Klub miłośników Jane Austen

The Jane Austen Book Club
83-7301-669-4
Jane Austen, XXI wiek, klub
Paula

W Dolinie Kalifornijskiej pięć kobiet i mężczyzna spotykają się, by rozmawiać o książkach Jane Austen. Trwa to pół roku, a w tym czasie małżeństwa przechodzą próby, rozkwitają romanse i rodzi się miłość. Zwolennicy Jane Austen odnajdą tu echa jej dzieł, wszyscy zaś mogą delektować się wizją, która ponad stuleciami łączy dwie autorki wyrafinowanej satyry społecznej. To książka, którą Austen mogłaby napisać, gdyby żyła w Kalifornii XXI wieku.

PrzyAromacieKawy | 2014-06-30
Przeczytana: 27 czerwca 2014

Zawsze coś w tej książce mi nie pasowało, coś nie grało. Teraz już wiem co. Po prostu film był o wiele lepszy! Są takie przypadki, kiedy to film jest lepszy od książki i ten zdecydowanie do takich należy. Produkcja jest po prostu miłą, ciepła, ciekawa, intrygująca w rozwijające się wątki i happy endy dopuszczalne jak najbardziej. Książka to jeden wielki chaos. Już pomijam, że wiele rzeczy w filmie zostało zmienionych (co akurat w tym przypadku wychodzi na plus dla filmu). Książka kompletnie do mnie nie przemawia. Nie zaczarowały mnie tak te historie. Nie ma klimatu. Nie ma Jane Austen. Czyta się ciężko, mozolnie. Często też gubiłam wątek, ze względu na brak jakieś konkretnego składu. Bardzo się rozczarowałam. W tym przypadku naprawdę lepiej chwycić za płytę DVD.

Malwina | 2011-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Rzadko to się zdarza, ale film jest lepszy od książki. W filmie wszystko jest pokazane jakoś barwniej, wiele wątków jest bardziej rozwiniętych, a postaci są ciekawsze. W tym wypadku ukłony w stronę reżysera filmu,że wycisnął tak wiele z tej książki ;) Muszę jeszcze dodać, że tak naprawdę więcej tu nudnych opowiastek o życiu bohaterów niż dyskusji na temat Jane Austen (w filmie chyba jest to bardziej zrównoważone). Brawa jedynie za suplement w postaci wypowiedzi znanych pisarzy na temat twórczości Jane i pytań do roztrząsania - jak znalazł gdyby ktoś z nas chciał założyć własny Klub Miłośników Jane Austen :)

inga | 2010-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2010

historia nawet ciekawa, ale zdecydowanie nie porwała mnie. można to było zrobić lepiej.

SiewcaZamętu | 2014-05-03

Z trudem przebrnęłam przez pierwsze strony. Później poszło trochę łatwiej, jakby albo tłumacz albo autorka się "rozpisały" ale mimo wszystko to nie jestem zadowolona. Rozwodzenie się na 10 stron o przeszłości bohatera(jakby to jeszcze naprawdę coś wnosiło do sprawy)jest dobre za pierwszym razem, ale za 7 już myślisz "matko chyba to ominę" tylko że w tym wypadku ominęłabym znaczną część książki. Z bólem to muszę powiedzieć ,ale film bardziej mi się spodobał, chociaż jak zawsze różni się od książki.
A co do postaci, szczerze mówiąc wykreowane jednoznacznie. A i jeszcze najbardziej wkurzająca rzecz, jeśli gdzieś był opisywany wygląd słowo makijaż pojawiało się zdecydowanie za często :P

Alice | 2012-08-10

Przd oglądnięciem filmu postanowiłam przeczytać książkę, początek całkiem, całkiem, a później zamiast lepiej było gorzej. Zakończenie kompletnie mi się nie podobało. Jak dla mnie jest to jedna z tych książek, które się czyta i szybko o nich zapomina.

Srebroni | 2011-07-30
Przeczytana: 01 sierpnia 2010

Zmęczyłem...

dominka97 | 2012-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2012

Całkiem dobra książka, jednak spodziewałam się czegoś lepszego. Jako miłośniczka talentu Austen chcę, żeby każde dzieło "podczepione pod nią"(przepraszam za kolokwializm, ale nie wiem jak to inaczej ująć:)było wyjątkowe. Sam pomysł jest fajny. Miał pokazać, że uwagi pisane przez autorkę z XIX wieku są aktualne także dziś. Jednak tekst pozostawia wiele do życzenia. Książka podobała mi się, jednak oczekiwałam dużo więcej. Mimo wszystko warta jest przeczytania :)

artdeco92 | 2010-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2010

Świetne w oryginale, pozbawione banalności poprzez magię obcego języka.

jasmina | 2012-04-11

Zawiodłam się na niej. Wolę starą, dobrą Jane...

gabith | 2010-12-08
Przeczytana: 27 lipca 2010

Takie sobie. parę lat temu widziałam film "Rozważni i romantyczni: Klub miłośników Jane Austen" (albo jakoś tak) i film mi się podobał. Temat też "mój". Na książkę trafiłam przypadkiem, ucieszyłam się, naszykowałam się na fun a tu gucio... Raz, że trochę za trudny język. Niby miała być naprawdę śmieszna, ale ja jakoś nie złapałam tych dowcipów. Wiele razy miałam tak, że czytam zdanie, niby rozumiem każde słowo, ale nie wiem o co kaman. Akcja w związku z tym nie do końca była dla mnie jasna. O książkach Austen trochę mało w treści, mało dyskusji, tylko jakieś pojedyncze zdania tu i tam. Postaci (członków klubu) jednakże nieźle zarysowane. Podsumowując: trochę się męczyłam i nawet rozważałam, czy by nie odłożyć... Ale to było już po jakiejś jednej trzeciej, stwierdziłam więc, że doczytam do końca.