Wołyń '43

2016-10-06
2016-10-06
9788308062074
wołyń ludobójstwo historia Polski

Okładka książki Międzynarodowe aspekty akcji „Wisła” Grzegorz Motyka, Tomasz Stryjek, Mariusz Zajączkowski
Międzynarodowe... Grzegorz Motyka, To...
Okładka książki Sowieci a polskie podziemie 1943-1946. Wybrane aspekty stalinowskiej polityki represji Łukasz Adamski, Grzegorz Hryciuk, Grzegorz Motyka
Sowieci a pols... Łukasz Adamski, Grz...

Pierwsze spotkanie z twórczością Grzegorza Motyki i bardzo dobre wrażenia. Książka napisana rzetelnie, zawiera mnóstwo odniesień do konkretnych materiałów źródłowych bez jakiejkolwiek fikcji literackiej. Autor przytacza też ludobójstwo na Bałkanach podczas drugiej wojny światowej. Na pewno sięgnę po inne książki autora. Ten temat nigdy nie zejdzie na dalszy plan. To co się wydarzyło na Wołyniu cały czas boli a pamięć ofiar trzeba czcić i nigdy o nich nie zapominać.

Książka raczej z faktami, bez emocji w postaci rodzajów tortur i zabójstw. Wadą jest to, że wiele razy autor powtarza pewne kwestie, co trochę nuży

Autor poza najnowszymi ustaleniami związanymi z Wołyniem omawia powiązania ukraińskich nacjonalistów z chorwackimi ustaszami. Opisuje wzajemne relacje, inspirowanie się w planach eksterminacji obcych grup etnicznych. Ostatnia część omawia polsko-ukraińskie dyskusje, a raczej polskie próby rozwiązania drażliwych wydarzeń z przeszłości. Problemem są: zbytnia polska ustępliwość, natomiast ze strony ukraińskiej rysują się dwa sprzeczne stanowiska. Pierwsze to zaprzeczanie, że doszło do ludobójstwa Polaków na Wołyniu i konsternacja, że strona polska chce o tym rozmawiać. Drugie stanowisko: obie strony są winne wzajemnych rzezi, AK było takie samo jak UPA i z tego powodu Ukraińcy nie muszą się z niczego tłumaczyć. W obliczu zbliżających się następnych okrągłych rocznic, temat Wołynia nie tylko nie będzie się zabliźniać, ale wręcz przeciwnie. Do tego dochodzą jeszcze próby uciszania środowisk kresowych, "bo wojna na Ukrainie" (!!!) jak to miało miejsce w 2023, więc obraz post-wołyński jest nadal, jak najbardziej pesymistyczny...

Bardzo dobra książka opisująca nie tylko wydarzenia na Wołyniu ale również zbrodnie chorwackich ustaszy moim zdaniem najlepsza książka autora.

Autor trafnie ocenił źródło inspiracji ukraińskich nacjonalistów przy kreśleniu planów akcji antypolskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej, dokonuje też potrzebnego porównania między różnymi ludobójstwami w Europie lat II wojny światowej. Na minus - subtelne przytyki pod adresem innych badaczy, które mogą być odebrane jako podważanie ich kompetencji. Badacz tej klasy, co prof. Motyka, mógł sobie te kąśliwe drobnostki darować. Plusem jest szeroki kontekst i bogata baza źródłowa i bibliograficzna, oraz żywy styl, który sprawia, że książkę łatwo się czyta. Polecam wszystkim

Większość publikacji na temat Rzezi Wołyńskiej przywołuje jedynie opis tragicznych wydarzeń we wschodniej części II Rzeczypospolitej. W opracowaniu dr Grzegorza Motyki mamy do czynienia z próbą przedstawienia motywacji działania ukraińskich nacjonalistów z ich punktu widzenia, w oparciu o banderowskie dokumenty. To niewątpliwie walor tej publikacji. Książka porusza również dalsze losy walki banderowców z sowietami po zakończeniu wojny. Dużym plusem jest przedstawienie charakterystyki chorwackich ustaszy, których sposób rządów przedstawił dr Motyka, w celu porównania tych dwóch zbrodniczych ruchów. Polecam serdecznie.

Temat Wołynia jest bolesnym fragmentem historii niezależnie od tego, po której stronie się stoi...

Był czas, kiedy sporo mówiło się o tej książce Grzegorza Motyki w mediach, nagradzanej zresztą. Zapamiętałem bez problemów tytuł. Założyłem sobie, że ją przeczytam. Stało się to właśnie faktem.

Autor przybliża konteksty. Dokonuje tym samym pogłębionej analizy stosunków polsko-ukraińskich.

Przedstawia samą genezę formowania się bojówek UPA. Nawiązuje też do sedna powstania AK; przybliża rolę, jaką w założeniu miała odgrywać, jak i przywołuje niektóre działania tej organizacji podziemnej.

Pisze w przystępny sposób, zachowując porządek rzeczy. Nie stawia na pierwszym miejscu emocji, próbując rzetelnie podejść do - mimo wszystko - całej złożoności problemu.

Wplata - nie bez powodu - wątek chorwackich ustaszy, gdyż dostrzega zbieżność celów i działań tychże grup z tymi równolegle działającymi między innymi na Wołyniu, które są ukraińskie.

Otwiera oczy na skalę okrucieństwa, jednak nie stara się do tej niezaprzeczalnej grozy ograniczać. Dlatego powstała wartościowa w mojej ocenie pozycja, która jest taką czarną kartą historii.

Brakuje natomiast odpowiedzialnych spadkobierców, szczególnie mam na myśli samych polityków. Od nich powinny wychodzić ważne inicjatywy, przedsięwzięcia. A taką kością niezgody wciąż pozostaje kwestia adekwatnego nazwania rzeczy, chciałoby się powiedzieć - po imieniu, w tej sytuacji akurat dotyczących Wołynia w latach 40. XX wieku.

Nie czytam dużej ilości książek o tematyce historycznej, ale akurat powyższą pozycję stawiam na podobnym, wysokim miejscu, gdzieś obok takich pozycji jak: Zostały tylko kamienie Krzysztofa Potaczały i Psy Stalina Nikity Pietrowa.

Autor przybliża konteksty. Dokonuje tym samym pogłębionej analizy stosunków...

Nie zbrodnia a Rzeź Wołyńska do licha!Jeżeli będziemy w taki sposób zakłamywać historię RZEZI Polaków,w tym części mojej rodziny z tamtych stron,to kim będziemy.Książki nie czytałam.Nie mam odwagi

Zacytuję z okładki historyka prof. Andrzeja Paczkowskiego "Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce".
Polecam każdemu, kogo interesuje historia i rzetelny materiał dokumentalny - historyczny.

Niestety zawiodłem się...

Niestety zawiodłem się...