Wołyń '43

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
9788308062074
wołyń
historia

ZBRODNIA WOŁYŃSKA. NOWE FAKTY, NOWE SPOJRZENIE Wszystko, co powinieneś wiedzieć, żeby zrozumieć film Wołyń Wojciech Smarzowski Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. Wołyń '43 to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi...

ZBRODNIA WOŁYŃSKA. NOWE FAKTY, NOWE SPOJRZENIE

Wszystko, co powinieneś wiedzieć, żeby zrozumieć film Wołyń
Wojciech Smarzowski

Pięć lat po wydaniu świetnie przyjętej i szeroko dyskutowanej książki Od rzezi wołyńskiej do akcji „Wisła” Grzegorz Motyka powraca do mrocznej karty w historii dwóch narodów. Wołyń '43 to niewielka, ale bardzo ważna książka. Czytelnik niezaznajomiony z historią rzezi wołyńskiej znajdzie tutaj wszystkie najważniejsze fakty, a odbiorcy bardziej zorientowani w tej tematyce — poznają najnowsze badania i ustalenia historyków.

Autor, uznawany za jednego z najlepszych znawców stosunków polsko-ukraińskich, jednoznacznie dowodzi, że rzeź wołyńska była zaplanowanym ludobójstwem, a nie spontaniczną akcją odwetową. W tej książce Grzegorz Motyka nie ogranicza się jednak do samej historii — podsumowuje też, jak wyglądają dzisiaj pamięć historyczna i polityka historyczna w Polsce i na Ukrainie.

Za swoją poprzednią pracę poświęconą tej tematyce Grzegorz Motyka został uhonorowany Nagrodą Historyczną „Polityki”.

Wołyń ’43 to arcyważny głos w dyskusji, jaką tej jesieni z pewnością wywoła premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego Wołyń.

Wśród niemałego grona historyków, którzy badają ten tragiczny fragment dziejów Polski i jej relacji z sąsiadami, prof. Grzegorz Motyka z pewnością zajmuje czołowe miejsce.

prof. Andrzej Paczkowski

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

onika | 2017-03-22
Przeczytana: marzec 2017

Zbrodnia wołyńska to bolesna, wciąż ropiejąca rana, która się kładzie ogromnym cieniem na skomplikowanych relacjach polsko-ukraińskich. Geneza wzajemnych żalów i pretensji sięga powstań kozackich. Konflikty religijne, bliskie sąsiedztwo Rosji, specyficzny charakter Polaków i oczekiwania Ukraińców również nie ułatwiały unormowania stosunków między narodami. Tragedia obu wojen światowych i wstrząsy, które zmieniły oblicze geopolityczne świata, uaktywniały w ludziach najbardziej brutalne, bestialskie wręcz zachowania. Na dodatek potworne pomysły były usprawiedliwiane wyższym dobrem, które dzięki nim miało zostać osiągnięte.

Publikacja Grzegorza Motyki w bardzo rzeczowy i rzetelny sposób przedstawia genezę mordów na Polakach, jakich w latach 1943-45 na Wołyniu i w Galicji Wschodniej dokonali ukraińscy nacjonaliści. Autor nie epatuje okrutnymi obrazami, przedstawia suche fakty i najnowsze doniesienia historyków. Nie ucieka także od trudnych tematów, jakimi były akcje odwetowe AK i...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-13
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 12 października 2016

Ostatnimi czasy rzeź wołyńska lub zgodnie z oficjalnym, historycznym nazewnictwem - zbrodnia wołyńsko-galicyjska 1943-1945 jest tematem - jakby to brutalnie nie zabrzmiało - modnym.
Coraz więcej o wydarzeniach na Wołyniu się pisze i mówi, powstał znakomity w ocenie krytyków film Wojciecha Smarzowskiego.
Grzegorz Motyka stara się w sposób możliwie uczciwy i rzetelny przedstawić tło tamtych wydarzeń, przeszukując archiwa i odnosząc się do autentycznych dokumentów historycznych.
Ścierają się w Polsce i na Ukrainie oraz w Rosji różne, wykluczające się wzajemnie wytłumaczenia i koncepcje mające ambicje ustalenia „obiektywnej prawdy” dotyczącej wyjątkowo okrutnych mordów, jakich na ludności polskiej dopuścili się żołnierze (?) UPA i OUN –u.
Jedna z nich – forsowana przez Ukraińców reprezentowanych głównie przez Prawy Sektor głosi, że Ukraińska Powstańcza Armia i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów to bohaterowie walk o wolną Ukrainę. Wszyscy – od Stepana Bandery, Dmytro Klacziwskiego...

