Wit Stwosz

Wydawnictwo: Petrus
9788377202289
sztuka
LubimyCzytać

Kim był Stwosz? W Krakowie postrzegano go jako rzeźbiarza "dziwnie statecznego i pilnego... którego rozum i robota po wszystkim chrześcijaństwie z pochwał słynie, którego też tu robota zaleca na wieki". Norymberskie akta ganią go, używając określeń "niespokojny i bezecny obywatel". Wreszcie "zbłąkany i krzykliwy człowiek". W Krakowie był powszechnie szanowany. Z jego artystycznych usług korzystał dwór królewski Kazimierza IV Jagiellończyka, biskupi Piotr z Bnina i prymas Zbigniew Oleśnicki, mieszczaństwo krakowskie oraz przyjaciele Kallimacha. Tutaj, nad Wisłą, pozostawił najświetniejsze swoje dzieła. W Norymberdze ograbiono go z majątku, napiętnowano. Policzono w poczet społecznego marginesu. Posiadał bogatą osobowość i wielką indywidualność. Był człowiekiem niezwykle pracowitym i artystycznie wszechstronnym.Książka - pióra prof. Michała Rożka, znakomitego znawcy kultury i sztuki, specjalisty od symboliki chrześcijańskiej, dedykowana jest wszystkim interesującym się dawną historią, historią idei i sztuką.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Kania1312 | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Wit Stwosz - średniowieczny rzeźbiarz i malarz. Postać niezwykłego artysty, mistrza tworzącego w późnym średniowieczu. Najsławniejsze swe działa wykonał w Krakowie. Kim był mistrz Wit? Jaki miał charakter, osobowość? Biografia wielkiego mistrza tak mocno szanowanego i poważanego w Krakowie warta do przeczytania nie tylko dla przewodników krakowskich, ale też dla wszystkich innych osób interesujących się twórczością Wita Stwosza.
Autor pokazuje nam jakim był ten wielki artysta człowiekiem. Pomaga zrozumieć zawiłość scen przedstawianych przez mistrza w swoich dziełach,opisuje znaczenie najdrobniejszych szczegółów.
Co mi troszkę przeszkadzało - to niestety słabe opracowanie edytorskie - w książce jest bowiem dużo literówek.