rozwińzwiń

Niezwyciężony

Okładka książki Niezwyciężony Stanisław Lem
Okładka książki Niezwyciężony
Stanisław Lem Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Lem fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Lem
Wydawnictwo Literackie
2015-10-08
1964-01-01
literatura polska podróże kosmiczne polska sf klasyka sf automaty

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Wyróżniona opinia i

Niezwyciężony

przeczytanych książek 376 napisanych opinii 152

Pierwsze skojarzenie to Mars. Jedyna planeta o której wiemy że jest zamieszkała tylko przez maszyny, a człowieka jeszcze tam nie było.

Po przeczytaniu nasuwa mi się jedno pytanie, czy "Niezwyciężony" był faktycznie niezwyciężony?
lektura dająca do myślenia...

lektura dająca do myślenia...

Audiobook
Niezwyciężony po raz enty, tym razem w formie rewelacyjnego słuchowiska. Plejada gwiazd a na pierwszym planie fantastyczna p. Krystyna oraz świetna muzyka sprawiła, że słuchając cofnąłem się do lat beztroskiej młodości, kiedy to każde nowe doznanie było fascynującym przeżyciem. Popadłem w ekstatyczny stupor i z przyklejonym do twarzy kretyńskim uśmiechem pochłonąłem te 7 godzin na jednym ciągu silników plazmowych dokonując skoku międzygwiezdnego. Warto było...

Audiobook

To nie możliwe że ta książka powstała w 1962.Czyta się ją jak książkę z 2023 roku.Stanisław Lem miał niesamowity umysł.

Największą zaletą, a zarazem największą wadą prozy Stanisława Lema jest naukowy bełkot. Z jednej strony, interdyscyplinarny poziom wiedzy autora pozwala zanurzyć się w uniwersum podróży międzygwiezdnych bez krzty zwątpienia w autentyczność opowiadanej historii, lecz z drugiej strony, natłok specjalistycznych terminów nierzadko przysłania sens całej fabuły. W "Niezwyciężonym", mamy jeszcze jeden, dodatkowy element uatrakcyjniający odbiór powieści - budowany od pierwszych stron niepokój, który nadaje książce klimat thrillera, tudzież nawet techno-horroru. Space-opera rodem z najlepszych lat oryginalnego Star Treka.
Warsztowo - wiadomo, jak tu zawsze u Lema - poziom arcymistrzowski. Kwieciety język, nienaganna forma, a przy tym realistyczne, lekkie, a przede wszystkim niepopadające w niepotrzebny patos dialogi, umacniające immersję w przedstawiany świat.
Jestem świadomy, że nie każdemu może przypaść do gustu taki gatunek, ale hard sci-fi wykonaniu Stanisława Lema to jest po prostu majstersztyk.
P.S. Jestem pod wrażeniem, że pierwsze wydanie pochodzi z roku 1964.

fajne, ciekawe elementy, pomysł na świat, ale też ciężko mi wejść w ten świat, nie ma klimatu, nie kusi językiem, brak tu takich dialogów i debat filozoficznych jak w Solarisie. Nie mój klimat i świat :).

Stanisław Lem - mistrz pióra, wyprzedający czas, w którym tworzył. Wreszcie nadrobiłem jego "Niezwyciężonego". To niesamowite, że mimo skomplikowanego żargonu naukowo-technicznego, tak bardzo owa kosmiczna opowieść wpływa na wyobraźnię, ciągle utrzymując zainteresowanie czytelnika (nawet laika, który książek science fiction nie tyka).

Sięgam po stare SF - sprzed 40, 50 lat - z czystej ciekawości jak bardzo aktualne - lub nie - pozostały tamte wizje. Niezwyciężony przez 60 lat nie zestarzał się wcale, przewidział wiele z tego nad czym obecnie się głowimy. Lektura obowiązkowa.

Fascynująca opowieść z własną wyśmienitą adaptacją komiksową i grową. Zahacza o horror, przechodzi w śledztwo, by zakończyć filozofią i nietuzinkowym rozliczeniem z naszym kompleksem Boga.

Audiobook a właściwie superprodukcja czy słuchowisko Niezwyciężonego z podziałem na role i elementy dźwiękowe od audioteki to prawdziwe arcydzieło. Uwielbiam wracać do tego słuchowiska ☺️
Niezwyciężony to jedna z najbardziej znanych i cenionych powieści naszego mistrza futurysty. Jest to opowieść o grupie naukowców, którzy lądują na tajemniczej planecie, gdzie spotykają niezwykłe i obce formy "życia". Bardzo podoba mi się to że te przedstawione obce formy mocno odbiegają od popularnego przedstawienia "kosmitów" w literaturze czy filmie, Lem stworzył coś zupełnie unikatowego. Dodatkowo powieść jest pełna ciekawych pomysłów i oryginalnych nawiązań do nauki, filozofii i kultury. Jest to także wzruszająca historia o walce o przetrwanie i poszukiwaniu sensu w obcym świecie. Uważam, że jest to arcydzieło gatunku hard science fiction, które pokazuje pasję autora do eksploracji kosmosu. Podoba mi się sposób, w jaki Lem przedstawia swoje postacie i ich emocje. Polecam powieść wszystkim fanom science fiction i literatury fantastycznej ale i nie tylko 🤗

7 547
    2 780