Historia zaginionej dziewczynki

Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 4)
Wydawnictwo: Sonia Draga
Storia della bambina perduta
Ag2S

Ostatni tom bestsellerowej serii, którą otwiera Genialna przyjaciółka. W skład tetralogii wchodzą również Historia nowego nazwiska oraz Historia ucieczki. Wszystkie powieści odniosły międzynarodowy sukces i zostały docenione także w środowisku pisarskim. Elenę i Lilę łączy niełatwa więź oparta na miłości, nienawiści, zazdrości, dominacji i podległości. Wspólnie wychowywały się na...

Elenę i Lilę łączy niełatwa więź oparta na miłości, nienawiści, zazdrości, dominacji i podległości. Wspólnie wychowywały się na przedmieściach Neapolu. Elena zdecydowała się opuścić rodzinne miasto, aby kontynuować edukację w Pizie. W trakcie studiów została poczytną pisarką, a potem żoną nobilitowanego wykładowcy i matką.
Tymczasem Lila pozostała w rodzinnym mieście, wyszła za mąż w wieku szesnastu lat, urodziła synka. Z czasem porzuciła dostatnie życie przy boku męża, podjęła ciężką pracę w fabryce. W końcu kobiecie udaje się odnieść sukces zawodowy, jednak żyje w miejscu, gdzie rządzą nepotyzm, szowinizm i przestępczość.
Ostatecznie losy dwóch przyjaciółek ponownie się splatają w mieście, które je kiedyś połączyło…

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/

Opinie czytelników (2042)
Jolanta | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Żałuję, że to już ostatnia, czwarta książka, zamykająca cykl powieściowy "Genialna przyjaciółka". Ten cykl to opowieść o życiu dwóch kobiet urodzonych w 1944r. w biednej dzielnicy Neapolu, ich przyjaźni, rodzinie, znajomych, z uwzględnieniem zmian społecznych i politycznych we Włoszech aż do współczesności.
"Historia zaginionej dziewczynki" opowiada o ostatnich latach przyjaźni Eleny i Lili. Druga połowa lat siedemdziesiątych dwudziestego wieku i Neapol. Elena, znana już pisarka i intelektualistka, z powodu wielkiej miłości, wraca do Neapolu i zamieszkuje bardzo blisko Lili, której życie po wielu przeżyciach i problemach, wydaje się w miarę ustabilizowane.Jest współwłaścicielką firmy komputerowej. Obie są w związkach, posiadają dzieci. Ale,..... No właśnie. Pojawiają się wielkie problemy. Osobiste i zawodowe, związane z rodziną i z powiązaniami z mieszkańcami dzielnicy, w której mieszkają.
A ich przyjaźń? Dalej trudna, czasami nie do zrozumienia. Pełno w niej zazdrości,...

Z wielkim żalem odłożyłam na półkę ostatni tom tetralogii. O losach Eleny, jej przyjaciółki, rodzinie i sąsiadach mogłabym czytać bez końca, bo autorce udało się stworzyć prozę wciągającą, ale niebanalną, opisującą codzienność, ale nie nudną, a to niełatwa sztuka.

W "Historii zaginionej dziewczynki" nadal pozostajemy w świecie zdobywającej rozgłos pisarki-narratorki. Śledzimy jej wzloty i upadki, burzliwe perypetie miłosne, trudne macierzyństwo i wciąż wystawianą na próbę przyjaźń.
W tym tomie tajemnicza Elena Ferrante, podobnie jak w trzeciej części, dużo miejsca poświęca motywom książkowym, procesowi powstawania pisanych przez bohaterkę powieści i opowiadań, miejscu literatury w życiu człowieka.
Zapadający w pamięć jest też portret miasta, które zdaje się tu oddychać i żyć własnym życiem, na mocy własnych praw.

Opisywanie przez fikcyjną Elenę bliskiego jej świata - biednej dzielnicy Neapolu, wciąż budzi w czytelniku pytania o autotematyzm powieści; trudno oprzeć się...

