Historia zaginionej dziewczynki

Okładka książki Historia zaginionej dziewczynki Elena Ferrante
Nominacja w plebiscycie 2016
Okładka książki Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 4) literatura piękna
Genialna przyjaciółka (tom 4)
Storia della bambina perduta
Sonia Draga
2016-05-18
2016-05-18
Lucyna Rodziewicz-Doktór
kobieta literatura włoska Neapol poszukiwanie powieść obyczajowa przyjaźń rewolucja seksualna zaginięcie pisarka starość dziecko Turyn ucieczka od życia Włochy
Inne

To smutna historia. Bohaterki często działaby mi na nerwy. Historia mi się dłużyła. Nie mój styl. Tę część czytałam z ciekawości, aby zobaczyć jak zakończy się ta historia. Zakończenie mi się nie podobało. Dobra przez duże D, ale nic poza tym.

Trzy pierwsze książki z cyklu przeczytałam trzy lata temu i jakoś ciężko było mi wrócić. A to nie było czasu na tak długą książkę, a to nie było jej w bibliotece, a to jeszcze coś innego. Ale zdecydowanie warto! Niesamowicie domyka opowieść, kończy historię wprowadzając wcześniej niedostępne dla czytelników fakty. Bałam się, że będę miała problem z nadmiarem bohaterów, ale okazało się, że jednak sporo pamiętam, a dodatkowo "słowniczek" z początku jest bardzo pomocny jeśli potrzeba do czegoś wrócić. Książka zupełnie nie z mojej "bajki", a tak genialnie fantastyczna. Zmusza do refleksji, dodatkowego googlania o Neapolu, Italii i jej ustroju politycznym. Zupełnie wbrew rozumowi zafascynowała mnie ta książka.

Serię czytałam już jakiś czas temu, dlatego oceniam jako całość, a nie poszczególne części. Jest to historia 2 przyjaciółek na przestrzeni ich całego życia. Autorka w tle Neapolu barwnie i ciekawie opisuje naturę kobiecości, silną ale jednocześnie trudną więź, bo łącząca je przyjaźń jest niezwykle burzliwa i dynamiczna, łączy ze sobą miłość i nienawiść, dominację i podległość, wsparcie i zazdrość.
Zadaje również pytania jak odnaleźć się w męskim przemocowym świecie, czy można uciec od biedy?
Piękna, porywająca przygoda, gorąco polecam!

Chyba druga najlepsza część z cyklu zaraz po pierwszej. Dzieje się naprawdę dużo, akcja zmierza do końca. Momentami dzieją się tutaj nieprawdopodobne rzeczy, ale zostają one opisane w taki sposób, że przyjmujemy je jako coś, co po prostu się dzieje i czytamy o nich z jeszcze większą chęcią. Polecam, warto doczytać tę serię do końca, bo pięknie się zamyka.

Nie jestem w stanie przejść obojętnie obok tej serii. Chociaż szczerze - momentami cicho tego pragnęłam.

Dla wielu z nas, czytelników, odkrywanie cząstek siebie w czytanej literaturze to prawdziwy skarb. Niesie to ze sobą wzruszenie, poczucie zrozumienia, czasem ukojenie. Czasem. Bo co jeśli w bohaterach zaczynamy dostrzegać własne wady?

W serii Elleny Ferrante to odkrywanie siebie było bolesne, męczące i nieprzyjemne. Ciężko się dziwić, skoro musimy konfrontować się z mieszaniną tak intensywnych emocji - brudnych, krwistych, ale też na swój podniosły sposób imponujących. Wszystko tu jest duszne. Bohaterowie, miasto, polityka. Im bardziej wgłębiałam się w fabułę, tym bardziej było mi ciasno i ciężko, miałam poczucie, że i mnie zaczyna pochłaniać czujne spojrzenie bohaterek.

I tak czytałam. Z początku zaintrygowana, potem zmęczona, ale równocześnie nie będąca w stanie się oderwać. Obserwowałam błędy, które znałam z własnej codzienności, sylwetki postaci, które przypominały ludzi z bliskiego otoczenia, miasto, które tchnęło emocjami też z mojego dzieciństwa. Mimo gigantycznych różnic w naszych życiach, mimo przepaści między nastrojem polskiej wsi a klimatem neopolitańskiego osiedla - w serii "Genialna przyjaciółka" było coś niewypowiedziane uniwersalnego, co jest nam znane, ale zazwyczaj pozostaje nieuchwytne. Jest rozwarstwione, pozbawione konturów, wślizguje się do naszych żyć.

Trudna, ale niesamowita seria.

W serii Elleny Ferrante to...

