Wiatraki

Okładka książki Wiatraki Krzysztof A. Zajas Patronat LC
Okładka książki Wiatraki
Krzysztof A. Zajas Wydawnictwo: Marginesy Cykl: Trylogia pomorska (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Trylogia pomorska (tom 1)
Marginesy
2018-09-19
2018-09-19
gang gangster kryminał literatura polska manipulacja niebezpieczeństwo Pomorze półświatek śledztwo zabójstwo zagadka kryminalna

Okładka książki Czas literatury nr 1 (17) / 2022 Piotr Górski, Ka Klakla, Paweł Majka, Radek Rak, Redakcja kwartalnika Czas Literatury, Krzysztof A. Zajas
Ocena 0,0
Czas literatur... Piotr Górski, Ka Kl...
Okładka książki Pocisk, nr 3/4 - marzec/kwiecień 2017 Peter Berling, Rafał Bielski, Sylwia Błach, Wojciech Chmielarz, John Hart, Kordian Kuczma, Marcin Podlewski, Małgorzata Rogala, Marcin Waincetel, Łukasz Wroński, Krzysztof A. Zajas
Ocena 6,7
Pocisk, nr 3/4... Peter Berling, Rafa...

Oficjalne recenzje i

Krwawe Pomorze

666 428 114

Niestety każdy kolejny tom jest słabszy, jakby autorowi kończyły się pomysły …

Niestety każdy kolejny tom jest słabszy, jakby autorowi kończyły się pomysły …

Trochę gorzka, a trochę zabawna książka, napisana perfekcyjnym literackim językiem. Autor wykreował ciekawych bohaterów, którzy są naturalni, mimo że spotykają ich "trochę" nienaturalne przypadki. Akcja jest wartka, ale nie brak też opisów stwarzających klimat. Czyta się błyskawicznie, dosłownie mknie się przez kolejne kartki. Kilka wątków sprawia wrażenie naciąganych, ale w sumie nie przeszkadza żeby dobrze się czytało. Plusem dla mnie było wszystko, co Autor przemycał między wierszami, dlatego nawet to, co się wydaje płytkie nabiera intereującego znaczenia.

Zaczynając od końca - wiemy na pewno, że książka jest jedną z opowieści serii, a dokładniej trylogii o komisarzach policji z Krakowa, którzy są na gościnnych występach na Pomorzu Środkowym. Zakończenie to jeden z lepszych Cliffhanger-ów jakie miałem do tej pory możliwość przeczytać.
Książka opowiada o morderstwach dokonanych na tytułowych wiatrakach, giną ludzie niejako ze sobą nie powiązani, ale dopiero wnikliwe śledztwo prowadzi do tajemnicy sprzed lat, która spaja wszystko w jeden logiczny wątek.
Postacie zarysowane bardzo charakterystycznie i wyraziście. Dla mnie kawał dobrego thrillera/kryminału i na pewno dowiem się co będzie dalej w tej historii, czytając tom drugi.

Na półkach: , , , ,

"Oszpicyn" Zajasa to było mistrzostwo świata. Ucieszyłem się jak w antykwariacie na wakacjach w Łebie kupiłem swój egzemplarz. Chciałem zacząć czytać trylogię grobiańską, ale w moje ręce wpadły "Wiatraki". Trochę się bałem, ale się nie zawiodłem. Tak barwnych bohaterów jak inspektor Krzycki i podkomisarz Bałyś to już dawno nie widziałem. Nie są przerysowani a wręcz ludzcy. Nawet "wielki zły" jest prawdziwym siewcą zła i nie byle jakim przeciwnikiem. Fabuła gna jak formuła 1 nie pozwalając się nudzić. Nawet zwroty akcji są logiczne współgrają z całością. Intryga idealnie skrojona pod bohaterów. Również tych drugoplanowych. Niby to kontynuacja poprzedniej trylogi, a jednak coś co może samodzielnie istnieć jako osobny twór. Pełen radości nie mogę się doczekać kontynuacji.

Kiedy do Słupska na konferencję przybywa podkomisarz Bałyś w zastępstwie wielkiego inspektora Krzyckiego by wygłosić referat. Nikt jeszcze nie wie ile to zastępstwo będzie kosztować i jak mocno wstrząśnie Pomorzem.

Aż tacy amanci i kobieciarze.. serio?

Aż tacy amanci i kobieciarze.. serio?

Bez szału. Akcja się wlokła, przeciągała a i tak nie jestem zadowolona z końcówki. Mimo to, nie chce mi się sięgać po kolejną część.

Czegoś mi w tej książce zabrakło. Dla mnie nierówna, momentami wciągająca po czym mam kilkanaście nudnych stron. Czasami dramatyczna, momentami wręcz groteskowa.

Przeczytałam trylogię grobiańską, która bardzo mi się podobała i sięgnęłam po pomorską.
Ciekawy pomysł na fabułę, wiarygodne motywacje czarnych charakterów, wykonanie niektórych operacji już nie.
U Krzyckiego irytuje mnie jego podejście do codzienności i słabość charakteru ,no nie może być dobrze i coś dziać się musi. Co jakiś czas wracanie do oczu "których już nie ma".
Samo zakończenie trylogii grobiańskiej i postać Doroty mi nie pasowała ,również psychologicznie, a tutaj to już jest zupełnie mdła i nijaka ,plus jeszcze nazywanie Pawełka Pawełkiem jakby mial 3 latka.
Lucek przechodzi przemianę i przeradza się w Rambo na gigancie.
Akcja wartka, dedukcje Krzyckiego jak zwykle błyskotliwe.

Dla mnie rewelacja. Czuć tą głębię. Akcja wartka, bohaterowie interesujący, ciekawa maniera pisarska.

2043

To moje pierwsze spotkanie z autorem, ale zapewne nie ostatnie. Wartka akcja, bohaterowie realistyczni (pomimo cech "zabili go i uciekł"), świetne dialogi i humor. Zazgrzytała mi forma "otwarł, otwarła", ale wiem, że jest prawidłowa :) no cóż - pochodzę z innej części kraju. Polecam szczerze!