Powieść naturalna

Seria: Meridian
Wydawnictwo: Fundacja Pogranicze

Czy możliwe jest napisanie powieści, która trzymałaby się, jak marzył Flaubert, sama z siebie, dzięki wewnętrznej sile stylu, tak, jak ziemia trzyma się w powietrzu bez żadnej podpory a Czy byłaby to powieść naturalna czyli taka, która nazywa to, co widzialne, samą oczywistość rzeczya Młody pisarz, który zmaga się z rozpadem swojego małżeństwa próbuje desperackiej strategii emocjonalnego przetrwania &ndash, daje głos sytuacjom, wspomnieniom i ideom. Wszystkie one uparcie krążą wokół bolesnego tematu. Budują sieć znaczeń, skojarzeń, przywołują obrazy i nie wahają się stawiać odważnych hipotez , żeby zrozumieć i skomentować dramat bohatera. Nie ma wątpliwości, że to powieść &ndash, jesteśmy świadkami procesu, który zawładnął naszą uwagą i trzyma nas w napięciu do końca, otwierając przed nami wielowymiarowy świat kontekstów budujących opowieść. Olga Tokarczuk

Czechożydek | 2014-05-12

Pierwsze spotkanie z literaturą bułgarską uważam za udane.
Bohater powieści Gospodinowa jest pisarzem zmagającym się z rozwodem i tym, że jego życie zmienia się gwałtownie o 180 stopnii. Raz mu współczułam, innym razem wręcz bałam się niektórych jego wynurzeń, a w niektórych momentach ziewałam - krótkie podsumowanie ludzkiego życia.
Podobało mi się ze względu na styl autora: nic na siłę, słowa same przychodziły. I chociaż niektóre skojarzenia są dla mnie totalnie od czapy, rozumiem zamysł.

Mru | 2012-10-22
Przeczytana: 18 października 2012

Miałam przy tej książce sporo chwil zawahania, nieco trudności interpretacyjnych - prawdę mówiąc, zmagam się już z nimi trzeci dzień. Z racji tego, iż jest to powieść postmodernistyczna, moje przemyślenia mogą nie mieć najmniejszego sensu - być może autor po prostu sam sobie wyznaczył granice literatury, nie do końca zrozumiałe dla odbiorców. Jest to jakby zlepek różnych przypadkowych, krótkich opowiadań - często przekraczających tzw. "granice dobrego smaku". Składa się z początków. Jest to nowatorskie podejście do literatury, mnie jednak brakowało jakiegoś punktu zaczepienia.
Znalazło się w niej również kilka znaczeń, których nie udało mi się rozgryźć.
Zdecydowanie polecam tym, którzy poszukują czegoś innego i nie należą do czytelników oczekujących od pisarza, by prowadził ich za rękę od początku do końca.

Nett | 2013-10-19

Ciekawie przedziwna. Obca, wyjęta ze schematów. Nic, tylko kochać, właściwie.

gato | 2014-06-01

Z Panem Gospodinowem raczej się polubiliśmy. tak mi się wydaje.

smelsik | 2016-05-11
Przeczytana: maj 2016