Wiek cudów

The Ages of Miracles
Anna Gralak
literatura piękna
Ag2S

Dla wszystkich wielbicieli "Melancholii" Larsa von Triera Dobrze pamiętam dzień, kiedy ogłosili to publicznie: nastąpiła zmiana, „spowolnienie”. Dni i noce wciąż się wydłużały. Odmierzanie czasu za pomocą zegarów i kalendarza straciło sens. Świat się zmieniał, lecz nie wszystko zmieniało się razem z nim. Nowy rok szkolny zaczął się tak jak zawsze, choć kazano nam ignorować dzwonki. A ja nie...

Dla wszystkich wielbicieli "Melancholii" Larsa von Triera

Świat się zmieniał, lecz nie wszystko zmieniało się razem z nim. Nowy rok szkolny zaczął się tak jak zawsze, choć kazano nam ignorować dzwonki. A ja nie przestałam marzyć o tym, iż pewnego dnia Seth na mnie spojrzy. Nawet kiedy miesiąc zamienił się w siedem zachodów słońca, właśnie to było najbardziej niewiarygodne: „Julia!”, dwie sylaby mojego imienia wykrzyczane przez niego na wietrze.

Jak silne mogą być uczucia, kiedy równowaga między światłem a ciemnością ulega całkowitemu rozchwianiu? Czy jest sens nadal kochać, przyjaźnić się, wybaczać, być wiernym, skoro jutro może nigdy nie nadejść?

Błyskotliwy debiut Karen Thompson Walker wywołał wielkie zamieszanie w świecie literackim. Powieść znalazła się w czołówce rankingów na najlepszą książkę magazynów „People”, „O: The Oprah Magazine”, “Financial Times” “BookPage”, “Kirkus Reviews”, “Publishers Weekly”, “Booklist”.

W przygotowaniu film reżyserki „Zmierzchu”.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Monika | 2019-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Rozdzierająca serce wizja ziemskiego życia w obliczu katastrofy. Boimy się tak wielu rzeczy: efektu cieplarnianego, terroryzmu, wojen. I są one realne. Zapominamy jednak o planecie na której żyjemy i którą tak niszczy nasza działalność. Wystarczy, że przestanie się obracać i nadejdzie kataklizm. Dni i noce nie będą miały końca, zmieni się klimat, zacznie wymierać Flora i fauna. Czy to nas czeka w przyszłości? Na tle tych przerażających wydarzeń rozgrywa się smutną historia miłości Julii i Setha. Jest tak krucha, ulotna może ją zburzyć chwila. Jest piękna i przejmująca.

Andarielka | 2019-07-06
Przeczytana: 06 lipca 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zastanawialiście się kiedyś co by było gdyby czas zwolnił? W dzisiejszym zagonionym świecie wiecznie narzekamy na jego brak. Co by się stało, gdyby ziemia zwolniła swe obroty?...
Początek był prawie niezauważalny. Na rok przed zmianą z nieznanego powodu wyginęły pszczoły. Potem czas zaczął się rozciągać. Pierwsze dni były dłuższe niż przewidywano zaledwie o kilka minut. Jednak to wystarczyło, aby zaburzyć grawitację. Zaczęły masowo umierać ptaki. Spadały z nieba na ulice jak deszcz. Nadmiernie rozpleniły się owady, pozbawione naturalnych wrogów.
Ziemia mocniej przyciągała ciała. Sportowcy nie byli w stanie prawidłowo grać. Rzucone przedmioty uderzały mocniej. Niektórzy ludzie zaczęli cierpieć na „chorobę grawitacyjną”. Wstrzymano starty samolotów a grupka astronautów utknęła na stacji kosmicznej.
Czas nadal się rozciągał…
Rozkłady jazdy pociągów ustalano na bieżąco.
Rządy ogłosiły czasem obowiązującym ten zegarowy.
Społeczeństwo podzieliło się na zwolenników znanego od wieków...

