Mroczny uczeń

Okładka książki Mroczny uczeń Christie Golden
Okładka książki Mroczny uczeń
Christie Golden Wydawnictwo: Uroboros, Penguin Random House Seria: Kanon Star Wars [Uroboros] fantasy, science fiction
Kanon Star Wars [Uroboros]
Star Wars: Dark Disciple
Uroboros, Penguin Random House
2016-09-28
2016-09-28
Anna Hikiert-Bereza
star wars christie golden quinlan vos asajj ventress

Zdecydowanie najlepsza książka z uniwersum! I całkiem szczerze powiedziawszy, myślę, że podobałaby mi się w każdym świecie i z każdym bohaterami, jeśli zachowane byłyby te same relacje.

Przyznaję dobrze mieć wiedzę, na temat bohaterów z serialu "Wojny klonów", ale wydaje mi się również, że najistotniejsze informacje zostały podane w książce. Chociaż pod tym względem mogę być trochę nieobiektywna, bo nie tak dawno oglądałam cały serial, więc dużo z niego pamiętam.

Historia miłosna, której nie oczekiwałam, a której bardzo potrzebowałam. Wyważony, bez banalnych rozwiązań, taka którą prześladuje przeszłość, niedopowiedzenia i tajemnice.

Dobrze było poznać bliżej postacie Asajj Ventress oraz Quinlana Vosa. Świetnie się bawiłam podczas wspólnych przygód na 400 stronach książki.

Jednak to co stało się na koniec. Nie pamiętam kiedy ostatnio tak płakałam podczas czytania. Niby słyszałam, że to książka, do której trzeba mieć przygotowane chusteczki, ale nie spodziewałam się, że aż tyle!

Zdecydowanie jednak z najlepszych książek i myślę, że będzie bardzo wysoko w rankingu na koniec roku.

Według mnie postać Vosa jest dobrze napisana, wątek balansowania po jasnej i ciemnej stronie mocy jest idealnie pokazany ale przybrałbym to w inną otoczkę .

Interesująca powieść która kończy nam wątek Asasji Ventress i jest swoistą recenzją niezrealizowanych odcinków serialu Wojny Klonów. Sama postać Vosa, jest bardzo ciekawa przez jego balansowanie po jasnej i ciemnej stronie mocy. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Strasznie się namęczyłem z tą książką. Właściwie, jak już zacząłem to zmuszałem się do jej skończenia. Nie sądzę, aby to była pozycja nawet dla przeciętnego fana Gwiezdnych Wojen. Książka jest adaptacją scenariusza do odcinka serialu animowanego "Wojny klonów" ("Clone Wars"). Odcinka, który nie został nagrany (nie dziwię się). Żeby trochę więcej z lektury wyciągnąć warto by obejrzeć chociaż kilka odcinków, w których występują postacie pojawiające się w tej książce. Jeśli chodzi o mnie to widziałem wszystkie, a ta książka i tak mi się nie podobała. Historia mało ciekawa, naciągana, często nudna lub infantylna. Wizerunek Jedi, jakoś tak nie zgadza mi się z tym co znam z filmów, serialu, innych książek i komiksów. Postacie też jakieś takie niewiarygodne. Zdradzając odrobinę fabuły można powiedzieć, że to taki trochę kiepski romans. Czytałem zdecydowanie lepsze książki ze świata Star Wars. Tej nie polecam.

Czasem mroczną ścieżką kroczyć musimy, aby za światłem zatęsknić. - Yoda

Historia opiera się na niezrealizowanych odcinkach Wojen Klonów.
W skrócie, rada Jedi chce zabić Dooku, zleca to Quinlanowi Vosowi, który żeby to wykonać musi zdobyć zaufanie byłej uczennicy Dooku, czyli Asaj Ventress.

Książka dzieje się gdzieś przed ostatnim sezonem serialu, dzięki czemu pozwala jeszcze raz wrócić do realiów Wojen Klonów.

Książka trafiła do mnie. Mogłem lepiej poznać Vosa i Asajj i hmm dostajemy od pewnego momentu bardzo ciekawe love story w świecie Star Wars 😄 które dość płynnie zostało rozpisane, i mi nie przeszkadzało, nie stało to się nagle, pyk i się kochamy.

Poznanie dalszych losów Ventress, dokończenie niektórych wątków związanych z tą postacią sprawiła, że bardziej ją polubiłem.

Gościnnie pojawia się wiele postaci z tamtego okresu Star Wars takich jak Obi-Wan Kenobi, Anakin Skywalker, Mace Windu czy Grievous.

Książka ma wiele zwrotów akcji, których się nie spodziewałem i do tego co za KOŃCÓWKA.

Ps . Sceny Vosa i Kenobiego w pubie na Coruscsnt, kiedy Vos składa raporty z wykonywanej misji po prostu 🍻.

Czasem mroczną ścieżką kroczyć musimy, aby za światłem zatęsknić. - Yoda

Historia opiera się na niezrealizowanych odcinkach Wojen Klonów.

