Emma

Jadwiga Dmochowska miłość ideał uczucie
Inne

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

Tytułowa Emma to kobieta, która lubi intrygi miłosne. Raz udało jej się połączyć kogoś w parę i uznała, że się do tego nadaje, więc została swatką. Jednak splotem różnych przypadków i zbyt szybkich wniosków, historia staje się karuzelą omyłek. Emma zdaje sobie sprawę, że nie można wszystkiego przewidzieć, tym bardziej wtedy kiedy mówimy o miłości.

Dla mnie ta książka była naprawdę dobra, zwłaszcza pierwsza połowa. Zawiązywanie akcji, poznawanie bohaterów, tworzenie relacji. Mamy tutaj zamkniętą społeczność, bohaterów którzy cały czas się ze sobą spotykają, rozmawiają, planują... i plotkują.

Druga połowa była dla mnie przydługa. Już wiedziałam czego mogę się spodziewać, jakie będzie rozwiązanie, a wciąż dostawałam różne smaczki, które miały sprawić, że znów poczuję się zagubiona. Dostawałam kolejny zwrot akcji, który do niczego nie prowadził. Czułam, że punkt kulminacyjny jest już dawno za mną, a Austen nadal próbuje utrzymać to napięcie i bawić się ze mną w kotka i myszkę.

Ostatecznie "Emmę" polecam. Dobrze się bawiłam, nie raz się uśmiałam.

Dla mnie ta książka była...

Czytając Emmę, czułem się jakbym oglądał serial w klimacie Jane Austin. Tak to widzę:
Komedia romantyczna, z zamkniętą grupą bohaterów, akcja skupia się na epizodach i konkretnych wydarzeniach, które potem są analizowane przez tytułową postać. Poznajemy poszczególnych bohaterów, ale tu jest haczyk, z punktu widzenia Emmy. A ona wbrew temu co można wywnioskować z początku, dość często się myli :)
Dużo monologów i rozmyślań, trzeba się skupić na czytaniu, ale jest z tego dobra przyjemność. Elementy humorystyczne czasem ciężko wyłapać. Myślę że najnowsza ekranizacja dosyć dobrze oddaje klimat książki.

Na półkach: , , , ,

Nie jest to moja ulubiona pozycja Jane Austein i nigdy nie była.
Strasznie denerwuje mnie główna bohaterka - Emma jest zadufana w sobie, nie liczy się z innymi i osiągnęła siódmy poziom samouwielbienia. Dobrze że pod koniec ktoś choć częściowo ściąga ją na ziemię. Na szczęście, poza głównym "amantem", panem chodząca doskonałość, cała reszta postaci to charaktery, że place lizać. Małostkowe, głupie, poczciwe, dumne, pamiętliwie, mściwe... Pełna plejada próżniaków z początku XIX wieku. Aż przyjemnie czytać/słuchać o ich losach, choć akcji to tutaj właściwie nie ma. Ot, ktoś wychodzi za mąż, ktoś kogoś obgaduje, ktoś kogoś podrywa, jedziemy na wycieczkę, urządzamy bal, nudzimy się, nudzimy się, nudzimy się... Ale, paradoksalnie, czytelnik wcale się nie nudzi. Obserwowanie tych gierek jest niewątpliwie intrygujące, o ile nie fascynujące. A od końcówki ciężko było mi się oderwać.
Tak więc, jeżeli ktoś woli zamiast fabuły, czytać o ludzkich słabościach, to "Emma" będzie idealną lekturą. Szczerze polecam, solidna siódemka.

Nie jest to moja ulubiona pozycja Jane Austein i nigdy nie była.

Znana niemal na pamięć pozycja w interpretacji Anny Dereszowskiej nabiera nowego, jeszcze lepszego smaku. Polecam gorąco ten audiobook.

