Niezwyciężony

Wyróżniona opinia i

Niezwyciężony

przeczytanych książek 377 napisanych opinii 154

"Niezwyciężony" to powieść pełna akcji i efektów godnych amerykańskich blockbusterów sci-fi. Mamy tu wojnę maszyn, totalną anihilację, ogień, zniszczenie, tajemniczych obcych, wielkie statki, pola siłowe, lasery i wiele, wiele innych futurystycznych tworów myśli ludzkiej. Jednakże ta efektowna oprawa jest tylko dodatkiem do całości opowiadania. Lem to pisarz wybitny, kładący nacisk w swoich książkach na zagadnienia egzystencjalne, na odwieczne pytania - czym jest człowieczeństwo? Lem stawia człowieka przeciwko maszynie, wszechświatowi, przeciwko nienazwanemu, niepojętemu, innemu. Czy utarte wzorce i ludzkie postawy wpłyną na postrzeganie odmienności innych światów? Czy wpłyną na postrzeganie i akceptację innego, odmiennego życia? Czy kontakt i porozumienie z obcymi są w ogóle możliwe? Takie pytania odnajdziemy również i w tej książce i aby niczego nie zdradzać, zachęcam do przeczytania tej pozycji. Warto.

Arcydzieło!
Nie znajduję w tej powieści żadnych negatywów. Wszystko, od postaci, przez świat i warsztat, kończąc na fabule i filozofii, jest dopracowane do ostatniej kropki. To powinna być polska literacka nagroda Nobla.

Arcydzieło!

Pokusiłam się wysluchanie audioooka produkcji audioteki. A raczej słuchowiska.... Świetna adaptacja, gwiazdorska obsada, naprawdę warto!
A Lem.... jak to Lem.... mistrz gatunku.
Po książcew ogóle nie widać upływu czasu..... i mogłabby być napisana choćby wczoraj.....
"Niezwyciężony" to chyba jedna z moich ulubionych powieści Lema, którą goraco polecam!

A Lem.... jak to Lem.... mistrz gatunku.

Na półkach: , , , , , , ,

Wysokoprocentowe SF; czysty spirytus. Bez żadnych głębokich portretów psychologicznych, nadmiernych indywidualizmów, tylko my, kilkudziesięciu przedstawicieli naszego gatunku, problem badawczy i oczywiście OBCY mieniący się w swej niesamowitej ontologii. Na tapecie problem martwej, mechanicznej ewolucji, ale też frapujące zagadnienie dominacji w biosferze istot o mniejszej komplikacji strukturalnej; do tego trochę kognitywistyki i, oczywiście, problem ludzkiego poznania. Tym razem na warsztacie jest nawet nie tyle obca cywilizacja per se lecz narzędzia jakieś, w których obudził się duch Darwina, a przeciw nim stają dygnitarze ludzkości, którzy pechowo znaleźli się na jednej planecie z „wrogiem”.

Ludzkości dostało się trochę po dupie – i to nie tylko w ramach laserowego westernu, który miał miejsce na kartach powieści. Lem przede wszystkich zwraca uwagę na brak norm naszych zachowań w obliczu inności – bezrozumne replikanty traktujemy jak wrogów w okopach; chcemy zemsty na czymś, co jest martwe i nieświadome. Jak to ładnie ujął Rohan: „równie dobrze można mścić się na burzy”. A jednak jednemu z bohaterów, Rohanowi właśnie, dane jest zrozumieć inność. Odczuwa on to uczucie, o którym pisał kiedyś Richard Dawkins, stwierdzając, że bardziej istotny jest dla niego los wielorybów na końcu świata, niż problem mieszkań w rodzimym kraju. Rohan poczuł to, co czuje ekolog, który woli zachować gniazdo unikatowych żyjątek, niźli budować kolejną autostradę – że istnienie jest na ogół fajne i różnorodne, i byłoby bardzo w porządku, gdyby mogło istnieć sobie na własnych zasadach. BEZ NAS, szeryfów galaktyki, którzy wszystko muszą mieć w odpowiedniej probówce, podległe homo sapiens, gatunkowi „niezwyciężonemu”. Lem rękami Rohana gloryfikuje więc poznanie przez EMPATIĘ, tam gdzie rozumowe, proceduralne, i inne mechaniki poznania nie działają. I właśnie to jest największa wartość „Niezwyciężonego” – jego humanistyczna wymowa.

Krótko: Lem ponadczasowy pisarz, myśliciel, filozof, wizjoner. Po 60 latach od napisania książki czyta się ją jakby wydana była dzisiaj. Wyobraźnia przy tej książce działa na pełnych obrotach. Polecam.

Kolejna fantastyczna pozycja Lema. Podróż badawcza na Regis III, biologiczna na pierwszy rzut zagadka i wspaniały dubbing audiobooka z panią Czubówną na czele robi klimat.

Pierwsze skojarzenie to Mars. Jedyna planeta o której wiemy że jest zamieszkała tylko przez maszyny, a człowieka jeszcze tam nie było.

Po przeczytaniu nasuwa mi się jedno pytanie, czy "Niezwyciężony" był faktycznie niezwyciężony?
lektura dająca do myślenia...

lektura dająca do myślenia...

Audiobook
Niezwyciężony po raz enty, tym razem w formie rewelacyjnego słuchowiska. Plejada gwiazd a na pierwszym planie fantastyczna p. Krystyna oraz świetna muzyka sprawiła, że słuchając cofnąłem się do lat beztroskiej młodości, kiedy to każde nowe doznanie było fascynującym przeżyciem. Popadłem w ekstatyczny stupor i z przyklejonym do twarzy kretyńskim uśmiechem pochłonąłem te 7 godzin na jednym ciągu silników plazmowych dokonując skoku międzygwiezdnego. Warto było...

Audiobook

To nie możliwe że ta książka powstała w 1962.Czyta się ją jak książkę z 2023 roku.Stanisław Lem miał niesamowity umysł.

• Audiobooki
  • Science Fiction