Roman Dłużniewski | 2017-01-28

Chłodna, wyważona, bardzo rzetelna książka o masakrze. Nie tylko na Wołyniu bo i w Galicji Wschodniej i w Chorwacji. Zwłaszcza powiązania pomiędzy OUN-UPA a ustaszami Pavelicia były dla mnie czymś nowym. Motyka nie usiłuje rozliczać. Domaga się tylko elementarnej uczciwości. Pamiętam, jak cieszyliśmy się z Juszczenki. A potem... Bandera i 'Taras Czuprynka' zostali narodowymi bohaterami Ukrainy. Czy będzie kiedyś stać Ukraińców na opowiedzenie się po stronie prawdy ?

jerrymarch | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Książkę przeczytałem czując, po obejrzeniu filmu "Wołyń", potrzebę pogłębienia swojej wiedzy o zdarzeniach, które doprowadziły do wymordowania przez ukraińskich nacjonalistów znacznej części ludności polskiej zamieszkującej południowo - wschodnie obszary Drugiej Rzeczpospolitej. Zależało mi przy tym na lekturze pozycji, której autor obiektywnie przeanalizuje przyczyny tej zbrodni i mechanizm, który doprowadził do tragicznych zdarzeń na Wołyniu w latach 1943-1944. Książka Grzegorza Motyki spełnia te oczekiwania. Autor w sposób przystępny dla zwykłego czytelnika, ukazuje relacje polsko - ukraińskie w dwudziestoleciu międzywojennym, przybliża genezę działań przeciwko ludności polskiej i udowadnia, że były one zaplanowaną przez OUN i UPA akcją mającą na celu oczyszczenie ziem przyszłego państwa ukraińskiego z mieszkających na nich Polaków. Niewątpliwą wartością książki, jest ponadczasowość. Mechanizm, który doprowadził do mordu żyjących od wielu lat obok siebie sąsiadów, jest niestety...

Małgorzata | 2017-04-11
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 08 kwietnia 2017

Rewelacyjna! Sięgnęłam po nią po obejrzeniu filmu "Wołyń" Smarzowskiego i wystawiam jej ocenę jak najbardziej bardzo dobrą. Polecam tym, którzy czują się zagubieni w zawiłościach historycznych na polskich kresach, można uzupełnić braki szkolnej wiedzy. Autor nie zamęcza nas ciężkim naukowym językiem, pisze prosto i przystępnie, dla laika - nie historyka. Polecam wszystkim którzy chcą zrozumieć dlaczego jest jak jest w stosunkach polsko - ukraińskich. Oczywiście, obowiązkowo trzeba zobaczyć film "Wołyń".
Po przeczytaniu książki zaliczyłam też dwa artykuły z czasopisma "DoRzeczy" Nr 14/2017: rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem - Zaleskim "Ludobójstwo jest wciąż przekłamane" oraz "Ukraina polskim okiem" Macieja Pieczyńskiego (tu: antypolskie dewastacje na Ukrainie w 2017 roku czyli zaledwie pierwszy kwartał).

