Księżniczka Lena i jej chomik

Okładka książki Księżniczka Lena i jej chomik Aleix Cabrera
Okładka książki Księżniczka Lena i jej chomik
Aleix Cabrera Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada Cykl: Księżniczki kochają zwierzęta (tom 1-4) Seria: Księżniczki kochają zwierzęta [Adamada] opowieści dla młodszych dzieci
36 str. 36 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Księżniczki kochają zwierzęta (tom 1-4)
Księżniczki kochają zwierzęta [Adamada]
El hamster de la princesa Criseta
Wydawnictwo Adamada
2015-01-01
2015-01-01
36 min.
9788374206334
Natalia Wiśniewska
Księżniczka Lena chomik Adamada

Okładka książki Klifka. Opowieść o foczce, która szukała mamy Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Klifka. Opowie... Iwona Cała, Barbara...
Okładka książki Mój tato jest niedźwiedziem Nicola Connelly, Annie White
Mój tato jest ... Nicola Connelly, An...
Okładka książki Dom babci David Litchfield, Ross Montgomery
Dom babci David Litchfield, R...

Książeczek o księżniczkach można na polskim rynku spotkać całe mnóstwo. Seria wydawnictwa Adamada o czerech młodych damach nie tylko bawi, ale także uczy.

Księżniczka Lena bala się ciemności, nocy, bo właśnie wtedy w pałacu słuchać było wiele niepokojących dźwięków - skrzypienie podłogi itp. Tylko jeden chłopiec rozumiał Lenę i chciał jej pomóc. Podarował jej chomika, aby mniej się bała. Czy to miało pomóc w rozwiązaniu problemu?

Książeczka jest wydana w miękkiej oprawie, za to ma duży niemal kwadratowy format. Zdecydowaną większość stron zajmują ilustracje. Tekstu jest tutaj niewiele, dlatego, że to seria przeznaczona dla najmłodszych czytelników. Na stronach możemy zauważyć różną wielkość liter, co jeszcze bardziej urozmaica i wzbogaca lekturę.

Warto wspomnieć o tym, że bajka nie dość, że bawi to jeszcze uczy. Na przykładzie księżniczki Leny możemy przekonać się, że nadmiar wcale nie musi być dobry. Na końcu znajduje się także krótka lista, dotycząca umiarkowania oraz poradnik, jak dbać o chomika. Cieszę się, że bohaterem jest to mało popularne w bajkach zwierzę, gdyż w życiu codziennym na pewno ma wielu zwolenników. Poradnik opieki nad chomikiem na pewno im się przyda.

,,Księżniczka Lena i jej chomik" to krótka, mądra, ciekawa opowieść o pokonywaniu swoich lęków, przyjaźni, czasem nadmiarze z pięknymi, kolorowymi, przykuwającymi wzrok ilustracjami. Serdecznie polecam najmłodszym czytelnikom, choć nieco starsi także powinni być zadowoleni z lektury.

Moja ocena: 5/6

Księżniczka Lena mieszkała w Pałacu Wiatr, który była najbardziej wietrznym miejscem na świecie. Po zmroku księżniczka bała się wszystkich hałasów a w pałacu śmiali się z niej, że jest strachliwa. Tylko jej przyjaciel ją rozumiał, próbował jej pomóc z lękami przywoził jej zwierzęta ale wszystkie w nocy spały. Lena dostała chomika ale jak stwierdziła jeden to za mało i wzięła jeszcze trzy mimo ostrzeżeń kolegi, że to za dużo bo wkrótce będzie ich więcej. Nie minęło wiele czasu i po pokoju biegało jej już trzydzieści chomików. No a to już było zdecydowane za dużo jak na możliwości księżniczki, więc zaczęła je chować po całym zamku. Tym razem cały zamek bał się odgłosów jakie pojawiały się w nocy i od tamtej pory nikt, już nie naśmiewał się z lęków księżniczki. Chomiki rozdano dzieciom z pobliskiej wioski a na zamku został tylko jeden by towarzyszyć Lenie w nocy.
Na końcu książeczki znajdziemy krótki poradnik opieki nad chomikiem z którego dowiemy się jak postępować z chomikiem, jak o niego dbać i poznamy jego zachowanie.

Aleix Cabrera jest hiszpańskim dziennikarzem i twórcą książeczek dla dzieci. Rocio Bonilla natomiast ilustratorem. Razem postanowili stworzyć serię o księżniczkach i ich przygodach z różnymi zwierzętami. "Księżniczka Lena i jej chomik" jest jedną z nich. Dlaczego warto zainteresować nią swoje dzieci?

Lena boi się nocy, a konkretnie jej odgłosów. Nie potrafi zasnąć, bo ma wrażenie, że w zamku grasują duchy - za oknem słychać gwizdy wiatru, w zamku co jakiś czas coś stuka i trzeszczy. Jedynym sposobem na pokonanie strachu wydaje się być dla Leny zyskanie nocnego towarzysza. Wkrótce w zamku pojawia się chomik.

