Z otchłani

Cykl: Trylogia grobiańska (tom 3) | Seria: Polskie kryminały
Wydawnictwo: Sonia Draga
karollllllla

Nadzieje krakowskiego komisarza Andrzeja Krzyckiego, że po krwawych wydarzeniach ostatniej wiosny świat wrócił na swoje tory i można wreszcie normalnie pracować, okazały się złudne. Zabójstwa popełniane na księżach w krwawą inscenizację, uruchamiają kolejne demony polskiego życia publicznego. Krzycki musi stawić czoła nie tylko mordercy, ale również jego prześladowcom, hipokryzji w policji i w Kościele, instytucjonalnemu tuszowaniu prawdy i powszechnemu zakłamaniu. Jego partnerem zostaje znany nam z poprzedniego tomu ksiądz Adam – jedyny sprawiedliwy, który podobnie jak Krzycki usiłuje na własną rękę rozprawić się z wszechobecnym złem.

„Pozycja w zasadzie obowiązkowa dla każdego szanującego się wielbiciela kryminałów”.
Pocisk, Magazyn Literacko-Kryminalny

źródło opisu: www.soniadraga.pl

źródło okładki: www.soniadraga.pl

Manuszka | 2019-10-10
Przeczytana: 10 października 2019

Z każdą kolejną częścią trylogia nabierała rumieńców.
Będę tęsknić za bohaterami...

Ryszard Pałka | 2019-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2019

Z wielką przyjemnością przeczytałem trzecią część trylogii grobiańskiej. Tym razem motywem przewodnim książki jest problem pedofili w kościele. Poza starymi bohaterami poznajemy nowych, równie interesujących i to znakomite poczucie humoru autora które mnie osobiście bardzo odpowiada.Polecam cały cykl Trylogii.Wszystkie są napisane na równym wysokim poziomie

olgaa29 | 2019-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2019

Mistrzowski duet śledczych. Nigdy dotąd, aż tak bardzo nie zaprzyjaźniłam się z parą bohaterów książki.

Dodatkowo uważam,że cała trylogia, a trzecia część szczególnie, to genialnie napisane powieści. Odpowiednie tempo, wyważone napięcie, bez zbędnego "lania wody". Styl i język autora, majstersztyk:)

Z wielką przyjemnością zostaję fanką Pana Krzysztofa i z niecierpliwością czekam na przesyłkę z kolejną książką, gdzie Krzycki i Bałyś, wciągną mnie w swoje policyjne dochodzenie.

Małgorzata | 2019-05-15

Jestem wielką fanką Zajasa. Trylogia grobiańska jest dobra, natomiast blednie po ostatniej części z wójtem na wiatraku :)

krzysztoff | 2019-04-20

Trzecia i ostatnia , już nie mogę .

Biker50 | 2019-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2019

No i i finito... Nie lubię gdy coś się kończy i zostaję zmuszony szukać nowego bohatera. Mr. Zajas to mój pierwszy rodak, który pisze kryminały. Nie mam tym samym porównania na naszym podwórku. Przeczytałem natomiast sporo skandynawskich kryminałów, które to stawiam jako wzór. Powiem tak mr. Zajas WSTYDU NIE MA. Trylogia Grobianska może stawać w konkury że skandynawski mi pisarzami (choć nie z każdym). Czekam na więcej... BO MUSI BYĆ WIĘCEJ!

Thomason | 2019-03-09

Niestety dla mnie, bo polubiłem książki tego autora w tej części czuję się zawiedziony, ponieważ przez pierwsze 100 kilkanaście stron nie potrafiłem się przebić i szło mi bardzo opornie.

Później było troszkę, ale podkreślam troszkę lepiej. Według mnie Zajas troszkę przeszarżował z motywem religii, niestety naładował tego tyle, że w fabule to już tak męczyło, a że nie jestem z tych mocno katolickich.... Cała historia za bardzo już napisana na siłę i przewinięta. Sprawa kryminalna wzięta z szafy - sposób bardzo brutalny. Przebieg śledztw - nie było klimatu, nie było głównych bohaterów tam.

