Dom cioci Lusi

Okładka książki Dom cioci Lusi Krzysztof Stręcioch
Okładka książki Dom cioci Lusi
Krzysztof Stręcioch Wydawnictwo: Wydawnictwo Adamada opowieści dla młodszych dzieci
32 str. 32 min.
opowieści dla młodszych dzieci
Wydawnictwo Adamada
2018-08-30
2018-08-30
32 min.
#adamada #książki dla dzieci #Stręcioch

Okładka książki Pracownia Aurory Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung
Pracownia Aurory Roksana Jędrzejewsk...
Okładka książki Długa wędrówka Emilia Dziubak, Martin Widmark
Długa wędrówka Emilia Dziubak, Mar...
Okładka książki Złota klatka czyli Prawdziwa historia księżniczki czystej krwi Anna Castagnoli, Carll Cneut
Złota klatka c... Anna Castagnoli, Ca...

Książka jest poświęcona Żydom w czasie II wojny światowej. Stanowi takie minimum minimorum , co można powiedzieć o tamtych ciężkich czasach. Przeznaczona jest dla młodszych przedszkolaków w wieku 3+. Treść podano w pigułce, gdyż maluchy na razie by tego nie zrozumiały. Tytułowy dom to schronienie , azyl dla żydowskich dzieci, które cudem zostały przemycone z getta lub transportu do obozów zagłady wagonami towarowymi. Sama zaś ciocia Lusia ,to osoba ,która narażając własne życie ,ratuje istnienie tych dzieci. Daje im nie tylko dach nad głową, jedzenie ,ale wyrabia nowe dokumenty ,uczy historii pochodzenia rodziny o nowej tożsamości, uczy polskiej modlitwy. Do jej domu trafia jedna z wielu takich dziewczynek o imieniu Wanda, by zaraz zmienić tożsamość na Zofia. Podobnie w skrzyni na ciężarówce z dostawą warzyw przybywa też Danka. Dziewczynki zaprzyjaźniają się ze sobą ,mieszkając w jednym pokoju. Radość spokoju i bezpieczeństwa nie trwa długo. Ktoś ,,życzliwy'' zdążył donieść o ukrywaniu Żydów do odpowiednich władz. Pod osłoną nocy zjawiają się Niemcy u cioci Lusi. Zdążyła jednak wypuścić wszystkie dzieci do lasu. Czy przyjaciółki zdołają się uratować przy tej niemieckiej obławie? Jaki będzie ich los? Czy przeżyją wojnę? Tego dowiecie się z książeczki, opatrzonej ciekawymi ilustracjami.
Te ostatnie są tak wymowne, gdyż w kontury dzieci wymalowane są twarze dorosłych ludzi. To tylko jedne zło, z tego co uczyniła wojna.
Opowiadajmy dzieciom, przemawiajmy do nich ,żeby nabierały empatii i umiały przekazać to co najlepsze ukraińskim dzieciom uchodźczym.

Wandzia opowie wam historię... "Historię,która nie powinna się wydarzyć i nie może się powtórzyć."

Często zastanawiamy się kiedy i jak rozmawiać z dzieckiem o wojnie i o tym, co się wydarzyło. Nie jest to temat łatwy, ani przyjemny. Właśnie dlatego odkładamy takie rozmowy na później.

Krzysztof Stręcioch pokazuje, że o trudnych tematach możemy porozmawiać już ze starszym przedszkolakiem. Pomóc nam w tym może książka "Dom cioci Lusi". Przedstawiona w niej została historia małej Żydówki. Życie Wandzi i jej rodziców zostaje zburzone. Dziewczynka nie rozumie, dlaczego muszą przenieść się do getta. Przecież tam było smutno i niebezpiecznie. Wkrótce dziewczynka znajduje schronienie w domu cioci Lusi. Musi zmienić imię, nazwisko i nauczyć się nowej historii swojej rodziny. Takich, dzieci, jak Wandzia, było wiele...

Tekstu w książce nie ma zbyt dużo, ale każde słowo jest dobrze przemyślane. Czytając, przybliżamy dzieciom kawałek historii. I choć temat jest trudny, autor w sposób wyważony, a przede wszystkim dostosowany do małego czytelnika, pokazuje sytuację Żydów w czasie wojny.

Bardzo podoba mi się szata graficzna. Proste, oszczędne w detale ilustracje pokazują dokładnie to, na czym autor skupił się pisząc książkę.

Krótka i prosta opowieść wprowadzająca w tematykę Zagłady, bez dosłowności i traumatyzowania. Fabułę dopełniają ilustracje tworzące odrębną narrację.

"Dom cioci Lusi" Krzysztofa Stręciocha to wyjątkowo prawdziwa historia. Historia Wandzi, Zosi i Basi. Polki i żydówki. Dziewczynki, która opowiada swoją historię, w sposób bardzo bezpośredni. Z perspektywy dziecka, które tak naprawdę niewiele rozumie z tego, co dzieje się wokół niej. Boi się, tęskni i marzy. W jej życiu są jednak i te dobre chwile, dobrzy ludzie i chwile radości.

Autor nie potrzebował do stworzenia tej historii wielu słów. Kilka znaczących zdań opatrzonych spartańską grafiką wystarczyło, by w zupełności oddać klimat książeczki. Napisanej zresztą bardzo sprytnie. Tak przemycona historia żydowskiej dziewczynki, której udało się uciec z getta, a potem przeżyć, oczywiście z pomocą dobrych ludzi, podana małemu czytelnikowi może przynieść podwójne korzyści. Nigdy nie jest bowiem za wcześnie by rozpalać w dziecku iskierkę ciekawości, nasyconą historią i prawdą. Trzeba ją tylko dobrze ubrać w słowa i dopasować do odpowiedniego poziomu jej odbiorcy. Według mnie autorowi świetnie się to udało.

Tym bardziej polecam książkę rodzicom, którzy chcą, by dziecko czerpało z literatury coś więcej niż tylko dobrą zabawę. Nauka poprzez książkę i wspólne rozmowy o tym, co na łamach jej kart może okazać się bezcenną przygodą.

Choć nie wiem jak bardzo podobałaby mi się książeczka, to jest w niej jednak coś co mnie niepokoi. To bardzo smutne i dorosłe twarze dzieci. Tak, wiem. To nie był czas radości. Dzieciom takim jak Wandzia nie było łatwo. Wiele z nich doświadczyło więcej bólu i cierpienia niż my teraz dorośli przez całe swoje życie. I nawet jeśli to symboliczne twarze - to wciąż mam do nich dystans.

„Dom cioci Lusi” Autor Krzysztof Stręcioch Adamada kategoria wiekowa 6+ „Dom cioci Lusi” to opowieść o Zagładzie Żydów skierowana do najmłodszych czytelników. Książka to krótka historia opowiedziana przez małą dziewczynkę. Pozycja świetnie posłuży jako wprowadzenie małego czytelnika do tego trudnego tematu. Czytelnik staje się świadkiem i w skupieniu poznaje losy dziecka żyjącego w czasach II wojny światowej. Książka skłaniania do refleksji, ma uczyć i zachęcać do niełatwej, ale potrzebnej rozmowy. Ta książka nie ma zaskakiwać ani straszyć, to historia trudna i bolesna, która nie powinna się wydarzyć i nie może się powtórzyć.

• Dla dzieci
  • Biblioteka