Księżniczka Julka i jej kucyk

Okładka książki Księżniczka Julka i jej kucyk Aleix Cabrera
Okładka książki Księżniczka Julka i jej kucyk
Aleix Cabrera Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Cykl: Księżniczki kochają zwierzęta (tom 4-4) Seria: Księżniczki kochają zwierzęta [Adamada] opowieści dla młodszych dzieci
36 str. 36 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Księżniczki kochają zwierzęta (tom 4-4)
Księżniczki kochają zwierzęta [Adamada]
El poni de la princesa Suque
Wydawnictwo Adamada
2015-01-01
2015-01-01
36 min.
9788374206365
Natalia Wiśniewska
Księżniczka Julka kucyk Adamada

Czy to zadaniówki, czy poradnik. Notes, zeszyt czy kalendarz. Wszystko, dosłownie wszystko co trafia do naszego domu musi choć w niewielkim stopniu nawiązywać do koników. Moje dziewczyny mają manię na punkcie tych pięknych zwierząt. Dlatego też choć książka, którą chcę Wam dziś zaprezentować pochodzi z całej serii lektur dla maluchów, my chwyciliśmy po tę, w której jest konik. Nie mogło być inaczej...

Cykl książek, o których wspomniałam wyżej nosi nazwę Księżniczki kochają zwierzęta. I na dzień dzisiejszy składa się z czterech pozycji. Jest zatem książeczka o księżniczce z chomiczkiem, kotkiem i pieskiem. No i ta nasza - z konikiem. Nie mogłoby być inaczej... Tak więc poznajcie Julkę. Uroczą małą księżniczkę, która zawsze marzyła o tym, by mieć kucyka. Jednak jej rodzice stwierdzili, że dziewczynka jest jeszcze zbyt mała. I obiecali jej, że dostanie wymarzonego zwierzaka wraz z ukończeniem dziesiątego roku życia.

Lata mijały a księżniczka Julka wciąż myślała tylko o koniku. Pragnęła galopować na jego grzbiecie, by przemierzać odległe krainy i przeżywać nowe, fantastyczne przygody. W królestwie wody niewiele się działo. Wszystko umieszczone było na kilku pobliskich wyspach, gdzie mieszkali jej krewni. A ona chciała zobaczyć co jest gdzieś dalej. Walczyć ze smokami, a raczej oswajać je, bo Julka wierzyła, że to nic trudnego. I ogólnie ruszyć gdzieś przed siebie. Możecie sobie zatem wyobrazić zaskoczenie całej rodziny, gdy tydzień przed 10 urodzinami księżniczki ta oznajmiła, że nie chce w prezencie konika! Poprosiła, by krewni podarowali jej mosty! Niesamowite prawda? Ale po co jej coś takiego? Tego dowiecie się już sami :)

Lubię takie krótkie i mądre opowiadania. Fajnie się je czyta i przyjemnie spędza z nimi czas. Tutaj historia opowiedziana przez Aleix Cabrera to dosłownie kilkadziesiąt zdań, których przeczytanie zajmuje nam dosłownie chwilkę. Ledwo zaczynamy tę lekturę, ta już się kończy. A mimo wszystko zawarte jest w niej wszystko to co potrzeba. Są w niej bardzo sympatyczne postacie, których po prostu nie da się nie lubić. Jest także ciekawa treść, element zaskoczenia oraz wyrazisty morał. A wszystko to ujęte w taki prosty i przyjemny sposób, że mogłabym tę lekturę czytać cały czas. Jak dla mnie rewelacja.

Ale poza opowiadaniem jest tu coś jeszcze. Skoro książeczka opowiada o wielkiej miłości do kucyka nie może zabraknąć także kilku informacji na jego temat. W tym przypadku jest to taka skrócona wersja poradnika o tym, jak opiekować się kucykiem. Nie jest on może zbyt obszerny, ale jak dla takiego malucha, dla którego książeczka ta została przeznaczona - w zupełności wystarczy. Podejrzewam, że bardziej skomplikowane opisy byłyby nudne i mało jasne dla kilkulatka. A więcej tekstu sprawiłby, że nigdy nie udałoby nam się przeczytać całości naszemu dziecku.