Emma to dziewczyna, która ma na siebie konkretny plan. Nie wyjdzie nigdy za mąż, będzie mieszkała z ojcem, a zajmować się będzie swataniem par kierując się nie uczuciami, a ambicjami towarzyskimi i majątkiem. Niestety jak wszyscy dobrze wiemy możemy najdokładniej jak się da zaplanować każdy swój rok, ale to i tak życie ostatecznie zadecyduje co się spełni, a co nie.
U Jane Austin uwielbiam to, że tak świetnie potrafiła wykreować bohaterów w swoich powieściach. Każdy ma swój charakter i albo kogoś polubimy, albo nie. Nikt nie jest dla nas obojętny.
Porównując czytaną przezemnie jakiś czas temu "Dumę i uprzedzenie" to "Emma" podobała mi się ciutkę mniej. Momentami odnosiłam wrażenie, że jest trochę przeciągnięta przez co treść mnie wtedy nużyła. Jednak tak jak już wspomniałam ogromny plus za kreacje bohaterów, zaskoczenie przy końcu powieści i ciągłe pomyłki Emmy co do intencji innych bohaterów, które wywoływały uśmiech na twarzy. To wszystko sprawiło, że książka na pewno zapadnie w mojej pamięci.

U...

Ta powieść jest przykładem tego, że żeby ocenić książkę warto ją najpierw przeczytać do końca. Na początku wydała mi się strasznie nudna!! Przegadana. Głównie tylko dialogi. Właściwie to miałam już jej nie czytać ale coś mi kazało.
Pogodziłam się z tym, że taka jest konwencja. Tu nie ma za dużo akcji. ALE... zaczęły być one dla mnie po prostu bardzo interesujące. Już rozumiem dlaczego ta historia jest na liście 100 najważniejszych książek new york timesa.
To historia o wywyższaniu się, podziałach klasowych. O tym jak często bogaci gardzą biednymi. O wtrącaniu się w czyjeś życie. O manipulowaniu kimś. O tym jak sensem życia może być tylko dobrze wyjść za mąż lub zachować dobrą pozycję społęczną.
Chyba pierwszy raz w życiu zrozumiałam dzięki postępowaniu Emmy, jak bardzo możemy komuś zaszkodzić gdy wydaje nam się że chcemy pomóc lub wiemy lepiej od danej osoby co jest dla niej dobre!!
Postacie tutaj są tak bardzo wyraziste!! Charakterne i złożone!. Zaczęło to być wszystko dla mnie intrygujące. Niby rzecz się miała ciągle o tym kto z kim ma się ożenić :) niby takie tylko miłosne dyrdymały. A jednak... ile ta komedia omyłek pokazała ciekawych zachowań ludzkich.
Została wydana w 1815 roku. Jest napisana takim językiem... prostym zrozumiałym a jednak niesamowicie inteligentnym, starodawnym. Czuć klimat tamtych lat. Pod koniec robi się już mega ciekawie. Jest też faktycznie to wszystko zabawne. Więc ogólnie jak ktoś się przygotuje na taką konwencję to może mu się ta historia mega spodobać.
Postać Emmy jest tak napisana, że można potem o niej dyskutować. Można jej nie znosić, bo autorka pokazała nam tak na serio jej prawdziwe myśli - ale czy sami nie miewamy czasem takich brzydkich zachowań jak Emma?
Emma ma też dużo zalet. Właściwie to co robi złego, to całkiem nieświadomie. Dopiero potem rozumie, jakie popełnia błędy. Więc jest taka ludzka... prawdziwa.

Piękna historia, jak domysły i niedomówienia potrafią namieszać w życiu

Piękna historia, jak domysły i niedomówienia potrafią namieszać w życiu

Opowieść ma swój klimat, bohaterowie są różnorodni, każdy z nich jest bardzo charakterystyczny. Byłam ciekawa ich losów.
Podobało mi się, że zachowania bohaterów skłaniały do wielu przemyśleń. Ich przemiany były zadowalające i ostateczne połączenie par bardzo mi podpasowało.

dosc duzo czasu zajęło mi przeczytanie tej ksiazki, momentami była nudna i nic sie nie dzialo, watek milosny glownej bohaterki zostal zrealizowany dopiero pod koniec ale z drugiej strony to ma sens bo emma nie potrafila okreslic swoich uczuc
ogolnie taka srednia ksiazka bym powiedziala, nie jest zla ale nie jest tez jakos specjalnie dobra

Warto przeczytać tą powieść aby chociaż pobieżnie spróbować zgłębić tajniki psychiki kobiety :) Różnorodność wątków myślenia i wielotorowość spraw, knowania intryg i dorabiania własnej filozofii. Miłości i namiętności ,
Akcja toczy się w szklance wyimaginowanych intelektualistów i towarzystwa wyższego statusu głębokiej angielskiej prowincji.Typowa angielska kurtuazja. Czy aby naprawdę mężczyzna może zrozumieć do końca kobietę i odwrotnie? I na tym polega urok i czar różnicy płci :)