Cmentarzysko

Tłumaczenie: Marek Mastalerz
Cykl: Harry Bosch (tom 8)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
City of bones

Inne wydania

Kiedy pies jednego z mieszkańców okolicy Hollywood Hills znajduje kość, wydaje się, że nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Ale właściciel zwierzęcia - emerytowany lekarz - rozpoznaje w zdobyczy pupila ludzkie szczątki. Policja podczas przeszukiwania terenu odkrywa niemal kompletny szkielet chłopca. Badania kryminalistyczne ujawniają, że ofiara została zamordowana kilkanaście lat wcześniej, a za życia była regularnie maltretowana. Detektyw Harry Bosch rozpoczyna śledztwo, by rozwikłać mroczną zagadkę sprzed lat, ale po upływie tak długiego czasu dochodzenie jest niezwykle trudne, a Departament Policji Los Angeles naciska, by jak najszybciej zamknąć sprawę.
Cmentarzysko zostało nagrodzone Anthony Award w kategorii "Najlepsza powieść 2003" i Barry Award również w kategorii "Najlepsza powieść 2003".

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 2008

źródło okładki: www.proszynski.pl

Reckless Bastard | 2013-04-24
Przeczytana: wrzesień 2011

6/10 – DOBRA

Kość znaleziona przez psa jednego z mieszkańców Hollywood Hills nie wydaje się niczym wyjątkowym. Właściciel zwierzęcia, emerytowany lekarz, rozpoznaje jednak znalezisko jako część ludzkiego szkieletu. Policja przeszukując pobliski teren odkrywa noszące znamiona molestowania niemal kompletne szczątki młodego chłopca. Kilkanaście lat wcześniej ktoś zamordował dwunastolatka i zakopał jego ciało. Aby rozwiązać sprawę tej nietypowej i odrażającej zbrodni detektyw Harry Bosch będzie musiał zagłębić się w bolesne tajemnice sprzed lat.

Kiedy wpadła mi w ręce powieść Connelly'ego (nie znałem wcześniej jego twórczości), byłem nastawiony sceptycznie. Głównie ze względu na fakt, że "Cmentarzysko" to kolejna część cyklu o detektywie Harrym Boschu i wkraczanie w jego świat w połowie drogi nie wydawało mi się szczególnie zachęcające. Co prawda pod względem fabularnym książka nie zaskoczyła mnie niczym, ponieważ jest raczej konwencjonalnym kryminałem, to jednak już pierwsze...

Ewelina | 2014-02-21
Przeczytana: 20 lutego 2014

Jeden z lepszych kryminałów jakie czytałam...

Jest tutaj świetny detektyw, który czasami działa na granicy prawa, wspaniale skonstruowana zbrodnia, która do ostatnich stron jest odkrywana przez H.Boscha oraz jak to w dobrych kryminałach bywa wiele wyraźnych postaci. A że dodatkowo wystąpił watek miłosny, no cóż... tylko wzbogacił całą fabułę.

Rewelacyjnie się czytało tą książkę,bo wystarczyło dwa wieczory żeby ją skończyć.

Polecam wszystkim fanom takich autorów jak S.MacBride czy S.Beckett.

Reading_is_sexyy | 2011-06-25

Nie jestem fanką tego rodzaju książek. Przyznaję, że kryminały to nie do końca moja bajka. Ale Connelly autentycznie mnie zaczarował. Od tej książki nie mogłam się oderwać i mimo jej pokaźnych rozmiarów połknęłam ją w trzy dni (pragnę do tego zauważyć, że był jeszcze rok szkolny, więc trzeba było się uczyć, do tego jeszcze posprzątać w domu itp.) Mimo to szalenie się w nią wciągnęłam. Historia hipnotyzowała swoją fabułą. Jestem pewna, że jeszcze nie raz sięgnę po ksiązki Connelly'ego bo ma naprawdę duszę do kryminałów, a jego książki czyta się szybko, przyjemnie i z dreszczykiem. Ma się wrażenie, że samemu uczestniczy się w wydarzeniach opisanych w powieści. Polecam!

Marzin | 2012-03-18
Przeczytana: 18 marca 2012

Ciekawa książka. Moja pierwsza książka Connelliego i sięgnę po następną. Jest to kryminał który trzeba bardzo dokładnie czytać by nie pominąc istotnych faktów, polecam.

