Miasto i psy

1971-01-01
1971-01-01
9788324012022
Kazimierz Piekarec
armia wojsko Peru Latynosi literatura peruwiańska literatura iberoamerykańska noblista

Oddział kadetów ostatniego roku rygorystycznej szkoły wojskowej, jednoczy się przeciwko władzom szkoły i innym uczniom. Gdzieś obok nich stoi jednak niezdolny do łamania zasad Niewolnik. W oczach innych jest niepozorną ofiarą losu, a w rzeczywistości staje się przyczyną wielkiego konfliktu w oddziale.

Przedstawiony obraz dorastających razem chłopaków jest autentyczny, i nadal aktualny. Młody wiek bohaterów może dziwić, w zestawieniu z ich słowami, postawami, przeżyciami. To jednak nadal chłopcy, buntujący się, ale zależni od wpływu swoich rodziców. Gubią głowę dla dziewczyn, i czują potrzebę przynależności do jakiejś grupy, nawet jeśli panują w niej zasady, często sprzeczne z ich naturą. Zawzięcie sobie dokuczają, ale zdarza się że pod warstwą obelg, kryje się szczera przyjaźń.

A więc niby o szkole i chłopcach, jest to jednak przede wszystkim opowieść o męskości. O tym jak wymagania które mężczyznom narzuca społeczeństwo, wzajemnie nakładana presja do przodowania w temacie siły, kobiet czy pieniędzy, potrafią być krzywdzące. Chłopcy od małego uczeni są aby dusić w sobie emocje, rywalizować, i nigdy nie przestawać dążyć do zdobycia większego uznania, a postacie dorosłych pokazują jakiego człowieka może to stworzyć.

Ten wspaniały debiut noblisty, przedstawił więc ciężkie realia dorastania, których doświadczył w Peru, i udowodnił jego wielką pisarską dojrzałość. Mimo wielu lat które minęły od jej powstania, utrzymała swoją wartość, pozostaje książką napisaną w świetnym stylu, poruszającą, z ponadczasowym przesłaniem, i sama w sobie jest dla mnie wystarczającym dowodem, że dobra sława którą cieszy się autor, jest zasłużona.

Przedstawiony obraz dorastających razem chłopaków jest autentyczny, i...

Akcja debiutanckiej a jednocześnie zawierającej wątki autobiograficzne powieści Mario Vargasa Llosy, rozgrywa się w szkole wojskowej na przedmieściach Limy. Autor przeszedł przez piekło koszar w którym kadeci gwałcili kadetów i zmuszali ich do obcowania ze zwierzętami, pili wódkę pisco, kradli odpowiedzi z testów a nocami wymykali się do miasta by spółkować z prostytutkami.

Wszystko opisano suchym, reporterskim stylem, językiem bardzo bogatym. Dla przeciwwagi co jakiś czas autor z nostalgią przywołuje piękno Limy, miasta swojej młodości.

Dialogi są bardzo przekonujące, przydają postaciom autentyczności, odróżniając jedną od drugiej.
"Miasto i psy" to książka pełna brutalnej prawdy o kondycji ludzkiej. Historie wojskowe nie należą do moich ulubionych, a ta podejmuje trudne zagadnienia.
Jednak barwny, lekki styl prowadzenia pióra peruwiańskiego mistrza należy do jednych z najlepszych na świecie.

Polecam, po chwilowym zastanowieniu stawiam 7/10.

Uznanej i dobrej klasyki nie ma specjalnie co komentować, osoby lubujące się w rozmaitego rodzaju irrelewantnych statystykach i klasyfikacjach mogą spokojnie wpisać "Miasto i psy" na listę książek, który każdy szanujący się czytelnik powinien przeczytać.
Studium przyczyn i skutków instytucjonalnego zła i okrucieństwa na przykładzie kadetów gimnazjalnej szkoły wojskowej, kultowa i mocna rzecz.

