Pandora

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Cykl: Nowe Kroniki Wampirów (tom 1)
Wydawnictwo: Rebis
Pandora
wampiry, starożytny Rzym

Uwodzicielska [Rice] powróciła do źródła, do tematu swoich najlepszych dzieł, a więc seksownych i niezwyciężonych wampirów... Pandora jest superbohaterką. Piękną, oczywiście, ale także przebiegłą, nieustraszoną, niezależną, zmysłową i zaradną. W powieści, której błyskotliwa narracja zapiera oddech w piersiach, bohaterka wyrusza do Nowego Orleanu, depcząc po piętach Lestatowi i Mariusowi.

Cornelie | 2011-09-29

Z twórczością Anne Rice miałam już do czynienia niejednokrotnie. Za każdym jednak razem autorka ta coraz bardziej mnie zaskakuje. „Pandorę” czytałam stosunkowo dawno, ale jej obraz nadal tkwi w mojej głowie. Nie wiem czy jest większy sens porównywania jej do wcześniejszych książek z Kronik Wampirów, skupię się więc stricte na samej Pandorze.

Główną bohaterkę poznajemy w czasach jej młodości. Pandora jest córką bogatego senatora, zakochaną w Mariuszu. Jej życie jest przepełnione luksusem i wygodami, do czasu, jak to zwykle bywa. Przyjaciele ojca pomagają jej w ucieczce do Antiochii. To jednak nie koniec problemów Pandory. Nawiedzają ją koszmary przepełnione krwią. Bohaterka stara się więc dowiedzieć co one oznaczają.
Tym samym „kusi” los, prosi się o wkroczenie do kręgu mrocznych dzieci. Zaprasza do skosztowania samej siebie, aby na zawsze stać się istotą nocy. We wcześniejszych książkach żaden z wampirów nie miał wyboru. Tutaj ów wybór następuje.

Rice tym razem skupiła się na...

Kuroneko | 2011-10-17
Przeczytana: 08 października 2011

Nie jestem w stanie do końca zrozumieć motywów Mariusa w przypadku pierwszego spotkania z Pandorą po jego przemianie. Jeśli zaś chodzi o całe jego uwielbienie do Lidii, także nie jestem w stanie go pojąć. Mimo całej posiadanej przez nią wiedzy i inteligencji jawi mi się jako osoba niezwykle irytująca, wścibska, przemądrzała i, pozwolę sobie zaryzykować stwierdzenie, zwyczajnie głupia. Możliwe, że oceniłam ją zbyt surowo jednak to właśnie jej historia rzuca światło na niechęć tworzenia z kobiet „łowców krwi”, czy też „dzieci nocy” jak zwykło się nazywać wampiry. Relacja Pandory z Mariusem, moim ukochanym Mariusem, zaraz po Lestacie, opowiedziana jej ustami ukazuje przepaść jaka ich dzieliła. Rozdzieleni za życia, połączeni po śmierci... Czy aby na pewno tego właśnie chcieli?

Z biegiem lat Pandora, uwalniając pod piórem swoją opowieść zdaje sobie sprawę z własnych błędów i lat, które zmarnowała. Nie jestem jednak pewna czy zapalonemu racjonaliście oraz kobiecie zabobonnej,...

LePapillon | 2013-12-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 17 grudnia 2013

Skłamię jeśli napiszę, że książkę czyta się lekko i przyjemnie. Co prawda "Pandora" niesie ze sobą całkiem ciekawą historię zabierając czytelnika do Rzymu wieki wieków wstecz, jednak czegoś mi tutaj brakowało. Sposób w jaki autorka pisała niezbyt do mnie przemawiał, nie było w tym uczuć i wszystko było troszeczkę za chaotyczne. Nie żałuję czasu poświęconego na tą książkę, ale drugi raz na pewno się za nią nie wezmę. ;) Ocenka na 5.

Karodziejka | 2010-10-11

W moich prywatnych przekonaniach to pani Anne Rice winna jest zalewu książek z wampirami, jakie ostatnio widoczne są w księgarniach przez swoją serię Kronik Wampirów. Stworzyła tak wciągający i zmysłowy świat, że dla wielu jej seria to było zbyt mało krwiopijców.

Pandora była pierwszą książką z tej serii, która wpadła w moje ręce, choć oczywiście znałam już film Wywiad z Wampirem, toteż z przyjemnością odkrywałam powiązania do znanego mi już świata.

Życie Pandory zaczęło się w Cesarstwie Rzymskim, jest jednym z najstarszych żyjących wampirów, toteż warto poznać jej historię.