Zgodnie z opisem książki główna treść opiera się na niezrealizowanych odcinkach serialu "Wojny Klonów". W oderwaniu od wspomnianego serialu książka wiele traci i nie stanowi według mnie oddzielnej pozycji (będzie mało angażująca i niezrozumiała dla kogoś bez jego znajomości).
Jednakże, jeśli po tę pozycję sięgnie ktoś zaznajomiony z serialem, a najlepiej dodatkowo fan tego uniwersum - będzie to dla niego pozycja niezastąpiona i wiele wnosząca do otwartych wątków serialowych.
Książka jest napisana zwięźle, nie ma niepotrzebnych przestojów. Wartka akcja ma miejsce niemal do ostatnich stron. Poznamy też dalsze losy znanych nam bohaterów, których historie nie miały szans wybrzmieć jak na razie w uniwersum (łza w oku tez może się zakręcić).
Minusy? Niestety na jeden muszę zwrócić uwagę. Historia przedstawiona w tej pozycji niestety nie jest znana przez bohaterów filmu "Star Wars: Część III. Zemsta Sithów". Nic dziwnego, film powstał wcześniej, ale trochę ta "niepamięć" drażni.

Pozycja przede wszystkim dla fanów serialu Wojny Klonów, bez niego raczej będzie ciężko nie pogubić się w wątkach. Ja, mimo że oglądałam ten serial, to jednak było to na tyle dawno, że musiałam trochę wysilać swoją pamięć, żeby skojarzyć pojawiających się bohaterów i wątki, o których wspominali uczestnicy wydarzeń. No i kluczowa Asajj Ventress, główna bohaterka tej powieści, która nie występuje w filmach, a jednak ma swoje grono fanów.

Cóż mogę powiedzieć. Bardzo podoba mi się fakt, że choć uniwersum jest tworzone od nowa, to jednak nie zamyka się tylko na ekranach kin i telewizorów. Właśnie dzięki książkom, które opowiadają o wydarzeniach dziejących się "za kamerami" możemy tak naprawdę poznawać te postacie, pokochać, znienawidzić... a chyba przede wszystkim lepiej zrozumieć. Nie każdy aktor z perfekcją potrafi wyrazić wszystkie targające nim emocje. Słowo pisane to jednak słowo pisane.

I czymś takim jest ta pozycja, pozwala nam głębiej poznać Asajj Ventress i, w moim przypadku, polubić. Dzięki książce stała się bardziej ludzka, bardziej prawdziwa. I nawet jeśli mniej więcej wiemy, jak zakończy się misja - w końcu musi zostać zachowana zgodność fabularna - to jednak człowiek do końca ma nadzieję, że będzie choć połowiczne zwycięstwo. Czy było? Chyba musiałabym nad tym więcej pokontemplować.

Dla osób oglądających serial "Wojny Klonów": Koniecznie musicie to przeczytać, aby zamknąć nie pozamykane wątki.

Książka naprawdę trafiła w mój gust i ogrzała moje serduszko. Opisy były idealne do sytuacji, a czytając dialogi słyszałam bohaterów z serialu, jak mówią swoimi głosami. Styl języka był naprawdę magiczny. Wydarzenia również wpływały na wyobraźnię. Fajna była ich różnorodność i sam fakt, że miały swój cel. Nie były dodane bez powodu. Na końcu książki płakałam. To świadczy, że można przywiązać się do bohaterów. Tak bardzo się z nimi żyć. Oprócz ciekawiej historii, języka, bohaterów można wyciągnąć naprawdę mądre wnioski o walce dobra i zła, a przede wszystkim o walce z samym sobą.

Jedyna wydana w Polsce książka NK osadzona w Prequel'ach. Są to nigdy niezrealizowane scenariusze odcinków serialu animowanego pt. ,,Wojny Klonów". Jest jednocześnie jej największa zaleta. Główna bohaterka została ukazana w zupełnie inny sposób niż w serialu. Gdyby zrobiono z tego serial, postać mogłaby wydawać się niespójna. W książce to nie przeszkadza.

Love story w świecie Star Wars?

Nigdy nie sądziłem, że coś takiego przeczytam – książkę o miłości, dziejącą się w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Tak, Mroczny Uczeń ma zarówno żarzące się miecze świetlne, jak i namiętne uczucia. No a na dodatek to wszystko dzieje się w jednym z najlepszych okresów, podczas Wojen Klonów, między Atakiem Klonów a Zemstą Sithów.

Powiem szczerze, że ta książka była dla mnie zagwozdką, zaczęła się ciekawie, w środku był zjazd w dół, a ostatnie strony poszybowały fabularnie w górę, tak że zastanawiałem się, czy ja czytam cały czas ten sam tytuł.

Wszystko zmierzało ku zakończeniu, a ja łapałem się na tym, jak bardzo przyjemna jest dla mnie przygoda dwójki bohaterów, jak bardzo irytował mnie książkowy Mace Windu i jak bardzo spoko gościem był Desh. Minusem jest fakt, że akcja dzieje się między jednym dużym filmem a drugim, więc wiemy, że niektóre postaci po prostu nie mogą zginąć. Jednak koniec końców, naprawdę cieszę się że zabrałem się za ten tytuł.

No i to zakończenie! To akurat zapamiętam bardzo dobrze!

Pełna recenzja do przeczytania tutaj:

Love story w świecie Star Wars?

Powiem szczerze,...

• Star Wars