Trzynaście powodów

Okładka książki Trzynaście powodów Jay Asher
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Trzynaście powodów
Jay Asher Wydawnictwo: Rebis literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Thirteen Reasons Why
Rebis
2015-10-20
2015-10-20
Aleksandra Górska
Aleksandra Górska samobójstwo audio testament młodzież błędy

Okładka książki Szczurołap Jay Asher, Jessica Freeburg
Szczurołap Jay Asher, Jessica ...

Efekt śnieżnej kuli

bardzo lubię. książka ogólnie ciężka i porusza ciężkie tematy, które trzeba zrozumieć. Pozycja zdecydowanie dla nieco dojrzalszych czytelników ze względu na opisane sytuacje. Daje dużo do myślenia.

„Słyszę, jak ktoś traci nadzieję stawia na sobie krzyżyk. Ktoś, kogo znam. Kogo lubię.
Słyszę. ale jestem już spóźniony.”

Oglądałam „13 reasons why” lata temu w prawdopodobnie najgorszym okresie mojego życia. Wówczas przekaz był dla mnie niezwykle poruszający i pamiętam, że został ze mną na bardzo długo.
Od tamtego czasu minęły lata, a ja wyszłam na prostą i ze świeżą (zdrową) głową chciałam ponownie zobaczyć ten obraz, ale tym razem nie na ekranie, a wykreowany w mojej własnej głowie. Skuszona niską ceną książki na Vinted (nie polecam sprawdzać tam książek, aplikacja sieje spustoszenie w portfelu) zdecydowałam się na zakup i porównanie odczuć we własnej głowie.

„Trzynaście powodów” to książka opowiadająca o rozpaczy i niemym wołaniu o pomoc, które nigdy ma nie zostać usłyszane. Clay Jensen pewnego dnia przed drzwiami wejściowymi zastaje mały karton po butach; paczka kurierska oznaczona jego imieniem. Zaciekawiony zawartością nie waha się z otwarciem, a jego oczom ukazują się… kasety, które kryją mroczną zawartość.

Hannah Baker to niespełniona miłość Claya. Dziewczyna na chwilę przed wydarzeniami z książki odbiera sobie życie, ale zostawia po sobie jeden dobitny ślad. Nagrywa bowiem na kasetach listę trzynastu powodów, które popchnęły ją do tragicznego czynu.

Chłopak zaczyna odsłuchiwać nagrania i w ciągu jednej nocy, za pomocą dołączonej mapy, przemierza miejsca, której już trwale będą związane z wydarzeniami, które zniszczyły psychikę Hannah. Czytelnik bierze z nim udział w całej podróży, raz po raz dowiadując się o kolejnych osobach, które zostają wymienione i przyczyniły się do tragedii. Książka idealnie obrazuje efekt kuli śnieżnej, jak nawet najmniejszy czyn może doprowadzić do niewyobrażalnych konsekwencji.

Pióro autora jest lekkie i mimo tego, że znałam fabułę to czytałam z niemałym zaangażowaniem i niekiedy gulą w gardle. Zupełnie inaczej docierały do mnie emocje bohaterki, kiedy były one opisane na stronach, aniżeli przedstawione na ekranie.
W porównaniu do serialu, książka skupia się tylko na relacji Claya z dziewczyną oraz jej przeżyciach. Nie poznajemy w niej historii postaci pobocznych, które w serialu, też przez jego mnogość sezonów, są wyraźnie ukazane. Nie mniej jednak książka jest naprawdę dobrze odwzorowana, no może poza faktem przedstawienia Hannah w ekranizacji jako dosyć irytującej postaci. W książce bardziej niż frustracje jej postać pozwala odczuć czytelnikowi współczucie.

Zakończenia nie do końca się spodziewałam, ale na swój sposób było ono dla mnie poruszające.

Jeśli lubicie książki o trudnej tematyce czy wchodzić do głowy bohatera to ta książka będzie dobrą pozycją. Jeśli jednak mierzycie się z własnymi demonami to sięgnijcie po nią poźniej. Pamiętam jaką pustkę miałam wówczas w głowie i po prostu nie warto. Dbajcie o siebie, a w momentach kryzysu pamiętajcie, że nie jesteście sami.

Słyszę. ale jestem już spóźniony.”

Od tamtego czasu minęły lata, a ja wyszłam na prostą i ze świeżą...

