Samotny mężczyzna

2010-01-01
9788324720453
Jan Zieliński
literatura współczesna XX wiek miłość samotność homoseksualizm gej LGBT

Jeden dzień z życia mężczyzny. Profesora. Homoseksualisty. "Starego zbereźnika". Pijaka. Pozycja reklamowana jako "poruszająca opowieść o wielkiej miłości", co uważam za wielkie nadużycie. Jeżeli ktoś oczekiwał romansu, srogo się rozczaruje. "Wielka miłość" opisana jest szczątkowo na marginesie, a z całej fabuły bije pustka, zakłamywanie rzeczywistości, płytkość relacji międzyludzkich. Jest i nadzieja. Bo skoro George'a podnieca widok drugiego mężczyzny (wg mnie najlepsza scena - zapis oberwacji meczu tenisa) i wciąż ma na tyle ikry, by snuć erotyczne wizje, kąpać się nago w oceanie z własnym studentem, czy planować wyjazd w wiadomym celu do Meksyku, to jeszcze nie jest z nim aż tak źle. W końcu George musi szybko znaleźć drugiego Jima, dopóki nie zestarzał się na tyle, że już nikt nie będzie go chciał. Kolokwialnie rzecz ujmując, należałoby rzec: ostatnie podrygi zdychającej ostrygi.
Książka ta mnie nie zachwyciła. Po całkiem niezłym początku ujawnia się wkrótce miałkość fabuły, a niektóre pasaże tekstu - pompatyczne, czy wręcz ekstremistyczne - budzą niemiłe uczucia - mieszaninę zdziwienia i niesmaku. Na plus warto zapisać osadzenie "akcji" w żywej tkance miasta - to tak jakby Los Angeles również było bohaterem powieści - i oddanie atmosfery lat 60. (Z uwzględnieniem historii, geopolityki, stosunków społecznych).

Sporo o tej książce przeczytałem i rozumiem, że wielu może się nie spodobać miłość mężczyzny do mężczyzny. Z drugiej czy nie każdy ma prawo kierować swoje uczucia do tych osób, które darzy miłością. Łatwo ceniąc innych samemu nie zaznając goryczy samotności. Fabula książki budzi nadzieję, że nawet mimo lat można odczuwać radość i przeżywać uniesienia. We mnie powieść wzbudziła pozytywne uczucia i wiarę w to co tak oburza innych. Prawo do samostanowienia i decydowania o sobie jako wartościowej i inteligentnej jednostce. Nie oceniaj innych by samemu nie podlegać ocenie.

Jedna z niewielu książek, którą uważam za swoją ulubioną. Przedstawiona w niej postać uniwersyteckiego wykładowcy mierzy się ze swoją codziennością, wspomnieniami o ukochanym i świadomością, że z każdym dniem staje się coraz starszy, a na jego ciele pojawia się coraz więcej zmarszczek. Gdybym miała opisać książkę w kilku słowach użyłabym trzech: Kryzys wieku średniego. Mimo tego książka bardzo przypadła mi do gustu.

Bardzo lubię film, teraz widzę, że jest dobrą ekranizacją, mimo, że niezbyt wierną. Książka wymaga skupienia, nie sposób prześlizgnąć się po niej.

Trudno się czyta, nie ukrywam. Osobiście polecam film. Sama historia tu czy tam piękna przez swe uniwersalne wartości.

Niech Was nie zmyli okładka, to nie jest romansidło. Raczej opowieść psychologiczna, o bólu, tęsknocie, stracie, przemijaniu. W tle barwnie namalowany obraz Stanów Zjednoczonych lat 60-tych, odradzających się po wojnie. Wiele tez wygłaszanych przez głównego bohatera jest aktualnych do dziś... Ta refleksja chyba smuci w tej książce najbardziej.

Książka na 7, film na 11. Nieczęsto się zdarza, wg mnie, by film był o pół świata lepszy. A może po prostu Isherwood mnie przerasta.

Miałem książkę kupić, ale na szczęście wszedłem na LC i już jej nie kupię...

Miałem książkę kupić, ale na szczęście wszedłem na LC i już jej nie kupię...

Nie mogłam sie oderwać. Udana realizacja techniki strumienia świadomości. Ponadto, wiele błyskotliwych spostrzeżeń. Polecam!

Poczucie straty, dotkliwa samotność, złość, zmęczenie, przemijanie, poszukiwanie, ale także wspaniały klimat Kalifornii z lat 40.-60. XX w., celne uwagi dotyczące amerykańskiego społeczeństwa i akademickie rozmowy - taką mieszankę serwuje czytelnikowi "SAMOTNY MĘŻCZYZNA".

To piękna językowo podróż wraz z George’em przez jego codzienność: czynności (nawet fizjologiczne), emocje, relacje, zapewniająca poczucie przebywania z bohaterem w każdej opisywanej chwili.
George jest mężczyzną po pięćdziesiątce, który doświadcza bólu związanego ze śmiercią swojego partnera, Jima. Próbuje wypełnić pustkę rutynowymi zajęciami: wykładami na uczelni, rozmowami z przyjaciółką, lekturą. Czytelnik uczestniczy w tym procesie, razem z bohaterem odczuwając nostalgię, przerażenie, ale też przeżywając momenty ekscytacji, fascynacji, niespełnienia. Poznaje tok myślenia George’a, nawet w tych momentach, gdy „głowa jest oderwana od ciała” i myśli płyną bezwiednie.

Jednocześnie George czuje się odrzucony w sąsiedztwie ze względu na swoją orientację seksualną. Powieść porusza ważny wątek dotyczący mechanizmów społecznych, nakręcającej się wzajemnej niechęci grup osób różnej orientacji. Autor przekłada kwestię nienawiści również na inne mniejszości, podejmując próbę zdefiniowania, czym są mniejszość i większość.

Książka jest też pełna cennych i kąśliwych uwag na temat idei „american dream”, postępującej w połowie XX w. informatyzacji i wynikającej z niej zmiany pokoleniowej. Nie brakuje gorzkiego komentarza odnośnie konsumpcjonizmu.

Na okładce „Samotny mężczyzna” zdefiniowany jest jako powieść o wielkiej miłości, ale ja w niej widzę o wiele więcej, zwłaszcza że osoby Jima i opisu związku z Jimem jest naprawdę niewiele. To krótka, ale kompleksowa powieść zajmująca ważne miejsce w historii literatury.

---
Ania