Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina

Okładka książki Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina Steven Lee Myers
Okładka książki Nowy car. Wczesne lata i rządy Władimira Putina
Steven Lee Myers Wydawnictwo: Sonia Draga biografia, autobiografia, pamiętnik
The New Tsar
Sonia Draga
2016-01-13
2016-01-13
Maciej Potulny
Putin car władza

Autor zadał sobie zapewne sporo trudu, aby w sposób tak szczegółowy przedstawić wczesne lata rosyjskiego prezydenta Władimira Putina oraz okres jego rządów do 2015 roku. Liczba szczegółów może przytłaczać niektórych czytelników, zwłaszcza tych zainteresowanych tabloidowymi treściami serwowanymi przez media od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Osoby stawiające na bardziej wnikliwie analizy powinny być zaś ukontentowane, nawet jeśli autor w wielu miejscach nie potrafi zachować obiektywizmu.

Oczywiście trzeba też wlać łyżkę dziegciu w tę beczkę miodu. Otóż autor sporo miejsca poświęca ekshibicjonistkom z Pussy Riot, uważając ich akcje w cerkwi za przejaw nieprawdopodobnej działalności opozycyjnej, choć za obnażanie się w kościele potępił je nawet Aleksiej Nawalny.

Rewelacyjna książka,to w końcu biografia ale jest napisana bardzo przystępnym językiem i poparta Rzetelnym materiałem histograficznym,i czyta się jak książkę sensacyjna.Steven Lee Mayers,korespondent The New York Times,od 2002 roku przez siedem lat mieszkał w Rosji,był świadkiem jak Putin zdobywał władze,był również światkiem jak się zmienia się sama Rosja ,po chwili kiedy mogła odetchnąć powiewem demokracji.Dlatego ta opowieść jest tak rzetelna,prawdziwa.Oparta na obserwacjach u źródła władzy Putina.To jedna z najlepszych biografia jakie czytałem.

„A to, że ktoś mógł serio poprosić, aby Putin przejął władzę na Ukrainie, było już przesadą (…) Poza tym stratedzy Putina pomylili się, sądząc, że prostackie antyamerykańskie hasła znajdą odzew na Ukrainie, tak jak stało się to w Rosji”.

Obiektywnie i bez oceny o życiu Putina od momentu jego urodzenia do 2015 r. Dotyka nie tylko życia politycznego Rosji, ale tez pokazuje całe tło przemian w krajach ościennych, w tym Ukrainy.
Niewiele tu o życiu prywatnym „cara” Rosji, ale za to dużo o jego karierze w KGB, dojściu do władzy i sposobie jej sprawowania.
Czytając tę książkę chciałam poznać człowieka, który w cywilizowanym? XXI wieku wszczął najbardziej barbarzyńską inwazję współczesnego świata. Poznać, by choć trochę zrozumieć.
Nie udało mi się, choć biografia pozwala otworzyć oczy i zrozumieć zjawiska polityczne i gospodarcze, które działy się obok, i które doprowadziły do przełomu, jakiego dziś jesteśmy świadkami.
Generalnie nie jestem fanką tego typu historii. W ogóle nie lubię historii i nie ukrywam, że momentami trudno mi było przebrnąć przez tę książkę. Nie mniej jednak uważam, że warto sięgnąć po tę lekturę.

To książka, którą z uwagi na obecne wydarzenia postanowiłam przeczytać aby przybliżyć sobie sylwetkę Władimira Władimirowicza. Autor prezentuje nam postać Putina od jego narodzin w 1952 roku do roku 2015 czyli tego tuż po olimpiadzie w Soczi. Dowiadujemy się z niej iż Putin wyrósł wśród opowieści o Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej, a jako trzecie dziecko w rodzinie przez matkę był traktowany jak cud. W szkole był marnym, nadąsanym i impulsywnym uczniem, który bardzo wcześnie postanowił zostać szpiegiem. Ukończył stosowane studia i bardzo szybko wyjechał w swoją pierwszą misję do Drezna. Mały Włodia nie był karierowiczem, za to niewątpliwie dał się lubić przełożonym i miał opinię kompetentnego, skutecznego i lojalnego. Zawsze dla niego najważniejsza była praca, rodzinę zaś stawiał na drugim miejscu. Ten bezbarwny urzędnik zmienił się w wielkiego i niezastąpionego przywódcę. Stal się najjaśniejszą gwiazda Kremla, a los Rosji splata się właściwie z jego własnym. Polecam tą książkę, gdyż warta jest ona uwagi i przy okazji pomoże zrozumieć genezę trwającej wojny, która tak naprawdę zaczęła się dawno temu, a Putin to Rosja.

Książki przesłuchałem w formie audiobooka. Mocna i z uwagi na obecne wydarzenia niepokojąca. Choć może przytłoczyć ilość nazwisk, jest tak napisana, aby zdołać się połapać w kolejnych etapach życia Władimira Władimirowicza. Uważam, że wyczerpuje temat nie tylko prezydentury Putina do 2014 r., ale też przemian zachodzących w Rosji po rozpadzie ZSRR.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Władimirze Putinie.

Reportaż ten jest poświęcony życiu osoby, która jest odpowiedzialna w głównej mierze za tragiczne wydarzenia na świecie czyli wojnę na Ukrainie. Autor zagłębił temat wczesnych lat życia prezydenta Rosji i jego rodziny oraz karierę polityczna. W jaki sposób w umysle Putina zrodziło się zamiłowanie do władzy, czym zajmowali się jego dziadek i ojciec. Dlaczego zasłużyli się dla komunistycznych liderów.

Dla osób, które po raz pierwszy chciałby zasięgnac wiedzy na temat Putina to książka idealna. Opisuje jego drogę po szczeblach kariery, sposobach szkolenia w KGB i jak bardzo wchłanianie tamtego systemu wpłynęło na decyzję, które podejmuje współcześnie. Nowy car pomoże również zrozumieć genezę trwającej wojny, która tak naprawdę zaczęła się dawno temu. Jak duży wpływ na te wydarzenia miała pomarańczowa rewolucja? Autor nie skupia się tylko na Putinie, ale również na decyzjach innych polityków, zmianach społecznych, które w zderzeniu z rozumowaniem prezydenta Rosji doprowadzało do tragicznych w skutkach wydarzeń. Autor stara się pokazać jak wszystko wygląda ze strony rosyjskiej głowy państwa i do jakich ruchów jest skłonny się posunąć by osiągnąć swoje cele.

Książka warta uwagi. Do tej pory sięgalem po informacje z sieci na temat Putina, a Nowy car pomógł mi zagłębić się w tematykę. Koniecznie muszę porównać z innymi tytułami, ale mimo to jestem bogatszy o ogrom wiedzy. Polecam amatorom historii i zainteresowanym osobą prezydenta, który zdążył dorobić się miana zbrodniarza wojennego i skupić na sobie wzrok całego świata.

Wszystko co chcielibyście wiedzieć o Władimirze Putinie.

Ksiazka oparta na propagandowej biografii, brak wzmianki o prawdziwej matce Putina. Książka oparta na wywiadach, gazetach itd

W związku z obecną sytuacją polityczną pozycja obowiązkowa.

W związku z obecną sytuacją polityczną pozycja obowiązkowa.

Bardzo obszerna książka, pełna informacji i źródeł. W kilku miejscach wydaje się przerysowana, ale mimo to czyta się ją bardzo dobrze. Napisana jest prostym i zrozumiałym językiem. Dużo tutaj ciekawostek z życia Putina i jego otoczenia.

Solidna pozycja

Solidna pozycja