Lot orłów

Okładka książki Lot orłów Jack Higgins
Okładka książki Lot orłów
Jack Higgins Wydawnictwo: Prima Cykl: Dougal Munro i Jack Carter (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Dougal Munro i Jack Carter (tom 3)
Flight of Eagles
Prima
2000-01-01
1998-01-01
Zbigniew A. Królicki
Zbigniew A. Królicki powieść angielska

Ciekawy pomysł na alternatywną historię II WŚ. Dobre.

Ciekawy pomysł na alternatywną historię II WŚ. Dobre.

Mieliśmy już zamach na Churchilla w "Orzeł wylądował" więc teraz dla odmiany Autor przeprowadza zamach na Eisenhowera w przeddzień D-Day. Ciekawie powiązany z losami braci bliźniaków, których złośliwy los rzucił do RAF-u i Luftwaffe.
I jak zawsze po zakończonej książce Higginsa czytelnik może zadać sobie pytanie: czy to tylko fikcja czy może jednak...
Fajna książka.

Fajna książka.

Początkowo historia dwóch braci przypomina formą artykuł biograficzny. Fabuła prowadzona jest linearnie i pisarz niczym nie zaskakuje. Miałam nieodparte wrażenie, że autor pisał na chybcika, a potem chciał rozpaczliwie zakończyć książkę. Pomysł dobry, ale nie podobał mi się ten oszczędny styl.

Jest to już n-ta i prawdopodobnie ostatnia powieść Jacka Higginsa jaką czytałem. Mamy tutaj kolejną dziwną intrygę prowadzoną prze Himmlera i dwoje braci, którzy zostali w to wplątani. Jest to więc podobny scenariusz, co w innych powieściach tego autora. Niemalże identyczny schemat przewija się np. w "Orzeł wylądował". Poszczególne postaci piją alkohol przy każdej okazji. Czasami zastanawiałem się jak Ci ludzie funkcjonują. Sam autor wymyśla sobie nawet niebywałą przeszłość. Reasumując mogę stwierdzić, że oceniłem książkę tą bardzo płytko. Nie brałem tu pod uwagę np. opisów postaw Harrego i Maxa oraz ich matki Elsy i ojca. Nie to jest istotne. Zwyczajnie z uwagi na powtarzalność pewnych schematów po przeczytaniu ok. 15 książek Higginsa można się nimi znudzić.

Książka porusza trudny okres historyczny- realia II wojny światowej opisywane z perspektywy dwóch braci-rodzieleni w dzieciństwie, wychowywani po przeciwnych stronach barykada, jednakowo doskonali lotnicy.
Książka nie porywa opisem tła historycznego, nie ma rozwiniętych jakis szczególnych wątków, mam wrażenie że jest napisana na szybko, o wszystkim raczej wspomniane niż opisywane.
Jeden z bliźniaków-wychowywany przez dziadka w Stanach, dla którego liczy się tylko lotnictwo, w którym zdobywa coraz to lepsze odznaczenia, doceniany przez służby zaczyna służyć krajowi w jedyny znany sobie sposób.
Drugi z braci-wychowywany przez matkę w Niemczech, również szkoli się w lotnictwie, w którym nie ma sobie równych, poznaje "elitę" państwa, któremu musi służyć. Podobnie do brata-nie widzi świata poza lataniem, przez co jest najlepszy w swym zawodzie.
Ponury czas wojny sprawił, że bracia rozpoznali się w powietrzu, jak łatwo się domyślić-nie potrafili walczyć przeciw sobie,choc Rzesza starala się ich wykorzystać do wygrania wojny.
Książka o wszystkim i o niczym. Bardzo trudno napisać coś więcej na jej temat.

Krotka i zwiezla opinia . Jedna z najlepszych powiesci Higginsa , nie ma slabych stron , swietna powiesc w realiach drugiej wojny swiatowej

Aż żal że to już ostatnie przygody Munro chciało by się jeszcze więcej

Aż żal że to już ostatnie przygody Munro chciało by się jeszcze więcej

"Lot orłów" po raz pierwszy przeczytałam wiele lat temu i z tego co pamiętam, książka ta zrobiła na mnie dobre wrażenie. Postanowiłam zrobić mały eksperyment i wrócić do niej aby skonfrontować swoje odczucia na przestrzeni lat."Lot orłów" po raz pierwszy przeczytałam wiele lat temu i z tego co pamiętam, książka ta zrobiła na mnie dobre wrażenie. Postanowiłam zrobić mały eksperyment i wrócić do niej aby skonfrontować swoje odczucia na przestrzeni lat.

Obecnie historia rozdzielonych braci bliźniaków, którzy zostają „zmuszeni” do walki na przeciwnych frontach drugiej wojny światowej, nie zrobiła na mnie aż tak wielkiego wrażenia jak na początku. Książkę czyta się dobrze, historia jest nieprzewidywalna i wciągająca - to się nie zmieniło z upływem czasu. Nie czytałam innych pozycji tego autora, ale cieszę się, że „Lot orłów” wpadł mi wiele lat temu w ręce, bo to piękna książka o pasji, miłości i poświęceniu z wojną w tle.

To było moje pierwsze spotkanie z twórczością Jacka Higginsa i mogę stwierdzić, że było ono udane.

"Lot orłów" to powieść, której akcja przenosi nas w czasy II wojny światowej. Poznajemy historię braci bliźniaków, którzy zostali rozdzieleni w dzieciństwie i wychowywali się osobno, choć przez cały czas mieli ze sobą jakiś kontakt. Ich ojciec był znanym lotnikiem i to on zaszczepił w obu synach miłość do latania. Gdy dorosną, każdy z nich zacznie robić to, co kocha - latać. Jednak los jest przewrotny i postawi braci po przeciwnych stronach wojennego konfliktu. Max będzie pilotem Luftwaffe, zaś Harry będzie latał dla brytyjskiego RAF-u. Jeśli ciekawi Was co okaże się silniejsze: więzy krwi czy posłuszeństwo dowództwu, to sięgnijcie po "Lot orłów".

Powieść czyta się całkiem dobrze, choć dopiero gdzieś tak od połowy książki akcja nabiera tempa i lektura pochłania nas bez reszty.
Historia dobrze osadzona w realiach - widać, że autor zadbał o to, aby dobrze oddać atmosferę tamtych czasów. Sporo fachowego słownictwa związanego z lotnictwem oraz różnorakimi odznaczeniami, jednak redakcja dopilnowała, aby Czytelnik nie pogubił się w tym wszystkim, stąd na początku przypisy pojawiają się prawie na każdej stronie.

Powieść jest nieco nierówna - jednak po przebrnięciu przez nudnawy początek czyta się naprawdę dobrze. I taka jest też moja ocena: dobry, czyli 6/10.

Myślę, że mogę polecić.

Higgins jak zawsze w swojej najlepszej odsłonie! Idealnie łączy fikcję na tle wydarzeń historycznych jednocześnie zagłębiając nas w piękną i wzruszającą opowieść o braciach Kelso. Nie można oderwać się od lektury dopóki nie przeczyta się zakończenia ;)

• Jack Higgins
  • Beletrystyka