Gdyby nie brak czasu, pewnie pochłonęłabym ją w jeden wieczór. Długo stała na półce i ją omijałam co było ogromnym błędem. Jestem pod ogromnym wrażeniem.

Bardzo dobrze napisana książka o ciężkiej tematyce

Bardzo dobrze napisana książka o ciężkiej tematyce

Przeczytałam z ciekawości bo chciałam zobaczyć czy bardzo różni się od serialu. Okazuje się że serial jest bardzo dobrze odwzorowany. Nie spowodowało to jednak żebym nudziła się podczas czytania. Uważam że jest to bardzo ważna książka, zarówno dla młodzieży jak i dla rodziców. W dzisiejszych czasach tak pędzimy za pracą czy sukcesem że często zapominamy co jest w życiu naprawdę ważne. Rodzice coraz rzadziej rozmawiają ze swoimi dziećmi. Niestety w wielu przypadkach zdają sobie z tego sprawę kiedy jest już za późno. Bardzo dobra książka, dająca wiele do myślenia. Jednocześnie nie jest to łatwa i lekka pozycja dlatego uczulam że trzeba przygotować się na nią psychicznie.

Całkiem przyjemnie się czytało. Zdecydowanie lepsza od serialu.

Całkiem przyjemnie się czytało. Zdecydowanie lepsza od serialu.

To poruszająca i niezwykle kontrowersyjna powieść, która przykuwa uwagę czytelnika od pierwszych stron. Książka opowiada historię nastolatki o imieniu Hannah Baker, która popełnia samobójstwo i pozostawia po sobie serię taśm magnetofonowych, na których nagrane są trzynaście powodów, dla których zdecydowała się na tę drastyczną decyzję.

Narracja powieści prowadzona jest przez głównego bohatera, Claya Jensena, który otrzymuje te taśmy i odtwarza je, przemierzając w ten sposób historię Hannah i zastanawiając się, czy mogło być cokolwiek, co mógłby zrobić, aby powstrzymać ją przed popełnieniem samobójstwa.

Jedną z głównych zalet tej książki jest sposób, w jaki porusza tematykę związana z depresją, nękaniem i samobójstwem wśród młodzieży. Asher stworzył historię, która skłania czytelnika do refleksji nad konsekwencjami swoich działań i wpływem, jaki mają one na innych ludzi.

Jednakże, książka ta spotkała się z wieloma kontrowersjami, zwłaszcza ze względu na swoją otwartą i czasami drastyczną tematykę. Krytycy twierdzą, że może ona wywołać nieprzewidziane skutki, szczególnie u młodszych czytelników, mogąc przyczynić się do romantyzowania lub glorifikowania samobójstwa.

Mimo tych kontrowersji, "13 Powodów" jest ważną i poruszającą książką, która zmusza czytelnika do zastanowienia się nad własnymi działaniami i ich konsekwencjami. Jest to historia, która może prowokować dyskusje na temat zdrowia psychicznego, przemocy szkolnej i wpływu, jaki ma empatia i wsparcie na innych. Jednakże, zaleca się przystępowanie do lektury z odpowiednią dozą dojrzałości i rozmowy na ten temat z osobą dorosłą, szczególnie dla młodszych czytelników.

Narracja powieści prowadzona jest...

Ciekawa i przemyślana. Trzyma w napięciu. Do tego autorowi udało się mnie w jednym momencie zaskoczyć. Nie zgodzę się z niektórymi komentarzami, że powody podane przez H. są naciągane. Nigdy nie wiesz, co dzieje się w umyśle przyszłego samobójcy. Z naszego punktu widzenia może to być duperela, a dla osoby (najdelikatniej mówiąc) nie radzącej sobie z własnym życiem okaże się iskrą, która uruchomi zapalnik.
Co prawda zauważyłam parę niedoróbek, ale nie miało to większego znaczenia dla odbioru historii. Uważam, że naprawdę warto przeczytać.

Jest to książka, której nie dałam rady nawet dokończyć, choć zostało niewiele. Mnóstwo błahych powodów, a każdy kolejny gorszy od poprzedniego.

zmusza do refleksji i pokazuje, ze slowa moga zrobickrzywde, a nawet zabic. ale ksiazka jest bardzo chaotyczna i przedstawione powody sa (wrazenie czytelnika) wymieniane na sile - nie sa mocne tylko takie codzienne. ***ale mimo wszystko warto tu wrocic do pierwszego zdania***

• 2017

Jay Asher 13 powodów Zobacz więcej