Nina | 2016-10-08
Przeczytana: 08 października 2016

Grzegorz Motyka: Wołyń '43

Nikt z badaczy zajmujących się rzezią wołyńską nie neguje jej okrucieństwa. Ale  jej geneza postrzegana jest bardzo różnie. Jedni upatrują ją w kodzie kulturowym ukraińskiego społeczeństwa, symbolizowanym wizerunkiem Ukraińca-rezuna. Inni winą obarczają politykę państwa polskiego, która doprowadziła do tragicznego buntu ukraińskich chłopów. Obie te hipotezy - pisze Grzegorz Motyka w jednym ze wstępnych rozdziałów - mimo ewidentnych różnic łączy przekonanie, że zbrodnia galicyjsko-wołyńska miała charakter powszechny i dość spontaniczny, a jej wykonawcami byli zwykli chłopi. Tymczasem on sam konsekwentnie, broni tezy, że antypolskie czystki były wynikiem starannie przemyślanej doktryny leżącej u podstaw ideologii Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów - Bandery (OUN-B) i Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA)..

Jednak książka Motyki to znacznie więcej niż obrona powyższej tezy, świetnie udokumentowanej źródłami rozmaitego pochodzenia. Tezy, dodajmy,...

Michał | 2017-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2017

W mojej ocenie bardzo dobra książka historyczna. Mnóstwo faktów, ciekawostek i trafnych komentarzy. Szczególnie spodobał mi się obiektywizm w ocenie wypowiedzi i działań polskich polityków ws. Wołynia. Na podstawie tej książki trudno by było odgadnąć poglądy polityczne autora i bardzo dobrze.
Polecam!

marw | 2017-02-25
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Ebook
Przeczytana: 25 lutego 2017

Niesłychanie rzeczowa i uczciwa książka. Niezbędna dla poznania różnicy rozumienia i definiowania wołyńskiego ludobójstwa przez Ukraińców i Polaków.

Getos | 2019-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2019

Autora w tej tematyce cenię za obiektywizm. Ta książka też się wpisuje w tą ocenę jego twórczości. Autor piętnuje działania UPA i OUN-B (Parośle, Wola Ostrowiecka, Lipniki i wiele wiele więcej miejsc kaźni) z głównymi architektami tej rzezi tj. Kołodzinskim, Banderą, Kłymem-Sawurem, czy Tarasem Czuprynką. Podkreśla ogrom ofiar (ok. 100.000 zabitych plus ok. 300.000 uciekało przed rzezią z ziem ogarniętych ukraińską pożągą). Pokazuje że działania te były zaplanowane i kierowane przez UPA i OUN, a chłopów niekiedy siłą w to wciągano. Autor podkreśla jednak, że brało w nich udział mniej niż 1% Ukraińców (35.000-45.000 z 5.000.000). Nie ucieka też przed negatywną oceną działań odwetowych i innymi ciemnymi kartami w historii polskiej partyzantki AK i NSZ (Wołyniaka, Szarego czy też Burego), w których zginęło 2.000 cywili, a symbolem stały się wsie takie jak Sahryń, Pawłokoma czy Wierzchowiny. W tej książce Autor wskazuje powiązania UPA/OUN-B z Ustaszami, którzy podbny terror rozpętali...

wik699 | 2016-12-29

Książka Grzegorza Motyki "Wołyń'43" jest pierwszą chyba publikacją o zbrodni wołyńsko-galicyjskiej 1943-45 nastawioną nie na profesjonalnego historyka, lecz na szerokiego czytelnika, który słabo orientuje się w detalach omawianej tematyki. Książka Motyki jest więc dla takich osób bardzo przystępną syntezą, omawiającą aktualny stan badań, przedstawiającą zwięźle przebieg samej zbrodni oraz działania UPA po 1945 r. Wielką wartością jest porównanie czystki ukraińskiej do ludobójczych działań czetników przeciw Serbom oraz przedstawienie polityki pamięci względem zbrodni wołyńskiej po 1989 r.
Dla mnie mankamentem jest objętość - jest ona za krótka, szczególnie w rozdziale poświęconym samej zbrodni - jest tego po prostu za mało i na zbyt wysokim stopniu uogólnienia. Przydałoby się jednak nakreślić to znacznie dokładniej.
Tym niemniej, mogę polecić wszystkim zapoznanie się z najnowszą publikacją G.Motyki.