Książeczka ta została także fajnie wydana. Okładka nie jest twarda, ale ciut grubsza niż pozostałe kartki i laminowana. Grzbiet jest klejony. Nie martwcie się jednak, kartki nie wypadają nam ze środka i wszystko trzyma się doskonale. Największą zaletę tej książki poza treścią jest jej szata graficzna. Ilustracje zajmują nam tu zdecydowaną większość każdej strony i fajnie ozdabiają tekst. Są kolorowe, ale nie pstrokate. Ogólnie całość jest miła dla oka i fajnie się prezentuje. Mnie bardzo się podoba :)

Jeśli zatem macie w domu małych miłośników zwierzaczków, zwróćcie uwagę na tę serię. Jest ciekawa, mądra i pięknie wydana. Na pewno dziewczynki chętniej ją poznają, ale to, że opowiada ona o księżniczkach nie oznacza, że chłopcy będą się przy niej nudzić. Myślę, że historia wewnątrz zainteresuje każdego małego bąka. Polecam :)

Księżniczka Julka nie była typową księżniczką nie potrafiła usiedzieć w jednym miejscu i robić tego co nakazywał kodeks królewski. Za to często oddawała się marzeniom, wyobrażała sobie że podróżuje dużo dalej niż sięga Królestwo wody. Na 10 urodziny miała dostać kucyka o którym zawsze marzyła, jednak przed samymi urodzinami zmieniła zdanie. Poprosiła wszystkich, którzy mieszkają daleko na wysypach by zrobili mosty tak by wszystkie były połączone. Tak więc każda rodzina z maleńkich wysp zrobiła most z tego w czym się specjalizują. Gdy wszystkie wysypy były połączone księżniczka poprosiła o kucyka, w końcu kucyk miał teraz dużo miejsca by być wolnym a nie przebywać w jednym miejscu. Na końcu książeczki znajdziemy mały poradnik opieki na kucykiem z którego dzieci się dowiedzą się gdzie można kupić kucyka, jak o niego dbać i jak kucyki się porozumiewają.

Aleix Cabrera jest hiszpańskim dziennikarzem i twórcą książeczek dla dzieci. Rocio Bonilla natomiast ilustratorem. Razem postanowili stworzyć serię o księżniczkach i ich przygodach z różnymi zwierzętami. "Księżniczka Julka i jej kucyk" to jedna z nich. Dlaczego warto zainteresować nią swoje dzieci?

Julka od zawsze marzyła o własnym kucyku. Gdy jednak nadchodzi dzień jej dziesiątych urodzin, księżniczka zmienia zdanie i żąda budowy mostów, które połączyłyby wyspy Królestwa Wody. Ta opowieść jest nieco bardziej odrealniona od historii Leny i dużo bardziej mieści się w klasycznym pojęciu księżniczek, królestwa i zamku. Kucyk wydaje się być zwierzęciem jak najbardziej stosownym dla młodej dziewczynki, która z czasem wyrośnie na królową. Mam jednak wrażenie, że losy Julki są zbytnio przerysowane. Mam na myśli to, że ta historia nie zachwyca, wydaje się, że jest pisana na siłę, bo Aleix Cabrera nie miał pomysłu na stworzenie innej. Krótką chwilę dezorientacji autor jednak solidnie wynagradza. Dopiero pod koniec opowieści, dzieci mają okazję zrozumieć o czym naprawdę jest ta książka.

Ilustracje Bonilli doskonale komponują się z tekstem - to, o czym jest mowa w słowach, od razu na tej samej stronie pojawia się w formie obrazka. Rysunki są ogromne, a książka sama w sobie stanowi swego rodzaju album, gdzie to tekst jest wkomponowywany do ilustracji, a nie odwrotnie. Obrazki są proste, kolorowe i dynamiczne. Każda część serii o księżniczkach została wydana w taki sposób. Jest to zdecydowanie duży plus książki.

Historia Julki kończy się poradnikiem dla przyszłych właścicieli i opiekunów kucyków. To jest właśnie najważniejszy element książki - te kilka ostatnich stron, gdzie dzieci mogą dowiedzieć się nieco więcej na temat zwierząt, które lubią. Poradnik o kucykach wskaże dzieciom czym różnią się one od koni, jak się nimi opiekować, a nawet jak porozumiewają się między sobą. Myślę, że jest to całkiem przydatne i przystępnie napisane źródło informacji o zwierzętach domowych. Dzieci z pewnością będą zadowolone.

