Niezwyciężony

Seria: Lem
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Ag2S

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema. Najdoskonalsza realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce. Powieść "Niezwyciężony" zajmuje szczególne miejsce w dorobku Stanisława Lema. Z kilku powodów. Przede wszystkim jest to batalistyczna space opera – opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją mikroautomatów...

Jedna z najsłynniejszych i najbardziej lubianych powieści Stanisława Lema.
Najdoskonalsza realizacja gatunku space opera w polskiej fantastyce.

Powieść "Niezwyciężony" zajmuje szczególne miejsce w dorobku Stanisława Lema. Z kilku powodów. Przede wszystkim jest to batalistyczna space opera – opowieść o starciu ludzi z powstałą samorzutnie na odległej planecie populacją mikroautomatów niszczących wszelkie myślenie. Lem jako pisarz wielokrotnie opisywał kosmos i perypetie międzygalaktycznych podróżników, rzadko jednak czynił to tak jak w tej powieści doprowadzając do otwartego konfliktu zbrojnego. Fabuła Niezwyciężonego to wymarzony i niemal gotowy scenariusz wielkiego batalistycznego filmu.
Stanisław Lem nie byłby jednak sobą, gdyby w dynamiczną akcję książki, pełną wybuchów i rozbłysków, nie wplótł ważnych pytań o naturę tego, z czym zmaga się załoga statku kosmicznego. Mechaniczne urządzenia – także te stworzone przez człowieka – nastawione są w Niezwyciężonym na odruchową walkę aż do samozatraty. To do istoty myślącej należy zrozumieć obcość i wyzwolić się z fatalizmu zniszczenia.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

utracjusz | 2017-05-14

Podobno gdy raz sięgnie się po Lema, lektura dzieł innych pisarzy nigdy już nie będzie taka sama i rzadko będzie się odtąd kończyć bez lekkiego skrzywienia, uśmiech satysfakcji wywołując od prawdziwego święta. W odniesieniu do pisarza, który dokonał żywota przed jedenastu laty, a fikcję przestał tworzyć przed trzydziestu, jest to tyleż fascynujące, co smutne. Smutek odłóżmy dziś jednak na bok, by zmierzyć się w dużym skrócie z dziełem w powszechnym mniemaniu zajmującym poczesne miejsce w dorobku Mistrza.
Fabuła „Niezwyciężonego” została już opisana w tylu miejscach, że nie widzę potrzeby, by jeszcze raz ją przytaczać. Nie ma zresztą wątpliwości, która z warstw powieści jest dla Lema istotniejsza: fabularna czy filozoficzna. A jednak ta pierwsza wciąga niesamowicie, łatwo zapada też w pamięć, dzięki czemu można „Niezwyciężonego” czytać małymi fragmencikami bez ryzyka pogubienia się.
Przy tym liczne wypowiedzi o tym, że rzecz nie trąci myszką, nabierają obecnie nowego wymiaru, dziś...

Kalissa | 2016-03-14
Przeczytana: marzec 2016

..."Nie wszystko i nie wszędzie jest dla nas..."

"Niezwyciężony" to genialny thriller z emocjonującą tajemnicą. Akcja tej powieści zaczyna się spokojnie i nabiera rozpędu, ale cała atmosfera zagrożenia i niepewności - od początku gęstnieje.

Po przeczytaniu tej powieści pomyślałam, że Lem jest fanem INDYWIDUALIZMU. Powieść jest bowiem hołdem dla istot, które zachowują własną odrębność i niezależność, i które potrafią tej niezależności bronić za wszelką cenę. Pod tym względem, Rohan - w swojej samotnej misji, niczym się nie różnił od "czarnego deszczu".

Innym tematem jest natomiast zaduma autora nad kwestią, czy dwa różne byty indywidualne są w stanie porozumieć się, przynajmniej na tyle, by się wzajemnie nie niszczyć, by pozostać niezwyciężonym?? Pytanie jest, jak sądzę, otwarte.

I pomyślałam jeszcze, że prawdą jest, że od uczucia strachu, do uczucia determinacji, jest tylko jeden krok. Ale zawsze wykonuje się go samotnie.