Tania | 2016-07-13
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 12 lipca 2016

Ostatni tom tetralogii Ferrante. Historia przyjaźni, tyleż mocnej i inspirującej, co destrukcyjnej, dwóch neapolitańskich kobiet. Przyjaźni przechodzącej w uzależnienie, trwające całe życie. Świat pełen krewnych, wrogów i przyjaciół oraz zależności. Także niespodzianek fabularnych będących sumą nieszablonowych rozwiązań problemów codziennego życia oraz włoskiego temperamentu. Powala? Nie, nie powala. Czyta się błyskawicznie, jednak bez poczucia obcowania z wielką literaturą. Książka, do której bezproblemowo wraca się po odłożeniu, szybko wchodzi się w tekst. Czytadło z wyższej półki.

BagatElka | 2016-09-08
Przeczytana: 08 września 2016

Nareszcie koniec!
Czytanie prozy Ferrante przypomina słuchanie zacinającej się płyty.
Bezustanne powtarzanie może doprowadzić człowieka do szału i mnie niemal doprowadziło.
Czytanie o tym ,że Elena powiedziała po włosku a mamuśka,przyjaciółka albo sąsiad odpowiedział w dialekcie,było stałym motywem czterech tomów.
Chora rywalizacja Eleny z samą sobą,z Lilą i całą resztą świata była nużąca i wielokrotnie chciałam rzucać książką do kosza.
Nudna baba,z nudnym życiem i całą masą kompleksów.
Cokolwiek Elena zrobiła albo powiedziała inni natychmiast musieli to skomentować a autorka opisać.Kilometry przemyśleń Eleny na temat swojej osoby,tego co ktoś powiedział,co ktoś zrobił itd to dowód na to,że autorka potrafi zamęczyć czytelnika torturując go potokiem niepotrzebnych słów.
W tym oceanie nudy co jakiś czas wyskakuje z portek członek więc akcja nabiera tempa.
Wiadomo nie od dziś,że jak się nie umie pisać ciekawych książek to wystarczy opisać penetrację i treść od razu nabiera...

Nina | 2016-09-09
Na półkach: Przeczytane, Ebook
Przeczytana: 09 września 2016

Ostatnia część za mną. Tak samo ciekawa, tak samo wciągająca. Elena i Lila, teraz już dojrzałe kobiety, dalej zmagające się z życiem i codziennymi problemami. Wszystko to na tle burzliwej historii Neapolu. Dziwna to przyjaźń ale jednak przyjaźń. Czasami się nienawidzą, długo ze sobą nie rozmawiają, a jednak więź między nimi jest tak silna, że przetrwa niemal wszystkie burze.
To była wielka przyjemność śledzić losy tych dwóch kobiet, chociaż nie zawsze było miło i słodko. Zdaję sobie również sprawę, że nie każdemu tego typu literatura przypadnie do gustu. Mnie urzekła

Aleksandra | 2016-08-25
Przeczytana: 24 sierpnia 2016

Ostatnia książka z cyklu powieści Eleny Ferrante kończy historię przyjaźni Lili i Lenu, teraz już dojrzałych kobiet, ich codziennych zmagań i trosk. Książka kończy się w taki sposób, że czytelnicy mogą oczekiwać kolejnego tomu. Ja sięgnęłabym po niego z przyjemnością. Bardzo ciekawa literatura.

Mariolka | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

W zaistniałej sytuacji, powinnam wytłumaczyć się z tej lektury. Przy czwartym tomie nie można się usprawiedliwiać, że się nie wiedziało, po co się sięgało. No niestety, wiedziało się. Chyba po prostu chciałam odpocząć. Po kilku mocnych lekturach, potrzebowałam czegoś lekkiego, płynącego, niezobowiązującego. I niewymagającego. Te oczekiwania zostały spełnione. Aczkolwiek, przygnębiła mnie ostatnia część serii, a tego nie planowałam, nie chciałam wręcz.

