Wampir Vittorio

Tłumaczenie: Lesław Haliński
Cykl: Nowe Kroniki Wampirów (tom 2)
Wydawnictwo: Rebis
Vittorio, The vampire
wampiry, Italia, Florencja

Vittorio, szlachetnie urodzony młodzieniec, żyje w Italii w piętnastym wieku. Oddaje się nauce, podziwia dzieła sztuki, które powstają we Florencji na zamówienie Medyceuszy kiedyś ma być panem równie wielkim jak jego ojciec, właściciel warownego zamku poważany w całej okolicy.

przemek002 | 2014-09-09
Na półkach: Przeczytane, Wampiryzm
Przeczytana: 09 września 2014

Krótka, ale wspaniała książka o miłości i nienawiści. Postaci Rice zawsze są bardzo wyraziste, jednak w tej książce jak nigdy dotąd potrafiłem wczuć się w głównego bohatera. Rice (czy może Vittorio) próbuje przekazać nam w tej książce niezwykle ważną prawdę - Anioły dbają o nas, nawet jeśli nie potrafimy tego zauważyć lub zrozumieć, zawsze starają się nam pomóc.

Ważną uwagą do odnotowania jest też fakt, że tutaj wampiry kierują się miłością, a nie namiętnością, co dla Rice jest niezwykle rzadkie.
Uważam, że książka jest warta uwagi.

Aleksandra | 2011-08-03
Przeczytana: 09 lipca 2011

Swoją „przygodę” z Kronikami Wampirów rozpoczęłam trzy lata temu i teraz muszę ją definitywnie zakończyć. Choć właściwie koniec nastąpił wraz z dziesiątym tomem, „Krwawym kantykiem”, gdyż niniejsza książka nie ma już żadnego związku ze znanymi mi postaciami. Mimo to, dla mnie jest to ważna chwila.

Vittorio, szlachetnie urodzony młodzieniec, żyje w Italii w piętnastym wieku. Oddaje się nauce, podziwia dzieła sztuki, które powstają we Florencji na zamówienie Medyceuszy - kiedyś ma być panem równie wielkim jak jego ojciec, właściciel warownego zamku poważanego w całej okolicy. Nie wie jednak, że dni jego rodu są policzone, że horda demonów ukrywająca się w opuszczonym zamczysku już wkrótce zażąda krwawej ofiary.

„Wampir Vittorio” to zmysłowa, pełna pasji opowieść o kolejnej fascynującej wampirzej społeczności, która czci diabła, odprawia czarne msze i składa krwawe ofiary w owianym tajemnicą starym zamczysku. Czytelnik poznaje ją dzięki tytułowemu bohaterowi snującemu opowieść o...

An-Nah | 2014-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Niezłe, ale na tle całości "Kronik" wypada blado. Bardzo, bardzo oderwane od reszty historii (chyba, że Rice zamierza jeszcze Vittoria wykorzystać, ale nie będę rozpaczać, jeśli tego nie zrobi) i przy "Posiadłości Blackwood" oraz "Krawym Kantyku", które bardzo mi się podobały (także dlatego, że domykaja też cykl o czarownicach) - najwyżej przeciętne. Ot, kolejna wampirza biografiia. Na plus obraz kolejnej społeczności wampirów, innej niż te, które widzieliśmy dotąd: z jednej strony kolejni satanisci, z drugiej strony jednak sataniści z klasą, a nie kolejna gromada kulących się pod cmentarzem stworów. Spektrum wampirzego podejścia do nieżycia, Boga, religii, ludzi i świata jest u Rice całkiem zróżnicowane i wynika ze spójnych założeń wykreowanego świata.

Ale: przeczytałam, było ok, ale prędko chyba zapomnę.

Ozolkowa | 2014-03-16
Przeczytana: 16 marca 2014

Jedna z mniej ciekawych książek autorki. Jakoś nie za bardzo urzekła mnie historia Vittorio który rozmawia z aniołami, zresztą sama postać też mi nie przypadła do gustu.

Grafitowa_ | 2010-11-06
Na półkach: Przeczytane, 2010
Przeczytana: 06 listopada 2010

Dosyć długo czytałam tę książkę. Początek strasznie mnie nudził. Nie potrafiłam się dostosować do języka jakim posługuje się autorka. Z czasem przekonałam sie do stylu i klimatu Rice. Spodobała mi się fabuła i inny pogląd na wampiry. Mam nadzieję, że w bibliotece czeka na mnie kolejna książka tej autorki.

