Dowody zbrodni

Okładka książki Dowody zbrodni Phillip M. Margolin
Okładka książki Dowody zbrodni
Phillip M. Margolin Wydawnictwo: Albatros Cykl: Amanda Jaffe (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
Amanda Jaffe (tom 3)
Proof positive
Albatros
2008-01-01
2008-01-01
Artur Leszczewski
Amanda Jaffe literatura amerykańska Artur Leszczewski

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki Anatomia niewinności. Świadectwa niesłusznie skazanych Jan Burke, Laura Caldwell, Lee Child, Jamie Freveletti, Michael Harvey, Laurie R. King, Leslie S. Klinger, Gayle Lynds, John Mankiewicz, Phillip M. Margolin, Arthur Miller, Sara Paretsky, Brad Parks, Gary Phillips, S. J. Rozan, Barry Scheck, John Sheldon, Scott Turow, Sarah Weinman
Anatomia niewi... Jan Burke, Laura Ca...

Jak wielką moc sprawczą może mieć laborant? Ile od niego zależy? A jeżeli celowo zmieni dowód rzeczowy, dokona analizy, która wskaże niewłaściwą osobę jako sprawcę przestępstwa? O tym właśnie problemie mówi ta książka. Problemie na tyle ważnym, że natknęłam się na niego już wcześniej. Nie mogę sobie jedynie przypomnieć gdzie. Pamiętam za to, że wystarczy jedna czarna owca, ktoś nierzetelny lub celowo nieuczciwy (nawet, gdy jest to nieuczciwość poparta przekonaniem lub poczuciem misji ukarania przestępców),by mnóstwo spraw sądowych musiało trafić ponownie na wokandę. Na szczęście środowisko techników laboratoryjnych nieczęsto ma do czynienia z osobami nieodpowiednimi. Powieść wciągająca do tego stopnia, że po dwóch popołudniach odkładacie ją na półkę kręcąc głową. Towarzyszyć będzie wam myśl - oby tylko nie podpaść laborantce. Polecam.

To już czwarta książka tego autora, którą przeczytałam. Muszę przyznać że każda jest świetna i inna zarazem. Nie ma typowej dla autorów powtarzalności, co za tym idzie można bez znudzenia przeczytać dwie lub trzy z kolei. Polecam, to naprawdę mile spędzony czas

Bardzo ciekawy kryminał. Pomimo, że w zasadzie już w opisie mamy podane wszystko co najważniejsze czyta się z zainteresowaniem do samego końca.

Dobry kryminał połączony z powieścią sądową. Do przeczytania w jeden wieczór. Powieść wciąga i czyta się dobrze, jednak nie powala z zachwytu.

Przeczytałem tę książkę na wakacyjnym wyjeździe. Korzystając z większej ilości czasu książka "padła" po dwóch podejściach. Autor wpadł na ciekawy pomysł, gdzie bohater próbuje kreować lepszy świat. Więcej nie piszę, aby nie zdradzać szczegółów przyszłym czytelnikom.

2041

Ciekawy, zgrabnie napisany kryminał. Nie wyróżnia się niczym nowatorskim czy zaskakującym, ale czyta się szybko i z zaciekawieniem.

jak dla mnie początkowo zbyt dużo niepowiązanych ze sobą bohaterów. Powiązania te pojawiają się później, ale na początku się pogubiłam.
Z tego też powodu momentami czytało się ślamazarnie i bez większego napięcia. Ale przyszedł w końcu ten moment, w którym wszystko ruszyło z miejsca:)

Phillip Margolin znany jest z thrillerów, które przenoszą czytelnika w środek zawiłej historii, która często odbywa się na sali sądowej. Również akcja książki pt. Dowody zbrodni w dużej mierze rozgrywa się na parkiecie sądu. Cała historia ma swój początek w porażce zawodowej adwokata Douga Weavera, który kilka wcześniej nie wybronił swojego klienta od postawionych mu zarzutów o morderstwo. Klient Douga zostaje stracony karą śmierci, a sam adwokat popada w ruinę. Splot różnych wydarzeń doprowadza jednak Douga na trop pewnego kryminalistyka Berdnarda Cashmana, który w imię Sprawiedliwości fałszuje dowody (w tym również w sprawie straconego już klienta),by winni jego zdaniem ponieśli odpowiednią karę. Tym samym kryminalistyk zaczyna tracić grunt pod nogami, a to popycha go do zabijania tych, którzy zdążyli się zorientować w jego poczynaniach.
Pomysł na fabułę książki kojarzy się ze słynnymi „Aniołami Śmierci” wśród lekarzy i pielęgniarek: oto mamy kryminalistyka, który poprzez fałszowanie dowodów wsadza za kratki przestępców. Co więcej, kryminalistyk ów nie widzi w swoim zachowaniu nic złego. Przyznaję, pomysł ciekawy chociażby dlatego, że jak się okazuje nie tylko w medycynie mogą występować tzw. „Anioły Śmierci”. Plusem powieści jest również dość wartka akcja, która dodatkowo przyspiesza pod koniec. Co więcej, sam koniec osobiście mnie zaskoczył tym, że autor nie powielił powszechnego etosu, iż mafia zawsze znajduje i zabija swego wroga.
Dużym minusem oraz rozczarowaniem powieści jest to, że autor na samym początku odkrywa przed czytelnikiem wszystkie karty: o co chodzi, kim jest podejrzany, kto kogo morduje i dlaczego to robi. Z tego też względu czytelnik może jedynie zgadywać, jak dojdzie do wykrycia tego, co robi szanowny Bernard Cashman. Kolejnym rzucającym się w oczy minusem książki są postacie, które mimo, iż posiadają potencjał, są zupełnie nijakie. Ich charaktery, historie, szczegóły życia całkowicie rozmywają się w czasie akcji – widać, że autor mimo starań, nie „dorysował” dokładnie swoich bohaterów.
Reasumując, fani Phillipa Margolina mogą czuć się rozczarowani tą pozycją. Książka mimo potencjału nie porywa, nie ciekawi, a chwilami jest dość nudna. Zupełnie nie polecam jej osobom, które nie miały wcześniej styczności z autorem, gdyż mogą się zniechęcić do tego autora.

Nie wiem kto odpowiadał za streszczenie na okładce ale skutecznie zepsuł książkę. Thriller w którym od pierwszej strony znamy "tego złego" nie ma szansy się obronić, chociaż sama fabuła i pióro autora jak zwykle u Margolina świetne.

suuuuuuper.

suuuuuuper.

• 2015
  • Kryminały
  • Literatura amerykańska
  • Własne
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Dowody zbrodni