Z otchłani

Okładka książki Z otchłani
Krzysztof A. Zajas Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Trylogia grobiańska (tom 3) Seria: Polskie kryminały kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Trylogia grobiańska (tom 3)
Polskie kryminały
Sonia Draga
2016-03-30
2016-03-30

Okładka książki Czas literatury nr 1 (17) / 2022 Piotr Górski, Ka Klakla, Paweł Majka, Radek Rak, Redakcja kwartalnika Czas Literatury, Krzysztof A. Zajas
Ocena 0,0
Czas literatur... Piotr Górski, Ka Kl...
Okładka książki Pocisk, nr 3/4 - marzec/kwiecień 2017 Peter Berling, Rafał Bielski, Sylwia Błach, Wojciech Chmielarz, John Hart, Kordian Kuczma, Marcin Podlewski, Małgorzata Rogala, Marcin Waincetel, Łukasz Wroński, Krzysztof A. Zajas
Ocena 6,7
Pocisk, nr 3/4... Peter Berling, Rafa...

Okładka książki Śleboda Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ocena 7,1
Śleboda Małgorzata Fugiel-K...
Okładka książki Pionek Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński
Ocena 7,5
Pionek Małgorzata Fugiel-K...

Trzecia część trylogii grobiańskiej (sama nazwa serii już lekko elektryzuje) jest czasem trudna w odbiorze, ale tylko z uwagi na to, jakiego tematu dotyka: pedofili i przemilczeń w Kościele katolickim.
Przepychanki słowne komisarza Krzyckiego i aspiranta Bałysia na zmianę z dialogami Krzycki - ks. Adam umożliwiają złapanie oddechu. Jednak to tylko po to, by móc wejść w temat głębiej, jeśli się chce.
Zrodziła się taka lekko magiczna seria, pełna zaproszeń, inspiracji do tego, by sięgać po książki z dziedzin przeróżnych: historii, przyrody, mitologii słowiańskiej, kryminalistyki etc.
Za wielki plus uważam domknięcie tutaj otwartych w pierwszym tomie różnych wątków, zaznaczenie, że bohaterami trylogii są nie tylko dwaj policjanci, nie tylko sprawy morderstw. Co jeszcze łączy? sprawdźcie sami. Warto to prześledzić.

Gdy powiedziało się A i B trzeba powiedzieć C.
Polecam całą trylogię. Dostarcza czytelnikowi dużych emocji i naprawdę nie można się nudzić.
Po pierwsze klimat, po drugie miejsca akcji a po trzecie ciekawe dialogi między postaciami.
Zakończenie bardzo wzruszające - ostatnia scena.
Dla mnie trochę nieprawdopodobna psychologicznie była postać Doroty, ale może to tylko moje wrażenie. Z resztą tutaj Pan Zajas nie ma wielkiej wiary w ludzi. Jak się nie ma co się lubi....
Dość nieprawdopodobny i naciągany wątek rodzinny Andrzeja.
Sam temat pedofili stawiał mi przed oczami sceny z filmu "Kler". Bardzo dobrze ,że autor pokazał też postawę księży piętnujących tą zbrodnię oraz to jak strasznego cierpienia doświadczają ofiary.

Gdy powiedziało się A i B trzeba powiedzieć C.
Zakończenie bardzo wzruszające - ostatnia scena.

Świetnie się czyta.

Świetnie się czyta.

Świetna część, jestem zachwycona i zadaje sobie pytanie dlaczego Polscy autorzy kryminałów tak bardzo nie są doceniani?
Wszystko toczy się w moim ulubionym mieście Krakowie( choć wiem ze to fikcja) uwielbiam wyobrażac sobie dane uliczki z sytuacjami.
Jest wspominek o moim rodzinnym mieście Sandomierzu co uderzyło mnie mocno sentymentalnie. Duet Andrzej i Adam zdecydowanie jest moim faworytem. Wiele wątków jest wplecionych bo miłosne rządze, odkrycie jaką moc maja więzi rodzinne oraz psychologiczne obrazy ludzi. Polecam!

Po dość przeciętnej pierwszej i bardzo dobrej drugiej części trylogii grobiańskiej przyszedł czas na doskonałą część trzecią. Według mnie książka spełnia wszystkie kryteria świetnego kryminału, który wciąga od pierwszej strony. Bohaterowie są sympatryczni, żywi i nie pozbawieni charakteru. Nie są to - co najważniejsze - takie sztampowe postacie powielające schematy z wielu innych książek. Akcja jest wartka, mamy dużo sensacji, a tak gdzie zaczyna ich być aż nadto... włącza się specyficzny humor, który każe czytelnikowi traktować kolejne niesamowitości trochę z przymrużeniem oka. Opisy są dokładne, wnikliwe, całość sprawia wrażenie wyjątkowo dopracowanej. Język jest perfekcyjny, dzięki temu czytanie wręcz płynie. Styl autora, który odpowiadał mi i przy wcześniejszych częściach teraz wydaje się jeszcze lepszy. Jednym słowem - tu nie ma się do czego przyczepić.

Kawał dobrej, bardzo dobrej powieści kryminalnej. Autor, Pan profesor od literatury, uważa, że książka powinna być przede wszystkim do czytania (czy jakoś tak...). Ta książka jest po to, żeby pochłonąć czytelnika. Najlepsza część trylogii grobiańskiej. Bardzo polecam.

