Skowyt nocy

- Data wydania:
- 2020-01-22
- Data 1. wyd. pol.:
- 2020-01-22
- Liczba stron:
- 440
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366335653
- Wydawnictwo:
- Marginesy
- Tagi:
- polska Pomorze śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna kryminał literatura polska
- Cykl:
- Trylogia pomorska (tom 2)
- Kategoria:
- kryminał, sensacja, thriller
- Data wydania:
- 2020-01-22
- Liczba stron:
- 440
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788366335653
- Tagi:
- polska Pomorze śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna kryminał literatura polska
Inspektor Andrzej Krzycki leży w szpitalu. Ledwie uszedł z życiem po zatruciu cyjanowodorem. Nie mówi i nie chodzi. W zasięgu wzroku nie ma nikogo, komu mógłby zaufać. Jego przyjaciel, podkomisarz Lucjan Bałyś, został porwany, a zdradzona żona wróciła do Krakowa. Miejscowa policja ma za dużo własnych problemów, by go wesprzeć. Sytuacja nie wygląda najlepiej, a właściwie – w ogóle nie wygląda.
Krzycki ucieka ze szpitala. Brnie przez pomorską ciemność tropem zaginionego przyjaciela, czując na karku oddech prześladowców. Po piętach depczą mu i policjanci, i lokalni mafiosi… z Dudasem na czele.
Za całe wsparcie służy mu suka Lala. Jest ścigającym i ściganym. Piekielną drogę oświetlają pulsujące czerwone światła turbin wiatr owych w akompaniamencie przeraźliwego psiego skowytu.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Dramatyczny wyścig z czasem komisarza Krzyckiego
Kryminałów w Polsce ostatnio bez liku. Głównie tych współczesnych, ale te z rozbudowanym tłem historycznym i psychologicznym wciąż stanowią pewną niszę gatunkową. W pierwszym tomie trylogii pomorskiej Krzysztof A. Zajas nie nastawił nas na szokującą czy pogmatwaną fabułę, ale na znany motyw zbrodni przedstawiony w bardzo świeżym ujęciu. A jak jest w drugiej części przygód krakowskich śledczych, zatytułowanej „Skowyt nocy”?
Krzycki, który ledwie uszedł z życiem po zatruciu cyjanowodorem, oszukuje system opieki szpitalnej i brawurowo ucieka. Ściga się z czasem, którego jest coraz mniej, aby uratować zaginionego przyjaciela – podkomisarza Lucka Bałysia. Nie ma nikogo, na kim mógłby polegać, a jego jedynym wsparciem jest wierna suka Lala. Miejscowa policja bada sprawę brutalnie zamordowanego wójta Kuleszy i babrze się we własnych intrygach, aby jeszcze dodatkowo pomagać zbiegowi w poszukiwaniach Lucka. Na dodatek po piętach depczą mu uwikłani pośrednio w zaginięcie Lucka policjanci i Dudas chcący pomścić śmierć brata. Opis z okładki – „Jest ścigającym i ściganym. Piekielną drogę oświetlają pulsujące czerwone światła turbin wiatrowych w akompaniamencie przeraźliwego psiego skowytu” – idealnie oddaje mroczną atmosferę i wręcz fizycznie duszący klimat pomorskich bagien i lasów.
Nie da się uniknąć porównań z pierwszym tomem. Na szczęście wciąż widać lekkość stylu pisania, naturalność przy tworzeniu tła historycznego i społecznego. Czasy wojenne nas nie przytłaczają, a bunkry i fortyfikacje czy rekonstrukcje historyczne nie zostały przedstawione nachalnie. Dialogi i charakterystykę postaci z pomorskich wiosek czyta się z przyjemnością. Postaci drugoplanowe, jak Dudas, Benek czy Latawiec – każda ma swoją oryginalną osobowość, a ich wewnętrzny świat został wiarygodnie przedstawiony, od psychopatologii po swoiste rozdwojenie jaźni. Nie ma czarno-białych bohaterów. Krzyckiemu nie zawsze się współczuje, tak samo jak nie zawsze lubi się Lucka Bałysia.
Podkreślić należy, bo buduje to specyficzny, inny klimat powieści, że jest tu dużo filozofowania i dylematów moralnych. Krzycki w swoistym amoku, majacząc pod wpływem choroby i osłabienia, jadąc do Berlina czy skradając się słupskimi lasami, „zabawia” Lalę wieloma głębokimi rozważaniami. Są one bardzo uniwersalne i aktualne. „Skowyt nocy” to nie jest prosty kryminał – jest w nim jedno, a nawet dwa dna, niekoniecznie tylko mułu, który widzi Lucek ze swojego piwnicznego okienka. Pozwolę sobie zacytować jeden monolog Andrzeja do Lali, gdy ten rozważał swoje wystąpienie z policji, a który w epoce COVID-19 i akcji #czytamwdomu #kupujeksiazki jest niezwykle trafny:
– Wiesz, piękna, cholernie mi nie pasuje ta twoja uwaga o policyjnych zobowiązaniach. Normalnie, kurde, nie! W końcu odpowiedzialność jest indywidualna, a nie zbiorowa. Owszem, należąc do wspólnoty, firmujesz zachowania współplemieńców, ale w ostatecznym rachunku o twojej postawie świadczą twoje czyny, nie ich. Lojalność wobec instytucji podlega większej relatywizacji, ze względu na okoliczności oraz prywatne sumienie, wywiedzione z praw moralnych. Że co, że prawa moralne są zbiorowe? W zasadzie tak, ale każdy z nas musi je uznać osobiście. Jeśli ci nie odpowiadają i nie chcesz się do nich dopasować, opuszczasz wspólnotę, i tyle.
