Nieistotne

Wydawnictwo: Novae Res
cywilizacja
Ophelia

Zbliżała się połowa XXII wieku, kiedy Anna została naczelnikiem więzienia w Nanterre. Tego samego więzienia, którym kiedyś zarządzał jej ojciec i w którego piwnicach jako dziecko spotkała tajemniczego człowieka. Jego jedno jedyne spojrzenie odcisnęło piętno na całym jej życiu. To spojrzenie zmieniło także życie wielu innych osób – tych żyjących na tym świecie, tych umierających wraz z naszą...

To spojrzenie zmieniło także życie wielu innych osób – tych żyjących na tym świecie, tych umierających wraz z naszą cywilizacją i tych, które przybyły z innych planet. Kim jest ten człowiek, który za swoją niezwykłość płaci wielką cenę? Czy dla niego też miało znaczenie spojrzenie małej dziewczynki? Odpowiedzi na te pytania są więcej niż zaskakujące.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2015

źródło okładki: http://novaeres.pl

kraina-bezsennosci | 2015-12-14

O science fiction wiem trochę. Nie będę udawała, że jestem ekspertką tam, gdzie nie jestem. Bliżej mi do fantasy i kryminału. Jednak potrafię wyczuć, czy książka tego gatunku jest w porządku czy wręcz przeciwnie – trzeba ją wyrzucić do kosza. Nieocenioną pomocą w mojej edukacji w tym kierunku był, i pozostaje nadal ,mój chłopak – ogromny fan wszystkiego, co osadzone w przyszłości. To on podsuwał mi pod nos serię Jacka Campbella o Gwiezdnej Flocie, od której zaczął się mój romans z science fiction. Czy żałuję? Nie. Czy czytam z przyjemnością? O ile nie jest to przesycone technicznym słownictwem, gdzie co drugie słowo muszę sprawdzać w Wikipedii – z ogromną. Rodzima scena tej kategorii książkowej jest jednak nie do końca satysfakcjonująca. Nie mam oczywiście pytań i zastrzeżeń, jeśli chodzi np o Lema, ale mimo wszystko. Czy „Nieistotne” zwiastuje wzejście nowej gwiazdy? Zobaczmy.

Miałam okazję na krótką rozmowę z autorem, ponieważ nigdzie nie znalazłam biografii. Niech żyją...

Piotr | 2015-11-26
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

To książka znajomego autora, jego debiut, więc mogę być nieobiektywny, choć będę się starał. Opinia pisana była na bieżąco w trakcie czytania.
Pierwsza część książki to typowa akcja, wprowadzenie do późniejszych rozważań. Trochę się ciągnęła,jednak nawet dało się wciągnąć w kolejne wydarzenia. Większość dotyczy głównej bohaterki, i tu pewne rzeczy zdają się powtarzać; w mniejszym stopniu poznajemy ówczesne społeczeństwo, jest takie, jakie znamy z różnych filmów, czy książek SF. Czyli elementy totalitarne, kontroli, władzy absolutnej, dysproporcji społecznych, barwnych dzielnic biedniejszych klas.
Druga część dzieje się znacznie później, nawiązując do wydarzeń z 1. części. Czyta się to zdecydowanie lepiej, akcji mniej, ale dużo więcej ciekawych przemyśleń. Jest wizja postapokaliptyczna, abstrakcyjny cel bohatera, dziennik zmarłej babki pełen przemyśleń i analiz. Żołnierze tracący cel, motywację do walki, wolący wybrać strzał w plecy, niż bezsensowne tkwienie w okopach....