Ewelinka5 | 2015-09-01
Przeczytana: 01 września 2015

Książka fajna, Przeczytałam ją w zaledwie 2 dni.! Opowiada o psie który znalazł kość, jak się potem okazało jest to kość ludzka. Detektyw Harry Bosh wraz z partnerem starają się rozwikłać sprawę, która wcale nie jest taka prosta. Okazuje się, że w miejscu znalezienia kości, detektywi odnajdują prawie kompletny szkielet. Kilkanaście lat temu, ktoś zakopał zwłoki 12-sto letniego chłopca, który wcześniej był wielokrotnie maltretowany... Kto stoi za tą karygodną zbrodnią.? Dowiedzcie się sami:)!

Ania | 2014-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Moje pierwszy spotkanie z tym autorem i okazuje się, że ostatnia część z detektywem Boschem.
Rozpoczął się Nowy Rok i dyżurny komendy otrzymał zgłoszenie, że pies znalazł ludzką kość. Czy na pewno ludzką a nie kość zwierzęcia?
Mamy historię pedofilii, alkoholizmu, wyrzutów sumienia. Pokazuje też uczucia policjantów.
Książka jest dobrze napisana.

Yooki | 2015-05-15
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 15 maja 2015

Mówią, że nie cel jest najistotniejszy ale droga do tegoż celu.

Ta książka jest tego idealnym przykładem:wciąga natychmiast, autor ma niesamowitą zdolność prowadzenia akcji; świetnie buduje napięcie, rozbudza ciekawość a od czasu do czasu wtrąci jakiś zgrabny żarcik.

Całą książkę czekałam na zakończenie. Sądziłam,że odkryję skomplikowaną intrygę, drugie dno, że będzie to wielkie "BUM".

I źle sadziłam, zakończenie to z ledwością "puff".

Okazało się, że pomysł autora był bardzo prosty i to mnie rozczarowało. Natomiast sposób prowadzenia czytelnika i rozwijanie akcji - fantastyczny. Koniec końców jeśli cenisz bardziej drogę niż cel - polecam:)

Magda | 2013-06-10

super książka, przyjemnie się ją czyta. Nie ma za dużo bohaterów, ciekawe wątki psychologiczno - kryminalistyczne.

amazur83 | 2014-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2014

Detektyw Harry Bosh z policji w Hollywood prowadzi śledztwo w sprawie morderstwa sprzed lat. Ofiarą był dwunastoletni chłopiec. Jego kości znaleziono po dwudziestu paru latach. Ich stan wskazuje, iż był on od dziecka maltretowany. Zagadka jego tożsamości wydaje się być nie do rozwiązania. Przełom następuje po telefonie kobiety, która od 1980 roku poszukuje brata, który wyszedł z domu i nigdy do niego nie wrócił. Harry Bosh wraz z partnerem stawia sobie za punkt honoru odnaleźć mordercę.
Tyle fabuły. To mój pierwszy kontakt z twórczością pana Conolly'ego i muszę przyznać, iż przypadła mi do gustu. Ciekawie skonstruowana postać głównego bohatera, detektywa Harry'ego Bosha. Człowiek z krwi i kości. Jest on bohaterem kilkunastu powieści Conolly'ego, także myślę, że jeszcze się z nim spotkam.

ChanLee | 2015-06-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 14 czerwca 2015

Zaskoczyła mnie ta książka i to pozytywnie. Może nie samym pomysłem na fabułę, ale umiejętnościami kreowania wyrazistej postaci detektywa oraz grania na emocjach czytelnika. Nawet przy "Grze o tron" nie odczuwałam tylu emocji, co przy "Cmentarzysku". Odrobinę rozczarowała mnie końcówka: byłam ciekawa powodów tego brutalnego morderstwa, jednak splot wydarzeń mi to uniemożliwił. I za to oceniam książkę jako bardzo dobrą, a nie rewelacyjną. Uważam, że taki zabieg był po prostu ułatwieniem dla autora, a nie czymś zaskakującym dla czytelnika. Szkoda, bo przez te wszystkie strony przebijałam się tylko w jednym celu - by dowiedzieć się, dlaczego to zrobił.