Koralina | 2016-07-19
Na półkach: Elena Ferrante, Przeczytane
Przeczytana: 18 lipca 2016

Pustka…
Czym ją wypełnić?
Jak to zrobić, by zagłuszyć ból?

„Historia zaginionej dziewczynki” – ostatnia część tetralogii „Genialna przyjaciółka” autorstwa Eleny Ferrante niczym nie odbiega od trzech pozostałych, tak samo wciąga w wir wydarzeń rozgrywających się na przestrzeni wielu lat, tak samo gra na emocjach czytelnika.

Tylko bohaterki są coraz starsze, coraz bardziej doświadczone, coraz mocniej uwikłane w rozmaite zależności, układy oraz koligacje rodzinne.
A ich osobliwa przyjaźń nadal przeżywa wzloty i upadki, niepodzielnie towarzyszy jej bezustanna rywalizacja oraz cała gama różnorodnych emocji, wśród których dominują ból, lęk, zazdrość i niedowierzanie.

Oddając się lekturze, musimy pamiętać, iż cała opowieść to przede wszystkim subiektywna wersja wydarzeń, którą snuje jedna z głównych bohaterek - Elena Greco. I robi to na swój sposób, często tłumacząc czy usprawiedliwiając motywy swojego postępowania.

Ciekawe, co by na to powiedziała opisywana przez nią Lila Cerullo,...

Melancholia | 2017-03-11
Na półkach: Przeczytane, Z e-półki
Przeczytana: 10 marca 2017

O Elenie Ferrante wiadomo, że nic nie wiadomo. Oczywiście poza faktem, że jej nazwisko widnieje na okładkach czterech książek. Choć i tak niektórzy twierdzą, że to pseudonim i jeden wielki pic na wodę. Autorka ukryła się za swoją twórczością i można tylko zgadywać jak bardzo jest to twórczość autobiograficzna. W każdym razie, narratorce neapolitańskich powieści nadała Ferrante swoje imię.

Narratorce, a nie bohaterce, bo bohaterki zasadniczo są tu dwie. Elena i Lila to mieszkanki jednej z biednych i wykluczonych dzielnic Neapolu, przyjaciółki których życie obserwujemy od dzieciństwa do starości. Dziwna to przyjaźń- intensywna, mroczna, niespokojna. Ale nie może być inna, bo determinuje ją Lila, jej fascynująca osobowość i paskudny charakter. Elena natomiast jest uległa do przesady, podporządkowana biegowi wydarzeń, choć to ona opuszcza dzielnicę i Neapol by odnosić sukcesy jako pisarka. W czterech tomach mamy opis sześćdziesięciu lat tej trudnej przyjaźni. Obie dziewczyny...

Jola_St | 2018-03-01
Na półkach: 2018, Moje ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 01 marca 2018

Czwarta, ostania część historii przyjaźni dwóch kobiet na tle Neapolu.
Moja fascynacja tą historią wzięła się stąd, że mimo różnych epok, innego miejsca na ziemi, innych realiów życia przyjaźń Eleny i Lili była bardzo podobna do mojej przyjaźni z moją nieżyjącą już przyjaciółką z lat dzieciństwa i nastolatkowych.
Elena do końca walczyła o tę przyjaźń, całe życie Lila była bliska jej sercu. Lila momentami lekceważyła Elenę... "pozostała niespokojną istotą o ogromnej sile przyciągania, która czyniła ją wyjątkową".
Dokładnie tak samo było w mojej przyjaźni...

I na koniec: Lila zniknęła, bo tak chciała i Elena musiała pogodzić się z faktem, że już jej więcej nie zobaczy.
Moja przyjaciółka też odeszła półtora roku temu i nawet nie było mi dane pożegnać się z nią.

zobacz kolejne z 2032