Wyzwanie czytelnicze LC

Nowy car

Tłumaczenie: Maciej Potulny
Wydawnictwo: Sonia Draga
7,36 (118 ocen i 13 opinii) Zobacz oceny
10
3
9
10
8
42
7
48
6
10
5
1
4
1
3
2
2
1
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The New Tsar
data wydania
ISBN
9788379995523
liczba stron
704
słowa kluczowe
Putin, car, władza
język
polski
dodała
Ophelia

To nie jest pierwsza biografia Putina, ale ta jest najbardziej aktualna. Wyważona i wyczerpująca, ujawnia tajemnice najbardziej tajemniczego ze światowych przywódców. To, co uderza najbardziej, zwłaszcza w obliczu rzekomej żelaznej konsekwencji Putina, to fakt jak bardzo się zmienił z biegiem lat. Wielką zaletą książki Myersa jest sposób zaprezentowania tego, w jaki sposób przypadkowe...

To nie jest pierwsza biografia Putina, ale ta jest najbardziej aktualna. Wyważona i wyczerpująca, ujawnia tajemnice najbardziej tajemniczego ze światowych przywódców. To, co uderza najbardziej, zwłaszcza w obliczu rzekomej żelaznej konsekwencji Putina, to fakt jak bardzo się zmienił z biegiem lat. Wielką zaletą książki Myersa jest sposób zaprezentowania tego, w jaki sposób przypadkowe wydarzenia i demoralizacja samego Putina doprowadziły do kryzysu ukraińskiego. Putin nie jawi się ani jako aparatczyk KGB, ani jako ucieleśnienie rosyjskich tradycji, ani jako niewinna ofiara pychy NATO i prowokacji zachodniego świata , ale człowiek nie wolny od słabostek, człowiek, którego wybory miały wpływ na współczesną historię.

 

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (333)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 233
Maciek | 2017-12-24
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 23 grudnia 2017

WŁADIMIR WŁADIMIROWICZ PUTIN – NAJPILNIEJSZY UCZEŃ MACHIAVELLEGO

Na początku chciałem napisać długą notatkę o tej książce, stwierdziłem jednak, że to bez sensu.
Pozycja jest rasową biografią polityka, napisaną ładnym, oszczędnym stylem i wydaje mi się, że najlepszy opis jaki mógłby zachęcić potencjalnych czytelników, ukazujący zarówno wady jak i zalety książki, to ten oficjalny, zamieszczony na LC i żadne dalsze rozpisywanie się nie ma sensu - sam sięgnąłem po „Nowego Cara”, bo zainteresował mnie opis oficjalny - nie zawiodłem się – uczciwe 8/10.

książek: 3629
ZaaQazany | 2016-06-27
Na półkach: Przeczytane, ZaaQ'16
Przeczytana: 27 czerwca 2016

Mr. Putin, who are you?

Po przeczytaniu książki w moim umyśle wciąż pozostało pytanie - kim jest Putin? A nawet nie tyle "kim", tylko "skąd" i kto za nim stoi. Mimo całej mojej naiwności i wiary w mit "od pucybuta do milionera"!
Autor, moim zdaniem, przedstawił jedną z najbardziej obiektywnych i wyzbytych tła emocjonalnego książek o współczesnej Rosji poprzez przedstawienie obrazu jej obecnego prezydenta. Opiera się na naprawdę imponującej bibliografii i przekazuje nam relację z perspektywy tego co było i jak o tym pisano.
Wydaje się czasami, że jest nudno. Ale to jest właśnie zaleta, zaleta przekazania stanu faktycznego bez zabarwienia emocjonalnego. Nie chodzi o przedstawienie Putina jako diabła bądź anioła. Chodzi o relację czytelnikowi z sumiennie przeprowadzonego researchu.
Dla zaciekawionych tematem - wreszcie osobiście mogę polecić, moim zdaniem, prawdziwa książkę o Rosji-mateczce i jej współczesnym carze. Bardzo dobrze autor to ujął i ponadto - udowodnił. Dla miłośników...

książek: 1428
almos | 2016-06-18
Przeczytana: 15 czerwca 2016

Potężna i dość kompetentna biografia obecnego cara Rosji – Władimira Putina to przygnębiająca lektura. Szary człowiek o nieciekawym wyglądzie nie robi kariery w KGB a potem w wolnej Rosji pnie się do góry zostając jej prezydentem w 2000 roku i od tego czasu konsekwentnie i udanie niszczy swobody demokratyczne, państwo prawa czy jakąkolwiek opozycję polityczną. Opis tego przygnębiającego procesu nasuwa nieuchronne analogie z naszym regionem. Pouczająca lektura.