Ta część jest jedną z najbardziej zmysłowych z Kronik.

Karolina | 2014-04-06
Przeczytana: 05 listopada 2013

nie zachwyciła mnie. przeczytałam ją do końca bo chciałam ją skończyć, ale zrobiłam to z wielkim trudem.

Przeczytana: 20 maja 2015

Książka strasznie nierówna. Autorka miała miejsce do popisu w przypadku wampira równie starego jak Marius. Ograniczyła się jedynie do czasów Rzymu od Augusta do w zasadzie jego upadku co było opisane pobieżnie jednak z dbałością o zachowanie zgodności z historią jaką znamy. Sama historia przemiany i losów nie była szczególna, Pandora była kreowana na osobę silną, wyrazistą, samodzielną a z drugiej strony pod koniec nic z tego nie wyszło. Nie uświadczy tu czytelnik rozważań natury psychologicznej, pytań o wiarę jakie mógł doświadczyć w słynnym "Wywiad z wampirem". Dość mocno obniżone loty i w zasadzie te same wykręty i tajemnica którą nie wie chyba sama autorka jak rozwiązać (wokół historii powstania dzieci nocy). Ogólnie dobre czytadło, szybko się czyta, przyjemnie ale nie robi wrażenia, nie motywuje do rozmyślań, przystanięcia, zastanowienia się.

Fami | 2011-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2011

Pierwsza myśl jaka przychodzi nam do głowy po przeczytaniu "Pandory" to stwierdzenie, iż właśnie skończyliśmy czytać bajkę...dla starszych dzieci. Bajkę troszeczkę nieudaną. Fabuła jest płytka, dziwna i jakby niedokończona. W pewnym momencie odnosi się wrażenie, iż autorce zabrakło pomysłów. Akcja zaczyna się w Rzymie w dawnych czasach p.n.e. i właściwie można powiedzieć że tam się kończy. Otwierając książkę wchodzimy w zupełnie inny, nieznany, tajemniczy świat. Świat wampirów. Problem w tym, że ta tajemniczość znika już po przeczytaniu pierwszego rozdziału. W chwili kiedy bohaterka zostaje zmieniona w wampira (co staje się dopiero gdzieś w połowie książki) mamy wrażenie, że coś zacznie się dziać. Niestety to tylko nasze niespełnione nadzieje.
Dla mnie w tej książce wszystkiego było za mało i właściwie nie wiadomo jak do niej podchodzić: opisy historii będące tłem książki - kończą się w najmniej spodziewanym momencie i dają uczucie niedosytu, brak tego dreszczyku emocji, który...

Kaga | 2013-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2013

Anne Rice po raz kolejny uwodzi, czaruje i zachwyca.
Pandora. Moja chyba ukochana postać kobieca z Kronik Wampirów, bliska mi przez miłość do Mariusza (którego swoją drogą uwielbiam, zaraz po Lestacie) jak też i fakt swej erudycji, wychowania i mądrości. Rzymianka, która w dramatycznych okolicznościach ucieka z Rzymu, zmienia imię na mityczne i rozpoczyna nowe, pełne niezwykłości życie...
Delektowałam się każdym słowem, Pandora, piękna i mądra kobieta oczarowała mnie. Po raz kolejny. I z pewnością nie ostatni, bo choć "Nowych Kronik Wampirów" wyszły tylko dwa tomy, to jest to pozycja o tyleż nietuzinkowa, ze chętnie do niej wrócę.
I to nie raz.

Nemo | 2015-11-03

'Pandora' to dobra okazja, by podejrzeć codzienność w dawnym Cesarstwie Rzymskim, nie oczekujmy jednak, że w tej książce znajdziemy szczegółowe opisy istotnych zdarzeń historycznych. To książka o Pandorze- młodej kobiecie, która znalazła się w tragicznej sytuacji i musiała przetrwać, dodatkowo nękana koszmarami. Powieść wskazuje trudy jakie przeszła tytułowa bohaterka zanim została wampirem, jej motywy, emocje, które nią rządziły, a także jej losy, tuż po przemianie.
Według mnie, Rice- jak zwykle świetna ;]

Egzo | 2013-10-23
Na półkach: Przeczytane, Mam na półce
Przeczytana: 20 października 2003

"Pandora" jest moim zdaniem najsłabsza z całej serii Kronik Wampirzych. Tylko do niej i do "Armanda" nie mam najmniejszej ochoty wracać po raz drugi.