Opowieść szaleńca

Wydawnictwo: Amber
A mad-man's tale
kryminał, morderstwo, śledztwo
terramae

Brutalne morderstwo w szpitalu psychiatrycznym. Prokurator Lucy Jones zaczyna śledztwo - żmudne i bezowocne. Wkrótce przekonuje się, że ma własne powody, by doprowadzić je do końca. I że tylko z pomocą dwóch pacjentów może schwytać zabójcę, który pod maska szaleństwa skrywa zimny umysł bezwzględnego zbrodniarza...

yaola | 2016-03-19
Przeczytana: 19 marca 2016

To pierwsze moje spotkanie z tym autorem. Jeżeli chodzi o opinię to trochę ciężko mi ocenić ją jako całość, ponieważ cała opowieść naprawdę bardzo ciekawa i trzyma w napięciu do samego końca. I no właśnie przy końcu pojawiły się moje wątpliwości, bo zakończenie historii nie jest już tak dobre jak oczekiwałam. To zaskakujące, bo cała opowieść po prostu świetna i mam wrażenie jakby autorowi brakło pomysłu na koniec. I dlatego z przykrością odejmuje trzy gwiazdki

Przebudzona | 2015-04-01

Mam mieszane uczucia, jeśli chodzi o tą książkę. Trochę tak jakbym porwała się z motyką na słońce. Jak powieść "Profesor" tego autora mnie zauroczyła i mimo czasami uczucia zmęczenia to czytałam dalej z ciekawością, tak tu niby ciekawe, bo jest nie powiem, ale wykonanie chyba zbyt ambitne dla mnie, sama już nie wiem.
Minusy stawiam za to, że:
- Bardzo mała czcionka, o zgrozo, jak ją otworzyłam to przez chwilę zwątpiłam, ale brnęłam mimo wytrzeszczania gałów ;) tym bardziej, że były tam wywody tytułowego Szaleńca pisane czcionką pochyłą - super po prostu super ;). Tak wiem, to nie wina autora, a wydawnictwa, bo nie chciało się im zrobić troszkę grubszej, ale za to o wiele przystępniejszej dla słabo widzących :)
- Tytułowy Szaleniec, nie taki szalony jak się wydaje ;) Na początku jak już zaczyna snuć opowieść czemu trafił do psychiatryka, to jest wspomniane o jego wyczynach no i wtedy można mu przyznać rację, a raczej otoczenia, że zachowywał się trochę nieobliczanie i stanowił...

Gośka | 2013-04-26
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 26 kwietnia 2013

Czy ktokolwiek z nas-ludzi "normalnych"- ma pojęcie co dzieje się w umyśle ludzi uznanych za nienormalnych? I co to właściwie znaczy normalny? Czy nie jest tak,że każdy z nas po części nie jest normalny?

W książce Katzenbacha wchodzimy z umysł Francisa zwanego dalej Mewą i zamieszkujemy w szpitalu psychiatrycznym. Mewę poznajemy 25 lat po opuszczeniu szpitala, kiedy za sprawą przypadkowego spotkania z kolegą, postanawia opisać zdarzenia sprzed ćwierćwiecza. Tak więc Francis zabiera nas na szaloną przejażdżkę w czasy,kiedy wraz z innymi wariatami zamieszkiwał jedno ze skrzydeł szpitala Western State.Trafił tam,bo słyszy głosy. I to przez głosy groził swojej rodzinie nożem w wyniku czego w wieku 21 lat został hospitalizowany. Dzięki jego opowieści poznajemy tajniki funkcjonowania szpitala jak również szarą rzeczywistość ludzi chorych. Ich samotność, beznadzieję i strach. Poznajemy Strażaka, który podpalił kościół, Kleo czyli następne wcielenie Kleopatry czy Napcia-wielkiego znawcę...

SeVIIen Sins | 2015-03-09
Przeczytana: 09 marca 2015

Hermetyczne korytarze szpitalne, zawsze miały na mnie depresyjny wpływ. Nigdy za tym uczuciem specjalnie nie przepadałem, ale jego obecność podczas mojego debiutanckiego spotkania z panem Katzenbachem, odbieram bardzo pozytywnie.

,,Opowieść Szaleńca" jak sama nazwa wskazuje jest wyznaniem jednego z byłych pensjonariuszy przytułka dla obłąkanych. Jego sielankowy żywot gwałtownie przerywa morderstwo pielęgniarki, które jest tylko prologiem zapowiadającym pasmo niefortunnych zdarzeń. Pod względem warsztatowym panu Katzenbachowi niczego nie brakuje. Narracja pierwszosobowa jest wisienką na torcie. Wielowymiarowe postacie ze swoimi prywatnymi perypetiami, rekompensują nam nieco flegmatyczną fabułę.

Z całą pewnością wycieczka z Mewą do wariatkowa, nie wyszła mi na złe. Autor nawet nudne przestoje, potrafi załatać konspektami despotycznej szpitalnej rutyny. Wielokierunkowa, psychodeiczna lektura dla wymagającego czytelnika

Przeczytana: 24 września 2013

Naprawdę dobra pozycja. Świetna sceneria. Autor rewelacyjnie opisał scenę zbrodni, na tle zakładu psychiatrycznego. Pani kurator, całkiem zdrowa na umyśle, podejmuje się niezwykle trudnego zadania. Prowadzi dochodzenie w świecie którego całkowicie nie rozumie. Czy dwóch pensjonariuszy szpitala pomoże jej zrozumieć i odnaleźć mordercę? Czy przeszłość ponownie da znać o sobie? Kim okaże się Anioł?
Polecam

Dorian_LC | 2015-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2015

OPOWIEŚĆ SZALEŃCA

The Madman's Tale - to chyba najlepszy, najbardziej obrazujący fabułę, tytuł dla powieści, z jakim się spotkałem.

