Dowody zbrodni

Tłumaczenie: Artur Leszczewski
Cykl: Amanda Jaffe (tom 3)
Wydawnictwo: Albatros
Proof positive

Technik kryminalistyczny Bernard Cashman, zatrudniony w laboratorium stanowym, cieszy się opinią wybitnego fachowca. Dzięki sporządzonym przez niego analizom dowodów rzeczowych skazano niejednego przestępcę. W rzeczywistości, przekonany o swojej nieomylności i racjach moralnych, ekspert często wykorzystuje swoją wiedzę, żeby manipulować materiałami dowodowymi, fałszując je według własnych potrzeb. Wplątany w sieć oszustw, posuwa się nawet do morderstw, w które wrabia niewinne osoby. Jednemu z klientów adwokata Douga Weavera, choremu psychicznie religijnemu fanatykowi, grozi kara śmierci za zabójstwo, którego nie popełnił. Dowody winy sfabrykował Cashman. Tyle że nikt o tym nie wie. Weaver i koleżanka po fachu, mecenas Amanda Jaffe, zaczynają bliżej przyglądać się dowodom zebranym w dwóch niepowiązanych ze sobą sprawach, odkrywając zaskakujące podobieństwa i zbiegi okoliczności...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/

Beata | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Dobry kryminał połączony z powieścią sądową. Do przeczytania w jeden wieczór. Powieść wciąga i czyta się dobrze, jednak nie powala z zachwytu.

Monika | 2015-02-14
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2015

Ciekawy, zgrabnie napisany kryminał. Nie wyróżnia się niczym nowatorskim czy zaskakującym, ale czyta się szybko i z zaciekawieniem.

jw23 | 2015-07-21
Przeczytana: 12 lipca 2015

Przeczytałem tę książkę na wakacyjnym wyjeździe. Korzystając z większej ilości czasu książka "padła" po dwóch podejściach. Autor wpadł na ciekawy pomysł, gdzie bohater próbuje kreować lepszy świat. Więcej nie piszę, aby nie zdradzać szczegółów przyszłym czytelnikom.

Andrew Vysotsky | 2011-09-09
Przeczytana: 09 września 2011

Spalony dowcip, zdradzone sekrety.

I znów trafiła mi się przypadkowa lektura. Tym razem padło na Dowody zbrodni (oryg. Proof positive) pióra Phillipa Margolin. Książka reklamowana jako bestseller, a autor jako były wzięty prawnik amerykański, czyli ktoś, kto wie o czym pisze. Miałem nadzieję na świetną rozrywkę, tym bardziej, że klimatyczna okładka korespondująca z tekstem na niej widniejącym, „Jak popełnić zbrodnię w majestacie prawa?”, sugerowała dobrą rzecz z połączenia moich ulubionych gatunków: klasycznego kryminału i jego kuzyna sądowo-prawniczego. Nie zwlekając zabrałem się do czytania.

Pióro pan Margolin ma dobre. Nie ma co narzekać. Rzecz czyta się szybko i łatwo. Może nie porywa, ale na pewno wciąga. Prawie nie mogłem się od niej oderwać, lecz cóż z tego, skoro cały czas mnie wkurzała. Im dalej, tym mocniej.

Miałem zamiar skrytykować zdecydowanie zbyt wiele zdradzającą notatkę na okładce, ale potem zmieniłem zdanie. I tak od pierwszych stron w powieści tej wszystko...

comique | 2013-10-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: październik 2013

Świetna książka, ukazująca praktyki sądowe i to w jaki sposób w niektórych sprawach fałszowane są dowody, a przez to skazani są niewinni ludzie. Zakończenie smutne, choć sprawiedliwe... ;-)Kto nie lubi teorii spiskowych i prawniczych niech raczej nie bierze się za czytanie ;D

california | 2014-09-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014 rok
Przeczytana: lipiec 2014