Rewelacyjne zwieńczenie trylogii. Ciężko się pożegnać z niepoprawnym duetem Krzycki & Bałyś, dlatego mam nadzieję, że autor da im jeszcze trochę pożyć. Dziękuje za świetną zabawę Panie Krzysztofie. Dobra robota.

W mojej opinii zdecydowanie jest to najlepsza część trylogii grobianskiej. Bardzo dużo zagadek, szybka akcja, ale również niesamowicie trudny i delikatny temat samego śledztwa dają w połączeniu fantastyczna książkę którą przeczytałam jednym tchem. Pora kontynuować przygodę z komisarzem Krzyckim i sięgnąć po Wiatraki :)

Zakończyłem swoją przygodę z komisarzem Krzyckim i jego młodym partnerem Bałysiem. Uważam czas spędzony z trylogią grobiańską za niezwykle udany i wartościowy.Najsłabszy tom pierwszy z wieloma niepotrzebnymi i niewiele wnoszącymi do całości dłużyznami. Jednak znalazłem w powieści coś co kazało mi natychmiast po jej skończeniu zabrać się za kontynuację.W drugiej części autor moim skromnym zdaniem słusznie użył większej ilości dialogów które przysłużyły się dynamice książki. Dodać muszę że dialogów miejscami śmiesznych i co nie zawsze idzie w parze niezwykle inteligentnych.Mimo znacznie większej objętości części drugiej nie sposób nawet przez chwilę się nudzić.
Ostatni tom trzymie poziom,dodatkowego smaczku dodaje mu niezwykle delikatny temat związany z osobami duchownymi i instytucją kościoła.
Pan Zajas nie boi się podejmować kontrowersyjnych i niewątpliwie nie wszystkim będących na rękę tematów.
To moje pierwsze doświadczenia z Autorem i wydaje mi się że to bardzo ciekawa postać na naszym literackim poletku, pisarz niezwykle zdolny i inteligentny.
Sądzę że nie jest to moje ostatnie spotkanie z Jego książkami a nawet to wiem bo na półce czekają kolejne powieści:)).
POLECAM trylogię grobiańską!.

Intrygi kryminalne w znanych mi książkach Krzysztofa Zajasa zawierają kilka stałych elementów. Obok typowych organizacji przestępczych, w ostatnim tomie Trylogii grobiańskiej są to m.in. niedobitki spuścizny po Prezesie, jest to korupcja, czyli mechanizm uzależnienia organów sprawiedliwości, głównie policji, od decydentów zewnętrznych, których tożsamość pozostaje na ogół jedynie domniemana, oraz wysuwające się na plan pierwszy zbrodnie mścicieli. W tytułową otchłań wieńczącą Trylogię wkraczają krakowscy policjanci, na czele z Andrzejem Krzyckim, za sprawą wyrafinowanych zabójstw księży w podkrakowskich parafiach. I jest to mocne wejście smoka, moim zdaniem przedstawione ciekawie i dość przekonująco. W rozpracowaniu kręgu pedofili w sutannach przewodnikiem Krzyckiego jest jedyny sprawiedliwy, delegat kurii ksiądz Adam Waksmund.

Oczywiście jak wszystkie postaci i organizacje w książkach Zajasa tajemnicze Bractwo Odnowicieli im. św. Jerzego jest wytworem wyobraźni autora. Wedle mojej wiedzy żadna organizacja tego typu w realu nie istnieje. Trudno więc oceniać wiarygodność zainicjowanej przez Bractwo odnowy w Kościele inaczej niż w terminach fikcji literackiej. Co ciekawe jednak, przynajmniej krzywda ofiar i tożsamość sprawców zostają w książce ujawnione, także w procesach sądowych, ale nie dotyczy to już zleceniodawców np. groźnego killera, o ksywie Nico, który ma Krzyckiego i ks. Adama powstrzymać przed drążeniem tematu. A twórcy ogólnopolskiej sieci żerującej na oszczędnościach drobnych ciułaczy, występującej w książce pod nazwą Społeczne Inicjatywy Akcjonariuszy Dobrowolnych, czyli SIAD-y, w ogóle decyzją policjantów unikają kary.

Cenię u Krzysztofa Zajasa zajmowanie się aktualnymi przejawami przestępczości, nawet jeśli rozwiązanie kryminalnych zagadek przynosi zainteresowanym jedynie połowiczną satysfakcję. Stwarza to autorowi okazję do pogłębiania rozterek życiowych bohaterów, szczególnie Krzyckiego. Dwuznaczność moralna przy ściganiu i wymierzaniu sprawiedliwości sprawcom, którzy są jednocześnie ofiarami, rekompensowana jest wyjątkowo spektakularnym sposobem wymierzania kar przez mścicieli. Poza podniesieniem w ten sposób atrakcyjności powieści dla czytelnika, zwiększa to motywację policjantów do szukania zabójców. Kimkolwiek by byli, wiadomo, że są niebezpieczni, prawdopodobnie mocno psychicznie zaburzeni. Czy dzieci krzywdzone przez księży mogą być w takich przypadkach brane pod uwagę?