Cmentarzysko

Okładka książki Cmentarzysko
Michael Connelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Harry Bosch (tom 8) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
2003-01-01
Data 1. wydania:
2015-01-01
Marek Mastalerz
odkrycie cmentarzysko connelly szczątki zagadka śledztwo

Przemoc wobec dzieci to jeden ze straszniejszych problemów społecznych. Sama świadomość, że ktoś potrafi znęcać się nad dzieckiem napawa przerażeniem. Jak bardzo źli muszą być tacy ludzie, którzy są w stanie to robić. Nic dziwnego, że twórcy powieści często sięgają po tego typu tematykę. Jednym z takich autorów jest Michael Connelly. Cmentarzysko to powieść, w której jeden z jego najbardziej charakterystycznych bohaterów Harry Bosch mierzy się właśnie ze sprawą morderstwa dziecka z przed lat

Pies emerytowanego lekarza w Hollywood Hills znajduje kość. Ten rozpoznaje w niej kość dziecka. Policja na miejscu znajduje prawie kompletny szkielet dziecka zamordowanego przed laty. Badania wykazują, że dziecko za życia było ofiarą przemocy. Sprawę prowadzi detektyw Harry Bosch. Sprawa nie będzie łatwa nie tylko z powodu czasu, jaki minął od czasu popełnienia morderstwa, ale też, dlatego że biurokratyczni przełożeni naciskają na jak najszybsze zakończenie sprawy

Jest 8 część cyklu o policjancie Harrym Boschu. Nie miałem wcześniej kontaktu z twórczością autora po za adaptacją filmową 'Prawnika z Lincolna" Jest to mój pierwszy kontakt z tym cyklem. Czyta się jednak dobrze. Można sięgnąć po powieść nie mając wcześniej kontaktu z cyklem. Sprawa jest ciekawa, a jej zakończenie nie takie oczywiste jak mogłoby się wydawać. Podoba mi się też styl prowadzenia akcji. Autor dość skrupulatnie opisuje policyjną robotę. Nawet tak rzecz jak odkopywanie kości jest opisywana szczegółowo. Procedury prowadzenia śledztwa też. Początkowa myślałem, że będzie mnie to irytować. Wiecie, nie lubię przestojów. Ale tu jest to opisane nad wyraz ciekawie.

Jeśli już miał bym o coś narzekać to jest to wątek romantyczny. Który jest w całości napisany źle i drętwo. Na domiar złego postać Julii jest przedstawiona bardzo kiepsko. I w zasadzie ona denerwuje jak tylko się pojawi. Nie rozczarowują za to pozostałe postacie. Nie są one jakieś genialne, ale można do nich zapałać sympatią. Harry jest typem zgorzkniałego gliny, fajnie też jest przedstawiona postać jego partnera, z, którym Harry regularnie się przekomarza, co pozwala rozładować napięcie. Bo sama sprawa jest mocna, ponieważ traktuje ona o zabójstwie dziecka i przemocy domowej. Czytanie o obrażeniach dziecka przedstawianych w laboratorium sprawia, że ma się ciarki na plecach.

Dobry kryminał, który uprzyjemni nam nudny wieczór. Książka jest mocna, ale intryga jest ciekawa. Czyta się szybko z przyjemnością sięgnę po następne książki autora

więcej Pokaż mimo to video - opinia

Pomijając zupełnie nietrafiony wątek romansu, kryminał całkiem niezły. Przyznam szczerze, na początku Harry Bosch wydał mi się totalnie nijaki, niemniej zakończenie książki na plus, na tyle, że zacznę od początku serii. Zobaczymy co z tego wyniknie ;).

Tym razem Connelly mnie nie kupił.
Intryga trochę naciągana, kretyński (serio) wątek miłosny.
Czy Harry musi być tak naiwnie niedojrzały w swoich kontaktach z kobietami? Książka traci na wiarygodności.

Myślę, że niedobrze też, że kolejne tomy z serii tłumaczone są przez różne osoby. NIby ten sam Harry, a jakby za każdym razem trochę inny. I nie jest to zaleta.

Tym razem Connelly mnie nie kupił.
Intryga trochę naciągana, kretyński (serio) wątek miłosny.

Kiedy zaczynałam swoją przygodę z książkami o Harry'm Boschu miałam ambicję czytać je w kolejności, jeden tom po drugim. Niestety :( biblioteka w mej okolicy nie każdą częścią dysponuje, więc muszę zadowalać się tym, co znajdę. I tak trafiłam od razu do tomu nr 8.
Brakuje mi trochę tego, co "pomiędzy", ale mimo to nie miałam problemu, żeby się zorientować co i jak. Bardzo ciekawa zagadka kryminalna, która budzi u detektywa gorzkie wspomnienia.
Ogólnie - dobra książka, aczkolwiek chwilami trochę ciężkawa w nastroju. Z drugiej strony: trudno pisać o śmierci dziecka w sposób lekki.

„Cmentarzysko” Michaela Connelly to kolejna bardzo dobra część z Harrym Boschem. Zagadka kryminalna jest bardzo intrygująca, autor powoli odsłania kolejne wskazówki, ale jednocześnie zwodzi czytelnika fałszywymi poszlakami. Zagadka pozostaje zagadką aż do ostatnich stron. Do tego mamy tu sympatycznego bohatera, przynajmniej ja nie miałam trudności z polubieniem go, zresztą wiele postaci jest mi bliskich i znanych z poprzednich tomów serii. Język prosty, ale nie prostacki, cała powieść bardzo dobrze i interesująco skonstruowana. Czyta się naprawdę szybko, poza tym akcja rozwija się w tak pasjonujący sposób, ze zmusza do czytania kolejnych rozdziałów bez chwili na oddech.

Ciekawa fabuła, dobrze się czyta i chce się wiedzieć jak się skończy. Trochę przewidująca skoro przez cała książkę pojawiają się tylko te same postacie.

Początek mnie trochę znużył, ale z każdą kolejną stroną historia coraz bardziej mnie wciągała. Na pewno nie zakończę mojej przygody z detektywem Boschem na tej jednej pozycji, na mojej półce już czeka następna ;)

Na półkach: , , , ,

Dobra ale bez fajerwerków. Przewidywalna, trochę przeciągnięta na siłę. Ale historia całkiem nieźle złożona do kupy.

Średnia, przewidywalna, akcja wydłużone.

Średnia, przewidywalna, akcja wydłużone.

Przeciętne. Dość sprawnie napisane. Trochę nijakie. Nic nie wniosła ani do mojej wiedzy, ani do wrażliwości, ani do pogłebienia smaku literackiego. Typowa produkcja powiesci sensacyjnej. Dla zabicia czasu.