Historia jest nawet ciekawa i zabawna. Ilustracje Bonilli doskonale komponują się z tekstem - to, o czym jest mowa w słowach, od razu na tej samej stronie pojawia się w formie obrazka. Rysunki są ogromne, a książka sama w sobie stanowi swego rodzaju album, gdzie to tekst jest wkomponowywany do ilustracji, a nie odwrotnie. Obrazki są proste, kolorowe i dynamiczne. Każda część serii o księżniczkach została wydana w taki sposób. Jest to zdecydowanie duży plus książki.

Historia Leny kończy się poradnikiem dla przyszłych właścicieli i opiekunów chomików. To jest właśnie najważniejszy element książki - te kilka ostatnich stron, gdzie dzieci mogą dowiedzieć się nieco więcej na temat zwierząt, które lubią. "Księżniczka Lena i jej chomik" zawiera opis tego jak zachowuje się chomik, jak o niego dbać, gdzie kupić, jakie gatunki są najczęściej obecne w naszych domach itp. Myślę, że jest to całkiem przydatne i przystępnie napisane źródło informacji o zwierzętach domowych. Dzieci z pewnością będą zadowolone.

Kolejnym miłym akcentem na koniec jest morał. To właśnie w ten sposób Aleix Cabrera wskazuje dzieciom jak mają rozumieć historię księżniczki. Autor wyjaśnia dlaczego niektóre nasze zachowania są takie ważnie. Przedstawia on znaczenie jednego słowa - które ma stanowić swego rodzaju wyznacznik, pokazywać dzieciom jego wartość i to jak ważne są postawy, przez nie wywoływane. Aby pomóc dzieciom w zrozumieniu jego znaczenia Cabrera posługuje się trzema przykładami z życia, których każde dziecko na pewno doświadczyło.

Podsumowując, seria o księżniczkach i ich zwierzątkach jest doskonałą lekturą dla młodych pasjonatów zwierząt. Niestety mam wrażenie, że chłopcom niekoniecznie przypadną do gustu opowieści o księżniczkach, ale kto wie, może się mylę? Polecam!

[i]Więcej moich recenzji na:

Lena boi się nocy, a konkretnie jej odgłosów. Nie potrafi zasnąć, bo ma...

Książeczka porusza bardzo istotny dla małych dzieci temat: strach przed ciemnością i samotnym zasypianiem pośród nocnych hałasów. Niejednokrotnie dziecko potrzebuje, by podczas zasypiania rodzic siedział obok, by lampka była zaświecona lub jakiś sympatyczny pluszak wciskał się w zagłębienie szyi. Zawsze wtedy jest raźniej niż w pojedynkę walczyć z nocnymi lękami. Podobnie jest w tej książeczce, tylko pomocą dla Leny są tutaj zwierzaki. Dziewczynka dzięki nim poznaje co oznacza odpowiedzialność za swoje decyzje, dlaczego czasami - nawet księżniczki - muszą posłuchać kogoś kto daje dobre rady, bo później efekty swojej bezmyślności mogą być różne...

Tradycyjnie już w tej serii na końcu lektury znajduje się "Praktyczny poradnik opieki nad chomikiem" (w każdej książeczce jest to inne zwierzątko). Poznajemy cechy wyglądu i charakteru tego małego gryzonia, uczymy się odmian i miejsc na świecie, w których one występują. Najciekawsze jednak są porady jak postępować z tym stworzonkiem mając go w domu, czyli co mu wolno, czego trzeba zakazywać, gdzie powinien mieć swój kącik a co najchętniej zje.

Tematem przewodnim tego tomu serii jest trudne dla kilkulatka słowo "umiarkowanie", które sprawia dziecku problem nie tylko w teoretycznym zrozumieniu go, ale również z czystej dziecięcej ochoty, by posiadać jak najwięcej zabawek, książeczek czy zwierzątek (księżniczka Lena). Taki maluch chciałby przecież wydać wszystkie oszczędności w jednej chwili, zjeść wszystkie smakołyki w chwili ich otrzymania - mały człowiek nie zajmuje się tak skomplikowanymi kwestiami jak powiedzenie słowa "dość".

całość recenzji i foto: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2015/11/aleix-cabrera-ksiezniczka-lena-i-jej.html

Fajne dla dziewczynek ktore zaczynaja swoja podroz z czytaniem

Fajne dla dziewczynek ktore zaczynaja swoja podroz z czytaniem

Ciekawa książeczka na temat umiaru odpowiedzialności. Akcję urozmaicają tysiące chomików.

• A1) Bajki
  • Z biblioteki szkolnej od r. 2004