Star Wars. Mroczny uczeń

Tłumaczenie: Anna Hikiert
Seria: Kanon Star Wars [Uroboros]
Wydawnictwo: Uroboros, Penguin Random House
Star Wars: Dark Disciple

Dawny Mistrz Jedi - Hrabia Dooku rośnie w siłę. Jedi powoli słabną, a masakra na uchodźcach, którą dowodzi Dooku, jest jeszcze mocniejszym ciosem. W końcu Rada Jedi wydaje decyzję: Dooku musi zginąć, jednak jego schwytanie nie będzie łatwe. Zaczyna się kolejna niebezpieczna misja…

źródło opisu: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/star-wars-mroczny-uczen.html

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/ksiazki/star-wars-mroczny-uczen.html

NieZnamSięToSięWypow | 2019-09-18
Przeczytana: 18 września 2019

Christie Golden to pisarka mogąca się pochwalić ogromem książek, jakie napisała w ramach różnych uznanych uniwersów. Na koncie ma opowiadania osadzone w słynnych Zapomnianych Krainach (oryg. Forgotten Realms), pisała także powieści w światach z gier komputerowych – Assassin’s Creeda, Warcrafta i Starcrafta. Na tym nie koniec wyliczanki, bo spłodziła również wiele utworów w uniwersum Gwiezdnych wojen, w tym Star Wars: Mroczny uczeń, wydany nakładem wydawnictwa Uroboros.

Separatyści pod przewodnictwem Hrabiego Dooku rosną w siłę. Członkowie Zakonu Jedi nie są wystarczająco liczni, aby nieść pomoc wszystkim zagrożonym światom i istnieniom. Ostatecznym ciosem dla Zakonu okazuje się zestrzelenie okrętu z uchodźcami. Rada Jedi postanawia zaangażować Quinlana Vosa i zleca mu zgładzenie Hrabiego Dooku. Aby misja miała szansę powodzenia, Vos ma nawiązać kontakt z Asajj Ventress, dawną uczennicą Hrabiego, która pała nienawiścią do byłego nauczyciela.

Samo zlecenie, jakie otrzymuje Quinlan...

Axiom_ | 2019-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2019

Nie dałem rady. Książka trywialna, nieautentyczna, przewodzi jej młodzieżowa logika. Pisana prostym, a niekiedy prostackim wręcz językiem. Quasi-romansidło, tak ciężkostrawne, że jeszcze jakiś czas pomęczy mnie czkawka. Mroczny uczeń opiera się o niewykorzystany scenariusz do nie-tak-dawnej animacji dla ludzi młodych; w takim właśnie klimacie należy spodziewać się lektury. Osobiście nie polecam nawet osobom pragnącym poznać perypetie Vosa czy Ventress. Maniakom SW raczej odradzam, ponieważ prawdopodobnie odejdą rozczarowani.

kylorenka | 2019-06-25
Przeczytana: 24 czerwca 2019

"Mroczny uczeń" to kolejna z powieści nowego kanonu autorstwa Christie Golden, wydana przez Uroboros, a przetłumaczona na Polski przez bezkonkurencyjną Annę Hikiert. Fabuła książki jest oparta na podstawie scenariuszy do niezrealizowanych odcinków animowanego serialu "Wojny Klonów". Tyle jeśli chodzi o podstawowe informacje. Teraz przejdę do krótkiego wprowadzenia.

"Jedynym sposobem na pokonanie najniebezpieczniejszego wojownika Sithów może być sojusz z ciemną stroną."

Akcja powieści dzieje się podczas Wojen Klonów (pomiędzy 2, a 3 epizodem Gwiezdnych Wojen).
Gdy wojna zbiera coraz bardziej krwawe żniwa, Jedi podejmują drastyczne kroki, żeby ukrócić rzeź niewinnych mieszkańców Galaktyki. Rada Jedi postanawia wysłać jednego z mistrzów: Kiffarskiego Jedi Quinlana Vosa, aby zabił Hrabiego Dooku, przywódcę Separatystów będącego Sithem. Vos jednak ma się sprzymierzyć z byłą uczennicą Dooku, Asajj Ventress, która podjęła się fachu łowcy nagród, żywi urazę do Hrabi oraz cały...