Kolejnym miłym akcentem na koniec jest morał. To właśnie w ten sposób Aleix Cabrera wskazuje dzieciom jak mają rozumieć historię księżniczki. Autor wyjaśnia dlaczego niektóre nasze zachowania są takie ważnie. Przedstawia on znaczenie jednego słowa - które ma stanowić swego rodzaju wyznacznik, pokazywać dzieciom jego wartość i to jak ważne są postawy, przez nie wywoływane. Aby pomóc dzieciom w zrozumieniu jego znaczenia Cabrera posługuje się trzema przykładami z życia, których każde dziecko na pewno doświadczyło.

Podsumowując, seria o księżniczkach i ich zwierzątkach jest doskonałą lekturą dla młodych pasjonatów zwierząt. Niestety mam wrażenie, że chłopcom niekoniecznie przypadną do gustu opowieści o księżniczkach, ale kto wie, może się mylę? Polecam!

[i]Więcej moich recenzji na:

Julka od zawsze marzyła o własnym kucyku. Gdy jednak nadchodzi dzień jej...

Pamiętacie księżniczkę Lenę i jej nocnego przyjaciela chomika?! Jestem pewna, że tak, przecież historia o tej małej księżniczce była zabawna i bardzo miła :-)

Zatem czas, aby przedstawić Wam książkę o kolejnej księżniczce – Julce. Ta opowieść nosi tytuł "Księżniczka Julka i jej kucyk". A więc zaczynamy ;-)

Księżniczka Julka mieszkała w Królestwie Wody, ale często oddawała się marzeniom i w wyobraźni podróżowała po różnych częściach świata. Chciała zmierzyć się ze wszystkimi smokami, które niszczyły wsie i miasteczka, po to, aby móc się z nimi … zaprzyjaźnić i odwieźć ich od spustoszenia, które czyniły! Jednak, aby móc podróżować, potrzebowała najprawdziwszego kucyka. Rodzice obiecali podarować Julce kucyka z okazji jej dziesiątych urodzin. Jednakże na tydzień przed urodzinami księżniczka Julka zdecydowała, że nie chce kucyka, (księżniczki to jednak kapryśne panienki ;-) )ale … mosty! Co?! Zdziwili się król z królową! I wujek z siedmioma kuzynami oraz cztery ciotki bliźniaczki, a nawet dziadek mieszkający na sąsiedniej wyspie również byli bardzo zaskoczeni! Życzenie ( a w dodatku życzenie urodzinowe ;-) ) księżniczki musiało stać się rozkazem, dlatego wszyscy zabrali się do pracy. A co z tego wyniknęło?! To już przeczytajcie sami, koniecznie, bo warto! :-) Dodam tylko, że Julka okazała się bardzo mądrą księżniczką!

Opowieść o księżniczce Julce jest niezwykle urocza i mądra. Przekazuje ona ważną informację, mówiącą o tym, że czasem dzieci okazują się mądrzejsze i bardziej wrażliwsze na wiele spraw niż dorośli oraz że warto ich słuchać i uczyć się od nich.

Dużym plusem historii o Julce jest to, że została ona przepięknie zilustrowana. Obrazki są duże, barwne, interesujące i niezwykle urokliwe. Jestem nimi wprost zachwycona ;-)

Książka (jak wszystkie książki z serii Księżniczki kochają zwierzęta) o "Księżniczce Julce i jej kucyku" zawiera praktyczny poradnik opieki nad kucykiem. Z tego poradnika wszystkie małe księżniczki dowiedzą się jakim zwierzęciem jest kucyk, jakie są jego charakterystyczne cechy, co kucyki lubią oraz w jaki sposób się porozumiewają. Ponadto znajdują się tam ważne wskazówki dotyczące tego, gdzie można kupić kucyki i jak o nie dbać. Wszystkie informacje w tym mini poradniku są napisane prostym, zrozumiałym dla przedszkolaków języku.