Uderza w karierze KGB Putina jej szarość: niczym szczególnym się nie wyróżniał, rzadko prowadził robotę szpiegowską czy operacyjną, zajmował się głównie działalnością urzędniczą. A na zdjęciach z okresu młodości i pracy w KGB, patrzy na nas taki niepozorny, nieciekawy człowieczek z ponurą miną, trzech groszy nie warto za niego dać.

Dobrze pokazuje Myers zawłaszczanie państwa przez Putina i jego klikę w pierwszym okresie prezydentury, po 2000r. Kumple Putina z Petersburga dorwali się do dużych pieniędzy i zmienili kraj w...

książek: 2729
joly_fh | 2016-05-23
Na półkach: Przeczytane, Biografie
Przeczytana: 19 maja 2016

"Nowy car" to książka idealna, by się dowiedzieć, w jaki sposób skromny petersburski urzędnik (i były szeregowy członek KGB) wspiął się na szczyty władzy i stał się jednym z najpotężniejszych ludzi na świecie. Czytając ją, można się też - wraz z autorem - zastanawiać - jak to się stało, że Wladimir Putin, który początkowo chciał wprowadzać w Rosji reformy i żyć dobrze z Zachodem - tak się zmienił. Że lekceważy prawo, rozdaje dobra i synekury swoim znajomym, dopuszcza się nawet przestępstw, a przede wszystkim nie słucha już tego, co mówią mu inni. Podobnie, jak Ludwik XIV, Putin mówi: Rosja to ja. Przyznaję, że lektura tej książki nie jest zbyt łatwa, ponieważ jest ona przepełniona kwestiami politycznymi: wybory, wojna w Czeczenii, konflikt z Gruzją, afera Chodorkowskiego, olimpiada w Soczi, Ukraina... Za to z pewnością jest to biografia rzetelna i wyczerpująca, dająca pogląd na to, jak wyglądała przemiana Rosji od państwa komunistycznego, po ... kapitalistyczne?

książek: 319
MaRs1988 | 2017-07-15
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 15 lipca 2017

Książka jest biografią obecnego prezydenta Rosji- Władimira Putina. Nie jest to opowieść tylko i wyłącznie o głównym bohaterze, odnajdziemy w niej również szczegółowy opis tła politycznego od czasów schyłku Związku Radzieckiego, kończąc na aneksji Krymu i wojnie na Ukrainie. Autor moim zdaniem bardzo obiektywnie opisał Putina, przytacza opinie i wypowiedzi jego przeciwników lecz sam powstrzymuje się od oceny. Wnioski możemy wyciągnąć sami. Osoba Władimira Putina budzić może różne, emocje jednak nikt nie myśli o nim obojętnie gdyż jest jednym z najbardziej fascynujących przywódców na świecie. Prezydenci i premierzy poszczególnych państw od kilkunastu lat przychodzą i odchodzą, Władimir Putin nadal rządzi i ma się świetnie. Rozgrywa symultanicznie dziesiątki partii szachów na dziesiątkach szachownic... Polecam :)

książek: 462
Marek | 2016-02-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 21 lutego 2016

Co jakiś czas staram się sięgać po teksty traktujące o polityce. Rzeczywistość tak nas ustawia, przynajmniej mnie, iż staram się jej dorównać lekturami. Tekstów o Rosji nie przyswajamy zbyt wiele, bo i po co. Na ten szczególnie temat mamy pogląd wyrobiony, co najmniej od dziecka. Co mnie przymusiło aby przeczytać ten tytuł, nie potrafię dobrze nawet sobie odpowiedzieć. Okładka na pewno nie a ilość stron tym bardziej. Więc może autor, reporter NYT przebywający wiele lat w Rosji... nie wiem. Wiem natomiast że nabyłem i przeczytałem co zadziwiało mnie przez cały czas czytania i podziw będzie sięgał dni następnych. Jest nieźle napisane, trochę z amerykańska przedstawiona historia Rosji a z reporterskim wdziękiem sam Putin. Uprzedzam o Polsce jest niewiele co powinno odstraszyć "wielu potencjalnych czytelników". Z takich perełek które wyłuskałem, na które zresztą sam autor zwraca uwagę, to wystąpienie Prezydenta Buscha Jr. na szczycie NATO w Pradze w którym mówi że "marsz wolności...

