Jan Kulczyk. Biografia niezwykła

Wydawnictwo: Fronda

Najbogatszy Polak. Pozostawił majątek wart 15 mld złotych. Nawet najwięksi wrogowie z szacunkiem mówili o skali jego przedsięwzięć. Drapieżny kapitalista i hojny filantrop. Ikona transformacji polskiej gospodarki. Człowiek, który z upodobaniem kolekcjonował zarówno dzieła sztuki, jak i znajomości z możnymi tego świata. Hanna Suchocka radziła się go, czy ma objąć posadę premiera RP. Przyjmował...

Najbogatszy Polak. Pozostawił majątek wart 15 mld złotych.
Nawet najwięksi wrogowie z szacunkiem mówili o skali jego przedsięwzięć.
Drapieżny kapitalista i hojny filantrop. Ikona transformacji polskiej gospodarki. Człowiek, który z upodobaniem kolekcjonował zarówno dzieła sztuki, jak i znajomości z możnymi tego świata. Hanna Suchocka radziła się go, czy ma objąć posadę premiera RP. Przyjmował go Donald Tusk. Do jego firmy zaglądał Marian Krzaklewski. Szczególne relacje łączyły go z prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim, do którego miał nieograniczony dostęp.
Książka zawiera wypowiedzi Jana Kulczyka, których udzielił nam przed śmiercią w Wiedniu. Opowiada o drodze do bogactwa i zdarzeniach, bez których nie osiągnąłby swojej pozycji. Polemizuje z krytyką i zarzutami, jakie towarzyszyły mu odkąd zaczął zarabiać duże pieniądze. Po raz pierwszy opowiada o kulisach swoich największych inwestycji. Zdradza w kim upatrywał swojego największego wroga i kto mógł stać za nagraniami kelnerów. Osobiste relacje to najważniejsza część jego narracji. Bo jak lubił mawiać doktor Jan Kulczyk, interesy robi się z ludźmi, a nie z firmami.

źródło opisu: www.wydawnictwofronda.pl

źródło okładki: www.wydawnictwofronda.pl

mario | 2019-05-01

bardzo dobra książka. Przyjemnie się czyta. Inspirująca

Mateusz | 2019-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2019

Ze względu na osobistą niechęć do osoby Jana Kulczyka, bardzo długo zabierałem się do tej książki.
Ku mojemu zaskoczeniu, biografia dosyć ciekawa. Autorzy nie gloryfikowali "króla" polskiej prywatyzacji oraz próbowali przedstawić jak naprawdę zdobył swój olbrzymi majątek. Dużo pytań pozostaje jednak bez odpowiedzi, lub celowo zostajemy wprowadzeni w błąd przez Kulczyka.

Książka warta przeczytania, z uwagi na sam fakt jak robi się w Polsce interesy.

Marcin | 2019-02-22
Przeczytana: 06 lipca 2017

Zdecydowanie subiektywna biografia polskiego miliardera.

alkarpone | 2018-09-16
Przeczytana: 16 września 2018

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książkę oceniam wg klucza
+5 za kompozycję i treść
-2 za użycie mylnego podtytułu ze słowem biografia, raczej pasowałoby "luźne historie z życia"
+2 za pokazanie, że był inwestorem-spekulantem budującym wartość nabywanych spółek, a analiza fundamentalna była niejako w jego krwi, za smaczki i anegdoty - np o niechęci do przepłacenia za zdjęcia

Raczej nie doczekamy się jego biografii napisanej od strony analizy inwestycji i budowy etosu inwestora-spekulanta. Dlatego warto przeczytać chociaż to co jest.

Autorom zarzuca się, że dodanie fragmentów z przesłuchania przed komisją orlenowską jest zapełniaczem. Jeśli ktoś w tamtym czasie śledził te przesłuchania, błoto jakim obrzucano Kulczyka w mediach i przeczytał te książkę uważnie od początku do końca dojdzie do wniosku, że zamiast realizacji jego racjonalnej koncepcji dywersyfikacji źródeł dostaw ropy dostaliśmy uzależnienie od jednego kierunku, a on po łapach. Mnie ten zabieg dodania transkrypcji przesłuchania utwierdził w takim...

holly25 | 2018-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2018

niska ocena, bo wolałabym "biografię zwykłą", a tak musiałam wyłuskiwać informacje spomiędzy afer ;) Ale dobrze się czyta :) A, nie ma zdjęć :(

Najbogatszy Polak. Pozostawił majątek wart 15 mld złotych.
Nawet najwięksi wrogowie z szacunkiem mówili o skali jego przedsięwzięć.

Książka zawiera wypowiedzi Jana Kulczyka, których udzielił przed śmiercią w Wiedniu. Opowiada o drodze do bogactwa i zdarzeniach, bez których nie osiągnąłby swojej pozycji. Polemizuje z krytyką i zarzutami, jakie towarzyszyły mu odkąd zaczął zarabiać duże pieniądze. Po raz pierwszy opowiada o kulisach swoich największych inwestycji. Zdradza w kim upatrywał swojego największego wroga i kto mógł stać za nagraniami kelnerów....

Jędrzej | 2018-01-10

O najbogatszym Polaku można napisać o wiele ciekawszą książkę. Czytając ją, czułem się jakbym czytał nudny podręcznik do historii, pełno dat i nazwisk, zaśmiecających pamięć.

Szymon | 2017-12-12
Przeczytana: 11 grudnia 2017

Trochę za krótka, objętość zwiększona sztucznie fragmentem pracy doktorskiej bohatera i zeznaniami przed komisja śledczą. Generalnie wydaje się ,że napisana została obiektywnie ale jak na taką postać to można było postarać się zebrać więcej informacji i jakoś to rozbudować. No i chronologia wydarzeń - chyba coś się poplątało...

kebami | 2017-09-07
Przeczytana: 07 września 2017

Audiobook

PiotrK | 2017-06-18

Książka o dziwnym ukladzie, specyficzna. Mam wrazenie iz bohater jest koloryzowany.