Emma

1 589
Emma
klasyka
Ag2S

Błyskotliwa komedia omyłek, której przedmiotem jest gra pozorów i iluzje, jakich dostarcza nam w nadmiarze nasz egoizm i zadufanie. W samym zaś środku intrygi stoi niezwykła bohaterka, pełna życia i wigoru, urocza, nieznośna i apodyktyczna Emma. Emma Woodhouse mieszka z ojcem na angielskiej prowincji. Chociaż sama nie zamierza wyjść za mąż, próbuje swoich sił jako swatka. W sprawach serca...

Emma Woodhouse mieszka z ojcem na angielskiej prowincji. Chociaż sama nie zamierza wyjść za mąż, próbuje swoich sił jako swatka. W sprawach serca jednak nie wszystko da się przewidzieć. Może z konwencjonalnych gestów, grzeczności przewidzianych etykietą, ukradkowych spojrzeń zostaną odczytane prawdziwe intencje? Jak to w komedii omyłek bywa...

źródło opisu: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

źródło okładki: http://wydawnictwoswiatksiazki.pl/

Aneta Wiola | 2018-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2018

NIESPODZIEWANY CIĄG ZDARZEŃ
Bogata, młoda i kapryśna Emma Woodhouse każdą wolną chwilę poświęca swojemu ulubionemu zajęciu – swataniu znajomych. Niebawem spore poruszenie budzi przyjazd młodego i szanowanego Franka Churchilla. Wśród prawionych aluzji i komplementów, nie trudno o pomyłkę katastrofalną w skutkach.

Przyznam, że z początku wymęczyłam się przy powieści Jane Austen. Emma była tak kapryśna, zarozumiała i małostkowa, że nie sposób było z nią wytrzymać bez przerwy. Wkrótce jednak poddałam się grze intryg i omyłek, które wkrótce miały nastąpić. Nie powiem, abym się nie uśmiała. W końcu nawet „idealna panna Woodhouse” sama przekonała się o swoich wadach. Pomimo, iż „Emma” nie dorównuje jej dwóm przeczytanym przeze mnie powieściom, to jako całość mogę ze szczerego serca polecić.

Eleckra | 2018-02-19
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2018

Przeczytałam! Jestem z siebie dumna!

Któż nie słyszał o Jane Austen? Kto nie kojarzy "Dumy i uprzedzenia", "Rozważnej i romantycznej", czy choćby właśnie "Emmy"? No właśnie. Dlatego już całkiem dawno temu doszłam do wniosku, że powinnam się z jej twórczością zapoznać. Zaczęłam od "Dumy i uprzedzenia", które, choć mi się całkiem podobało, wywołało spory przesyt niewinnym i eleganckim środowiskiem, w jakim pani Austen umieszcza swoje bohaterki. Jej książki na pewno były idealne dla młodych XIX wiecznych dziewcząt z dobrych domów, ale mnie uparcie budzą pusty śmiech i poczucie oderwania od rzeczywistości. Co w sumie wcale nie jest czymś złym.

Emma Woodhouse, tytułowa bohaterka to właśnie panna z dobrego domu, bogata, rozpieszczona i pyszna. Przekonana o własnej wartości i nieomylności, ciągle tworzy pary ze swoich znajomych. Szczęścia do tego zajęcia- jak można się domyślać- nie ma. W końcu mamy do czynienia z komedią omyłek.

Pierwsze co rzuca się w oczy to towarzystwo Emmy-...

SeVIIen | 2017-07-23
Przeczytana: 23 lipca 2017

„To takie szczęście, kiedy dobrzy ludzie na siebie trafiają, a zawsze na siebie trafią.”