Phillip Margolin znany jest z thrillerów, które przenoszą czytelnika w środek zawiłej historii, która często odbywa się na sali sądowej. Również akcja książki pt. Dowody zbrodni w dużej mierze rozgrywa się na parkiecie sądu. Cała historia ma swój początek w porażce zawodowej adwokata Douga Weavera, który kilka wcześniej nie wybronił swojego klienta od postawionych mu zarzutów o morderstwo. Klient Douga zostaje stracony karą śmierci, a sam adwokat popada w ruinę. Splot różnych wydarzeń doprowadza jednak Douga na trop pewnego kryminalistyka Berdnarda Cashmana, który w imię Sprawiedliwości fałszuje dowody (w tym również w sprawie straconego już klienta), by winni jego zdaniem ponieśli odpowiednią karę. Tym samym kryminalistyk zaczyna tracić grunt pod nogami, a to popycha go do zabijania tych, którzy zdążyli się zorientować w jego poczynaniach.
Pomysł na fabułę książki kojarzy się ze słynnymi „Aniołami Śmierci” wśród lekarzy i pielęgniarek: oto mamy kryminalistyka, który poprzez...

Marcin | 2013-09-17
Przeczytana: 17 września 2013

Książka ciekawa dla kogoś kto w tego rodzaju lekturze odnalazł to co lubi (czyli chociażby dla mnie). To fakt, że w pewnym momencie opisywane sprawy sądowe mogą nudzić lecz nie są to opisy szczegółowe a w większości raczej nawiązania do całej historii w celu nadania jej ostatecznego kształtu. W miarę czytania sprawy łączą się ze sobą i chociaż wiemy kto w efekcie będzie oskarżony od samego początku to ciekawi nas sposób wykonania. Dzięki temu możemy wysnuć jakieś wnioski co warto a czego nie warto robić w życiu. Dlatego "Dowody zbrodni" polecam dla tych co lubią ten styl:) No i genialny epilog;)

BuchBuch | 2013-02-21

Bernard Cashman, technik kryminalistyczny fabrykuje dowody zbrodni, obciążając przy tym wybranych przez siebie przestępców. Włamuje się na miejsca zbrodni, podkłada materiały genetyczne z magazynu dowodów, jest samozwańczym mścicielem. Jego fascynacja umysłem przestępcy dodaje tylko smaku kolejnym matactwom. Czy znajdzie się ktoś, kto odkryje niecne procedery zasłużonego, poważanego powszechnie technika?
Phillip Margolin to prawnik z zawodu. Poza wątkiem Cashmana proponuje on nam kilka udziałów w sprawach sądowych, prowadzonych przez różnorodnych bohaterów. Poznajemy adwokatów, ich klientów, prokuratorów, sędziów, w każdym razie wiele nazwisk, wątków, co dla niektórych może być dokuczliwe, rozbijające skupienie, gdyż z tyłu głowy pozostaje ciągłe poszukiwanie wzajemnych powiązań między bohaterami, kojarzenie poszczególnych aspektów spraw. Można się zniechęcić.
Opisywane tu sprawy sądowe wyglądają wiarygodnie, poprawnie, wszystko jest tu na miejscu, ugrzecznione, precyzyjne,...

mrs_actually | 2013-09-04
Przeczytana: 04 września 2013

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Z jednej strony świetna intryga, niebanalna i ciekawa, a z drugiej męczyły mnie trochę opisy całych procedur dochodzeniowych i sądowych. Od razu widać, że pisał to doświadczony prawnik. Podsumowując: "Dowody zbrodni" czyta się szybko, ciekawie, ale moim zdaniem mogłoby być jeszcze lepiej.

manfred | 2014-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2014

jak dla mnie początkowo zbyt dużo niepowiązanych ze sobą bohaterów. Powiązania te pojawiają się później, ale na początku się pogubiłam.
Z tego też powodu momentami czytało się ślamazarnie i bez większego napięcia. Ale przyszedł w końcu ten moment, w którym wszystko ruszyło z miejsca:)