Książki Llosy czytałam zawsze powoli i w skupieniu. Tę przeczytałam błyskawicznie. Od pierwszej strony aż do ostatniej nie mogłam się od niej oderwać.
Powieść rozgrywa się w szkole kadetów. Świat nastolatków w tym miejscu to surowy regulamin, kary oraz brutalna fala. Jest jednak miejsce na przyjaźń, lojalność oraz wiarę w sprawiedliwość.
Jednym z ważnych, jeśli nie najważniejszych wątków jest poszukiwanie swojej roli w stadzie. Wszyscy zapewne, funkcjonując w różnych grupach spotkaliśmy agresywnego samca alfa - Jaguara, outsidera - Poetę czy kozła ofiarnego - Niewolnika. A może po trochu byliśmy każdym z nich.
"Miasto i psy" pokazuje też, że nie można pochopnie oceniać ludzi. Bywa że osoba, która wydaje się być łagodna i niewinna jest w stanie zniszczyć komuś życie, aby zyskać coś dla siebie. Bywa i tak, że ktoś, kto pozornie wydaje się okrutny i bezwględny potrafi poświęcić bardzo wiele aby chronić innego.
W książce, która jest debiutem Llosy, pojawiają się już tak charakterystyczne elementy jego stylu jak nagłe zmiany czasu, miejsca i sposobu narracji. Czasami narrator nie ujawnia się od razu, dzięki czemu najpierw poznajemy jego uczucia i wnętrze, a dopiero później imię.
Reasumując - książka jest rewelacyjna zarówno pod kątem formy jak i treści.

Jednym z ważnych, jeśli nie...

Myślę, że postacie w tej książce można zakwalifikować do kategorii YA, zatem powiem krótko - autorzy piszący w tym gatunku - uczcie się od mistrza.

"Miasto i psy” to powieść napisana przez peruwiańskiego pisarza Mario Vargasa Llosy. Jest to jedno z najbardziej znanych i cenionych dzieł tego autora.

Akcja powieści toczy się w peruwiańskiej wojskowej szkole średniej Leoncio Prado, która jest oparta na osobistych doświadczeniach autora. Powieść skupia się na życiu młodych kadetów, ich codziennych rutynach, brutalności w szkole, hierarchii i walkach o przetrwanie. Głównymi bohaterami są czterej kadeci: Alberto, który jest samotnikiem i walczy z trudnościami wewnętrznymi; Ricardo, który jest ambitny i pragnie uciec z tej brutalnej rzeczywistości; Gamboa, inteligentny i świadomy swojego otoczenia oraz Cava, któremu brakuje lojalności i honoru.

Jednym z największych osiągnięć "Miasta i psów" jest sposób, w jaki Vargas Llosa ukazuje brutalność, przemoc i uprzedzenia, które panują w wojskowej szkole. Pokazuje on, jak system wojskowy kształtuje młodych ludzi i wpływa na ich psychikę. Język używany przez autora jest surowy i bezpośredni, co pomaga oddać atmosferę napięcia i brutalności.

Ponadto, Vargas Llosa porusza w swojej powieści tematy takie jak tożsamość, honor, władza i seksualność. Bohaterowie starają się znaleźć swoje miejsce w hierarchii szkoły, a jednocześnie zachować swoje godność i integralność. Autor przedstawia również różnice społeczne i rasowe między kadetami, co dodaje powieści głębszego kontekstu społecznego.

"Miasto i psy" jest niezwykle dobrze napisane i bogato złożone pod względem psychologicznym. Vargas Llosa przedstawia bohaterów jako złożone postacie z własnymi tajemnicami, pragnieniami i wewnętrznymi konfliktami. Czytelnik zostaje wciągnięty w ich historie i odczuwa ich emocje.

Ta powieść jest ważnym dziełem literatury latynoamerykańskiej, które porusza uniwersalne tematy i daje wgląd w peruwiańskie społeczeństwo. "Miasto i psy" to nie tylko opowieść o młodości i brutalności, ale także o próbie zachowania integralności w trudnych warunkach.

Podsumowując, "Miasto i psy" Vergary Llosy to znakomita powieść, pełna głębi, brutalności i emocji.

Książka będąca debiutem Mario Vargasa Llosy weszła do kanonu literatury, a autora wyniosła na szczyt międzynarodowej popularności.
Autor w sposób bezpośredni, bez zbędnego pudrowania opisuje rzeczywistość panującą w peruwiańskiej szkole dla kadetów. Wszechobecna fala, skorumpowanie, przemoc sprawia, że dostajemy obraz miejsca, do którego żaden człowiek pogardzający brutalnością nie chciałby trafić.
Bardzo jakościowa powieść, historia jest bardzo interesująca. Książka jak nietrudno się domyślić, przez wiele lat była cenzurowana. Z mojej perspektywy jest to kompletnie obcy świat, jednak nietrudno wyobrazić sobie, że w otoczeniu zdominowanym przez młodych mężczyzn takie rzeczy miały i będą mieć miejsce.

Ciężki temat świetnie rozpisany. Męski świat młodych wojskowych prymitywów, pełen agresji, głupoty i nudy koszarów. W takim towarzystwie nie ma miejsca na tego INNEGO. On nie przystaje... Cudowny styl mistrza pióra.

