Kolory bez barw

8 (5 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Kolory bez barw
literatura piękna
fayali

"Kolory bez barw" to wnikliwe, subtelne studium psychiki młodziutkiej niewidomej dziewczyny, bezbronnej w swym kalectwie, szukającej swojego miejsca w świecie.

źródło opisu: Wydawnictwo Czytelnik, 1972

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Bitel | 2019-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2019

Co jakiś czas sięgam po powieści młodzieżowe,które czekają na półce z książkami,by po wielu latach ktoś je odświeżył i przeczytał.Patrząc po ilości ocen ta książka jest totalnie zapomniana,przeoczona i niedoceniona.A zupełnie niesłusznie,bo to jedna z najlepszych i najbardziej poruszających książek młodzieżowych jakie przeczytałem w życiu.Bohaterką i narratorką jest niewidoma dziewczynka,która opowiada jak od dzieciństwa żyje w ciemności i radzi sobie ze swoim kalectwem.Akcja dzieje się w dwudziestoleciu międzywojennym,dziewczynka pochodzi z dość zamożnej rodziny,jednak poza babcią od strony ojca rodzina traktuje ją jako nieudany egzemplarz,odrzuca ją,nie chce się nią zajmować.Ojciec szybko opuszcza rodzinę,był to nieudacznik,bez grosza przy duszy,mówiący do siebie,nie można było na niego liczyć ani trochę.Matka roszcząca sobie wielkie pretensje do świata odtrąca córkę,nie potrafi otoczyć ją opieką,pokochać i się nią zająć,zamiast tego czyni jej nieustanne wyrzuty.Bohaterka jeździ...