Krąg życia

Okładka książki Krąg życia Adam Jay Epstein, Andrew Jacobson
Okładka książki Krąg życia
Adam Jay EpsteinAndrew Jacobson Wydawnictwo: Iuvi Cykl: Chowańce (tom 3) fantasy, science fiction
Chowańce (tom 3)
Circle of Heroes
Iuvi
2016-01-13
2016-01-13
Ewa Wiąckowska

III tom serii o chowańcach, magicznych zwierzętach, które towarzyszą czarodziejom. Pozycja na odstresowanie się. Trzej przyjaciele znów muszą walczyć ze złem, w ostatecznym rozrachunku. Aldwyn, Gilbert, Skylar wyruszają by zebrać tych, którzy pomogą im zatrzymać Ruchomy Zamek i pokonać Armię Umarłych. Droga pełna jest przygód, ale i niebezpieczeństw. Czy podołają? Czy Gilbert się zakocha, a Skylar zdradzi przyjaciół i uśmierci jednego z nich? Na te pytania odpowie Wam III tom przygód chowańców, który szczerze polecam.

Jakże szybko minęła kolejna przygoda z Aldwynem, Skylar oraz Gilbertem i ich przyjaciółmi. Gdy złowroga zajęczyca wskrzesza Armię Umarłych Bezkresja staje na przegranej pozycji w walce ze złem i tylko Przepowiedziana Trójka może tutaj cokolwiek zmienić. Jednak czy kotu, modrosójce i rzekotce powiedzie się ta niebezpieczna misja zgromadzenia siedmiu Potomków, a ich przyjaźń zwycięży napotkane trudności i kuszące obietnice ze strony wroga? O tym przekonajcie się sami,gdyż naprawdę warto!

Cieszę się, że nie było za dużo walk. Ale dalej przewidywalna.

Cieszę się, że nie było za dużo walk. Ale dalej przewidywalna.

Najmroczniejszy i najbardziej okrutny tom z dotychczasowego tria. Jest dużo śmierci, trupów, giną też najfajniejsi bohaterowie. Rysunki są dojrzalsze (zapewne robił je kto inny niż w poprzednich tomach),a część z nich makabryczna. Mimo wszystko tę książkę uważam za najlepszą. Również występuje motyw podróży z przygodami, ale tym razem są przedstawione najciekawiej, mamy także dużo nowych, fajnych bohaterów. Językowo i logicznie jest niestety gorzej niż wcześniej. Niektóre łopatologie są tak mocne, że nawet dziecko będzie urażone, że autorzy i redaktorzy podważyli jego inteligencję. Są także liczne wpadki jak siadanie po turecku w nibylandii, adrenalina u stworzeń, które nie mają tego hormonu czy mówienie, że zwierzaki mają ręce. Widzę też silne nawiązanie do Narnii i Władcy Pierścieni, szczególnie jeśli chodzi o walki oraz spór pomiędzy Legolasem a Gimlim - w "Kręgu życia" mamy tego kalkę. Niemniej wymienione niedogodności skutecznie przyćmiewa fabuła i akcja. A książkę czyta się błyskawicznie, nie chce jej się odkładać na później, tylko zaliczyć za jednym razem.

W Bezkresji nie dzieje się dobrze. Armia nieumarłych pod władzą Paksahary zagraża wszystkim mieszkańcom. Bez ludzkiej magii trudno znaleźć dobre pomysły, by z tym wszystkim sobie poradzić. Cała nadzieja w trójce chowańców z przepowiedni. Ich kolejnym zadaniem jest dostanie się do ruchomego zamku i pokonanie Paksahary. W pierwszej kolejności muszą zebrać siedmioro potomków najstarszych zwierząt tej krainy. Znalezienie ich to jedno, a namówienie do współpracy to coś zupełnie innego. Zadanie nie jest łatwe, tak jak i wcześniejsze, które los przed nimi postawił. Jak dalej potoczą się losy Bezkresji? Czy Paksahara opanuje krainę?

Dwa poprzednie tomy serii o chowańcach okazały się dla mnie ciekawą i pełną przygód wyprawą. Po części trzeciej oczekiwałam równie pozytywnych wrażeń i się nie zawiodłam.

