Wyzwanie czytelnicze LC

Stary Noe

Wydawnictwo: Literatura
Róża_Bzowa

Każdy zna tę opowieść: Bóg postanowił zniszczyć ludzkie plemię potopem, uratować tylko sprawiedliwego Noego, jego rodzinę i taką ilość zwierząt, jaka zmieści się na zbudowaną przez Noego Arkę. Czy Sprawiedliwy nie powinien być miłosierny? Czy może nie zabrać na trzeszczącą, przeładowaną łajbę kolejnego żywego stworzenia, które w strugach deszczu prosi o pomoc? Stary Noe to współczesna...

Stary Noe to współczesna interpretacja znanej opowieści biblijnej o potopie, w której okazuje się, że czasami “żeby być uczciwym, nie można być za bardzo posłusznym.”

źródło opisu: http://www.wyd-literatura.com.pl/zuzanna-orlinska-3/stary-noe.html

źródło okładki: http://www.wyd-literatura.com.pl/zuzanna-orlinska-3/stary-noe.html

nieperfekcyjnie | 2016-03-06
Przeczytana: 06 marca 2016

Pewnie przeważająca większość z nas zna biblijną opowieść o Arce Noego, która niejednokrotnie przewijała się gdzieś w naszym życiu, chociażby na lekcjach religii. Kiedy ujrzałam "Starego Noego" na bibliotecznej półce, od razu podsunęłam książkę bratu, jednocześnie mając świadomość, że z pewnością ja także zapoznam się z tym opowiadaniem, chociażby po to, aby przekonać się, jak autorka postanowiła uwspółcześnić historię znaną od wieków.

W czasie potopu, jaki Bóg zsyła na ziemię z powodu nieposłuszeństwa ludzi, staruszek Noe dostaje szansę na ocalenie przed zagładą - Bóg pozwala mu zbudować statek i zabrać do niego swoją rodzinę oraz zwierzęta wszystkich gatunków. Arka, jaką zbudował Noe, płynie dniami i nocami, stawiając czoła sztormom i długotrwałym deszczom. Staruszek doskonale pamięta, że nie może ocalić już nikogo więcej, poza tymi, którzy znajdują się na statku. Jednak kiedy widzi przerażonego chłopca na...

Anta | 2016-06-19

Pan rozgniewał się na ród ludzki, „który okazał się zły i przewrotny”, i skazał go na zagładę. By całkowicie nie zniszczyć swojego dzieła, niektórych postanowił ocalić. Wybrał jednego „posłusznego”, który zwał się Noe, i polecił mu zbudować arkę. Na arce miał przetrwać Noe, jego rodzina i zwierzęta wszystkich gatunków. Gdy arka była gotowa, zaczął padać deszcz.

Brzmi znajomo? Zuzanna Orlińska wykorzystała biblijną opowieść o potopie i stworzyła własną przepiękną, wzruszającą opowieść o miłosierdziu, uczciwości i… nieposłuszeństwie.

Czy Bóg miał rację, uznając, że powinien ocalić Noego, bo był „posłuszny”? Czy dokonał właściwego wyboru?

Gdy strugi wody zalały ziemię i arka uniosła się na falach, Noe okazał się niepokorny. Ukryty w bezpiecznym miejscu słyszał „pełne przerażenia krzyki ludzi, ryk bydła, wycie i skowyt zwierząt”. Opuścił więc schronienie i ruszył na pomoc tonącym. Ośmielił się sprzeciwić woli Pana, by ratować...

ZwykłaMatka | 2015-07-06
Na półkach: Przeczytane, Czytane córci
Przeczytana: 06 lipca 2015

Żenujące....To nie jest wznowienie, to przerobiona historia, która ma już swoje lata. Przecież Noe nie ratował już nikogo w czasie potopu, nie kłócił się z Bogiem, nie był nieposłuszny a na pewno nie uczył, że by być całkiem uczciwym nie można być do końca posłusznym! Jeśli ktoś chce dziecku przedstawić tę historię biblijną to nie za pomocą tej książki!

katecz | 2016-08-20
Przeczytana: 2016 rok

Ta książka chyba nie jest dla dzieci? Zbyt trudne wg mnie te rozważania egzystencjonalne, bunt, sprzeciw wobec Boga, wobec rzeczywistości. Wg mnie to tematyka dla starszych, wręcz dorosłych bym powiedziała.

Ale znowu czy ta pozycja może cos wznieść w życie dorosłego? Wątpię.

Abdita | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

Moja recenzja na: http://abdita.booklikes.com/post/1486363/zuzanna-orlinska-stary-noe

Maciek_M | 2018-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2018