Ksiązka podbiła moje serce i zmieniła tok myślenia ..
Daje dośc dużo do pomyślenia , chociaż głowna bohaterka jest kreowana na nastolatke i tak dalej, ma 11 lat , to jest troche mylące . Potem koniec książki jest specyficzny , ze wzgledu na to że my sami możemy wykreować co sie dalej stanie , może bedzie kolejna część? A może to specjalny zabieg autora, byśmy sie zastanowili , co my robimy i dokąd zmierzamy ?
Nie umiem na to odpowiedzieć , lecz książka mnie urzekła

Jestem po powieści właśnie skończyłam czytać i okazała się wspaniałą książką,przejmującą oraz smutną.
Podobała się mi książka wzrusza do łez,wciąga,zaskakuje.
Porywająca,wzruszająca lektura.

Maria | 2019-05-04
Przeczytana: 07 lutego 2016

Warto spowolnić!
Już! Teraz! Usiąść przy bohaterce tej opowieści, Julii i posłuchać jej wspomnień. Jest człowiekiem z, być może, niedalekiej, a może bliskiej przyszłości i choć ma dopiero dwadzieścia trzy lata, dysponuje wiedzą bardzo doświadczonej osoby. A zaczyna swoje wspomnienia od dwóch alarmujących zdań – „Nie od razu zauważyliśmy, co się stało. Nie mogliśmy poczuć.” Świat skupiał się wówczas na bardziej widocznych, dotkliwszych, dających się we znaki problemach jak wojny, huragany czy zamachy. Ludzkość przejmowała się nie tym, czym powinna „się przejmować: dziurą w warstwie ozonowej, topnieniem pokryw lodowych, zachodnim Nilem, świńską grypą i morderczymi pszczołami”. Mimo że niektórzy bili na alarm, uczulali, wskazywali od dziesięcioleci na płonące lasy deszczowe, wzrost zachorowalności na raka, topnienie lodowców, śmieci w oceanach i antydepresanty w ludzkich krwioobiegach. Nie tym przejmowali sie dorośli i nie tym przejmowała się tym również Julia. Miała do tego prawo....

Lexie | 2018-12-31
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Zjawisko, które pojawia się w książce, nazywa się Spowolnieniem. Doba znacznie się wydłuża i znane nam wszystkim odmierzanie czasu przestaje działać. Sama historia również opisana jest w taki spowolniony sposób. Bohaterka snuje tutaj opowieść o swoim życiu, gdy miała 11 lat i kiedy to wszystko się zaczęło. Historia dorastania młodej dziewczynki, jej pierwszej miłości i spojrzenia na życie w czasach apokalipsy. Styl jest raczej wolny, ale jednak bardzo nastrojowy. Pomysł jest ciekawy i intrygujący. Książka ma w sobie coś takiego, co sprawia, że mam wrażenie, iż jestem w centrum tej historii. Czuję, że jeśli tylko odsłonię rolety, to wszystko będzie nie takie jak trzeba.

Nie jest to powieść pełna akcji, nie jest to też porywający romans. Mimo wszystko historia ma w sobie coś magnetycznego i cieszę się, że ją przeczytałam.

Karolka-czyta | 2018-12-04

Jak dla mnie zbyt powolna. Zbyt dużo spokoju. Za mało emocji. Mimo że pomysł fajny wykonanie mnie nie porwało. Nie dla każdego.

agarrek | 2018-09-27

Dla mnie - książka o niczym.
Szkoda, bo naprawdę super pomysł na temat.

dreamcatcher | 2018-07-16
Przeczytana: 24 września 2016

Nie znacie dnia, ani godziny, ani oblicza zagłady, a słońce waszym wrogiem.

Mari | 2018-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2018

Książka opowiada o spowolnieniu czasu i jego następstwach. Ukazane jest to z perspektywy nastoletniej dziewczynki. Książkę czyta się dobrze i szybko, jednak nie porywa czytelnika do większej ciekawości. Czytając, dawałam jej szansę na jakiś nagły zwrot. Nic takiego się nie stało. Tło dobre, jednak zbyt długie opisy są monotonne. Według mnie, za dużo jest rzeczy oczywistych. Pozytywna strona przeczytania tej książki, pozwala na spojrzenie z własnej perspektywy, co dla nas jest "końcem świata". Dla jednych jest to koniec związku, dla innych zdrady, brak pieniędzy, brak możliwości rozwoju, a dla jeszcze innych za mały biust... I z ta refleksją pozostawiam każdego.