Emma Woodhouse to młoda, dwudziestojednoletnia kobieta, reprezentująca wyższe sfery. Mieszka razem z ojcem. Cały jej wolny czas wypełniają zabawy, przyjęcia, proszone obiady i flirty. Uważa, że sama nie musi wychodzić za mąż, za to uwielbia swatać innych. Niestety, to zajęcie kompletnie nie dla niej. Wynikają z tego zabawne i dość zaskakujące sytuacje…

Była to moja pierwsza książka Jane Austin… Tak, tak – wiem. Powinnam zabrać się za to wcześniej. Widziałam sporo ekranizacji jej książek, a „Emmę” z Gwyneth Paltrow uwielbiam, więc… Miałam wobec książki bardzo duże oczekiwania. Niestety – nie do końca zostały spełnione. Po pierwsze – język… Nieco ciężko było mi się wgryźć. Po drugie – nieco rozwleczone opisy. Ale może za dużo narzekam, przecież dzięki temu mogliśmy poznać realia epoki.

Drażniła mnie postawa głównej bohaterki. Irytująca, uważająca się za lepszą i mądrzejszą od innych. Eh… Za to...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

..."Gdybym mniej panią kochał, potrafiłbym może więcej o tym mówić".

"Zakochałam się" w panu Knightley od jego pierwszej rozmowy z Emmą:), czyli od 9 strony powieści:). I przez całą powieść myślałam, że główna bohaterka jest ślepa. Z drugiej strony, pan Knightley też mnie czasem denerwował:), był tak przyzwoity, że wydawał się człowiekiem bez uczuć.

Mam zawsze wiele sentymentu dla miłości wyrosłych z przyjaźni:)!, choć nie zdarzają się za często.

nadzieja1925 | 2013-12-17
Przeczytana: 16 grudnia 2013

O Jane Austen słyszał chyba każdy, a Emma jest jej kolejnym wielkim dziełem.

Główną bohaterką jest Emma Woodhouse – dwudziestojednoletnia kobieta, reprezentantka wyższej sfery. Mieszka ona wraz z ojcem w wielkim domu. Życie upływa jej na balach, proszonych obiadach i plotkach oraz na rozrywce i niewinnych flirtach. Ponieważ jest osobą majętną i ma dobrą pozycję społeczną, sądzi, że nie musi nigdy wychodzić za mąż. Za to chętnie swata innych, nie widząc tego konsekwencji...

Emma to wspaniała powieść romantyczna, bardziej przeznaczona dla kobiet. Sam początek nie trawił mi do serca, ale później akcja bardziej się rozkręciła. Książkę czyta się szybko, chociaż wydarzenia następują jakby wolniej.

andzia12 | 2016-06-07
Przeczytana: 30 maja 2016

"...że staropanieństwo wywołuje wzgardę"
Nasze czasy są już inne pod względem, kiedy kobieta ma wyjść za mąż. A stare panny- teraz singielki- nas nie dziwią. A jak było kiedyś w Anglii. Tak jak w cytacie nie był to powód do chwalenia się. Emma, bohaterka ksiązki Austen, jest samodzielna i angazuje się, aby innych skojarzyć w pary, zaś sama nie myśli o miłości.

"Tylko miłość mogła ją skłonić do zawarcia potajemnych zaręczyn. Miłość zwyciężyła rozsądek"
I tak własnie skończyło mocne postanowienie boharetki książki.

Klasyka, krórą czyta się z przyjemnością. Na oczach czytelnich jest pokazy świat zmian w mentalności i obyczajach kobiet w Anglii. Gdy stają się niezależne.

Polecam!!!

allison | 2013-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2013

Tytułowa Emma, jej tatuś i grono znajomych to - z dzisiejszego punku widzenia - wyjątkowo irytujące i plotkarskie towarzystwo, którego życie kręci się wokół społecznych konwenansów i uprzedzeń. Nie mogę jednak oprzeć się wrażeniu, że kilka takich "egzemplarzy" znam osobiście - jedna Emma mieszka na moim osiedlu, z inną kiedyś pracowałam... I gdybym dobrze poszukała, to na pewno w swoim otoczeniu znalazłabym jeszcze inne przykłady jako żywo wyjęte z powieści Jane Austen.
Świadczy to o ponadczasowym charakterze książki, która udowadnia, że świat się rozwija, ale pewne zachowania i stereotypy pozostają niezmienne.

