Dowody winy

Okładka książki Dowody winy Jim Butcher
Okładka książki Dowody winy
Jim Butcher Wydawnictwo: Mag Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 8) fantasy, science fiction
Akta Harry'ego Dresdena (tom 8)
Proven guilty
Mag
2016-03-01
2016-03-01
2006-01-01
Wojciech Szypuła
dresden urban fantasy fantasy butcher

Kolejna przyjemna książka z przygodami Harry'ego Dresdena. Kto czytał poprzednie części, ten wie czego się spodziewać i nie ma tu zaskoczeń. Kto nie kupował założeń świata w poprzednich powieściach, ten nie kupi ich również tutaj.

Z minusów - połączenie poprzednich przygód w jedną wielką głęboko przemyślaną konspirację wydaje się trochę na siłę. Wątek miłosny Karrin z Harrym i ich rozmowy o potencjalnym związku - sztuczne, dziwne. Wielkie, potężne postacie, które są geniuszami planowania okazują się w akcji wcale nie takie wielkie i potężne i daleko im do geniusza - ale to już było również w poprzednich częściach, po prostu w Dowodach Winy nic się nie zmieniło pod tym względem.

Z plusów - to wciąż stary, dobry Harry a Jim Butcher nie schodzi z poziomem. Standardowo - czyta się gładko i przyjemnie, w ogóle nie nuży. Otrzymujemy kilka nowych wątków ewidentnie oczekujących na rozwinięcie w następnych odsłonach cyklu. Ponadto następuje kolejny rozwój głównego bohatera.

Jakbym miał określić tę książkę jednym słowem, to chyba byłoby to "fajna". I to mi w zupełności wystarcza, by czerpać z niej przyjemność. Na pewno sięgnę po kolejną część.

To mój pierwszy kontakt z tym autorem i tego typu twórczością. Książkę zauważyłem na wakacyjnej wyprzedaży bo rzuciła mi się w oczy zgrabną okładką. Kupując, pomyślałem: "a co mi tam, najwyżej mi się nie spodoba" :-).
Dziś właśnie ją skończyłem i... źle nie jest, ale czy jest dobrze? Szczerze mówiąc, jeszcze nie wiem. Czyta się te 650 stron szybko, gładko i przyjemnie. Gdyby przysiąść to pewnie w 2-3 dni dałoby się radę z nią uporać. Książka dostarczyła mi nowych wrażeń które jak na razie jeszcze się we mnie nie uporządkowały. Daję sobie czas i wtedy sięgnę po kolejną część sagi, a wtedy pewnie będę już wiedział czy lubię ten gatunek :-)

Kolejna powieść z cyklu o Dresdenie za mną. Trzeba oddać autorowi, że trzyma poziom i - co dla mnie istotne - nie powtarza się w schematach. Wnosi coś nowego i pokazuje coraz to nowe aspekty świata, w którym dzieje się akcja. A przy okazji - Dresden zostaje nauczycielem.

Kolejny Dresden odhaczony! Jestem już na tym etapie w tym uniwersum, że nie mogę się doczekać co też autor przygotował dla naszego bohatera!
Fabułą w tym tomie jest naprawdę zaskakująca i fajnie przemyślana. Śledztwo, które początkowo wydaje się nie być bardzo skomplikowane okazuje się, że ma drugie dno. Uwielbiam motyw fantomów, które przybierają wygląd morderców z horrorów, był to bardzo ciekawy zabieg i przykuł moją uwagę do samiutkiego końca tomu.
Cieszę się bardzo z powrotu rodziny Carpenterów oraz tego, że poznaliśmy trochę lepiej przeszłość Charity, dzięki czemu łatwiej jest mi teraz zrozumieć tę postać. Wcześniej miałam wrażenie, że to taka postać typowej „wrednej żony” i wadziło mi to, ale teraz rozumiem ją znacznie lepiej.
Wątek Molly był świetny i naprawdę nie mogę się doczekać jej przygód w kolejnych tomach, myślę, że jej obecność mocno potrząśnie światem Dresdena.
Jedyne co mi wadziło w tym tomie to dość mocne podkreślanie wyposzczenia Dresdena. Autor od początku cyklu nie bał się pisać o sprawach seksu, pociągu seksualnego itd., ale mam wrażenie, że w tej części trochę popłynął. Było tego aż za dużo, bo zaczynało się już robić niesmaczne, ale mam nadzieję, że później już to stonuje. Nie mam mu za złe za pisanie o oczywistych potrzebach ludzkich, ale czasami już z tym przesadza.
~Idris

Intryga w cyklu się zagęszcza, a książka jest naprawdę udana. Czytało się dużo przyjemniej niż poprzedni tom. Od razu po skończeniu lektury złapałem za następny :).

Dowody winy to już 8 tom Akt Harry'ego Dresdena 📚
Tom oceniam na 8,5/10 ⭐️

To seria gdzie po przeczytaniu pierwszych dwóch tomów wiedziałam, że z pewnością będę kontynuować czytanie i oczywiście zakupie każdą kolejną część, która się ukaże 🤗

W tym tomie lepiej poznajemy Molly - córkę starego przyjaciela Harry'ego, która jak sie można domyśleć wpada w magiczne tarapaty, z których wyciągnąć może ją jedynie nasz tytułowy mag-detektyw 🕵
Kto stoi za zbrodnią jakby żywcem wyjętą z krwawego horroru? Czy pojawienie się w mieście istot żywiących się strachem to zbieg okoliczności czy misternie stworzony plan? 🤔

Jak widac zapowiada się kolejny bardzo pracowity dzień dla Dresdena i jego przyjaciół.

Dowody winy to już 8 tom Akt Harry'ego Dresdena 📚
Tom oceniam na 8,5/10 ⭐️

Bohaterowie dorastają i zmieniają się. Lepiej poznajemy tu Molly (córkę Michaela) która w przyszłości będzie ważna dla fabuły. Fabuła jest niesamowicie ciekawa i stanowi idealną kontynuacje przygód Dresdena. Muszę przyznać, że uwielbiam Myszka i Boba. Myszek to jedna z najlepszych o ile nie najlepsza postać zwierzęca w literaturze. Po prostu uwielbiam każdą scenę a nim. Natomiast przemądrzały Bob (oprócz rewelacyjnego imienia),jest niesamowicie intrygującym. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach będziemy mogli dowiedzieć się czegoś więcej o jego przeszłości.

Biała Rada nie przepada za naszym magiem-detektywem, jednak ich szeregi znacznie się uszczupliły i jest on im potrzebny. Musi zbadać pogłoski odnośnie czarnej magii, a w to wszystko zaplątana jest córka jego najlepszego przyjaciela.

Podoba mi się to w jaki sposób prowadzone są postacie. Z każdą następną częścią stają się lepsze, potężniejsze, bardziej wyraziste. Szczególnie nasz główny bohater i jego przemiana w bezlitosnego gościa o wielkiej mocy, jednak dalej stawiającego na pierwszym miejscu przyjaciół.

Z każdym tomem coraz większy podziw we mnie narasta. Podziw do autora, że każdy z tomów jest równie ciekawy i wciągający, że wymyśla coraz to nowsze motywy i wciąż zaskakuje. Podoba mi się to, jak płynnie zmieniają się relacje między bohaterami.

Harry ratuje Molly Carpenter (córkę Michaela) od fobofagów z krainy Zimy. Molly za złamanie jednego z Praw Magii staje przed radą, po czym zostsje uczennicą Dresdena.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Jim Butcher Dowody winy Zobacz więcej
Jim Butcher Dowody winy Zobacz więcej