Miłość buja nad Szkocją

Tłumaczenie: Elżbieta McIver
Cykl: 44 Scotland Street (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
Love Over Scotland
978-83-7495-627-7
Ag2S

Kronika wydarzeń w domu przy Scotland Street numer 44 zaczęła się pojawiać w codziennych odcinkach w „Scotsmanie” w 2004 roku i od tamtego czasu zastępy wiernych czytelników Alexandra McCall Smitha śledzą losy mieszkańców tej szacownej edynburskiej kamienicy. Pierwsza część sagi pojawiła się w wersji książkowej pod tytułem „44 Scotland Street” i natychmiast stała się bestsellerem w Wielkiej Brytanii i w Stanach Zjednoczonych. Polskie tłumaczenie pojawiło się w 2010 roku, pod oryginalnym tytułem i z oryginalnymi ilustracjami Iaina McIntosha.
Nie trzeba było długo czekać na część drugą, zatytułowaną w polskiej wersji” Opowieści przy kawie” (Espresso Tales),i wydaną przez MUZĘ w styczniu 2011roku. A teraz czas na tom trzeci, w którym Bertie, niezwykle utalentowany sześciolatek, wciąż zmaga się bohatersko ze swymi wrogami: nieznośną matką i jej wspólnikiem, psychoanalitykiem doktorem Fairbairnem. Pat znów ma kłopoty natury sercowej, złotozęby pies Cyril wchodzi w konflikt z prawem, a Duża Lou jak zawsze służy kawą i poradą wszystkim bywalcom swojej kawiarni.
Urok tej „szkockiej” serii Alexandra McCall Smitha polega na błyskotliwej mieszance komedii obyczajów, dobrotliwej satyry i filozoficznej refleksji, którą autor serwuje nam kreśląc jednocześnie pełen sympatii portret Edynburga i jego mieszkańców, tworzących, jak sam mówi, „jedno z najbardziej żywotnych i niezwykłych miejsc na świecie”.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

bibliofilka | 2011-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2011

To trzecia cześć serii, zapoczątkowana "44 Scotland Street" i kontynuowana "Opowieściami przy kawie." Nie czytałam dwóch pierwszych części, więc trochę się obawiałam, że się pogubię. Jednak dosyć szybko się odnalazłam, ponieważ autor na początku przypomina w skrócie co się działo wcześniej. Poznajemy dalsze losy mieszkańców edynburskiej kamienicy przy Scotland Street 44. Mamy tu plejadę osobowości o przeróżnych charakterach i temperamentach.

Pat - zaczyna studiować historię sztuki, po zajęciach dorabia pracując w galerii, poszukuje miłości, a raczej partnera, jej celem najpierw staje się z kolega ze studiów-Wolf. Niestety Wolf ma już dziewczynę, a na dodatek okazuje się nią nowa współlokatorka Pat.

Dominika - wyjechała do osady pirackiej nad cieśniną Malakka i jako antropolog prowadzi tam badania. Egzotyczny klimat dość szybko okaże się dla niej niezbyt łaskawy.

Angus Lordie - ponad 50-letni malarz, który cierpi trochę na niemoc twórczą, czuje się niedoceniany i...

Alina | 2011-07-03
Przeczytana: 23 czerwca 2011

Wiele się naczytałam recenzji serii "44 Scotland Street", ale szczerze powiedziawszy nigdy mnie do niej nie ciągnęło. Gdy dostałam ją do recenzji, pomyślałam "Trudno, przeczytam", chociaż też nie miałam specjalnej ochoty. Mimo czytania o serii nie wiedziałam, o czym właściwie ona jest. Zdaję sobie sprawę, że jestem głupia, ale nic na to nie poradzę. Czasem potrzebuję, żeby ktoś mnie trzepnął. No i trzepnęła mnie książka. Dobrze zrobiła, może przestanę tak marudzić.

Autor wysłał mnie do Szkocji, która to kojarzy mi się z dudami, spódniczkami w kratę noszonymi przez mężczyzn. I potwór z Loch Ness? W każdym bądź razie jestem ograniczona. I wcale po lekturze nie uważam, żebym się dokształciła, ponieważ niemal nie opuszczałam Edynburga (no, byłam jeszcze w Paryżu, na Malajach i jakimś tam innym miasteczku, ale w Edynburgu się zadomowiłam), poznawałam ludzi. Co za przyjemni ludzie! Może pomijając Irene - matkę Bertiego, kobietę tak denerwującą i ambitną względem syna... Zaś chłopiec...

