Śmierć komiwojażera

978-83-7648-230-9
Pulitzer
dona

Inne wydania

Nowy przekład najsłynniejszej i dwukrotnie zekranizowanej sztuki wybitnego amerykańskiego dramaturga. Ostatni dzień z życia wędrownego sprzedawcy, który nie potrafi odnaleźć się w realiach twardej, bezwzględnej rzeczywistości. Uświadamia sobie, że całe jego życie jest porażką. Zasady i wartości, którym hołduje okazują się mitami i kłamstwem. Nie spełnia się ani jako handlowiec, ani jako mąż i ojciec. Myśl o zabezpieczeniu przyszłości najbliższym podsuwa Lomanowi zaskakujące wyjście z sytuacji. Historia rodziny Lomanów, chociaż osadzona w amerykańskich realiach, posiada wymiar uniwersalny, jest bardzo aktualna i bliska naszej codzienności. „Śmierć komiwojażera” to jedno z najwybitniejszych dzieł Arthura Millera. Sztuka była uhonorowana nagrodą Pulitzera, wielokrotnie wystawiana na deskach teatrów na całym świecie i sfilmowana przez Volkera Schlöndorffa.

Dominika | 2016-12-30
Przeczytana: 30 grudnia 2016

Na swojej liście nie miałam żadnej amerykańskiej sztuki, ale w końcu padło na "Śmierć komiwojażera" Arthura Millera. Jako ostatnia książka w tym roku. Kurtyna na 2016 więc opada.

Trzeba powiedzieć, że tytuł zdradza zakończenie. Poza tym początek sztuki wprowadza atmosferę ciężkości, napięcia, stanowi preludium do niewesołego punktu kulminacyjnego. Czyli wiadomo co się szykuje, więc nam widzom pozostaje tylko przypatrywać się, jak doszło do owego dramatycznego wydarzenia.

I czego jesteśmy świadkami? Ojciec rodziny przypominał mi Ala Bundy'ego, raczej niesłusznie. To zagubiony, podłamany i zmęczony życiem mężczyzna, który skutecznie przelał swoje niepowodzenia i wybujałe fantazje na synów. Żona stojąca bardziej za mężem, widzi co się z nim dzieje, ale jednocześnie chyba nie wie wszystkiego. Frustracje, żale, narzekania i samooszukiwanie się to chleb powszedni Nomanów. Symbolizują oni ciemną stronę marzeń, dlatego tak istotne jest znalezienie złotego środka. Równowagi, której każdy...

deana | 2016-01-15
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 stycznia 2016

Arthur Miller był czołowym amerykańskim dramaturgiem. Największą sławę przyniosła mu m.in powstała w 1949 roku sztuka ,,Śmierć komiwojażera". Jest to przejmująca opowieść o sześćdziesięcioletnim Willym Lomanie. Mężczyzna całe życie spędził pracując jako objazdowy sprzedawca. Ciężko pracował ale nigdy niczego się nie dorobił. Żyje dzięki pożyczkom od przyjaciela. Całym jego życiem są mrzonki, którymi się karmi. Wierzy, że pewnego dnia to jego synowie osiągną upragniony sukces. Nie zauważa jednak, że żaden nie ma ku temu odpowiednich predyspozycji. Są do bólu przeciętni, wychowani jednak w poczuci swojej niezwykłości co tylko utrudnia im szczęśliwe życie. Biff (starszy z synów) w końcu do tego dochodzi, mówiąc: ,,I do niczego nie doszedłem, boś mnie tak napompował sodówą, że nie mogłem znieść, by ktokolwiek mi rozkazywał." Do Willy'ego jednak ta bolesna prawda nie dociera. Balansuje na granicy teraźniejszości i przeszłości nadal wypatrując upragnionej chwały.

,,Śmierć...

Willy Loman przez całe życie uważał, iż nie liczy się to, co się mówi, tylko jak, zaś najważniejsza jest osobowość. Tę zasadę wpajał swoim synom - Biffowi i Happy'emu, przekonując ich dodatkowo, że wszystkie drzwi stoją przed nimi otworem. Zwiększał tym samym ich pewność siebie. Ale czy słusznie?
Okazuje się, niestety, iż czas zrewiduje poglądy Willy'ego i uświadomi mu iluzoryczność ideałów, którymi się kierował. Jak to wpłynie na tytułowego komiwojażera? Przekonajcie się sami.
Dramat Millera to interesujące studium człowieka żyjącego w świecie iluzji, człowieka niezwykle naiwnego i absolutnie niepragmatycznego. Pomimo to Willy budzi współczucie - jest przecież marzycielem, idealistą. Takie osoby nigdy nie przystają do otaczającego ich świata i w zderzeniu z rzeczywistością muszą ponieść klęskę.
Mogę polecić ten utwór m.in. ze względu na jego aktualność. We współczesnym świecie nie brak bowiem ludzi zagubionych, niespełnionych życiowo. Właśnie o takich ludziach (Willy i jego...

Klaudyna | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

"Komiwojażer nie ma w życiu stałych punktów oparcia. Jest człowiekiem, który wisi w powietrzu, jedzie przez życie na uśmiechu i fantazji. A kiedy nagle przestają odpowiadać na jego uśmiech, wówczas wali się wszystko. Człowiek się zaniedbuje i to już jest koniec."*

Zderzenie z rzeczywistością bywa czasem naprawdę bolesne. Doświadczył tego, Willy Loman, wędrowny sprzedawca, który właśnie wraca do domu po długiej podróży. Jest zmęczony, znudzony i zrezygnowany. Uświadamia sobie, w jak ciężkiej sytuacji się znalazł: całe życie pracował po to, by niczego nie osiągnąć. Wartości, w które wierzył już dawno straciły na znaczeniu i spowodowały, że zgubił sens życia. Nie zapewnił rodzinie oparcia, stał się kiepskim mężem i ojcem.