MrFatty | 2019-04-06
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Autorka "Mrocznego Ucznia", Christie Golden napisała już kilka powieści w uniwersum Gwiezdnych Wojen i wyraźnie to czuć. W książce występuje duży przekrój bohaterów, miejsc, przedmiotów, technologii i wszystkie te elementy pomagają w stworzeniu przekonującego i logicznego świata. Niestety "Mroczny Uczeń" cierpi na przypadłość wspólną dla większości powieści z tego uniwersum - należy posiadać już chociaż średnią wiedzę o uniwersum, aby odnajdywać się w motywacjach poszczególnych postaci. Autorka stara się to tłumaczyć, ale z zasady nie wychodzi to tak naturalnie. Podejrzewam, że między innymi właśnie w związku z tym, mamy tu nagromadzenie postaci znanych z filmów, co pozwoliło znacząco ograniczyć opisy postaci. W końcu każdy kojarzy Obi-Wana, Anakina czy Hrabiego Dooku.
Fabularnie książka prezentuje się nieźle, lecz nie perfekcyjnie. Wątek główny stanowi jakieś 99% (estymowane) zawartości i nie rozprasza czytelnika jakimiś rozpraszaczami. Natomiast jego jakość - no, bez rewelacji....

haveyangel | 2019-02-20

Książka dość nierówna - momentami wieje od niej mocno tym lekko głupawym stylem, jaki mnie drażnił w serialu "Wojny klonów" i brzmi niestety, jak słabo napisany fan-fic (bo każdy pocałunek musi być namiętny i zawsze w usta!), z drugiej strony ma bardzo wartką akcję, i przykuwające uwagę postacie. Vos i Asajj to bardzo dobry duet, pojawiający się dość często Kenobi to wypisz wymaluj ten sam Jedi, którego widzimy w serialu. Reszta postaci nieco kartonowa - Anakin marudzi i dobrze lata stateczkami, Dooku jest zimny i zdystansowany, Grevious to maszynka do siekania wszystkiego. Jeśli ktoś lubi czuć się bezpiecznie z tymi postaciami i nie chce, żeby go zaskoczyły, będzie zadowolony

Uniwersum George'a Lucasa jest dla mnie, jak religia. Uwielbiam wszystko, co związane jest z „Gwiezdnymi wojnami”, co widać po moim mieszkaniu, gdzie tylko się spojrzy. „Mroczny Uczeń” był pierwszą pozycją, po jaką sięgnęłam ze stosu, który otrzymałam od wydawnictwa Uroboros. Pozycja ta pisana przez Christie Golden, którą znamy ze świetnych książek, z uniwersum „World of Warcraft” powinna być murowanym sukcesem.
Ale czy na pewno?

Cofnijmy się do świata Star Wars, między filmami „Atak Klonów” a „Zemsta Sithów”, bo to właśnie tutaj Christie Golden umieściła fabułę „Mrocznego Ucznia”.
Książka jest napisana na podstawie serialu „Wojny Klonów”, jednak odcinków, które nie zostały zekranizowane.
Rada Jedi ma problem, musi pozbyć się hrabiego Dooku, który sieje spustoszenie na planetach, jednak uczeni Jedi nie wiedzą, jak ugryźć ten trujący owoc, aby pozbyć się go raz, a dobrze i jeszcze...

Jan | 2018-09-01

ventress jedna z największych morderczyń która mogła wymordować całe rasy zakochuje się w vosie jednym z najbardziej mrocznych postaci universum.
Ta książka stworzyła zupełnie nowe osoby i charaktery!
Nie polecam dla osób które znają vosa jakim był z przed wydania tej książki bo się rozczarują jak ja!!!

ArekCeha | 2018-08-31

Bardzo dobrze napisana książka w świecie SW. Czyta się lekko i przyjemnie, są jedi, sithowie, siostry nocy i od czasu do czasu kilka informacji na temat łowców nagród. Główni bohaterowie jak najbardziej na plus, ich związek "przygód" nabiera mocnego tempa już od pierwszego spotkania i momentami potrafi zaskoczyć.

Nie jest to może klasyk w literaturze SW, aczkolwiek powinna spodobać się każdemu zapaleńcowi mieczy świetlnych i blasterów.

Bardzo fajna książka !!!
Czytając opinie, wyczytałem ,że jest to romans w świecie gwiezdnych wojen. I mimo, że jest to romans to bawiłem się przy tej pozycji przednie !
Dwie główne postaci zrobione z pomysłem i nieszablonowo (fajne zdolności Vosa :)). Wielką przyjemność sprawiło mi "spotkanie" starych znajomych: Yodę, Obi-Van, Anakina czy innych...
Jednak największą zaletą książki, jest to, że w kilku momentach mnie naprawdę zaskoczyła to nie takie częste w tego typu literaturze.
Polecam

Nietoperek | 2017-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Przyznam się od razu - kupiłam po okładce, nie czytając żadnych opisów nawet na tej książce. I zanim się zorientowałam, że to romans było już za późno - akcja mnie wciągnęła. Na szczęście książka nie opiera się tylko na tym wątku, dlatego polecam przeczytać by dowiedzieć się jak to jest kiedy przechodzi się na ciemną stronę mocy lub by lepiej poznać byłą uczennicę Dooku, Ventress :)