Oszpicyn

Patronat LC
Krzysztof A. Zajas Wydawnictwo: Marginesy kryminał, sensacja, thriller
Marginesy
demony literatura polska niebezpieczeństwo Oświęcim poszukiwanie prawdy psychoza samobójstwo strach śmierć thriller wspomnienia zbrodnia
kryminał, sensacja, thriller
Inne

Oficjalne recenzje i

Żyjący mają krótką pamięć, jednak zmarli nie zapominają nigdy

[ 9 ] Link do recenzji

Za motto opinii niech posłuży mi cytat z tejże książki:"Kompletnie niezborne".
Napisać o niej można jedno-jest niedorzeczna. Garść wątków wsypanych do dziecięcego wiaderka i zamieszanych łopatką. Całość okraszona grafomańskimi "opisami przyrody" i bełkotem myślowym narratora/bohatera. Grozy w tej książce nie ma żadnej, jest za to postępująca ze strony na stronę nuda, mimo...

Bardzo dobra książka - nieraz zaskakuje wydarzeniami, wciąga nas swoimi mackami tak głęboko, że nie można się od niej oderwać.

Klimat przypominający książki Stephena Kinga. Jest mrocznie i nieodwracalnie. Bardzo ciekawy zabieg narracyjny oddający głos postaciom z przeszłości i pokazujący ich myśli i odczucia.
Bogata warstwa językowa i szybkie tempo akcji, ciekawe i błyskotliwe dialogi.
Polecam.

Zdecydowanie nie jest to moja estetyka, jednak daję 8 gwiazdek. Dlaczego? Bo "Oszpicyn" czyta się na jednym tchu, fabuła wciąga niczym nurt rzeki i nie można się z niego wyrwać.
Wielkie ukłony dla Zajasa, bo akcję książki umieścił w mieście nieopodal Krakowa, w którym podczas wojny zginęło ponad milion ludzi. Brzmi znajomo? Zajas ani razu nie użył polskiej nazwy, ani razu...

Podejrzewam, że jestem w wąskim gronie osób, którym temat Holocaustu jeszcze się nie znudził.
Oszpicyn jednak nie jest typową książką o holocauście.
Zaczyna się jak horror o nawiedzonych dzieciach (tak, to też lubię), dochodzi do tego zagadka, dziwne zachowania, prywatne śledztwo. Całość zgrabnie się składa. Historia, bohaterowie, przeszłość, teraźniejszość.
Poza tym Pan...

Miałam bardzo duże oczekiwania co do tej książki, chyba zbyt duże. Czytanie książki, której fabuła rozgrywa się w rodzinnym mieście stanowi frajdę - chodzenie wraz z głównym bohaterem po znanych uliczkach i zakamarkach miasta, spotykanie ludzi owianych miejscową legendą i sławą. Jednak miałam wrażenie, że autor nie wykorzystał potencjału tego miasta i swojej historii do...

Oszpicyn.

To przerażające słowo, które kojarzyć się może z jakimś demonem, wcieleniem zła lub okultystycznymi praktykami oznacza ni mniej ni więcej jak dawną, żydowską nazwę pewnej miejscowości na Małopolsce. A mowa tu o Oświęcimiu. Jest to miasto znane właściwie tylko z przykrej historii, jednak byłam tam nie raz i zapewniam Was że nie jest ono miastem duchów 🙃 Poznałam...

Książka rewelacyjna! Trzyma od pierwszej strony. Nie mogłam się od niej oderwać. Może doczeka się kiedyś ekranizacji. Naprawdę jest rewelacyjna!!!!!!

Ciekawe połączenie różnych gatunków. Ciekawe i dobre. Choć fanom konwencjonalnych fabuł może to przeszkadzać. Mi nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie. Lubię takie "eksperymenty".

Miałam duże oczekiwania wobec tej powieści i nie zawiodłam się. Fabuła inerseujaca. Dobrze wartko toczącą się akcja, bohaterowie z którymi można się zaprzyjaźnić. Jest groza.,tajemnica Bardzo dobrze się czyta. Nie będzie pisać o czym jest ta powieść bo jest wprowadzenie. POLECAM

Dyskusje

• 2018