Bezkresja to interesujące miejsce, w którym do pewnego momentu ludzie i zwierzęta żyli w zgodzie i wspierali się wzajemnie. Bunt Paksahary wywołał chaos, niepokój i podzielił mieszkańców. Ludzie stali się bardziej bezradni po odebraniu magii. Złośliwy, mały zając umacnia swoją władzę siejąc spustoszenie i powiększając coraz bardziej zastępy nieumarłych zwierząt, gotowych zrobić dla niego wszystko.

Każda strona książki ukazuje nowe ścieżki tej krainy, w której nadal jest bardzo wiele do odkrycia. Co rusz pojawiają się też nowi bohaterowie i nie brakuje niespodziewanych zwrotów akcji. Bezkresja wydaje się niezwykle obszerna, jakby rozrastała się w trakcie lektury. Gdy sądziłam, że już wszystko się wyjaśniło, coś zazwyczaj mnie zaskakiwało ponownie wzmacniając zainteresowanie. Pomysłowość to z pewnością mocna strona tej serii.

Trójka chowańców – Aldwyn, Skylar i Gilbert po raz kolejny wyruszają w nieznane. W trakcie wyprawy wspierają się, ale teraz coś sprawia, że zaufanie zostaje zachwiane. Rodzą się podejrzenia, zatruwając atmosferę. Czy okażą się słuszne? Do trójki przyjaciół dołączają nowi bohaterowie. Każdy posiada inne zdolności, ale łączy ich przede wszystkim jedno, wspólne zadanie do wykonania. Pojawia się w ich szeregach też pewien człowiek i jego historia, która wplata się w opowieść. On też ma swoją rolę do odegrania. Być może większą niż można by się spodziewać.

Akcja jest wyważona i usiana ciekawymi wydarzeniami. Płynie wartko i dobrze spaja losy wszystkich postaci. Autorzy z wprawą kreślą opowieść i ich entuzjazm jest zaraźliwy. Krótkie rozdziały i czytelna czcionka oraz gdzieniegdzie umieszczone rysunki zachęcają do lektury młodszych czytelników, dla których lektura jest przeznaczona. Wspomnieć też należy o ładnej i barwnej oprawie graficznej całej serii.

„Chowańce. Krąg życia” to bardzo dobra trzecia część serii o różnorodnej Bezkresji, magicznych zwierzętach i tajemnicach, które ta kraina skrywa. Lekka i ciekawa opowieść dostarczająca wielu wrażeń nie tylko dla młodszych czytelników. W świat wykreowany przez pisarzy wsiąka się bardzo szybko i ma się ochotę zostać w nim na dłużej. Seria może stanowić piękny prezent pod choinkę. Kolejny tom jeszcze przede mną i mam nadzieję na równie ciekawą lekturę.

Bardzo fajna! Aldwyn szuka swojej siostry i pokonuje nikczemnego zająca. Armia nieumarłych atakuje. Znajdują potomków najstarszych i najpotężniejszych zwierząt w Bezkresji którzy przywołują Ruchome zamki. Aldwyn, Gilbert i Skylar pokonują Paksaharę.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Zdecydowanie w tej części dzieje się dużo więcej. Nie polecam jednak czytaj jej wrażliwym dzieciom. Pojawiają się też opisy zombie, co może obrzydzić młodszych czytelników. Nie każdy lubi tego typu rzeczy. Mi one nie przeszkadzają i przeczytałam ją z wielką przyjemnością.

Szkoda tylko, że tak długo musiałam się zbierać do napisania recenzji.

Nasi ulubieni bohaterowie mają ważną i niebezpieczną misję do wykonania. Wydaje się ona wręcz niewykonalna. Na szczęście zwierzaki nie są byle kim. Robią wszystko co w ich mocy by zapewnić Bezkresji bezpieczeństwo. Wyruszają w niezwykłą podróż by odnaleźć siedmioro potomków najstarszych i najpotężniejszych zwierząt w Bezkresji.

Aldwyn ma coraz większe wątpliwości. Ma powody by myśleć, że to wcale nie o nim jest mowa w przepowiedni...

Pełna recenzja dostępna na:

Szkoda tylko, że tak długo musiałam się zbierać do napisania recenzji.

Nasi ulubieni...

Polecam xd

Polecam xd

Czas zamknąć krąg życia. Siedem energii musi zostać połączonych, by uratować Bezkresje. Lecz, czy naszym bohaterom uda się zwyciężyć?

Ta seria jest rewelacyjna

Ta seria jest rewelacyjna

• 2017
  • Efantastyka.pl
  • ♥ 2016 ♥

Dodaj cytat z książki Krąg życia