Rozgoryczenie mocno daje o sobie znać. Willy coraz częściej pogrąża się we własnych myślach, mówi sam do siebie, ma zwidy. Mimo kilku prób zmiany myślenia, sytuacja nadal pozostaje taka sama. Ostatecznie Willy decyduje się na tragiczny w skutkach czyn, by pomóc...

JanKos | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Ostatni film Asghara Farhadiego – ‘Klient’, tegoroczny (2017) laureat Oscara. W filmie główni bohaterowie, mąż i żona, wcielają się w bohaterów sztuki Millera, wystawianej przez amatorski teatr którego są członkami.

Pomyślałem, że dla zrozumienia filmu istotna jest znajomość dramatu Millera. I rzeczywiście związki pomiędzy filmem, a dramatem są bardzo ścisłe. Nawet tytuł filmu w wersji angielskiej (‘Salesman’) nawiązuje bardzo wprost do tytułu sztuki (‘Death of a Salesman’). Rozpisuję się o filmie tylko dlatego, żeby zwrócić waszą uwagę na te relacje.

Widzom, którzy zobaczą film gorąco polecam przeczytanie sztuki, czytelnikom znającym sztukę, gorąco polecam zobaczenie filmu, który jest swoistą wariacją na tematy poruszane przez Millera.

‘Śmierć komiwojażera’ to niezwykle aktualna rozprawa o niespełnionych marzeniach i nieadekwatnych ambicjach. O osiągnięciu takiego punktu w życiu, z którego nie można już wrócić, trzeba brnąć dalej, aż do finału – w sztuce Millera tragicznego....

śrubeczka | 2015-02-27
Przeczytana: 26 lutego 2015

"Śmierć komiwojażera" to książka, która każdemu zadaje pytanie "po co to wszystko?". Postać tytułowego bohatera Willy'ego Lomana pełni rolę motywatora i hamulca jednocześnie. Z jednej strony nakłania do brania życia w swoje ręce i niepozwalania, żeby było ono mdłe i nijakie. Z drugiej strony pokazuje, że realizacja tego "amerykańskiego snu" wcale nie jest taka łatwa - szczęście rodzinne może być tylko pozorne, a praca, której poświęca się życie, przynosi jedynie zmęczenie i rozczarowanie. Cały czas człowiek jest oceniany i porównywany do innych.
"Śmierć komiwojażera" jest książką aktualną także dzisiaj - "idź na studia, bo niczego nie osiągniesz", "na Twoje miejsce jest kilkunastu chętnych, więc jak Ci się nie podoba praca w nadgodzinach to droga wolna". Chcąc nie chcąc jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od konwenansów i otaczającej nas, szybko zmieniającej się rzeczywistości. Dla mnie ta książka jest zapisem walki głównego bohatera z życiem, którą, moim zdaniem, niestety...

Cinnamon | 2013-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2013

Amerykański sen... zabija.

Willy tak bardzo był nim zachłyśnięty, że bronił się przed rzeczywistością żyjąc w fantazjach o wielkości i rozpamiętując przeszłość. Nie wie kim jest i innych pyta o receptę na wielkość. Nie daje rady wymogom świata, w którym istnieje wyścig szczurów.

Jedynie Biff zdaje się w końcu otrząsnąć i obudzić z fałszywego snu. Wybiera to, co podpowiada mu serce.

Piotr | 2015-07-19

Smutny dramat, który warto przeczytać bo pokazuje jak może zakończyć się zakładanie własnej firmy w kapitalistycznym kraju (raju, zabrzmiałem jak jakiś wielki lewak). Mnie się przyjemnie czytało, ale znam ludzi, którym nieco nietypowy dla dramatu brak chronologii bardzo przeszkadzał.

Dobre, polecam.

castagna | 2016-01-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 04 stycznia 2016

po tym dramacie, stwierdzam, że uwielbiam Millera, wpierw zachwyciły mnie "Czarownice z Salem", a teraz sztuka, która słusznie została nagrodzona Pulitzerem

jego kunszt, przewrotność, mieszanie dramatu, ironii z komedią oraz nadal tak aktualne tematy czynią z niego wybitnego dramaturga

nie będę streszczać, bo to bez sensu, to po prostu trzeba przeczytać, kto nie zna jego "twórczości", to jak najbardziej zachęcam do sprawdzenia, a najlepiej - do zachwycenia się, tak jak ja <3

Konrad Akowacz | 2015-03-30
Przeczytana: 25 marca 2015

Śmierć komiwojażera jest dramatem, który pomimo przeszło 60 lat w żaden sposób nie stracił na aktualności. Jakże bliska przeciętnemu korposczurowi musi być sytuacja Willy’ego Lomana. Tak jak główny bohater pracuje całe życie by spłacić kredyt na hipotekę, tak przeciętny pracownik na Domaniewskiej, czy w innym Bussiness Parku pracuje by spłacić swój własny kredyt we frankach.

Historia Willy’ego jest historią niezwykle smutną i przejmująca, ale przez to dającą wiele do myślenia. Główny bohater to człowiek głęboko wierzący w swoje własne ideały, które niestety nie mają szans przetrwania w zetknięciu się z szybko zmieniająca się rzeczywistością.

To także historia mówiąca o przemijaniu dawnego porządku, o zastępowaniu starego nowym, ale także o samooszukiwaniu. Willy kreuje swoją własną rzeczywistość. Jest to świat wyidealizowany i pełen marzeń, w takim świetle zetknięcie się z prawdziwym światem musi być bolesne i nie do zniesienia. Bohater nie poprzestaje jednak na samym sobie....