Trzynastu apostołów

Wydawnictwo: Albatros
Strange Highways
978-83-7359-515-6

Dean Koontz należy do najpopularniejszych współczesnych autorów świata. W swojej twórczości umiejętnie łączy trzy gatunki grozę, kryminał i fantastykę. Jego książki sprzedały sie w nakładzie ponad 250 milionów egzemplarzy i są tłumaczone na 38 języków. Autostrady duszy pierwszy w jego dorobku zbiór, obejmuje dwie krótkie powieści i dwanaście opowiadań. Tytułowa powieść to historia dwóch braci jeden jest sławnym pisarzem i piewcą swobody, drugi życiowym wykolejeńcem i alkoholikiem. Uskok w czasie sprawia, że obaj mogą powrócić do pewnego dnia przed dwudziestu laty który, jak się wydaje, zaważył na ich późniejszym życiu.

Krzysztof | 2016-03-04
Przeczytana: 04 marca 2016

Dean Koontz jest stawiany obok Stephena Kinga, a to zupełnie inna liga, chyba że chodzi wyłącznie o ilość sprzedanych książek. Koontz stawia na akcję, King gawędzi, jednak tworzy o wiele bardziej przemyślane historie i konkretnych bohaterów. Trzynastu Apostołów nie zaskakuje i wystarczy przeczytać kilka książek autora, aby wiedzieć czego się spodziewać. W tym przypadku dostajemy dwie minipowieści i kilkanaście innych tekstów. To prawda, że jest to coś pomiędzy Kingiem, Cobenem i Z archiwum X, mamy kosmitów, myszy, które zwiały z laboratorium, potwora o głowie z dyni i tym podobne. Grozą nie wieje, nudą też, ale żadne opowiadanie nie zachwyca. Odkąd przeczytałem Zew Cthulu oraz Mgłę i Dzieci kukurydzy, naprawdę nie wiele rzeczy jest w stanie mnie ruszyć. Na plus styl autora, który bardzo mi odpowiada i liczę, że w końcu bardzo pozytywnie mnie zaskoczy.

Mieczysław | 2017-03-21
Przeczytana: 21 marca 2017

Niby mój ulubiony Koontz, ale książka nie zachwyca. To zbiór wczesnych w dorobku pisarza opowiadań i widać, że jeszcze w pełni nie wykrystalizowały się jego pomysły. Najlepsze są minipowieści - pierwsza, tytułowa, bardzo klimatyczna (chociaż te przeskoki w czasie psują wszystko) i ostatnia - niezła, gdyby nie to nijakie zakończenie.

Stokrotka | 2015-08-03

Z całego zbioru opowieści największe wrażenie zrobił na mnie utwór tytułowy. Głównymi bohaterami są dwaj bracia, różni jak ogień i woda. Jeden z nich okazuje się psychopatą, któremu nie wystarcza mordowanie przypadkowych ofiar. Postanawia "zabawić się" też kosztem brata. Przerażające!

Versinn | 2014-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2014

Dean Koontz po raz pierwszy zabrał mnie w podróż po zakątkach swego literackiego dorobku. Było zabawnie, pouczająco, czasami także dość infantylnie, ale całość oceniam całkiem nieźle. Nie jestem pewien tylko, czy umoralniający horror, który tak często przejawiał się w tym tomiku, jest aby na pewno dobrym zestawieniem...

Marcin | 2011-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2011

Czytałem opowiadania Kinga i Mastertona i muszę przyznać że te w wydaniu Koontz'a biją je na głowę (no może przesadziłem, wszak to autorzy też wybitni w swoim gatunku) ale już na pewno nikt nie serwuje takiej różnorodności stylów i form jak Dean Koontz w owym tomiku. <br />
"Trzynastu Apostołów" to zbiór krótkiej prozy tego autora z wczesnych lat jego twórczości którą to publikował na łamach przeróżnych amerykańskich czasopism. A konkretnie mamy tu dwanaście opowiadań i dwie nie za długie powieści. Praktycznie każdy może tu znaleźć coś dla siebie: horror, dreszczowiec, sensacja, science-fiction, opowieść miłosna czy też przypowieść filozoficzna. I to właśnie jest w tym najlepsze - większość tych nowel zawiera jakiś przekaz, oczywiście podszyty odpowiednią dawką grozy, fantastyki, dreszczu, suspensu i dobrze pojętej akcji ale co najważniejsze nie jest to puste. Autor skłania czytelnika do refleksji nad ludzkim losem, człowieczeństwem, wiarą, nadzieją, przeszłością, przyszłością i...

Bodzepor | 2013-12-16
Przeczytana: 2008 rok

Zbiór jako całość jest na średnim poziomie, część opowiadań jest nieco naiwna i płytka, ale niektóre są znacznie bardziej dojrzałe - moi faworyci to Dłonie, My troje i Chase.

To książka w której zawarte są opowiadania Koontz'a z lat 60 i w większości z lat 70, 80 czasami przypominające stylem Kinga.
Bardzo polecam szczególnie jedno z nich pt- Chase.
Mi jako całość książka nie bardzo przypadła do gustu.

słoneczko | 2016-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2016

Zbiór 14 opowiadań, w tym dwie minipowieści.
Czytałem przez dłuższy okres czasu pomiędzy innymi książkami.
Są opowiadania lepsze i gorsze. Jest to przegląd opowiadań z wielu lat twórczości Koontza, a więc trafiają się "Perełki" ale i też są "Gnioty".
Do tych lepszych należy zaliczyć tytułowe "Trzynastu apostołów" oraz "W głąb ciemności"
Największe wrażenia na mnie zrobiły opowiadania z morałem oraz zakończeniem wartym przemyślenia - "Dłonie", "Kocięta" oraz dla mnie najlepsze "Brzask świtu".
Proste, banalne, a wręcz bzdurne i głupie opowiadania to "My troje", "Bruno", "Czarna dynia","Zamieć" - szkoda czasu.
Pomimo kilku słabszych opowiadań, warto przeczytać. Myślę, że każdy znajdzie tutaj swoją "Perełkę".

Gothabella | 2013-08-26
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Niestety po przeczytaniu tego dość obszernego zbioru opowiadań mam poczucie pewnej straty czasu. Niektóre historie spodobały mi się bardziej, niż inne, ale ogólnie książka nie dostarczyła mi rozrywki, której oczekiwałam, a literacko jest po prostu przeciętna. Może nie zła czy kiepska, ale też nie wyróżniająca się pozytywnie w jakikolwiek sposób. Ogólnie dochodzę do wniosku, że facet pisze mniej więcej tak, jak wygląda - to prostoduszne spojrzenie i wybielony uśmiech przywodzą mi na myśl pewne skojarzenia o rzeczach sympatycznych, ale mało finezyjnych czy odkrywczych. O dziwo, to się zgadza.

Autor raczy czytelnika rzewnymi konkluzjami typu "to była miłość - tak, to miłość była tym co pozwoliło nam pokonać tego krwiożerczego, bezwzględnego, roślinopodobnego kosmitę-pożeracza umysłów" (awww) i zdaniami jak to: "W górze wiatr poruszył gałęziami kalmii i obsypał ich rzęsistym gradem zeschłych liści, które przez chwilę wirowały w locie, aby bez życia spocząć na asfalcie jak symbol...

seanka | 2011-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2011

Choć to S.King jest uważany za mistrza krótkich opowiadań grozy, Koontz radzi sobie na tym polu równie dobrze, jeśli nie lepiej. Każde opowiadanie jest inne i każde z osobna godne polecenia.