Historia zaginionej dziewczynki jest genialnym zwieńczeniem historii przyjaźni Eleny i Lili. W przeciwieństwie do poprzedniej części, gdzie było wiele przemyśleń narratorki a mniej akcji, teraz non stop się dzieję,a każde wydarzenie wydaje się kluczowe dla całej historii. Autorka wspaniałe snuje swoje opowieści, dodatkowo jest też uważnym obserwatorem ludzkich zachowań. Postacie jakie wykreowała w cyklu neopolitanskim są pełnokrwiste, wielowymiarowe i nie sposób o nich zapomnieć. Nie bije od nich aura przeciętności, chociaż dr facto z przeciętnego i biednego środowiska się wywodzą.
"Historia zaginionej dziewczynki"pozwoliła mi zrozumieć dlaczego Elena Ferranta uznawana jest za niesamowitą i nietuzinkową Autorkę. Myślę, że aura tajemniczości tylko wzmaga te odczucia. Aż chce się napisać szkoda że to już koniec tego neapolitańskiego życia.

Czwarta a zarazem ostatnia cześć z cyklu Genialna przyjaciółka i jak dla mnie najlepsza. Dzieje się dużo, szybko i ciekawie. Polecam gorąco.

Na półkach: , , , , , ,

Elena postanowiła wziąć życie w swoje ręce. Rozstała się z Pietrem i związała z Ninem, swoją miłością jeszcze z czasów szkolnych. Nadal pisze, podróżuje i spełnia się zawodowo, a córki, rodzinę i przyjaciół, spycha na dalszy plan. Tylko Lila jest, mniej lub bardziej ale jednak, stałym elementem jej życia.

Dużo myśli kłębi mi się w głowie po skończeniu tej książki, ale tą najbardziej wybijającą się jest chyba ta, że dawno nie czytałam tak dobrej literatury pięknej. Ferrante stworzyła cykl nie tylko dopracowany pod względem warsztatu, ale i piękny, bo pokazuje po prostu życie - pełne wzlotów, upadków, dobrych i złych momentów, cierpienia, tragedii, ale też szczęścia. Mam wrażenie, że paralela między Lilą a Eleną jest w tym tomie najbardziej widoczna, zwłaszcza w drugiej połowie, i że tak naprawdę bez względu na to, że jedna z nich zrobiła karierę, a druga całe życie spędziła na biednej neapolitańskiej dzielnicy, to życie obu jest w pewnych aspektach bardzo podobne.

Zakończenie mnie bardzo uderzyło, liczyłam, że skończy się to inaczej, ale podskórnie wiedziałam, że Ferrante nie mogła tej serii skończyć w jasny, jednoznaczny sposób. I dobrze, bo właśnie takie zakończenie jest idealne.

Nie powiem, że nie zżyłam się z Lilą, Eleną i resztą mieszkańców dzielnicy, w której się wychowały i mieszkały, bo obserwowanie tych bohaterów od lat dzieciństwa po późną starość musiało sprawić, że się do nich przywiązałam. I z jednej strony chciałabym, żeby ta historia została rozciągnięta na jeszcze jeden tom, a z drugiej wiem, że tak jest idealnie. Na pewno nie zapomnę tego cyklu i odczuć, jakie towarzyszyły mi podczas lektury wszystkich tomów, bo emocje i przemyślenia, jakie wywołała we mnie ta opowieść sprawiły, że teraz mogę śmiało powiedzieć, że "Cykl neapolitański" Eleny Ferrante będzie jedną z moich ulubionych serii.

Dużo myśli kłębi mi się w głowie po skończeniu tej książki, ale tą...

To jednak ten tom podobał mi się najmniej, ale nie dlatego, że był źle napisany. Kompletnie nie godziłam się z wyborami głównych bohaterek, co chyba uczyniło je jeszcze prawdziwszymi w moich oczach.

Wspaniała!
Rewelacyjna, sklaniająca do myślenia saga! W końcu coś dobrego, coś co sprawi że z chęcią sięgnę po kolejną książkę, bo ostatnio z czytaniem było u mnie średnio, Shantaram, przerwałem po 200 stronach, inne pozycje też nie rzucały na kolana.
A od książek Ferrante trudno się oderwać!
Pewnie to głupie porównanie, ale jej styl przypomina mi trochę Sergiusza Piaseckiego, trochę Grzesiuka i Hłaskę, mimo że ich powieści były bardzo "męskie" a Genialna Przyjaciółka, wręcz przeciwnie jest tu pełno feminizmu, ale ma się wrażenie że nie ma tu zbędnych zdań, wypełniaczy, jest bardzo konkretną, z bohaterami z krwi i kości, szczera i prawdziwa, dobrze poprowadzona, obnażająca naturę ludzką i niestety bezlitosna.

Wspaniała!
A od książek Ferrante trudno się oderwać!
Pewnie to głupie porównanie, ale jej styl przypomina mi trochę Sergiusza...