Końcówka troszkę poprawiła sytuację mojego całego odbioru, ale niestety przeczytałem ze względu na bohaterów powieści, bo niestety przywiązują do siebie. Babki dają czadu.

Morderca? Tak naprawdę nie mogło być innego, aby odpowiednio zamknąć całość. Przewidywalny? Nie bo wiedziałem, że to będzie on, i że on zamknie trylogię.

KAŚKA | 2019-01-05
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 05 stycznia 2019

Ostatnia część mojej trylogii. Już tęsknie za Krzyckim i Luckiem.
Kiedy czytam książki, które są pisane cyklami najczęściej pomysł na pierwszą jest super a potem po drodze coś się autorowi wypala. Jednak w wypadu Krzysztofa Zajasa jest całkiem odwrotnie przy każdej kolejnej pozycji po prostu łapał wiatr w żagle.
W tej części ofiarami mordercy stają się księża oskarżeni o pedofilię. Akcja rozgrywa się dwutorowo z jednej strony mamy dochodzenie, a z drugiej próby ukrycia przez kościół afery pedofilskiej.
Polecam szkoda, że to już koniec, a może jednak nie?

IM8 | 2018-12-31
Na półkach: Przeczytane, Kryminał
Przeczytana: 31 grudnia 2018

Po przeczytaniu dwóch części „Trylogii grobiańskiej” Krzysztofa A. Zajasa z ogromną przyjemnością sięgnęłam po ostatnią część – „Z otchłani”. Spotykamy się znowu z komisarzem Krzyckim. Na komisariacie przy ul. Mogilskiej zaszły zmiany, inspektor Opałka - szef Krzyckiego, odszedł na emeryturę, pojawiają się nowi pracownicy i oczywiście nowe śledztwo zaczyna prowadzić komisarz Krzycki.
Ktoś morduje w okrutny sposób księży, którzy molestowali seksualnie dzieci. Tym razem motywem przewodnim książki jest problem pedofili w kościele. Ponieważ jest to sprawa delikatna, partnerem komisarza będzie tym razem ksiądz Adam z krakowskiej kurii. Taka jest decyzja komendanta, która oczywiście budzi ogromne zdziwienie aspiranta Bałysia i Krzyckiego.
Pojawiają się kolejne zmiany w życiu prywatnym komisarza, podobnie, jak i Lucka. Obaj spotykają kobiety swojego życia, dodatkowo Krzycki spotyka po 30 latach swojego ojca, poznaję tajemnicę matki oraz wychodzą na jaw jeszcze inne tajemnice rodzinne,...

Zakończenie trylogii może trochę słabsze od poprzedniego tomu ale tylko trochę.
Ciekawa i zręcznie skonstruowana zagadka, wodzi czytelnika za nos prawie do samego końca gdy wszystkie puzzle nawet te z poprzednich tomów, wskakują na swoje miejsce.
Tym razem autor wziął na tapetę pedofilię w kościele. Zaczął bardzo mocno i krwawo, od morderstwa proboszcza jednej z podkrakowskich parafii.
Jego pomocnikiem został znany nam już ksiądz Adam, który miał pomagać, ale również pod naciskiem swoich zwierzchników dbać o to, żeby pewne fakty nie ujrzały światła dennego. W kościele ścierały się dwie frakcje. Jedna chciała sprawę zamieść pod dywan, albo znaleźć jak najszybciej kozła ofiarnego, druga od do której należał ksiądz Adam od lat zbierała informacje o wykroczeniach księży. I to niestety zadecydowało o jego dalszym losie.
Prócz wątku pedofilii, mamy również kilka morderstw czy nieszczęśliwych wypadków, którym nagle ulegają osoby molestowane czy świadkowie tych wydarzeń.
Ostatnią sprawą...