Z jednej strony nieustanna brutalna i bezwzględna walka o status wśród młodych mężczyzn, z agresją i brakiem jakichkolwiek zasad. Z drugiej strony przytłaczająca i niewzruszona potęga instytucji, za nic mających prawdę a jedynie interesy. Równocześnie - konfrontacja dziecinnych marzeń i wyobrażeń przeciwko rzeczywistości.

Doskonałe, ponadczasowe dzieło opisujące zmagania i różne drogi młodych mężczyzn w kulturze "machismo"

Doskonałe, ponadczasowe dzieło opisujące zmagania i...

W tej historii jest coś niejasnego a nawet nieczystego. To sumienie. Starannie pielęgnowane za szarymi murami szkoły wojskowej, karmione strachem przed przeszłością i wątpliwą nadzieją na przyszłość. W "Mieście i psach" wszystko domaga się wyjaśnienia. Słodka jak lukier zemsta i farsa z dyscypliny. Mario Vargas Llosa poświęcił kilkaset stron na wyjaśnianie fenomenu wierności i tłumaczenie funkcjonującego od przepustki do przepustki okrucieństwa. W tym samym czasie z każdym przeczytanym rozdziałem traciłem zainteresowanie uformowaną na bazie przesadzonej hierarchii powieścią. Prowokowała moją cierpliwość do granic wytrzymałości, niepokojąco brzmiała jej umiejętność formowania nienawiści bez powodu. Wpoiła we mnie nieufność do dalszych spotkań z dziełami peruwiańskiego noblisty.

Nadszedł czas wielkiej rozprawy z twórczością Llosy i nierównomiernym przez niego rozkładaniem tego, co w literaturze bywa najciekawsze. Nie umniejszając literackiej wirtuozerii tego pisarza śmiem twierdzić, że większość jego najcelniej wyrażonych treści skupia się na tematach ponadprzeciętnych. Tych eterycznych i wprowadzających większy zamęt dla duszy, niż dla ciała. Dotyczących bardziej rywalizacji duchowej, niż przyziemnej walki o fizyczne przetrwanie. Może tak reaguję na niespełnione idee i w taki właśnie sposób staram się wywyższyć to, co z gruntu nieosiągalne. Jednak w braterstwie popisów kadetów "Miasta i psów" rozpłynęła się gdzieś ta często u Llosy spotykana i nieznana w innych rejonach specyficzna inteligencja emocjonalna, mieszanina staroświeckiego honoru i pełnego odgłosów ciekawego życia.

Jednoczesne hartowanie ciała i ducha nie jest domeną peruwiańskiego pisarza. Dominująca w jego powieści surowość uczuć oznacza jedynie wynikające z niespełnionych ambicji kłopoty. Zbyt wiele tu połączeń pomiędzy dumą i tchórzostwem, powstały w ten sposób konglomerat namiętności wywołuje tylko bezmyślne miotanie od strony do strony. W oczekiwaniu na finał każdej powstałej w ten sposób sytuacji nie sposób wyzbyć się myśli, że przykryta wojskowym fasonem fabuła powieści nie pasuje do oczekiwań. A jest czego wyczekiwać, bo niecierpliwość młodych serc w "Mieście i psach" jest obiecująca. Lawirowanie pomiędzy pokusą a obowiązkiem wprowadza subtelny klimat zakazanego owocu, tak mile widzianego przez czytelników motywu.

Być może łatwo jest zdobyć respekt przemocą w krótkim czasie ale jego utrzymanie w długiej perspektywie oznacza ogromne koszty szeroko rozumianego braterstwa. Nie da się wykrzesać przyjaźni z będących pod wpływem nienawiści zrezygnowanych istot. Zapewne nie wiedzieli o tym bohaterowie "Miasta i psów", powieści będącej zabawą w bandytów oraz ich poskromicieli. Kuźnia przestępców wystarczająco mocno kompromituje literacki wizerunek szkół wojskowych. Dla mnie pozostaje jedynie uczucie bezsilności i całkowitego upokorzenia. Ponieważ wczuwając się w atmosferę powieści cierpię na równi z tymi, których to bezpośrednio dotyczy. Taka już moja rola, dola czytelnika współodczuwającego i zaangażowanego we wszystko, o czym mu tylko doniesie pisarz. Niestety czasami taka postawa obraca się przeciwko mnie, co starałem się udowodnić powyższym przykładem.

• Nobliści
  • Literatura iberoamerykańska