książek: 775
Jarosław GrubyPerez | 2016-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2016

Zafascynowała mnie ta biografia bezpośredniością sądów. Zauroczyła trybem narracji. Niełatwej przecież, bo o sprawach przez większość pewnie uznawanych za nudne. Zniesmaczyła małością postaci i pobudek nią kierujących. Wystraszyła podobieństwem wydarzeń i powtarzalnością historii, oraz tym, że się nie kończy, rządy Putina wszak trwają, a przed nami kolejny jego światowy wyczyn w 2018 roku- MŚ w piłce nożnej.Rzuciła nowe światło na ogląd postaci, wydawało się światowego formatu.Znużyła objętością, co rzadko ma dla mnie wpływ na ocenę książki. Ku przestrodze wszystkim tym, którym się wydaje, że mają monopol na rację a demokracja jest nią tylko w ich wydaniu.

książek: 738
Lukas | 2016-11-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 08 maja 2016

··· recenzja z mojego bloga: www.discrust.wordpress.com

Solidna objętościowo, solidna w treści. Taka jest biografia Putina autorstwa Myers’a. W ostatnich latach obserwujemy wysyp „sensacyjnych i absolutnie wyjątkowych” książek o rosyjskim dyktatorze. Olbrzymia ich część, to maglowane w nieskończoność znane wątki zanurzone w kryminalno-oligarchicznym sosie, napisane jak lipne artykuły w Super Expresie, czy w Newsweeku.
Nowy car jest przede wszystkim publikacją opartą o bogaty materiał źródłowy; Autor pisząc nawet o znanych historiach (zamach na Dubrowce, Biesłan, Czeczenia itd.), stara się dotrzeć do nowych wątków tych spraw, zamiast nurzać poszczególne etapy życia Putina w sensacyjnych oparach.
Rzeczowo i w zgodzie z warsztatem historyczno-dziennikarskim (Steven Myers był długoletnim korespondentem New York Times’a w Rosji). Polecam Nowego cara zamiast wszelakich quasi-biografii na dwustu stronach drukiem…

książek: 38
Pawel Jemiol | 2019-01-08
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: listopad 2018

Ciekawy obraz Rosji. Tłumaczy wiele wydarzeń które pamiętam z wiadomości Ale byłem za młody aby je dobrze zrozumieć

książek: 61
Sylwia_a | 2016-10-29
Na półkach: Przeczytane

- książka nie najlepiej wydana;
- co do treści: trudno określić co jest ideologią sprzedawaną przez autora, a co jest ideologią sprzadawaną przez polityków. Trudno określić czy autor napisał kiepski tekst, pogłębiający stereotypy, monotonnie powrtarzając głupie określenia czy tak zachowują się opisywane postaci;
- autor stosuje żenującą analizę psychologiczną: nie mógł dogadać się z zachodem bo był bity na podwórku jak był dzieckiem itp.;
- z ciekawszych rzeczy można zaobserwować wpłtw internetu na uprawianie polityki: manipilacja opinią publiczą, politykowanie z tweetera itd.;
- sama postać Putina przedstawiona jest zawsze tak samo, monotonne opisy powtarzajacych się zachowań, potwornie nudne i szczegółowe opisy publicznych nic nie znaczących przemów, oraz bardzo szczegółowe informacje nt. Wyglądu putina, jego wagi, krawca, przerzedzenia włosów itd. + elementy żenującej ww. Analizy psychologicznej postaci. Bardzo amerykański feel;
- polityka na kartkach tej książki przedstawiona...

zobacz kolejne z 323 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
zgłoś błąd zgłoś błąd