„Skowyt nocy” podobał mi się odrobinę mniej niż „Wiatraki” z tego powodu, że akcja prowadzona jest mniej dynamicznie i nabiera rozpędu dopiero w połowie powieści, przynosząc trochę chaotyczną kulminację wyjaśnień różnych wątków na samym końcu. Niemniej to nadal jest literatura najwyższej próby. Przepiękny język autora (w końcu literaturoznawcy) i plastyczność obrazów, jakie maluje czytelnikom, są niespotykane w tak komercyjnym gatunku, jakim jest kryminał. Jestem fanką Krzysztofa A. Zajasa i nie mogę doczekać się kolejnego tomu przygód Krzyckiego i Bałysia, ale zarazem smutek mnie przepełnia na myśl, że to będzie zakończenie trylogii pomorskiej. Trylogii, która moim zdaniem już zapisała się swoją unikalną jakością w historii polskiego kryminału!
Alicja Klebba
Popieram [ 5 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Jak mówią mądrzy, dobre pytanie to połowa odpowiedzi.
Zło jest jak franca, przechodzi z człowieka na człowieka i zaraża. Trochę potrwa, zanim dotrzesz do ogniska i je zneutralizujesz.
Życie rzadko bywa czarno-białe, zwykle zalewa je powódź szarości.
Opinie [37]
Przeczytałem szybko, ale nie była tak dobra jak poprzednia część. Za dużo dla mnie rozmyślań Krzyckiego.
Pokaż mimo toDruga część losów niezniszczalnych Krzyckiego i Bałysia - trochę mniej ekscytująca niż pierwsza. Bardziej też nierzeczywista - normalny człowiek nie ma "dziewięciu żyć"! Świetnie pokazana siła przyjaźni, zarówno między ludźmi, jak i między człowiekiem i psem. Podobały mi się również dialogi i poczucie humoru autora (przy wyścigu wózków ubawiłam się serdecznie)....
więcejPo drugiej części "Trylogii pomorskiej" spodziewałam się czegoś innego.
więcejDużo było gadania, całe rozdziały autor poświęcił na gadaniu Krzyckiego z Lalą (psem).
Część stron w tej powieści tylko ogarnęłam wzrokiem.
Niektóre wątki ciekawe, ale jeszcze nie rozwiązane, a niektóre to takie wymuszone, naciągane, że aż trudno uwierzyć.
Krzycki pozostaje nadal superbohaterem,...
Nie czytałem poprzedniej trylogii K. Zajasa.
więcejTeraz sięgnąłem po drugi tom 'Trylogii pomorskiej' i jestem w pełni usatysfakcjonowany.
Zbyt długi okres jaki upłynął mi od przeczytania 'Wiatraków' spowodował, że musiałem przekartkować tom pierwszy, aby ponownie 'wejść' w akcję.
W powieści od początku imponuje prawdziwa więź łącząca bohaterów. Co prawda Bałysia jest jak na...
Jak dla mnie najlepsza czesc z obu trylogii. I nasmutniejsza
Pokaż mimo toNiestety, po Wiatrakach druga część Trylogii pomorskiej mnie rozczarowała. Miałam wrażenie, że jest pisana na siłę, wystarczyłby na ten temat rozdział, a nie cały tom. Pełno niedostatków fabularnych (pierwsze z brzegu:. czemu miało służyć nagłe wmieszanie w sprawę Doroty i Dominiki?), do tego dialogi Krzyckiego z psem, przemyślenia bohaterów, które niestety szybko zaczęłam...
więcejZachęcona opiniami innych nabyłam "Skowyt Nocy", niestety nie pamiętam kiedy czytało mi się coś równie ciężko. Jasne, nie wszystkie książki musi się czytać jednym tchem, ale po kryminale właśnie tego się spodziewałam. Zdania nie łączą się ze sobą, są luki w narracji i czytając jedną stronę musiałam czytać zdania po kilka razy żeby znaleźć sens w tym, co czytam. No niestety,...
więcej"Skowyt nocy" to świetna książka, może nie tak jak poprzednia cześć, ale można tu znaleźć wiele elementów, które wynoszą ten kryminał na wyżyny. Akcja tak jak w przypadku innych książek Zajasa jest wartka. Chociaż tu mały mankament, w postaci bardzo rozciągniętych przemyśleń głównego bohatera, które były ciekawe, ale na dłuższą metę stawały się trochę uciążliwe. ...
więcejPrzeczytałam w ciągu jednej nocy (no, prawie). Losy zabójczego duetu Krzycki-Bałyś wciągnęły mnie już wcześniej i teraz także z zapartym tchem śledziłam ich przygody. Powiem szczerze, że poprzednia część podobała mi się chyba nieco bardziej. Ta była taka... gorzka. To znaczy dość pesymistycznie wypadły rozważania Krzyckiego, nie mówiąc już o konsekwencjach jego (i tym...
więcejKsiążka zrobiła na mnie duże i bardzo dobre wrażenie, choć nie utrzymała poziomu poprzedniej części. Zadziałało tu chyba prawo "coś za coś" - dostajemy sporo przemyśleń głównego bohatera, poznajemy go jeszcze lepiej, ale cierpi na tym akcja, która chwilami (trwającymi kilka stron) hamuje i zmusza czytającego do przestawienia się na tryb refleksyjny. Później znów przyspiesza...
więcej