Święty Brat Albert

Barbara

źródło okładki: www.wydawnictwowam.pl

Nagzymsie | 2019-05-24
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Słynna postać przełomu XIX i XX wieku. Znajomy Brandta, Chełmońskiego, Kossaka, Gierymskich, Wyczółkowskiego. Bywalec salonów, powstaniec styczniowy. Ranny stracił nogę. Usunięty z nowicjatu jezuickiego w ciekawych okolicznościach, 4 lata później poświęca się pomocy biedocie krakowskiej, a w 1887 roku Adam staje się Albertem. I tak powstają albertyni i albertynki. Zainspirowany świętym Franciszkiem i Janem od Krzyża. Widać też podobieństwa z Matką Teresą, Rozalią Celakówną, czy nawet Dolindo Ruotolo - ten ostatni polecał się modlić "Jezu Ty się tym zajmij", a brat Albert mawiał "Pan Jezus sprawy załatwia". Jan Paweł II również był pod jego wpływem. Dla uduchowienia współpracowników a pewnie też ku regeneracji ich sił zakładał pustelnie m.in w Zakopanem. No cóż autor też pisze o opium nauk Marksa i Engelsa :).

Marcin | 2018-12-09
Przeczytana: 10 grudnia 2018