Powieść naturalna

Естествен роман
literatura piękna
Marta Hożewska-Todorow
Meridian

Tradycyjnie nierówna, miejscami aż żeby zgrzytały, ale niektóre fragmenty to czyste złoto. Autor jest spostrzegawczy, styl spostrzeżeń charakterystyczny dla pogrążonego w depresji niezłego komika, całkiem lekkie pióro w tym prawie strumieniu świadomości, no i brawa dla tłumacza.

Bułgarski autor chce stworzyć powieść z samych początków. I właściwie mu się to udaje. Na końcu okazuje się, że jesteśmy w punkcie wyjścia. Nie wykluczone też, że udało mu się też stworzyć całkiem nowy rodzaj powieści. Mogę zaryzykować to stwierdzenie. Nie sądzę, że byłabym fanką takiego postmodernistyczno-nihilistycznego podejścia, ale jeśli to jest kolejna faza ewolucji...

Z Panem Gospodinowem raczej się polubiliśmy. tak mi się wydaje.

1963

Pierwsze spotkanie z literaturą bułgarską uważam za udane.
Bohater powieści Gospodinowa jest pisarzem zmagającym się z rozwodem i tym, że jego życie zmienia się gwałtownie o 180 stopnii. Raz mu współczułam, innym razem wręcz bałam się niektórych jego wynurzeń, a w niektórych momentach ziewałam - krótkie podsumowanie ludzkiego życia.
Podobało mi się ze względu na styl...

Ciekawie przedziwna. Obca, wyjęta ze schematów. Nic, tylko kochać, właściwie.

Miałam przy tej książce sporo chwil zawahania, nieco trudności interpretacyjnych - prawdę mówiąc, zmagam się już z nimi trzeci dzień. Z racji tego, iż jest to powieść postmodernistyczna, moje przemyślenia mogą nie mieć najmniejszego sensu - być może autor po prostu sam sobie wyznaczył granice literatury, nie do końca zrozumiałe dla odbiorców. Jest to jakby zlepek różnych...

• Bałkańskie
  • Literatura bułgarska