Nowy car

Wydawnictwo: Sonia Draga
The New Tsar
Putin, car, władza
Ophelia

To nie jest pierwsza biografia Putina, ale ta jest najbardziej aktualna. Wyważona i wyczerpująca, ujawnia tajemnice najbardziej tajemniczego ze światowych przywódców. To, co uderza najbardziej, zwłaszcza w obliczu rzekomej żelaznej konsekwencji Putina, to fakt jak bardzo się zmienił z biegiem lat. Wielką zaletą książki Myersa jest sposób zaprezentowania tego, w jaki sposób przypadkowe wydarzenia i demoralizacja samego Putina doprowadziły do kryzysu ukraińskiego. Putin nie jawi się ani jako aparatczyk KGB, ani jako ucieleśnienie rosyjskich tradycji, ani jako niewinna ofiara pychy NATO i prowokacji zachodniego świata , ale człowiek nie wolny od słabostek, człowiek, którego wybory miały wpływ na współczesną historię.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

Jakub | 2019-08-30
Przeczytana: 30 maja 2019

duży plus za to, że nie jest ani pro ani anty. W miarę obiektywna

adikzior | 2019-01-28

Książka zaspokoiła moją ciekawość związaną z losami Putina przed dojściem na szczyty władzy. Ogólnie jednak zbyt obszerna jak na moje potrzeby. W pamięć na pewno zapadnie mi historia z pierścieniem Roberta Krafta :)

Pawel Jemiol | 2019-01-08
Przeczytana: listopad 2018

Ciekawy obraz Rosji. Tłumaczy wiele wydarzeń które pamiętam z wiadomości Ale byłem za młody aby je dobrze zrozumieć

Maciek | 2017-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2017

WŁADIMIR WŁADIMIROWICZ PUTIN – NAJPILNIEJSZY UCZEŃ MACHIAVELLEGO

Na początku chciałem napisać długą notatkę o tej książce, stwierdziłem jednak, że to bez sensu.
Pozycja jest rasową biografią polityka, napisaną ładnym, oszczędnym stylem i wydaje mi się, że najlepszy opis jaki mógłby zachęcić potencjalnych czytelników, ukazujący zarówno wady jak i zalety książki, to ten oficjalny, zamieszczony na LC i żadne dalsze rozpisywanie się nie ma sensu - sam sięgnąłem po „Nowego Cara”, bo zainteresował mnie opis oficjalny - nie zawiodłem się – uczciwe 8/10.

MaRs1988 | 2017-07-15
Przeczytana: 15 lipca 2017

Książka jest biografią obecnego prezydenta Rosji- Władimira Putina. Nie jest to opowieść tylko i wyłącznie o głównym bohaterze, odnajdziemy w niej również szczegółowy opis tła politycznego od czasów schyłku Związku Radzieckiego, kończąc na aneksji Krymu i wojnie na Ukrainie. Autor moim zdaniem bardzo obiektywnie opisał Putina, przytacza opinie i wypowiedzi jego przeciwników lecz sam powstrzymuje się od oceny. Wnioski możemy wyciągnąć sami. Osoba Władimira Putina budzić może różne, emocje jednak nikt nie myśli o nim obojętnie gdyż jest jednym z najbardziej fascynujących przywódców na świecie. Prezydenci i premierzy poszczególnych państw od kilkunastu lat przychodzą i odchodzą, Władimir Putin nadal rządzi i ma się świetnie. Rozgrywa symultanicznie dziesiątki partii szachów na dziesiątkach szachownic... Polecam :)

Piotr Obara | 2017-05-31
Przeczytana: 31 maja 2017

Bardzo opasła i nie nudna biografia. Fajnie poprowadzona, wciągająca narracja. Dużo ciekawostek nawet dla ludzi znających temat. Dla mnie interesujące były wątki tarć Miedwiediew-Putin. Biografia fajnie osadzona w kontekście politycznym. Czytelnik śledzi karierę WWP a jednocześnie ma powtórkę z porospadowej historii Rosji. Szczerze polecam.

Lukas | 2016-11-01
Przeczytana: 08 maja 2016

··· recenzja z mojego bloga: www.discrust.wordpress.com

Solidna objętościowo, solidna w treści. Taka jest biografia Putina autorstwa Myers’a. W ostatnich latach obserwujemy wysyp „sensacyjnych i absolutnie wyjątkowych” książek o rosyjskim dyktatorze. Olbrzymia ich część, to maglowane w nieskończoność znane wątki zanurzone w kryminalno-oligarchicznym sosie, napisane jak lipne artykuły w Super Expresie, czy w Newsweeku.
Nowy car jest przede wszystkim publikacją opartą o bogaty materiał źródłowy; Autor pisząc nawet o znanych historiach (zamach na Dubrowce, Biesłan, Czeczenia itd.), stara się dotrzeć do nowych wątków tych spraw, zamiast nurzać poszczególne etapy życia Putina w sensacyjnych oparach.
Rzeczowo i w zgodzie z warsztatem historyczno-dziennikarskim (Steven Myers był długoletnim korespondentem New York Times’a w Rosji). Polecam Nowego cara zamiast wszelakich quasi-biografii na dwustu stronach drukiem…

Sylwia_a | 2016-10-29

- książka nie najlepiej wydana;
- co do treści: trudno określić co jest ideologią sprzedawaną przez autora, a co jest ideologią sprzadawaną przez polityków. Trudno określić czy autor napisał kiepski tekst, pogłębiający stereotypy, monotonnie powrtarzając głupie określenia czy tak zachowują się opisywane postaci;
- autor stosuje żenującą analizę psychologiczną: nie mógł dogadać się z zachodem bo był bity na podwórku jak był dzieckiem itp.;
- z ciekawszych rzeczy można zaobserwować wpłtw internetu na uprawianie polityki: manipilacja opinią publiczą, politykowanie z tweetera itd.;
- sama postać Putina przedstawiona jest zawsze tak samo, monotonne opisy powtarzajacych się zachowań, potwornie nudne i szczegółowe opisy publicznych nic nie znaczących przemów, oraz bardzo szczegółowe informacje nt. Wyglądu putina, jego wagi, krawca, przerzedzenia włosów itd. + elementy żenującej ww. Analizy psychologicznej postaci. Bardzo amerykański feel;
- polityka na kartkach tej książki przedstawiona...

Jarosław GrubyPerez | 2016-07-31
Przeczytana: 28 lipca 2016

Zafascynowała mnie ta biografia bezpośredniością sądów. Zauroczyła trybem narracji. Niełatwej przecież, bo o sprawach przez większość pewnie uznawanych za nudne. Zniesmaczyła małością postaci i pobudek nią kierujących. Wystraszyła podobieństwem wydarzeń i powtarzalnością historii, oraz tym, że się nie kończy, rządy Putina wszak trwają, a przed nami kolejny jego światowy wyczyn w 2018 roku- MŚ w piłce nożnej.Rzuciła nowe światło na ogląd postaci, wydawało się światowego formatu.Znużyła objętością, co rzadko ma dla mnie wpływ na ocenę książki. Ku przestrodze wszystkim tym, którym się wydaje, że mają monopol na rację a demokracja jest nią tylko w ich wydaniu.

holly25 | 2016-07-19
Przeczytana: 19 sierpnia 2016

na pewno warto przeczytać ;)