Hipek | 2017-04-20
Na półkach: Przeczytane, EBook
Przeczytana: kwiecień 2017

Rewelacyjna powieść science-fiction. Lem wizjonersko przedstawia rozwój równoległych techno-cywilizacji. Fabuła dotyczy wyprawy ratunkowej. Bohaterowie szybko docierają do zwłok poszukiwanej ekspedycji. Decydują się podjąć działania, aby zrozumieć mechanizm, w którym zginęli ich koledzy. Lem wspina się na wyżyny swoich możliwości. Fantastycznie maluje obrazy przyszłości w sposób równie przewidujący jak robił to wcześniej Juliusz Verne.

romeo | 2017-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2017

Kolejny powrót po latach. I kolejna konstatacja jak dobrze się bronią do dnia dzisiejszego powieści Lema. Wprawdzie żadna inna literatura nie starzeje się tak szybko jak science fiction, wprawdzie i u autora Cyberiady można czasem znaleźć jakiś zabawny anachronizm, ale tym co decyduje, że Lem przetrwał, jest nieschematyczność idei zawartych w jego utworach czyli intelektualna podszewka dzieła literackiego.
Taki oryginalny koncept znajdziemy także w Niezwyciężonym. Krążownik kosmiczny o tej nazwie Regis III by rozwikłać zagadkę zniknięcia bliżniaczego statku Kondor. Ale to co astronauci naprawdę spotkają przechodzi ich najśmielsze wyobrażenia. Wyprawa przynosi odkrycie niezwykłej formy świadomości, która rozwinęła się przez miliony lat ewolucji począwszy od stworzonych przez inną obcą rozumną cywilizację mechanizmów wyposażonych w sztuczną inteligencje, co stało się pod wpływem naturalnych warunków panujących na Regis III. Autor próbuje w ten sposób pokazać jak wiele...

vattghern76 | 2012-12-15
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2012
Przeczytana: 15 grudnia 2012

Absolutnie kanoniczna i prawdziwie fantastyczno-naukowa! Wybitna, jeśli nie jedna z najwybitniejszych pozycji hard science fiction w historii gatunku! W Polsce i na świecie. Znakomicie, precyzyjnie i jednocześnie przystępnie napisana i opowiedziana historia ludzkiego kontaktu z obcą formą martwej cywilizacji, czy też techno-ewolucji.

„Niezwyciężony”, krążownik drugiej klasy, największa jednostka, jaką dysponowała baza w konstelacji Liry, szedł fotonowym ciągiem przez skrajny kwadrant gwiazdozbioru.”

Znajdziemy tutaj wspaniałe, plastyczne opisy ziemskiego, potężnego arsenału, rzuconego na planecie Regis III w niespodziewany bój z tajemniczym „chmuromózgiem”, jak i bardzo ciekawy pomysł na „ewolucję” cybernetycznych maszyn i inteligentnej broni. Pomysł, do którego Lem powróci jeszcze nie raz, a najdoskonalej rozwinie go chyba w równie znakomitej powieści – "Pokój na Ziemi".

"Niezwyciężony" wciąga już od samego – wyżej zacytowanego – początku, swą smakowitą akcją i fantastyczną...

Wkp | 2016-10-20

NIESAMOWITE SŁUCHOWISKO

Tego typu audiobooki po prostu uwielbiam! Z jednej strony rewelacyjna historia, napisana w znakomitym stylu i prezentująca najlepsze, co gatunek ma do zaoferowania, z drugiej mistrzowskie wykonanie dźwiękowe, które wprost zachwyca. Nic tylko słuchać!

Tytułowy „Niezwyciężony” to statek kosmiczny, który przybywa na pustynną planetę Regis III w poszukiwaniu zaginionego krążownika „Kondora”. Kontakt z nim urwał się bowiem właśnie tutaj, a cała sytuacja przedstawia się nadzwyczaj tajemniczo. Ekipa, która zjawia się na Regis III zaczyna szukać, jednocześnie badając samą planetę. Odnalezione dziwne szczątki jakiejś konstrukcji oraz sam „Kondor” nie przynoszą jednak upragnionych odpowiedzi. Wręcz przeciwnie, jego załoga nie żyje, a wraz z tym przybywa pytań. Tylko czy kosmonauci mogą się tu czuć bezpiecznie?

„Niezwyciężony” to obok „Blade Runnera” drugie słuchowisko od Audioteki wykonane w technice binauralnej. Co to oznacza w praktyce? Jak wpływa na jakość...