Czytałam "Emmę" z przymrużeniem oka, ale i z podziwem dla zmysłu obserwatorskiego autorki, której spostrzeżenia się nie starzeją.

Trochę żałuję, że tak późno zaczęłam czytać powieści Jane Austen, bo pierwszy raz sięgnęłam po nie chyba rok temu. Z drugiej strony jednak sądzę, że gdybym przeczytała te utwory, mając o połowę lat mniej, być może nie odkryłabym ich sensu i...

marlen | 2013-04-10
Przeczytana: kwiecień 2013

Od jakiegoś czasu zastanawia mnie fenomen Jane Austen. Niekoniecznie chodzi mi o ogół czytelników, ale mnie samą. Nie potrafię zrozumieć, dlaczego uwielbiam jej książki. Bo prawda jest taka, że brakuje w nich akcji, jest dużo opisów (domów, ogrodów, rodzin etc...), z każdej strony padają nowe nazwiska, które nieco mieszają w głowie, a bonusowo oczywiście język XIX-wieczny (swoją drogą, łatwiejszy chyba do przełknięcia niż język w książkach współczesnych, stylizowanych na XIX-wieczne), którego do prostych, łatwych i przyjemnych w odbiorze raczej bym nie zaliczyła.
KSiążki obyczajowe zdecydowanie nie są moimi ulubionymi - za wyjątkiem austenowskich. Książka, która mnie zainteresuje musi mieć wyraźnie zarysowaną fabułę, dużo akcji, wyrazistych bohaterów i być napisana językiem jak najbardziej dla mnie przystępnym.

Dlaczego więc zapytana o moją ulubioną pisarkę z miejsca odpowiadam "Jane Austen"?

"Emma" jest całkowitym przeciwieństwem wymienionych przeze mnie cech. Bohaterowie -...

SaraSam | 2018-04-03

Niedopowiedzenia i konwenanse
Prawda o związkach międzyludzkich skrywa się pod woalką pozorów. Ludzie chowają uczucia w zakamarkach serc i pilnują, żeby prawdziwe zamiary nie wyszły na jaw. Jane Austen od początku w swoich powieściach pisała o iluzji w wyższych sferach. Obnażała przywary nie szczędząc ironii i satyry. Nie inaczej jest w powieści „Emma”.

Tytułowa Emma, to młodziutka Emma Woodhouse należąca do sfery uprzywilejowanej. Obdarzona urodą i majątkiem, adorowana przez otoczenie jest pewną siebie młodą osobą. Nie wielu ośmiela się zwracać jej uwagę w jakiejkolwiek kwestii. A kiedy udaje jej się zeswatać swoją guwernantkę – Pannę Taylor z wieloletnim wdowcem – Panem Westonem, utwierdza się w przekonaniu, że do swatania jest stworzona i nie dociekając prawdziwych uczuć innych osób, zabiera się do kojarzenia par.

Emma porusza się w sferze pozorów. Nie miała jeszcze okazji przekonać się, czym są ukryte motywy. Los ześle jej kilka niespodzianek. Emma to protagonistka, której...

Wciągająca niemal od pierwszej strony powieść opowiadająca o pewnej bystrej dziewczynie, która postanawia się poświęcić i dla dobra okolicznej ludność zostać swatką.
Po ślubie swojej długoletniej guwernantki, panny Taylor z panem Westonem przypisuje sobie pośredni sukces połączenia ich świętym węzłem małżeńskim.
Następna w kolejce do ołtarza według Emmy Woodhouse jest Harriet Smith, jej przyjaciółka.
Jak zakończy się ta komedia obyczajowa?
Czy Emmie uda się wydać pannę Smith za mąż?
Czy sama swatka pozna słodki smak miłości?