Proven Guilty

Cykl: Akta Harry'ego Dresdena (tom 8)
Wydawnictwo: Roc Books
powieść, fantasy,
angielski
hunter

The 8 book in the Dresden Files series.

Jabuilo | 2016-09-22

Tom ósmy epopei nie odbiega od poprzednich. Dla fanów maga Dresdena po prostu dalsze przygody wiecznie kopanego przez los i ratującego świat gościa od różdżki i laski :) Nie czepiam się, bo mi się podoba i daleki jestem od krytycyzmu, ale jedyne nowum, to to, że pod koniec tomu wreszcie, główny bohater orientuje się, że jakiś ktoś, a nawet grupa ktosiów odpowiada za to, że ciągle mam nasrane w lodówce. Czyli taka ośmio-tomowa przedmowa za nami. Mam nadzieję, że starczy mi życia, aby dowiedzieć się, kto tym ktosiem jest i poznać zakończenie zmagań naszego bohaterskiego magika, jak również czy uda mu się przezwyciężyć niemoc w kontaktach z płcią nadobną. Gościu ma problemy jak nastolatek po obejrzeniu pornosa, a tu jeszcze go męczą zagrożenia ze strony podłych istot. Nie ma letko - jak mawiał klasyk :)))

paratexterka | 2016-05-21
Na półkach: 2016, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 20 maja 2016

Długie serie miewają tendencję do schematyzowania, powtórzeń czy stosowania sprawdzonych tricków, i nawet w wypadku Butchera można się tego było obawiać przez pierwsze trzy tomy, ale w żadnych wypadku nie charakteryzuje to całych Akt Dresdena. "Dowody winy" są jedną z lepszych i najbardziej skomplikowanych części, wymagającą czujności, dobrej pamięci i zdolności do kojarzenia faktów. Porywają i zaskakują, przypominając, dlaczego duet Butcher-Dresden zakrawa na doskonałość.

Dresden jest śledzony, ktoś bliżej niezidentyfikowany zagiął na niego palec; do tego Biała Rada ma w swoich szeregach zdrajcę, przez którego z kretesem przegrywa wojnę z wampirami z Czerwonego Dworu. Trudno się jednak na tym skupić, jeżeli konwent horrorów zalewają niespotykanie silne uosobienia koszmarów amerykańskiej publiczności. Fobofagi żywią się przerażenie wzbudzanych w ofiarach, a z nich samych pozostawiają szczątki i krwawą miazgę, w najlepszym wypadku straumatyzowane ciała i dusze. Tylko kto jest winy...

Moreni | 2016-06-03
Na półkach: Przeczytane, Moje własne

Kolejny odcinek przygód Harry’ego Dresdena już za mną, na szczęście za plus-minus miesiąc będzie następny. Poprzednio narzekałam na trochę zużyty już schemat na którym opierał autor kolejne tomy (Ne jest to schemat tylko jego bo mniej więcej na takim samym opierają się i kryminalne procedurale, i kryminalne cykle powieściowe). Teraz jednak coś się tej kwestii zmieniło.

Harry dostaje od pewnej tajemniczej postaci cynk, że w jego rewirze ktoś używa czarnej magii. Musi to sprawdzić zanim wieści dotrą do Białej Rady, bo ona chętnie wykona wyrok śmierci niezależnie od tego, czy będzie miała do czynienia z przestraszonym i zagubionym nastolatkiem, który nie wiedział, co robi, czy z umazanym krwią szaleńcem. A poza tym na konwencie miłośników horrorów przytrafiają się dziwne ataki.

Całość recenzji tutaj: http://kronikaksiazkoholika.blogspot.com/2016/05/dowody-winy-jim-butcher.html

Cherryf | 2016-07-24
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: 23 lipca 2016

Ta część przygód Harrego Dresdena jest inna niż poprzednie, bardziej dojrzała. Jak zwykle jest bardzo ciekawie, groźne sidhe, demony i kolejna niebezpieczna wyprawa do NigdyNigdy.
"Dowody winy" są swego rodzaju podsumowaniem tego co się działo do tej pory, wydaje się, że po tej części cyklu wszystko będzie inne.
Mroczne.
Cóż więcej można napisać, to trzeba przeczytać, to trzeba przeżyć.
Na koniec chciałem dodać, że zauważyłem pewną zależność.
Główny bohater cyklu ma na imię Harry. Serie, w których postacią pierwszoplanową jest Harry (Jo Nesbo, J.K.Rowling) są fenomenem.
Ta seria powoli zaczyna walczyć o to miano.

| 2016-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2016

NARESZCIE!
Dresden w najlepszej formie - to lubię. :3
______________
EDIT:

W recenzji poprzedniej części Akt Harry’ego Dresdena porównywałam Martwy rewir do huśtania się na huśtawce i marzyłam o tym, żeby Jim Butcher wrócił do świetności pierwszych tomów, fundując swoim czytelnikom jakiś porządny rollercoster z parku rozrywki, a nie skrzypiący, zniszczony relikt przeszłości, stojący na wyniszczonym placu zabaw. I nadszedł czas na Dowody winy. Powiem Wam tak – jest moc. Jest potencjał. Być może to wciąż nie to samo, co Rycerz lata czy Pełnia księżyca, które bawiły mnie do łez i sprawiały, że brak możliwości przewrócenia kolejnej strony był fizyczną torturą, ale z pewnością coś ruszyło z miejsca.