Klaudyna Maciąg | 2011-08-06
Przeczytana: 19 czerwca 2011

To niesamowite, jak pozytywnie nastrajają mnie powieści Alexandra McCall Smitha! Pochłaniam je, jak cukierki - błyskawicznie i z wielką radością. Cyklem 44 Scotland Street szkocki pisarz udowadnia, że można stworzyć powieść pełną sielskości, która nie mdli i nie odrzuca. Odpowiednio wyważone proporcje - między tym co miłe i słodkie, a tym co okrutne i gorzkie - sprawiają, że te historie wydaję się tak prawdziwe i bliskie czytelnikowi. Z wielką ochotą napiłbym się gorącej czekolady z Angusem i jego psem, wybrała w podróż z Domenicą, poplotkowała z Pat albo zaprzyjaźniła z Matthew. No i nieba bym uchyliła temu rozkosznemu Bertiemu! Dzieciak jest tak bystry i uroczy, że nie sposób się w nim nie zakochać :)

Co znajdziemy w 'Miłości...'? Będzie zaginięcie psa i odkrywanie prawdy o piratach, będą matactwa, kłamstwa i wyłudzenia, będzie pewna doza nienawiści i ogrooomna porcja miłości. Jak to w życiu!

Bohaterowie McCall Smitha dojrzewają - Pat już nie jest tak obrażalska i irytująca,...

Dorota | 2013-08-23
Przeczytana: 21 sierpnia 2013

Polecam na każdą porę roku, każdą porę dnia i nocy.

"Miłość buja nad Szkocją" to kolejny tom serii "44 Scotland Street". Autor skrupulatnie opisuje dalsze losy głównych bohaterów m.in. Pat, Bertiego, Domenici, Dużej Lou, Cyrila. Pat zaczyna studia. Jak zawsze ma straszne problemy sercowe, z którymi próbuje sobie, z różnym skutkiem, poradzić. Zapatrzony w siebie Bruce wyjeżdża do Londynu. Matka Bertiego, Irene, zachodzi w ciążę. Nadal wprowadza w życie swoje ambitne i zarazem dziwaczne oraz kontrowersyjne metody wychowawcze. Niestety, cierpi na tym głównie mały Berti. Domenica wyrusza do cieśniny Malakka, gdzie prowadzi badania antropologiczne wśród piratów. Duża Lou nadal prowadzi swoją uroczą kawiarnię, w której spotykają się mieszkańcy kamienicy przy 44 Scotland Street.
Pojawia się nowa lokatorka Antonia, która zajmuje mieszkanie Domeniki na czas jej nieobecności. Psa Cyrila również nie omijają niesamowite przygody, często bardzo niebezpieczne...

Jak opisać tą książkę? Czytając...

Dominika | 2011-09-01
Na półkach: Moje własne, Przeczytane
Przeczytana: 01 września 2011

"Miłość buja nad Szkocją" to już trzecia część dobrze znanej serii "44 Scotland Street" Alexandra McCall'a Smith'a. Prawdę mówiąc nie czytałam dwóch poprzednich tomów, a co więcej nawet o nich nie słyszałam, dlatego obawiałam się trochę, że nie będę potrafiła odnaleźć się w wydarzeniach, że będę miała duże luki, które wpłyną na odbiór powieści. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca i mogę z czystym sumieniem stwierdzić, że cykl ten nie wymaga czytania tomów po kolei.

Na krótką chwilę, jaką zajmie nam przeczytanie tej powieści przenosimy się do jednego ze szkockich miast- Edynburga. To właśnie tam, przy ulicy Scotland Street 44 spotkamy przeróżne ciekawe osobowości. Mianowicie: Bertiego- sześcioletniego geniusza, wraz z matką Irene, która kompletnie nie rozumie potrzeb swojego synka, wysyłając go to na lekcje jogi, to na lekcje włoskiego, zapisując do Edynburskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej, czy też fundując mu sesje terapeutyczne u psychoanalityka, który swoją drogą sam...

Alicja | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Kolejny tom serii, która ukazywała się w odcinkach w szkockiej gazecie. Bardzo zabawne, lekkie, doskonałe do czytania np. w autobusie. Bo można przerwać w każdej chwili, rozdziały są króciutkie. Bardzo lubię książki z tej serii i zaraz biorę się za kolejną.

Nasi ulubieni znajomi znów w akcji! Ciągle czuję się, jakbym tam była z nimi.
Berti jak zwykle bezkonkurencyjny w obserwacji dorosłych (też chcę należeć do jego fun-clubu!), wątek Dużej Lou nieco się rozwinął, Pat jak zwykle wciąż popełnia te same błędy, za to Matthew uzyskał trochę głębi!
I zaskakujący wątek badań Domenici.

Czekam niecierpliwie na 4 część!

pj_pl | 2016-08-23

Przyjemna i wesoła książka - idealna na lato (cała seria "44 Scotland Street")

Anna Farhana | 2016-08-02
Na półkach: 2016, Przeczytane

Ciepła i lekka opowieść z bohaterami, których nie sposób nie lubić mimo ich słabostek.

emiliaewa | 2016-10-14
Przeczytana: 2015 rok
Alexander McCall Smith odpowie na Wasze pytania!

W związku z premierą "Mieć siedem lat", najnowszej części serii 44 Scotland Street, jej autor udzieli wywiadu użytkownikom lubimyczytać.pl. Pytania zbieramy do końca tygodnia!