kul. Jeżeli tak, to nie jest to książka dla ciebie.
Nieco tandetny finał (ostatnich 20 - 30 stron) nie umniejsza urody całej reszty.

Zacytuję klasyka
"to jest tak: nuda... Nic się nie dzieje, proszę pana. Nic. Taka, proszę pana... Dialogi niedobre... Bardzo niedobre dialogi są. W ogóle brak akcji jest. Nic się nie dzieje."

Doczytałem tylko dlatego, że nie lubię nie kończyć książek. A szkoda bo jego np Gra Lwa była świetna.

Zacytuję klasyka

• Biblioteka