Najbardziej widoczną rzeczą, która w ósmym tomie cyklu została wprawiona w ruch, są historie postaci drugoplanowych. Jim Butcher ma swoje przestoje, kiedy bohaterowie poboczni odgrywają drugie skrzypce i nie robią nic poza tym. Ma też momenty, kiedy to właśnie te postacie swoimi czynami i...

| 2016-05-17

"Dowody winy" jest ósmym tomem z cyklu Akta Harry'ego Dresdena, który opowiada losy chicagowskiego maga-detektywa. Jim Butcher przedstawia świat, w którym aż roi się od magicznych istot, które dają się ludziom porządnie we znaki. Z tond pomoc Harry'ego Dresdena okazuje się nieoceniona i nie raz wybawi on ludzi od niebezpiecznych zakusów nadprzyrodzonych istot. Akcja powieści wciąga jak i przy poprzednich tomach, a wątki fabularne po raz kolejny zaskakują. Harry Dresden znów pokazuje na co go stać.

Chicagowski mag-detektyw po raz kolejny ma pełne ręce roboty w szczególności gdy wojna z wampirami przybiera na sile. Magowie z Białej Rady potrzebują jego pomocy choć nie darzą go za specjalną sympatią. W szczególności za jego lekkomyślny charakter i niezdyscyplinowanie. Czarna magia zaczyna się coraz szybciej rozprzestrzeniać, dlatego Harry musi zbadać i wyjaśnić tą sprawę. Córka starego przyjaciela Dresdena jak na złość wpada w tarapaty i trzeba jej pomóc. Jej chłopak jest podejrzany...

Zabawki_Anneke | 2016-07-12
Przeczytana: 26 kwietnia 2016

Tym razem nie będę pytać: "Jakim cudem ten autor wciąż utrzymuje tak wysoki poziom?", bo przy ósmym tomie serii to już robi się nudne - przyjmuję po prostu, że Butcher tak po prostu ma. Napiszę za to, że to jedna z lepszych odsłon cyklu, emocjonująca głównie ze względu na pojawiający się tu dylemat moralny, a mianowicie co zrobić z młodym czarodziejem, który zaczął używać czarnej magii i jest o krok od zejścia na bardzo bardzo złą drogę? Dać mu kolejną szansę, ryzykując, że z czasem stanie się jeszcze większym zagrożeniem, czy zabić od razu profilaktycznie? Dresden oczywiście jest za ratowaniem (sam w końcu w młodości pobłądził), ale i Biała Rada ma pewne racje. Poza tym podoba mi się w tej książce Molly, wyrastająca na jedną z ciekawszych postaci cyklu, podoba mi się to, jak konsekwentnie i ciekawie Butcher rozwija wątek Dresdena oraz demonicy Lasciel, podobają mi się wreszcie smaczki dla fanów, jak wątek horrorowego konwentu, na którym rozgrywa się część akcji. Tu chciałam...

Krzysztof Lewandowski | 2016-05-31

Harry Dresden w formie. Ponad 600 stron świetnej fantasy z elementami detektywistycznymi, które rozwija charakterystyki wielu bohaterów, odsłania parę tajemnic, szykuje wątki na kolejne tomy i oferuje zaskakujące zwroty akcji. Emocji nie brakuje, a tempo rozgrywania się wydarzeń jest szybkie, więc nie ma mowy o nudzie. Jest to o tyle godne pochwały, bo "Dowody winy" są do tej pory najdłuższym tomem - i w żadnym momencie nie odniosłem wrażenia, że Jim Butcher musiał go wydłużać.

Kto jest fanem serii, koniecznie musi sięgnąć po "Dowody winy". Za to czytelników, którzy nie mieli do czynienia z "Aktami Dresdena", zachęcam do rozpoczęcia przygody od pierwszego tomu.

Więcej na: http://www.gloskultury.pl/magiczna-pokusa-jim-butcher-dowody-winy/

Hendoslaw | 2016-09-24
Przeczytana: 20 lipca 2016

W każdej idealnej rodzinie znajdzie się buntownik albo buntowniczka. Nawet u Carpenterów. A kiedy wpada w kłopoty to do kogo zadzwoni? Oczywiście, że do Harrego Dresdena! W tym tomie jednak nasz bohater jest lekko odmieniony. Zyskał większość pewność siebie i ma inne podejście do wielu spraw. Na przykład o Lasciel. Tak jakby od tej części cykl miał wejść na kolejny etap ukrytej linii fabularnej łączącej wszystkie książki. Dostajemy tu kolejnego przedstawiciela złej strony mocy, dużo humoru i poszerzenie genezy głównych postaci cyklu. Zakończenie książki jest nowym początkiem wszystkiego.

Kiedy Molly Carpenter popada w kłopoty Harry nie potrafi odmówić pomocy. Szczególnie gdy jej osoba jest zamieszana w serie dziwnych morderstw na zlocie fanów horrorów. Dodatkowo nienawidząca go Biała Rada zleca mu żmudne zadanie zbadania ognisk czarnej magii w mieście.

figa1992 | 2016-04-29
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 29 kwietnia 2016

Długo się naczekałam na tę część, bo pierwotnie miała być dostępna od 1 kwietnia. Ale nie zawiodłam się! Wciąż mnóstwo się dzieje, nowe postacie dołączają do tych "starych" i ukochanych przez nas, oprócz tego szykuje się jakaś grubsza sprawa. No i nie można zapomnieć o Harrym Dresdenie, naszej wisience na tym zakręconym, magicznym torcie! Nie mogę doczekać się kolejnego tomu!