Agya | 2014-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2014, Audiobooki
Przeczytana: 07 marca 2014

Audiobook- Nieziemski... Dzięki niemu miałam wrażenie jakby niesamowicie wielowymiarowy film rozgrywał się w mojej własnej głowie (co przyznam szczerze, pierwszy raz mi się zdarzyło, a słucham audiobooków od dość długiego czasu).
Postacie wyraźne. Solidnie zbudowany główny bohater, do którego można się przywiązać w trakcie czytania\słuchania.
Ze wstydem muszę przyznać, że to była moja pierwsza książka Lema, przez co nie mam porównania do innych jego powieści, ale bez wątpienia ta mroczna, mechaniczna cywilizacja była czymś niezapomnianym.

Katarzyna Bartnicka | 2018-04-19
Na półkach: Przeczytane, Wspaniałe
Przeczytana: 19 kwietnia 2018

Odlotowa powieść. Dosłownie. Napisana prostym, ascetycznym językiem, a jednak niesie ze sobą taki potencjał emocji, jaki tylko mogą odczuwać wobec siebie dorośli faceci, którzy mają coś ważnego do zrobienia i którzy stają w obliczu istoty niepojętej, nieznanej i groźnej. Sama fabuła też nie jest w jakiś sposób rozdmuchana, nie licząc oczywistych elementów koniecznych do stworzenia świata, który istnieje gdzieś w odległych zakątkach galaktyki. Czymś tam w końcu trzeba było dotrzeć. I ten statek kosmiczny budził moje zdumienie, cały czas zastanawiam się ile to cholerstwo mogło ważyć. Nie dość, że ów musiał pomieścić dość liczną załogę, która składała się od przeróżnych specjalistów. Tamże trzeba było tym ludziom stworzyć warunki pracy oraz pomieścić mnóstwo sprzętu o przeróżnych gabarytach, więc nie mogłam sobie wyobrazić ile takie coś mogło ważyć. Chyba tyle co małe miasteczko. W tej powieści nie ma żadnego filozofowania, nie ma puszczania oka do czytelnika. Jedynie są fakty. Tu...

Dominik T | 2013-05-21
Przeczytana: 12 maja 2013

Niezwykła opowieść, tak jak niezwykły był jej autor. Im bardziej zagłębiałem się w tę historię, tym bardziej rosło moje niedowierzenie i podziw dla Stanisława Lema. Kilka razy sprawdzałem datę napisania utworu i niezmiennie wprowadzała mnie w zdumienie data: 1964 r.

Powieść z gatunku science-fiction, który ma silną tendencję do szybkiego starzenia się, okładania patyną, popadania w śmieszność, w tym przypadku ani przez chwilę nie trąci myszką, nie traci na wyrazistości ani na mocnym przesłaniu. Więcej - powieść zdumiewa przenikliwością umysłu autora, który doskonale orientując się w biologii i ewolucji organizmów żywych, założył sobie hipotetyczną możliwość ewolucji organizmów mechanicznych. Przeprowadził następnie logiczne rozumowanie co do tego jakie mogłyby być okoliczności takiego zjawiska, umiejscowił je na odległej planecie i obudował całą tę teorię trzymającym w napięciu thrillerem S-F.

I chyba tutaj tkwi ponadczasowość "Niezwycięzonego". Stanisław Lem nie dość, że...

eMka_Bezunia | 2017-09-15
Przeczytana: wrzesień 2017

Odsłuchane… Superprodukcja. Arcydzieło.
Obca planeta... i dziwny... wirus? bakterie? muszki? a może mikroroboty?... które stopniowo atakowały załogę statku kosmicznego „Niezwyciężony” zamieniając ich w bezradnych i zdziecinniałych.

Wsłuchując się w doskonałą interpretację miałam gęsią skórkę. Dobrze dobrany skład aktorski, który doskonale wpasował się w swoje role, podkład muzyczny, wszystko to sprawia, że słucha się tej książki z ogromną przyjemnością. Miałam wręcz wrażenie, że jestem tam na pokładzie 'Niezwyciężonego'. Ten strach, który czułam, to napięcie... Czekam na więcej takich właśnie audiobooków,( tzw. superprodukcji ) pana Lema.
Wcześniej odsłuchałam „2001 Odyseję kosmiczną” i „2010 Odyseję kosmiczną”– majstersztyk normalnie.

I powiem jeszcze tylko tyle, i być może się narażę na gromy ze strony wielbicieli filmów S-F, że film – „Obcy – ósmy pasażer Nostromo”, może się schować przy naszym audiobooku „Niezwyciężony”, bo więcej się bałam słuchając książki, niż...