Ewelina Kwaśniewska | 2010-09-10
Przeczytana: 2005 rok

Przemęczyłam. Vittorio to inne spojrzenie. Przedstawia Nam się chłopak, który przeczytał kroniki wampirów i twierdzi, że tamte postacie są zmyślone a On prawdziwy, i -oczywiście- opowiada Nam swoją, dla mnie zupełnie nieciekawą, historię.
Dla mnie to była książka do poduszki - łatwo przy niej zasnąć...

Nika | 2011-07-27
Przeczytana: lipiec 2011

Książka jedna z trudniejszych, jakie w ostatnim czasie czytałam. Podziwiam Anne Rice za to, że pisząc z perspektywy żyjącego w piętnastym wieku szlachcica potrafi pisać tak realistycznie. Dlatego nie będąc przyzwyczajoną do takiego języka czytało mi się „Vittoria” ciężko. Ale nie znaczy to, że ta książka jest książką bezwartościową.
Głównym bohaterem jest tytułowy wampir Vittorio, który żyjąc na pięknych terenach Toskanii opowiada o tym, jak wyglądało jego życie krótko przed tym, zanim naznaczyła je tragedia i rozpoczęła się egzystencja stworzenia przeklętego. Wampira. Miał szesnaście lat, gdy los postawił przed nim Ursulę, wampirzycę żyjącą w opuszczonym zamku wraz ze swoimi pobratymcami. Piękna wampirzyca niemal niszczy Vittoria. Doprowadza do tego, że chłopak zaczyna powoli tracić zmysły, być może pozornie. Potem były widzenia, które zmieniały młodego chłopca całkowicie. Wszystko to, w co wierzył dotychczas, zmieniło się, gdy mroczny demon odciął głowę jego bratu, a potem...

Mavericus | 2010-11-22
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane

Ciekawa

Esotherya | 2015-04-03
Przeczytana: 02 kwietnia 2015

Na wstępie, zaznaczę, iż "Kroniki Wampirów" (chociaż Wampir Vittorio należy już do "Nowych Kronik Wampirów") to jak dotąd jedyny cykl o tematyce wampirycznej, który przypadł mi do gustu. Odkąd przeczytałam "Wywiad z Wampirem" mam obsesję na punkcie twórczości Anne Rice.
"Wampir Vittorio" to historia młodego, włoskiego szlachcica, który poprzysięga zemstę na "krwiożerczych demonach", po tym, jak okoliczne wampiry mordują jego rodzinę.
Wyjątkowo spodobał mi się sposób, w jaki pani Rice opisała uczucia tytułowego bohatera, szczególnie, gdy do akcji wkroczyły anioły. Motyw aniołów zawsze wywierał na mnie wielkie wrażenie, można powiedzieć, że to dla mnie taki motyw przewodni. Co z tego wynika? Łatwo mnie odstraszyć, wprowadzając anioły do akcji. Tutaj wszystko było piękne. Książka wzruszyła mnie i wpłynęła na mnie tak wyjątkowo mocno, co do tej pory udało się tylko Neilowi Gaimanowi w "Oceanie na końcu drogi". Vittorio znacznie różni się od pozostałych postaci w wampirycznym świecie...

Anita | 2012-10-01
Przeczytana: lipiec 2012

Szczerze powiedziawszy to Anne Rice to autorka książek o wampirach, które, jeśli chodzi o te co już przeczytałam, były świetne. Byłam tej samej myśli, kiedy sięgnęłam po "Wampir Vittorio", ale niestety nie było tak kolorowo, gdyż spodziewałam się czegoś lepszego.

Młody Vittorio mieszka na zamku swojego ojca z niemal całą rodziną. Jest najstarszy z rodzeństwa, dlatego też czasami słyszy trochę więcej niż jego brat z siostrą. Jednak pewnego dnia jego rodzinę atakuję złe moce przez co tylko Vittorio żyje, a wszystko za sprawą Urszuli - najpiękniejsza ze swoich przyjaciół demonów. Chłopiec wpada po uszy, ale musi podjąć decyzję co nie jest proste. Czy pomści swoją rodzinę zabijając demony?

Anne Rice stworzyła ciekawą fabułę, bo nie jest zła, aczkolwiek mnie osobiście strasznie denerwowało to, że książka jest w wielu miejscach po prostu nudna i to, aż tak, ze naprawdę jest problem, aby przez to przejść. Niepotrzebne opisy nie wiadomo czego niestety nie dodają uroku. Dlatego...