Na samym końcu opowieści o "Księżniczce Julce i jej kucyku" (w każdej części książek z serii o księżniczkach znajduje się taki mini słownik) autorka Aleix Cabrera tłumaczy dzieciom pojęcie WOLNOŚĆ. Słowo to zostało wyjaśnione w prosty sposób, jest scharakteryzowane na podstawie przykładów znanych z doświadczenia dzieci. Jak już pisałam w poprzedniej recenzji bardzo mi się spodobała idea słownika i uważam, że jest to strzał w dziesiątkę :-)

BARDZO serdecznie polecam opowieść o Księżniczce Julce i jej kucyku!!!
www.ksiazkowelove.wordpress.com

Księżniczka Julka mieszkała w Królestwie Wody, ale często oddawała...

Julka mieszka w archipelagu wysp Królestwa Wody i marzy o podróżowaniu. By mogła wyruszyć w świat potrzebny jej jest wierzchowiec. Cała rodzina - bliska i ta dalsza - rozproszona na poszczególnych wysepkach przygotowuje to, co jest potrzebne, by móc dosiąść kucyka (siodło, uzda, strzemiona, strój jeździecki),ponieważ Julka ma go dostać na dziesiąte urodziny. Tyle że w małej główce na tydzień przed tym wydarzeniem zaświtał nowy pomysł. Zupełnie sprzeczny z dotychczasowym... Julka już nie chce kucyka, tylko ... most a dokładniej mosty...
Dlaczego dziewczynka zmieniła zdanie? Czy nie marzy już o podróżowaniu? Zrezygnowała z wyśnionego kucyka? Julka po prostu rozszerzyła swój plan na przyszłość, jednocześnie prosząc każdego członka rodziny o prezent zamienny, który na pozór nie miał nic wspólnego z pierwotnym, czyli konikiem. Dlaczego to zrobiła?

całość recenzji oraz foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/aleix-cabrera-ksiezniczka-julka-i-jej.html

W opiece nad zwierzętami najważniejsza jest odpowiedzialność i stworzenie pupilowi odpowiednich warunków życia - takie wnioski po lekturze książeczki może wynieść młody czytelnik.

Księżniczka Julka od zawsze marzyła o tym, by posiadać kucyka. Rodzice obiecali podarować go jej na 10 urodziny, ale dziewczynka nagle przed samą rocznicą narodzin zmieniła zdanie...

Książeczka w przewrotny sposób uczy młodego czytelnika, że do opieki nad zwierzęciem trzeba się przygotować. Julka wiedziała jakie potrzeby ma kucyk, i żeby stworzyć mu optymalne warunki życia, postanowiła najpierw poprosić rodzinę o coś, co pozornie z kucykiem nie miało związku. Treść opowieści dla młodszego dziecka pewnie nie będzie oczywista i tu bardzo ważna jest rola rodzica, by wyjaśnić dziecku czym się kierowała Julka. Na końcu książeczki znajduje się praktyczny poradnik opieki nad kucykiem. Są w nim zawarte ciekawostki na temat gatunków kucyków, ich wyglądu, budowie, charakterze. Dzieci dowiedzą się też jak rozpoznawać mowę ciała kucyka, by go zrozumieć oraz jak o niego zadbać.

To jednak nie koniec walorów tej pozycji. W tekście znajdziemy też treści dotyczące wolności - w kontekście potrzeb zwierząt i ludzi, ale ja bym poszła dalej... Widzę tu proste i przejrzyste wyjaśnienie jednego z praw zawartego w Konwencji o prawach dziecka - prawa do wolności. Po lekturze książki, każde dziecko może zastanowić się czy jest wolne, jakich wyborów dokonuje i na co może mieć wpływ. To bardzo ciekawa książeczka, aż trudno uwierzyć, że w tak niewielu słowach zawarto tak wiele informacji i ważnego przekazu.

Są jeszcze śliczne ilustracje, nieco humorystyczne, bardzo wymowne. Całość oceniam na piątkę z plusem! Polecam rodzicom, którzy pod przykrywką bajki dla dzieci chcą uczyć swoje dzieci ważnych prawd i życiowych wartości. Rewelacja!

...

• Dla dzieci