Solea

Tłumaczenie: Maryna Ochab
Cykl: Trylogia Marsylska (tom 3) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
Solea

Ostatnia część "trylogii marsylskiej", której bohaterem jest były inspektor policji, miłośnik dobrej kuchni, jazzu i pięknych kobiet - Fabio Montale. Tym razem musi pomóc swojej wieloletniej przyjaciółce Babette. Dociekliwa dziennikarka od kilku lat prowadziła prywatne śledztwo, dotyczace mafii i jej powiązań ze światem finansjery, przez co wydała na siebie wyrok śmierci. Aby dotrzeć do...

Tym razem musi pomóc swojej wieloletniej przyjaciółce Babette. Dociekliwa dziennikarka od kilku lat prowadziła prywatne śledztwo, dotyczace mafii i jej powiązań ze światem finansjery, przez co wydała na siebie wyrok śmierci. Aby dotrzeć do swojej ofiary, zabójcy planują wykorzystanie jej znajomości z Montalem. Usiłują zmusić policjanta do współpracy, mordując bliskie mu osoby.

źródło opisu: [W.A.B., 2007]

Koronczarka | 2013-03-02
Przeczytana: 02 marca 2013

w tle Marsylia z upałem, zapachem jedzenia, a potem groźnego pożaru. A na pierwszym planie historia walki z mafią, którą dosyć trudno nazwać kryminałem. Bo przede wszystkim to relacja o trudnych relacjach z innymi ludźmi, o emocjach samotnego mężczyzny, o smudze cienia, melancholii i ostatecznym rozrachunku z wartościami, którym służymy. Jeśli szuka się w tej książce tylko kryminału i dostatecznie wcześnie nie otworzy na inne treści, można się zawieść.

Grzegorz Jagosz | 2010-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2010

Ostatnia część trylogii marsylskiej mimo, iż jest kryminałem to tak naprawdę nie o rozwiązanie zagadki w niej chodzi. Od początku wiemy jak się to skończy, wszak traktuje o mafii, która nie zna litości. To przede wszystkim rzecz o różnych aspektach życia, poczynając od tak banalnych czynności jak jedzenie, poprzez poezję i przywiązanie do miejsca urodzenia, na przyjaźni i miłości kończąc. To książka o wciąż rosnących barierach (i nieskutecznych próbach ich pokonania) nie tylko między ludźmi lecz także między całymi społecznościami. O pożarze, który trawi świat i którego można nie ugasić!
Szkoda, że Izzo już nic nie napisze.

Natalia | 2015-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2015

Książka opowiada o mężczyźnie wieku średniego, tematyką jest jego pożądanie do wszystkich kobiet jego życia (jednocześnie) i jest to tak naprawdę główna fabuła tej książki. Książka niestety w ogóle nie trzyma w napięciu, bohater nie jest postacią ciekawą ani atrakcyjną, ma o sobie wysokie mniemanie, raczy się różnymi trunkami i przysmakami kuchni marsylskiej. Dobrze jest przeczytać coś takiego żeby docenić prawdziwą prozę innych autorów. Dotarłszy do końca odetchnęłam ulgę.

Aneta | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Dawno żaden mężczyzna tak pięknie nie pisał o emocjach.
O emocjach człowieka samotnego.

Michał | 2014-04-22
Przeczytana: 13 kwietnia 2014

Ostatni tom trylogii marsylskiej... czytałem bez jakiegoś większego przekonania, bardziej "z obowiązku", bo skoro pokonałem dwa wcześniejsze tomy, to trzeba było dokończyć dzieła, mimo że na kolana mnie nie powaliło...
A tutaj niespodzianka, moim zdaniem chyba najlepsza z części całej trylogii. Wprawdzie tradycyjnie irytuje mnie mnogość opisów Marsylii oraz pojawiające się często retrospekcje (czy wręcz dygresje) bohatera, które nie mają żadnego związku z obecnym rozwojem wydarzeń. Ale mimo wszystko sama akcja tym razem potrafiła wciągnąć na tyle, że wybroniła książkę na taką a nie inną notę ogólną. :)

chiave | 2011-05-31
Przeczytana: 2007 rok

Irytacja i rozczarowanie po lekturze pierwszej części trylogii nie ustąpiły i po kolejnych - wprost przeciwnie. Cykl do bólu pretensjonalny i wtórny. Każdy nieco bardziej obeznany czytelnik kryminałów bez trudu wskaże źródła inspiracji autora - zarówno w postaci głównego bohatera, jak w sposobie prowadzenia narracji. Nawet egzotyczna, portowa Marsylia, która w zamyśle miała się chyba stać drugim bohaterem serii, nie ratuje sytuacji.

nicholas | 2011-09-01
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 01 września 2011

Typowa sredniawka. Bez rewelacji. Denerwowal mnie glowny bohater, ktory mial w zwyczaju szybko sie zakochiwac. Ksiaza bez historii, w sumie to juz o niej zapomnialem. Lepiej przeznaczyc czas na inna lekture.

Kasia | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Siedem niewinnych osób ginie tylko po to żeby uratować pakującą się w kłopoty zarozumiałą dziennikarkę. Nielogiczna i nudna. Szkoda czasu

EdithCris | 2010-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2010

Moim zdaniem średniak.
Lubię jak książka trzyma w napięciu a tutaj niestety tego brakło.

Olga | 2012-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2012

Jedna z gorszych książek po którą sięgnęłam. Zanudza na śmierć.