Sięgnąłem po tą pozycję, aby się przekonać, czy W Słusznej Sprawie, którą kiedyś przeczytałem, nie była tylko jednorazowym, przebłyskiem geniuszu autora.

Na szczęście okazało się, że nie.

Jeśliby ocenić Opowieść Szaleńca tylko pod kątem narracji pierwszoosobowej, można by śmiało dać 9/10 (Francis Xavier Petrel to znakomita, realistyczna postać i gdyby kiedyś doszło do ekranizacji powieści, to aktor, któremu przypadłaby ta rola, miałby duże pole do popisu; jak Edward Norton w "Primal Fear") z tak głęboką autoanalizą i wrażliwą interpretacją fabuły, dotychczas spotkałem się tylko w powieściach Simona Becketta; i przez moment - oczywiście zachowując wszelkie różnice pomiędzy twórczością obu autorów - miałem wrażenie, że sprawę zabójstw w szpitalu Western State (podobno wzorowanym na XIX-wiecznym Northampton, stan Massachussetts) rozwiązuje sam dr....

Lecter | 2014-05-26
Przeczytana: maj 2014

Druga moja książka po Słusznej Sprawie Johna Katzenbacha którą przeczytałem. Książka może nie dorównuje tej pierwszej ale większych zastrzeżeń nie mam.Ciekawa fabuła,stopniowo wzrastające napięcie,ciekawie przedstawione poszczególne postacie.Książka trochę się dłuży i można ją było wcześniej zakończyć.Jeżeli chodzi o fabułę to irytowała mnie ta część książki w której opisywano współpracę w czynnościach dochodzeniowo-śledczych prokuratora z pacjentami szpitala psychiatrycznego.Trochę to naciągane i nierealne tym bardziej,że do przestępstw dochodziło właśnie w tym szpitalu a sprawcą mógł być każdy od pracowników szpitala czyli jego personelu po osoby które były jego pacjentami. Komunikowanie się z nimi na temat śledztwa przedstawiciela organów ścigania okazywanie im akt dochodzenia ze szczegółami to jest opisami miejsc przestępstwa,sposobu działania sprawcy jest moim zdaniem nie roztropne ze strony autora ponieważ w rzeczywistości żaden policjant czy też prokurator w ten sposób nie...

Marta | 2015-01-03

To jedna z tych książek w którą człowiek wsiąka niczym woda w gąbkę. Hipnotyzująca narracja, ciekawe wątki,bez dłużyzny. To wszystko powinno być ocenione na mocne osiem gwiazdek gdyby nie...anonimowy morderca.Nie uczestniczy w fabule, dopiero na koniec spada niczym grom z jasnego nieba.Wątły, lekko szurnięty chłopina, który odbiera całą satysfakcję uczestnictwa w rozwiązywaniu zagadki i tego optymistycznego, końcowego - Wiedziałem!! Poza tym, ta książka to naprawdę mocna rzecz,na której punkcie można...oszaleć.

killersteward | 2014-04-24

Czytałem wcześniejsze książki Katzenbacha i prawdę mówiąc nie spodziewałem się tak dobrej historii. Nie mówię, że te inne były złe, trzymały poziom, ale "Opowieść szaleńca" jest najlepsza w jego dorobku. Jak zacząłem czytać to od razu poczułem, że jest to jedna z tych książek, która nie pozwoli się odłożyć a jeśli nawet to tylko dlatego, że naprawdę musisz zrobić coś innego.
Wspaniały jest pomysł, by z narratora opowieści uczynić pacjenta szpitala psychiatrycznego. To nadaje tej historii innego, niesztampowego rysu, który już tyle razy przerabialiśmy w innych książkach o psychopatycznych mordercach. Daje też nam obraz psychiki takiego człowieka zamkniętego, odciętego od świata zewnętrznego i zmagającego się z własnymi słabościami i szaleństwem. Człowieka, który ma świadomość tego, że jest inny i próbuje z tym walczyć.
Polecam wszystkim, bo nie jest to jednowymiarowa historyjka. Od tej książki nie sposób się oderwać.

Anja | 2014-01-17

Kolejna książka tego autora ,która wciąga już od samego początku.
Czytasz i zadajesz pytania : czym jest szaleństwo?,co oznacza słowo "normalność" ,kim są ludzie postrzegani jako wariaci?czy człowieka nadmiernie wrażliwego można nazwać czubkiem?

Katzenbach w niezwykły,przejmujący sposób opisuje ludzi wykluczonych z "normalnego" społeczeństwa.Zabiera czytelnika w podróż,w świat tajemniczy ,nieznany, mroczny. Przekroczenie drzwi szpitala psychiatrycznego w pewnym sensie przypomina wędrówkę Alicji przez Krainę Czarów - z każdym krokiem robi się coraz dziwniej i dziwniej.

Głowny bohater , jest narratorem .Opisuje swoje wspomnienia z pobytu w szpitalu. Francis to człowiek niezywkły ,oczrowuje umiętnością obserowania i zapamiętywania rzeczy ,których przeciętny zjadacz chleba nie dostrzega. Poznajemy jego historię,jego świat, ludzi ,których spotkał.
Poznajemy Western State Hospital od środka,autor z ogromną dokładnością oddaje atomosfere tego miejsca. Tam pewnej nocy dochodzi do...